Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Απανταω τελευταια φορα, κουραστηκα

εχεις 6 δισκους χωρητικοτητας 1ΤΒ εκαστος και προσδοκας σε τιμη πωλησης 85€ εκαστος, δηλαδη 85€/ΤΒ, σωστα;

Θα παρεις 4 δισκους 2ΤΒ εκαστος (συνολο 8ΤΒ)με τιμη κτισης 720€ (ναι βαζω τον πιο φθηνο γιατι σε RAID5 δεν κοιτας ταχυτητα αλλα αξιοπιστια κατα τα λεγομενα σου) με κοστος 90€/ΤΒ.

Η διαφορα που θα βαλεις απο την τσεπη σου για τα αρχικα 6ΤΒ ειναι 6*5€=30€

Το γεγονος οτι επιλέγεις να αυξησεις την χωρητικοτητα δεν παιζει κανενα ρολο στην τιμη κτισης. Το κοστος ειναι ΕΥΡΩ αν ΤΒ. Και σε αυτον τον συντελεστη παμε σε διαφορα ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΩΝ με ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΩΝ δισκων, στα 30€

Αν εσυ θες να βαλεις αλλους 100 δικους πανω, δεν αλλαζει το δεδομενο κοστος, €/ΤΒ

To κοστος των αποθηκευτικων μεσων μετριεται σε μοναδα χρηματος ανα σταθερη μοναδα μετρησης αποθηκευτικου μεσου (bit,byte,KB,MB,GB,TB,PetaBytte)

C ya 2

Ενα απο τα λαθη στο συλλογισμο σου ειναι οτι οι τιμες των δισκων δεν ειναι σταθερες ανα χωρητικοτητα, οι μεγαλυτεροι δισκοι, αν δεν ειναι νεο μοντελο οπου μπορει να υπαρχει προσωρινη σπανιοτητα η δυσκολια κατασκευης κλπ, ειναι φθηνοτεροι ανα μονοδα χωρητικοτητας απο μικροτερης συνολικης χωρητικοτητας δισκους.. δηλαδη αν ενας δισκος 1ΤΒ κανει 100 ευρω πχ, ο δισκος 2ΤΒ δεν τιμαται 200 ευρω αλλα λιγοτερο. και στην προκειμενη περιπτωση ο πωλητης εχει συμπεριλαβει την απωλεια αξιας λογω του οτι πουλα μεταχειρισμενο προιον, δεν δινει τους δισκους του οσο κανουν οι καινουργοι αυτη τη στιγμη, αλλα αρκετα πιο κατω.. επισης γενικα ολο αυτο με αποδοση φπα λογω δημιουργιας υπεραξιας σε πωληση απο ιδιωτη σε ιδιωτη, δεν μου φαινεται και τοσο εφαρμοσιμο.. πχ αγοραζεις κατι τωρα και το πουλας σε 20 χρονια σε 10-πλασια τιμη απο οτι το αγορασες λογω ρετρο αξιας, παντα συναλλαγη μεταξυ ιδιωτων, θα πρεπει να πληρωσεις επιπλεον φπα; λογιστικα δεν γνωριζω, ουτε νομικα, αλλα δεν νομιζω να συμβαινει, ουτε να απαιτειται η εφρμογη.. ειναι διαφορετικο αν πουλας ποσοτητα, αλλα αυτο εμπιπτει στο παραεμποριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Παρατηρώντας τα σχόλια που γίνονται στις αγγελίες, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα για το πως λειτουργεί η αγορά κατά μερικούς:

- Αν το προϊόν έχει υποστεί αύξηση τιμής πρόσφατα (π.χ. σκληροί δίσκοι), λαμβάνουμε υπόψιν μόνο τη χαμηλή προηγούμενη τιμή που είχε στην αγορά πριν την αύξηση και κράζουμε όποιον κοστολογεί το προϊόν της αγγελίας του παραπάνω, ασχέτως του πόσο είχε αγοράσει ο ίδιος. Δεν λαμβάνουμε υπόψιν την τρέχουσα τιμή στην αγορά επειδή δεν μας συμφέρει.

