Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply
Μια χαρά έτσι είναι. Γνώμη μου πάντα. Από εκεί και πέρα θα διαφωνήσω. Τα forums έχουν κανόνες που τα μέλη οφείλουν να τηρούν. Τα περί κυβερνοηθικής, επίτρεψέ μου μια προσωπική άποψη, είναι δικαιολογίες για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Η ηθική είτε υπάρχει είτε όχι, χωρίς διακόπτες. Δεν μπορείς να έχεις την ηθική στο off γενικότερα και να την βάζεις στο on όταν ο άλλος ανήκει π.χ. στο ίδιο κόμμα, στην ίδια ομάδα, στο ίδιο forum με σένα. Αυτή η "λογική" μπήκε στο ποδόσφαιρο και σταμάτησε την μετακίνηση οπαδών, όχι το στοίχημα.

Επιπλέον η ηθική είναι κάτι αμφίδρομο και σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να βάζεις την ταμπέλα "ηθικός" ή "ανήθικος" σε κάποιον ανάλογα με το αν σου πούλησε τον δίσκο στην τιμή που εσύ ήθελες ή όχι. Δεν μπορούμε να θυμόμαστε τα περί ηθικής μόνο όταν μας συμφέρει, μόνο όταν δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.

Το τελευταίο σχόλιό σου που ουσιαστικά τσουβαλιάζει όλους όσους πουλάνε δίσκους αυτή τη περίοδο - λες και παλιότερα δεν πουλάγανε και περισσότερους μάλιστα - πόσο ηθικό είναι;

Χαλαρώστε όσοι βλέπετε να μην σας περισσεύουν δίσκοι. Σβήστε άχρηστες ταινίες, παλιά games, μουσικές που δεν θα ξανά ακούσετε ποτέ και μετά από 10 μήνες αγοράστε καινούριους δίσκους στις τιμές που είχατε συνηθίσει. Χώρο συνήθως έχουμε στους δίσκους μας πολύ περισσότερο από όσο νομίζουμε. :)

Τέλος πάντων, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική τοποθέτηση όσο αφορά τα forums, το ποδόσφαιρο (δεν το έφαγε η απαγόρευση των μετακινήσεων αλλά το στοίχημα), την ηθική, την αισχροκέρδια, και την εκμετάλλευση. Κάποιοι όντως ήθελαν/έπρεπε να πουλήσουν δίσκους έτσι κι αλλιώς, άλλοι βγήκαν την επομένη να προλάβουν, να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και να κερδίσουν χρήματα, όχι να διασφαλίσουν αυτά που έχουν. Δεν λέω να πληρώσεις εσύ τη ζημιά, ούτε να περιμένεις μέχρι τον Απρίλιο να πουλήσεις μην σε πουν και λαμόγιο, ούτε όμως και να αισχροκερδίσεις όπως οι εταιρείες. Όχι μέσα σε forum(s) σαν το TheLab.

Γνώμη μου και δεν με νοιάζει τι λένε οι κανονισμοί αλλά καλό θα ήταν χρήστες που ασχολούνται με αγοραπωλησίες Η/Υ και περιφερειακών κατ' επανάληψη και ως επάγγελμα με στόχο το καθαρό κέρδος να βρίσκονται σε διαφορετικά forums ή στο ebay. Αν δεν βλέπεις το ηθικό και το λειτουργικό θέμα που μπορεί να προκύψει δεν σημαίνει ότι και δεν υπάρχει. Εμένα τουλάχιστον δεν μου κάθεται καλά και το λέω. Και όχι δεν τα λέω γιατί με ενδιαφέρει να αγοράσω κάποιον σκληρό (καινούργιο ή μεταχειρισμένο), έχω πάνω από 50TB και έχω δόσει και σε φίλους που χρειαζόταν. Και BTW, μια δημοσκόπηση θα είχε ενδιαφέρον να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική τοποθέτηση όσο αφορά τα forums, το ποδόσφαιρο (δεν το έφαγε η απαγόρευση των μετακινήσεων αλλά το στοίχημα), την ηθική, την αισχροκέρδια, και την εκμετάλλευση. Κάποιοι όντως ήθελαν/έπρεπε να πουλήσουν δίσκους έτσι κι αλλιώς, άλλοι βγήκαν την επομένη να προλάβουν, να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και να κερδίσουν χρήματα, όχι να διασφαλίσουν αυτά που έχουν. Δεν λέω να πληρώσεις εσύ τη ζημιά, ούτε να περιμένεις μέχρι τον Απρίλιο να πουλήσεις μην σε πουν και λαμόγιο, ούτε όμως και να αισχροκερδίσεις όπως οι εταιρείες. Όχι μέσα σε forum(s) σαν το TheLab.

