Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Πήρα τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν τους αφήνουν να παραγκείλουν κανέναν δίσκο από καμία Εταιρεία.

Οκ του λέω,εγώ ρε φίλε τον δίσκο πότε θα τον πάρω ,που μου λες μετά από 12 μέρες αυτά.

2011 δεν έχουμε ή γυρίσαμε 50 χρόνια πίσω και δεν το πήρα είδηση.

Και τώρα άντε να την ακυρώσω την παραγκελία που την έκανα στα 65 ευρώ και να πάω να τον πάρω από κάνα πλάισιο 150 ευρώ;

Λέω να πάω στο λιμάνι να τον περιμένω στον Φάρο... μπας και βγει με τα κύμματα :wall:

Υ.Γ: Και το πρόβλημα είναι ότι τον χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply
τεχνητή έλλειψη είναι, αμα "αντέξει" η αγορά να μην αγοράσει

θα λυθούν τάκα τάκα όλα τα θέματα.

όλα είναι προσφορά και ζήτηση....

Δηλαδη αν δεν αγοραζει ο κοσμος SSD, δεν θα πεσει ποτε η τιμη των;

Μακαρι να μπορουσαν να εξηξηθουν ολα με ατακες μερικων λεξεων αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, παρατηρούνται και φαινόμενα πρωτοφανούς κερδοσκοπίας στους μεταχειρισμένους δίσκους. Για παράδειγμα, πρόσφατη αγγελία σε φόρουμ, πωλείται δίσκος 1 ΤΒ κοντά στα 100 ΕΥΡΩ και η τιμή είναι μη διαπραγματεύσιμη γιατί καινούριος έχει 130. Έξυπνο. Με το που γίνονται οι πλημμύρες δηλαδή, πάει κάποιος έξυπνος αγοράζει 100 δίσκους. Και στήνει εμπόριο σε όσους πραγματικά τους χρειάζονται, αρμέγοντάς τους κανονικά. "Καταπληκτικός" τρόπος για να βγάλεις χρήματα. :rant:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, παρατηρούνται και φαινόμενα πρωτοφανούς κερδοσκοπίας στους μεταχειρισμένους δίσκους. Για παράδειγμα, πρόσφατη αγγελία σε φόρουμ, πωλείται δίσκος 1 ΤΒ κοντά στα 100 ΕΥΡΩ και η τιμή είναι μη διαπραγματεύσιμη γιατί καινούριος έχει 130. Έξυπνο. Με το που γίνονται οι πλημμύρες δηλαδή, πάει κάποιος έξυπνος αγοράζει 100 δίσκους. Και στήνει εμπόριο σε όσους πραγματικά τους χρειάζονται, αρμέγοντάς τους κανονικά. "Καταπληκτικός" τρόπος για να βγάλεις χρήματα. :rant:

υπομονη και θα δούμε αρκετούς .......το θέμα είναι ότι θα καταφέρουν αν τους πουλήσουν:tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

ευτηχως που πηρα πριν 4 μηνες εναν 2tb στα 100 ευρω και τωρα εχει 200 ο ενας αλος ενας εσχος και ντροπη σε αυτους που εχουν στοκ και πανε να βγαλουν σε περιοδο κρισης πολλα φραγκα αν δεν εχεις στοκ μην παραγγελνεις οποτε ουτε χανεις ουτε σου μενει ο δισκος στο ραφι οπως εχουν τα μεγαλα καταστηματα

Link to comment
Share on other sites

Γαμω τωρα βρηκε να πλημμυρισουν εκει την τρελα μου μεσα ....Και τους χρειαζομαστε γαμωτο :p αλλα τι να κανουμε θα περιμενουμε πολυ...ακομη για να πεσουν οι τιμες :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά προσαρμόζεται στις απαιτήσεις.

Αυτή την στιγμή οι περισσότερες εταιρείες φυλάνε τους δίσκους για να τους πουλήσουν με μηχανήματα. Δεν συμφέρει να πουλήσουν το στοκ δίσκων στην λιανική, αντίθετα συμφέρει να έχουν στοκ για συνθέσεις που κοστίζουν ακριβότερα.

Ανεβάζουν πολύ τις τιμές ώστε να μην υπήρχει μεγάλη ζήτηση σε δίσκους. Η αύξηση 50€ σε έναν δίσκο αποτρέπει τον πελάτη από την αγορά.

Αντίθετα σε ένα σύστημα η αύξηση από τα 800€ στα 850€ δεν φαίνεται τόσο μεγάλη, βγάζουν από εκεί.

Φαντάζεστε να πουλήσουν τους δίσκους που έχουν σε στοκ και μετά να μην μπορούν να πουλήσουν υπολογιστή (ποιος θα πάρει υπολογιστή χωρίς σκληρό δίσκο;); Θα τους μείνουν όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα στο ράφι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι υπεύθυνος και εγώ για μια αγγελία,

όσο άκυρο βρίσκω να ζητάνε 90-100 "επειδή στα καταστήματα κάτω από 120-130 δεν βρίσκεις να αγοράσεις",

άλλο τόσο βρίσκω και να ζητάνε να τον δώσει κανείς και με 35-40.

Να πάρει τί? floppies?.

Εντάξει, όποιος θέλει 35-40, ok αλλά μετά από 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι υπεύθυνος και εγώ για μια αγγελία,

όσο άκυρο βρίσκω να ζητάνε 90-100 "επειδή στα καταστήματα κάτω από 120-130 δεν βρίσκεις να αγοράσεις",

άλλο τόσο βρίσκω και να ζητάνε να τον δώσει κανείς και με 35-40.

Να πάρει τί? floppies?.

Εντάξει, όποιος θέλει 35-40, ok αλλά μετά από 6 μήνες.

καταρχήν δεν είσαι επαγγελματίας ώστε να επηρεάζεσαι άμεσα από τις αλλάγές τιμών.όταν πουλάς παραπάνω από οσο αγοράζεις να βγάζεις κέρδος όταν εκμεταλευέσαι συγκυρίες για να βγάλεις υπέρογκο κέρδος αυτό είναι αισχροκέρδια.....

όταν θα δω εγώ την απόδειξη(εγγυηση) που το είχες αγοράσει και θα γράφει π.χ. 70€ περιμένεις να δεχτώ να μου το πουλήσεις 90 € επειδή έτσι είναι οι τιμές στην αγορά.....με την καμία......

να ανοιξουν μαγαζί αυτοί που θέλουν τέτοιο κέρδος!:wall:

υγ.δεν αναφέρομαι προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.