- Αν το προϊόν έχει υποστεί μείωση τιμής πρόσφατα (π.χ. μνήμες DDR3), λαμβάνουμε υπόψιν μόνο την χαμηλή τρέχουσα τιμή στην αγορά μετά τη μείωση και κράζουμε όποιον κοστολογεί το προϊόν της αγγελίας του παραπάνω, ασχέτως της προηγούμενης τιμής στην αγορά. Δεν λαμβάνουμε υπόψιν την πόσο είχε αγοράσει ο πωλητής επειδή δεν μας συμφέρει.

Ποιός είναι ο κερδοσκόπος τώρα, ε; :TD:

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας τα σχόλια που γίνονται στις αγγελίες, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα για το πως λειτουργεί η αγορά κατά μερικούς:

- Αν το προϊόν έχει υποστεί αύξηση τιμής πρόσφατα (π.χ. σκληροί δίσκοι), λαμβάνουμε υπόψιν μόνο τη χαμηλή προηγούμενη τιμή που είχε στην αγορά πριν την αύξηση και κράζουμε όποιον κοστολογεί το προϊόν της αγγελίας του παραπάνω, ασχέτως του πόσο είχε αγοράσει ο ίδιος. Δεν λαμβάνουμε υπόψιν την τρέχουσα τιμή στην αγορά επειδή δεν μας συμφέρει.

- Αν το προϊόν έχει υποστεί μείωση τιμής πρόσφατα (π.χ. μνήμες DDR3), λαμβάνουμε υπόψιν μόνο την χαμηλή τρέχουσα τιμή στην αγορά μετά τη μείωση και κράζουμε όποιον κοστολογεί το προϊόν της αγγελίας του παραπάνω, ασχέτως της προηγούμενης τιμής στην αγορά. Δεν λαμβάνουμε υπόψιν την πόσο είχε αγοράσει ο πωλητής επειδή δεν μας συμφέρει.

Ποιός είναι ο κερδοσκόπος τώρα, ε; :TD:

Και λοιπον?

Μπορει να λεει ο καθενας οτι θελει,με τα λογια δεν εγινε κανεις πλουσιος ουτε φτωχος.Ελευθερια βουλησης. Πραγματικα εχει γινει πολυ κουραστικο το θεμα αυτο.Το thread ξεκινησε (κατα τη γνωμη μου και διορθωστε με αν κανω λαθος) για να δουμε τι συνεβη και αυξηθηκαν οι τιμες των σκληρων κατακοριφα.Διαβασαμε, μαθαμε και πηραμε τις αποφασεις μας.Το ποιος πουλαει ακριβα η φθηνα εδω μεσα και το ποιος εχει κερδος απο τις αγγελιες νομιζω ειναι offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα της τιμής πώλησης μεταχειρισμένου...

Όσοι υποστηρίζουν τα περί ανηθικότητας στην υψηλότερη τιμή πώλησης, ζουν σε παράλληλο σύμπαν...

Μάγκες, έχουμε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ. Όσο θέλω θα πουλάω, και όποιος ΘΕΛΕΙ αγοράζει. Εγώ, αν αυτή τη στιγμή πουλούσα δίσκους, θα τους έβαζα λίγο πιο κάτω από την τιμή του καινούριου για να είναι δελεαστικοί σε όποιον έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή, και ας τους είχα πάρει και στο 1/3 της τιμής που θα τους πουλούσα τώρα. Εμπόριο λέγεται, για όσους δεν ξέρουν.

Νόμος προσφοράς και ζήτησης φίλοι. ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ (capital = κεφάλαιο, για όσους δεν ξέρουν επίσης). Τα παιδικά περί ανηθικότητας, ανήκουν σε άλλο πλανήτη.