Γνώμη μου και δεν με νοιάζει τι λένε οι κανονισμοί αλλά καλό θα ήταν χρήστες που ασχολούνται με αγοραπωλησίες Η/Υ και περιφερειακών κατ' επανάληψη και ως επάγγελμα με στόχο το καθαρό κέρδος να βρίσκονται σε διαφορετικά forums ή στο ebay. Αν δεν βλέπεις το ηθικό και το λειτουργικό θέμα που μπορεί να προκύψει δεν σημαίνει ότι και δεν υπάρχει. Εμένα τουλάχιστον δεν μου κάθεται καλά και το λέω. Και όχι δεν τα λέω γιατί με ενδιαφέρει να αγοράσω κάποιον σκληρό (καινούργιο ή μεταχειρισμένο), έχω πάνω από 50TB και έχω δόσει και σε φίλους που χρειαζόταν. Και BTW, μια δημοσκόπηση θα είχε ενδιαφέρον να γίνει.

Η κριτική προς τους άλλους ήταν πάντα κάτι το εύκολο. Πάντως αν πούλαγα δίσκο θα τον υπερκοστολογούσα από αγανάκτηση με όλα αυτά τα... "μαθήματα ηθικής" που διαβάζω από άτομα που έχουν ψυχολογήσει με απόλυτη ακρίβεια... avatars, όχι επειδή είμαι λαμόγιο.

Το ποδόσφαιρο καταστράφηκε πολύ πριν το στοίχημα όταν οι άνθρωποι αντίπαλων ομάδων σταμάτησαν να κάθονται δίπλα δίπλα και άρχισαν να αλληλοβρίζονται. Αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα μας.

Υ.Γ. 50TB? Back ups ταινιών,μουσικών,παιχνιδιών,προγραμμάτων που έχουν αγοραστεί νόμιμα διότι αυτό θα ήταν και το ηθικό. Μια απλή υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω βιντεοκάμερα 1080p και πολλούς Η/Υ.

Ω ναι σε καταλαβαίνω πλήρως. Και εγώ δεν στήνω ποτέ PC με λιγότερα από 10ΤΒ αποθηκευτικού χώρου.

Συγνώμη για το ύφος αλλά όπως έγραψα και όπως βλέπεις η κριτική προς τους άλλους και η εξαγωγή αυθαίρετων συμπερασμάτων είναι εύκολη. Το δύσκολο είναι να έχεις επιχειρήματα, να γράψεις ένα χειροπιαστό επιχείρημα, αντί να κόβεις βόλτες σε θεωρητικό επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Πες με γραφικό, πες με παράλογο, πες με κυνηγό φαντασμάτων, πες με αμπελοφιλόσοφο, αλλά κάνει κρα ρε παιδί μου πως να το πω. Ούτε γενικεύσεις θέλω να κάνω, ούτε να ασχοληθώ με την ψυχολογία στο κυβερνοχώρο (δεν είναι στο ερευνητικό μου αντικείμενο), ούτε θέλω να ασχοληθώ με χρονικές σειρές. Μάλλον δεν χρειάζεται να κάνουμε στατιστική έρευνα σε όλες τις περιπτώσεις για να αποδείξουμε κάτι το οποίο το έχουν επισημάνει και άλλοι. Όπως σου είπα δεν μου αρέσει αυτό που συμβαίνει και το λέω δημόσια.