Και σταματήστε επιτέλους την καραμέλα με τον ΦΠΑ και την απόδειξη. Σε όλους σας ξέφυγε ότι πρέπει να είσαι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΣ στον φόρο, για να υποχρεούσαι να κόψεις απόδειξη και να αποδώσεις ΦΠΑ. Οι ιδιώτες ΔΕΝ είναι υποκείμενοι, δεν υπάγονται δηλαδή στον ΦΠΑ. Έλεος με τις εξυπνάδες που ακούγονται μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από ελεύθερη αγορά έχουμε και ελευθερία έκφρασης, οπότε επέτρεψε μου να θεωρώ και εγώ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα ΑΝΗΘΙΚΗ αυτή την πρακτική και να προφυλλάσσω όσο μπορώ αυτούς που δεν γνωρίζουν ώστε να μην πέσουν ΘΥΜΑ των φραγκοφονιάδων/κλεφτοκοτάδων που εφαρμόζουν αυτή την τακτική η οποία μπορεί να εφαρμόζεται και να μην εμποδίζεται νομικά αλλά δεν παύει να είναι τρισάθλια/ανήθικη και νομίζω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...γενικά πολλά πράγματα βασίζονται στον ηλίθιο κανόνα της αγοράς δε σημαίνει ότι θα τα υιοθετήσουμε κιόλας..επέτρεψε μας να μην γινόμαστε ηλίθιοι υποκύπτωντας σε ηλίθιους κανόνες..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION],

Θλίβομαι βαθύτατα που ενας συμπολίτης μου, μου τονίζει τόσο έντονα τον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ και τον ενστερνίζεται, ακολουθώντας πιστά τις καπιταλιστικές μεθόδους και μάλιστα τονίζοντας οτι δεν υπάρχουν και δεν χωράνε ηθικές και νόμοι και να σταματήσουμε τις "εξυπνάδες" μας. Άκρως θλιβερό.

Για ποιό λόγο ακριβώς τονίζεις το ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ? Για να χαρούμε ή για να ανοίξουμε τα μάτια μας και να το δούμε? Τώρα μιλάμε για μεταχειρισμένους σκληρούς δίσκους οπότε μικρό το κακό αν 100 ή 1000 "μάγκες" βγάλουν + 50 ΕΥΡΩ απο ενα δίσκο. Όταν όμως ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ θα σου αγοράσει τη χώρα για 1 ΕΥΡΩ, να δούμε πόσοι θα το θέσουν σαν δικαιολογία αυτό. Μπορεί να ανήκουν σε άλλο πλανήτη τα περι ηθικής, αλλά είναι ευθύνη ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ και ΟΛΩΝ ΜΑΣ να αλλάξουμε αυτό τον πλανήτη. Διότι με τον ίδιο τρόπο που εσύ θα βγάλεις 50 ΕΥΡΩ κέρδος (είναι σωτηρία δια βίου τα 50 ΕΥΡΩ ? ) απο τον δίσκο που θα πουλήσεις, μια σειρά άλλων "έξυπνων" βγάζει απείρως πολλαπλάσιο κέρδος απο εσένα και τους συμπολίτες σου κάθε δευτερόλεπτο που περνάει δια βίου και ίσως και μετα θάνατον. Να βλέπουμε όλη την εικόνα, όχι αυτό που μας συμφέρει μόνο.

Υ.Γ. : Θα συμφωνήσω με προηγούμενο συμφορουμίτη οτι το νήμα βγήκε off topic μιας και ο σκοπός ήταν να μάθουμε τι συνέβη και πώς επρόκειτο να διαμορφωθούν οι τιμές των δίσκων. Δεν μπορώ όμως να διαβάζω τέτοια πράγματα χωρίς να παραθέσω την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα συνεχισουμε να πηδ@μ@ το θεμα με ασχετα σχολια καπιταλισμου,κεφαλαιοκρατιας,κουμουνισμου,@βν@νισμου και οτι δηποτε αλλο?

Θλίβομαι βαθύτατα που θα πατησω στα εργαλεια θεματων "ακυρωση παρακολουθησης θεματος"...

[MENTION=13185]Ardov[/MENTION] Χρησησιμοποιησα την φραση σου επειδη μου αρεσε, ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες δεν ηταν ειρωνικο προς το προσωπο σου και συγνωμη αν ετσι φανηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα απευθύνεσαι περι πηδήμ@τος, καπιταλισμου,κεφαλαιοκρατιας,κουμουνισμου,@βν@νισμου? Δεν είδα κανένα να μιλάει για αυνανισμό ωστόσο. Ωραίος φίλε argy1. :T: Έτσι να συνεχίσουμε...πάμε καλά.

EDIT: Όλα καλά argy1. :-)

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Όταν πέφτουν κατακόρυφα οι τιμές των προϊόντων τεχνολογίας, όπως γίνεται συνήθως, οι πωλητές μεταχειρισμένων χάνουν τεράστιο πραγματικά ποσοστό επί της αξίας που αγόρασαν, αναντίστοιχο και άδικο κατά τη γνώμη μου με τον χρόνο που είχαν και χρησιμοποίησαν το προϊόν. Εκεί γιατί δε μιλάει κανείς;

Δεν είμαι θιασώτης του καπιταλισμού, ούτε και του κομινισμού ούτε και κανενός -ισμού. Είμαι λογικός άνθρωπος και ξέρω ως ιδιώτης ότι πουλάω τα μεταχειρισμένα μου ανάλογα με τις τρέχουσες τιμές της αγοράς, είτε κερδίζω από αυτό (σπανιότατο φαινόμενο) είτε χάνω (ο κανόνας).

Το ίδιο συμβαίνει ως επαγγελματίας, αν τύχει και στοκάρω ένα προϊόν για κάποιο λόγο. κερδίζω ή χάνω από αυτή μου την κίνηση ανάλογα με το "χρηματιστήριο" της τιμής των προϊόντων πληροφορικής, το οποίο δεν ελέγχω.

Το να βιαζόμαστε να πιπιλάμε τις καραμέλες του κάθε -ισμού και να απλώνουμε δάκτυλα κατηγορόντας δε θα αλλάξει το σύστημα ούτε θα σώσει τη χώρα. Θέλετε να σωθεί η χώρα; Κι εγώ! Να δούμε πώς θα φροντίσουμε η κάθε εταιρεία και ο κάθε χονδρέμπορος / αντιπρόσωπος να έχουν ένα λογικό κέρδος και όχι τα εξωφρενικα που πάντα είχαν και έχουν και όχι να κυνηγάμε τον ιδιώτη που πουλάει τα μεταχειρισμένα του σε τιμές ανάλογες με αυτές που βλέπει στην αγορά.

Εξ άλλου η συγκέντρωση πλούτου που μας έχει καταστρέψει είναι στα χέρια των εταιρειών και των τραπεζών και όχι των ιδιωτών που πουλάνε μεταχειρισμένα ούτε και των επαγγελματιών της μεσαίας τάξης, την οποία συστηματικά προσπαθούν να εξαλείψουν και τα 2 άκρα των -ισμών.

Link to comment
Share on other sites

Η υποκρισία και ο βολικός στρουθοκαμηλισμός έχει την τιμητική του εδώ μέσα από άτομα που γενικότερα... θλίβονται και μιλάνε περί ηθικής εκ του ασφαλούς. Άτομα που έχουν άποψη για την ηθική των άλλων. Προφανώς το να πετάμε τζάμπα προσβολές στους άλλους είναι απολύτως ηθικό.

Μια απλή απορία.

Έχω π.χ. έναν 500άρι δίσκο που έχει γεμίσει και πρέπει οπωσδήποτε να πάω στο 1ΤΒ.

Πριν την άνοδο των τιμών θα πούλαγα των 500άρι π.χ. 25 ευρώ και θα αγόραζα των 1ΤΒ με 50 ευρώ. Κόστος αναβάθμισης 25€.