Για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να απαντήσω καθώς δεν αφορούν το θέμα. Πως συμπεραίνεις ότι η δικιά σου επιχειρηματολογία είναι τεκμηριωμένη και η δικιά μου όχι;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου και δεν με νοιάζει τι λένε οι κανονισμοί αλλά καλό θα ήταν χρήστες που ασχολούνται με αγοραπωλησίες Η/Υ και περιφερειακών κατ' επανάληψη και ως επάγγελμα με στόχο το καθαρό κέρδος να βρίσκονται σε διαφορετικά forums ή στο ebay.

Το κανω quote απλα επειδη μου αρεσει σαν ιδεα και το ψιλοπαλευουμε εδω και καιρο.

Το ξερω...ασχετο με ο,τι εχει ειπωθει....

edit

[MENTION=188]yanni[/MENTION] (απλα για το mention μιας και ειναι edit ...μη το συνεχισουμε σε ασχετο θεμα)

Με τον καιρο ψιλοφανερωνονται αρκετοι αν οχι ολοι στους οποιους δεν εχουμε την υπομονη που δειχνουμε σε αλλους που εχουν καποια παρουσια στα αλλα thread.

Τον περιορισμο τον ξεπερνανε με το γνωστο "πωλειται το ταδε - πμ οχι σε μενα αλλα στον ταδε".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Πες με γραφικό, πες με παράλογο, πες με κυνηγό φαντασμάτων, πες με αμπελοφιλόσοφο, αλλά κάνει κρα ρε παιδί μου πως να το πω. Ούτε γενικεύσεις θέλω να κάνω, ούτε να ασχοληθώ με την ψυχολογία στο κυβερνοχώρο (δεν είναι στο ερευνητικό μου αντικείμενο), ούτε θέλω να ασχοληθώ με χρονικές σειρές. Μάλλον δεν χρειάζεται να κάνουμε στατιστική έρευνα σε όλες τις περιπτώσεις για να αποδείξουμε κάτι το οποίο το έχουν επισημάνει και άλλοι. Όπως σου είπα δεν μου αρέσει αυτό που συμβαίνει και το λέω δημόσια.

Για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να απαντήσω καθώς δεν αφορούν το θέμα. Πως συμπεραίνεις ότι η δικιά σου επιχειρηματολογία είναι τεκμηριωμένη και η δικιά μου όχι;

Πως το συμπεραίνω; Συγνώμη αλλά έχεις πάρει χαμπάρι πόσα συμπεράσματα έχεις βγάλει για τους άλλους εδώ μέσα; Είπαμε τα ευχολόγια οι θεωρίες οι γενικόλογες απαντήσεις και το δάκτυλο να δείχνει τον άλλον είναι κάτι το απολύτως εύκολο που μπορώ να το κάνω και εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος.

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]

Δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις τον έμπορα από τον χρήστη. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ήδη περιορισμός στο πόσες αγγελίες μπορεί να ανοίξει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=567]gorg[/MENTION] Καμιά προσωπική αντιπαράθεση. Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο κατάλαβες λάθος. :flower:

Όσο για τους SSD αυτό που βλέπω τα τελευταία χρόνια είναι αύξηση επιδόσεων, αύξηση χωρητικότητας σε μικρότερο βαθμό και ακόμα μικρότερες σχεδόν ανεπαίσθητες και μάλλον προσωρινές μειώσεις τιμών, μόλις βγαίνουν τα νεώτερα μοντέλα και μέχρι να ξεστοκαριστούν τα παλιά. Για να μειωθούν οι τιμές στους SSD θα πρέπει πρώτα να χτυπήσουν ταβάνι στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενοχλείται από την κριτική των άλλων και θέλει η άποψη του να είναι βαρύνουσα απαλλαγμένη από ιδιοτέλεια, δεν πουλάει και δεν αγοράζει.