Μετά την άνοδο των τιμών στους δίσκους πουλάω ον 500άρι 50 ευρώ και αγοράζω των 1ΤΒ 120 ευρώ. Κόστος 70 ευρώ.

Εγώ λοιπόν ο... ανήθικος καπιταλιστής μπάσταρδος που τόλμησα και έβαλα 25 ευρώ κέρδος στην τσέπη με τον πλέον ανήθικο καπιταλιστικό τρόπο που όλοι περιγράφουν με τόση θλίψη, μόλις πλήρωσα από την τσέπη μου 45 ευρώ επιπλέον την αναβάθμισή μου. Το... θύμα που πήρε τον 500άρι μου πλήρωσε επιπλέον 25 ευρώ και εγώ το ανήθικο καπιταλιστικό κάθαρμα που να μου καεί το video 45 ευρώ.

Αυτό που δυστυχώς αγνοείτε, ίσως και εσκεμμένα, όσοι κράζετε, είναι ότι οι περισσότεροι απλοί ιδιώτες, μέλη του forum, που θα βγάλουν να πουλήσουν έναν δίσκο δεν είναι έμποροι. Είναι άτομα με τα ίδια οικονομικά προβλήματα με σας. Παρόλα αυτά τους ζητάτε να πληρώσουν στο σύνολό της την αύξηση των τιμών των δίσκων, αν επιθυμούν ή έχουν ανάγκη να αναβαθμίσουν, χαρίζοντας επιπλέον και το hardware που έτυχε να έχουν στα χέρια τους για λόγους ηθικής.

Ε να την βράσω την δική σας "ηθική".

Link to comment
Share on other sites

yanni, δεν είναι έτσι. Τα forums δεν διέπονται και προστατεύονται από νόμους κάποιου κράτους, ίσως ούτε καν από τους κανόνες του forum, αλλά από την αλληλοκατανόηση μεταξύ των χρηστών, μια κυβερνοηθική. Χωρίς αυτή θα γίνεται μπάχαλο - δυστυχώς υπάρχει η ροπή προς το "κακό" στην ανθρώπινη φύση. Αν μπει το κέρδος στα forums σε ανεξέλλεγκτο βαθμό (είτε είναι από τις διαφημίσεις και τους χορηγούς είτε είναι με τις αγγελίες) θα γίνει το ίδιο με το στοίχημα που μπήκε στο ποδόσφαιρο. Το ότι έσπευσαν όλοι να πουλήσουν τους μεταχειρισμένους δίσκους τους ΤΩΡΑ κάτι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα.

Παρήγκειλα σκληρό στα 53 και περιμένω 25 μέρες και έχω ακόμα δρόμο απ'ότι βλέπω.

Αν ήθελα θα αγόραζα 140 από αλλού.

Αντιστοίχως,αν ο άλλος θέλει να πουλήσει τον μεταχειρισμένο 60 ευρώ απλά δεν θα τον πάρω. Μαγκιά του χαρά του και 300 να τον πάει.Ας βρει πελάτη.Εμείς τι κάνουμε είναι το θέμα.

Δεν τον πούλησε κανείς σε διπλή τιμή μεταχειρισμένο με το μαχαίρι στο λαιμό να τον αγοράσουμε.Εξάλλου και να τον έχει κάποιος ανάγκη (like me) θα σκεφτεί λίγο ότι είναι ΒΛΑΚΕΙΑ να πάρει τον ίδιο σκληρό 10 ευρώ πιο πάνω από την πραγματική αξία του καινούριου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα.

Παρήγκειλα σκληρό στα 53 και περιμένω 25 μέρες και έχω ακόμα δρόμο απ'ότι βλέπω.

Αν ήθελα θα αγόραζα 140 από αλλού.

Ελπίζω να μη σε πάρουν τηλ την επόμενη βδομάδα να σου πουν ότι ανέβηκε η τιμή:wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα.