...Ή έστω δεν εκτίθεται δημόσια, να προσθέσω εγώ.

Πολύ το έχουμε περιπλέξει το θέμα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Για να αποκτήσουν άλλοθι ορισμένοι;

Προσωπικά, σε περίπτωση που είχα παράνομα αρχεία στους δίσκους μου, να είστε σίγουροι ότι δεν θα είχα πρόβλημα να παραδεχτώ πως αυτό που κάνω είναι ανήθικο και παράνομο. Δεν περιμένω από κανέναν να μου δώσει άφεση αμαρτιών...

Όσο αφορά το "γιατί είναι ΟΚ να χάνουμε λεφτά αλλά κακό να κερδίζουμε", πάνω στην υπερ-ανάλυση ξεχάσαμε μάλλον ότι οι τωρινές τιμές των σκληρών δεν είναι φυσιολογικές.

Αν δεν υπήρχε η εν λόγω φυσική καταστροφή, ο 2ΤΒ θα έκανε ακόμα 80-κάτι ευρώ και θα συνέχιζε την πτωτική του πορεία, όπως είναι το φυσιολογικό και αναμενόμενο στα προϊόντα τεχνολογίας.

Αν δε σου αρέσει να χάνεις λεφτά, αγόραζε χρυσό (για να μην ξεχνιόμαστε), όχι σκληρούς δίσκους ή γενικότερα προϊόντα τεχνολογίας.

Με άλλα λόγια, εφόσον ασχολείσαι με το "sport", το γνωρίζεις εξ'αρχής ότι θα χάσεις τα λεφτά σου, όταν φύγεις από το κατάστημα, όταν ξεσφραγίζεις το φακελάκι και την κάθε ημέρα που περνάει.. και το αποδέχεσαι.

Προφανώς βέβαια αυτές οι μειώσεις τιμών έχουν μία λογική και γραμμική συμπεριφορά.

Αν, προ πλημμύρας, είχε κάποιος από εμάς αγγελία έναν used δίσκο 2ΤΒ, αγορασμένο π.χ. στα 90 ευρώ, πόσο θα περίμενε να τον πουλήσει (γιατί έχει "ανάγκη" μεγαλύτερο δίσκο - μακάρι να είναι αυτές οι μεγάλες ανάγκες μας πάντα....); Κάτω από την τιμή αγοράς, έτσι; 70 ευρώ; 65; Όσο ήταν τέλος πάντων...

Αν ερχόταν κάποιος άλλος με ΠΜ και σας έλεγε: "φίλε τον έχει το getitnow στα 75 ευρώ για 24 ώρες... Δώσε μου τον 40 ευρώ και να πετάς από τη χαρά σου", θα του τον πουλούσατε;

Προφανώς οι περισσότεροι όχι, διότι πολύ απλά η συγκεκριμένη μείωση είναι μη αναμενόμενη και πλασματική, λόγω προσφοράς. Αρκετοί δε (κι εγώ μέσα σε αυτούς) θα λέγαμε κι ένα τσίπη ή φραγκοφονιά για τον τύπο που μπαίνει στη διαδικασία να εκμεταλλευτεί τις πλασματικές τιμές που συνοδεύουν μία τέτοια μη αναμενόμενη και προσωρινή κατάσταση για να βγάλει από τη μύγα ξύγκι...

Anyway, το να προσπαθεί κάποιος να παρουσιάσει ως φυσιολογικό το να πουλάει τον 2ΤΒ στα 120 ευρώ ενώ η απόδειξη είναι 5 μηνών και γράφει 90 ευρώ επάνω, είναι το λιγότερο αστείο - όσο αστείο είναι το να προσπαθώ να αποδείξω ότι κατεβάζω ταινίες και παιχνίδια (υποθετικά μιλάμε) γιατί "είμαι φτωχός αλλά η ανάγκη για τις τελευταίες ταινίες και παιχνίδια είναι μεγάλη και δεν υπήρχε άλλη επιλογή παρά να κλέψω τα studios (που στο κάτω-κάτω πίνουν το αίμα του κοσμάκη και των ηθοποιών/προγραμματιστών, άρα δε χάλασε ο κόσμος)"....