Παρήγκειλα σκληρό στα 53 και περιμένω 25 μέρες και έχω ακόμα δρόμο απ'ότι βλέπω.

Αν ήθελα θα αγόραζα 140 από αλλού.

περιμενε οσο θες. Απο την στιγμη που αλλαξανε οι τιμες, δεν γινεται να παρεις με την παλια. :...:

Δεν τον πούλησε κανείς σε διπλή τιμή μεταχειρισμένο με το μαχαίρι στο λαιμό να τον αγοράσουμε.Εξάλλου και να τον έχει κάποιος ανάγκη (like me) θα σκεφτεί λίγο ότι είναι ΒΛΑΚΕΙΑ να πάρει τον ίδιο σκληρό 10 ευρώ πιο πάνω από την πραγματική αξία του καινούριου.

define πραγματικη αξια :hehe:

αυτες ειναι οι νεες τιμες των δισκων. Πρεπει να τις αποδεχτουμε :nothing:

Link to comment
Share on other sites

yanni, δεν είναι έτσι. Τα forums δεν διέπονται και προστατεύονται από νόμους κάποιου κράτους, ίσως ούτε καν από τους κανόνες του forum, αλλά από την αλληλοκατανόηση μεταξύ των χρηστών, μια κυβερνοηθική. Χωρίς αυτή θα γίνεται μπάχαλο - δυστυχώς υπάρχει η ροπή προς το "κακό" στην ανθρώπινη φύση. Αν μπει το κέρδος στα forums σε ανεξέλλεγκτο βαθμό (είτε είναι από τις διαφημίσεις και τους χορηγούς είτε είναι με τις αγγελίες) θα γίνει το ίδιο με το στοίχημα που μπήκε στο ποδόσφαιρο. Το ότι έσπευσαν όλοι να πουλήσουν τους μεταχειρισμένους δίσκους τους ΤΩΡΑ κάτι λέει.

Μια χαρά έτσι είναι. Γνώμη μου πάντα. Από εκεί και πέρα θα διαφωνήσω. Τα forums έχουν κανόνες που τα μέλη οφείλουν να τηρούν. Τα περί κυβερνοηθικής, επίτρεψέ μου μια προσωπική άποψη, είναι δικαιολογίες για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Η ηθική είτε υπάρχει είτε όχι, χωρίς διακόπτες. Δεν μπορείς να έχεις την ηθική στο off γενικότερα και να την βάζεις στο on όταν ο άλλος ανήκει π.χ. στο ίδιο κόμμα, στην ίδια ομάδα, στο ίδιο forum με σένα. Αυτή η "λογική" μπήκε στο ποδόσφαιρο και σταμάτησε την μετακίνηση οπαδών, όχι το στοίχημα.

Επιπλέον η ηθική είναι κάτι αμφίδρομο και σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να βάζεις την ταμπέλα "ηθικός" ή "ανήθικος" σε κάποιον ανάλογα με το αν σου πούλησε τον δίσκο στην τιμή που εσύ ήθελες ή όχι. Δεν μπορούμε να θυμόμαστε τα περί ηθικής μόνο όταν μας συμφέρει, μόνο όταν δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.

Το τελευταίο σχόλιό σου που ουσιαστικά τσουβαλιάζει όλους όσους πουλάνε δίσκους αυτή τη περίοδο - λες και παλιότερα δεν πουλάγανε και περισσότερους μάλιστα - πόσο ηθικό είναι;

Χαλαρώστε όσοι βλέπετε να μην σας περισσεύουν δίσκοι. Σβήστε άχρηστες ταινίες, παλιά games, μουσικές που δεν θα ξανά ακούσετε ποτέ και μετά από 10 μήνες αγοράστε καινούριους δίσκους στις τιμές που είχατε συνηθίσει. Χώρο συνήθως έχουμε στους δίσκους μας πολύ περισσότερο από όσο νομίζουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.