Link to comment
Share on other sites

Anyway, το να προσπαθεί κάποιος να παρουσιάσει ως φυσιολογικό το να πουλάει τον 2ΤΒ στα 120 ευρώ ενώ η απόδειξη είναι 5 μηνών και γράφει 90 ευρώ επάνω, είναι το λιγότερο αστείο

Δεν νομίζω ότι μιλάμε για αυτές τις περιπτώσεις. Για αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι ελάχιστοι το βλέπουν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλάω για περιπτώσεις που π.χ. τον αγόρασε 90, ο δίσκος σήμερα έχει 200, καλώς ή κακώς δεν με απασχολεί ειλικρινά, τον πουλάει 80 και τρώει το κράξιμο του αιώνα διότι δεν τον πουλάει 50 και 60. Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι δεν έχει δίκιο αυτός που κατηγορεί τον άλλον για καπιταλισμό, αισχροκέρδεια και άλλα όμορφα. Εκεί έχουμε αντίστοιχη περίπτωση με το "Μπάρμπα 40 ευρώ διότι τόσο τον είχε το Χ κατάστημα για 2 ώρες σε προσφορά".

Τέλος πάντων από Δεκέμβριο υπάρχει ελπίδα λέει το digitimes να αρχίσει να στρώνει η αγορά. Λογικά με βάση το άρθρο Φεβρουάριο θα έχουν κατέβει αρκετά οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων από Δεκέμβριο υπάρχει ελπίδα λέει το digitimes να αρχίσει να στρώνει η αγορά. Λογικά με βάση το άρθρο Φεβρουάριο θα έχουν κατέβει αρκετά οι τιμές.

Πολύ καλά νέα (με το ρυθμό μου, κάπου εκεί θα χρειαστώ και έτερο δίσκο!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=567]gorg[/MENTION]

Όσο για τους SSD αυτό που βλέπω τα τελευταία χρόνια είναι αύξηση επιδόσεων, αύξηση χωρητικότητας σε μικρότερο βαθμό και ακόμα μικρότερες σχεδόν ανεπαίσθητες και μάλλον προσωρινές μειώσεις τιμών, μόλις βγαίνουν τα νεώτερα μοντέλα και μέχρι να ξεστοκαριστούν τα παλιά. Για να μειωθούν οι τιμές στους SSD θα πρέπει πρώτα να χτυπήσουν ταβάνι στις επιδόσεις.

Gartner: SSDs will reach mainstream prices in 2012 - TechSpot News

Consumer SSDs won’t go mainstream until 2012 - The Next Web

Με βάση αυτά τα λεγόμενα οι τιμές τους προβλέπονται να πέσουν 1 $ ανα giga σε κανα 6μηνο. Το αναφέρω γιατι απλά το χω διαβάσει :o

Link to comment
Share on other sites

Gartner: SSDs will reach mainstream prices in 2012 - TechSpot News

Consumer SSDs won’t go mainstream until 2012 - The Next Web

Με βάση αυτά τα λεγόμενα οι τιμές τους προβλέπονται να πέσουν 1 $ ανα giga σε κανα 6μηνο. Το αναφέρω γιατι απλά το χω διαβάσει :o

Μακάρι. Το θέμα είναι αυτός να είναι ο γενικός κανόνας και όχι ειδικές περιπτώσεις π.χ. το φτηνό 80άρι της Χ σειράς με καράσφαγμένο το write ώστε να μην υπερβαίνει για παράδειγμα η εγγραφή τα 50MB/sec. :...:

Link to comment
Share on other sites

Η seagate λέει τέλη του χρόνου θα φτάσει η παραγωγή των δίσκων στα προ-πλημμύρας, επίπεδα.

Για τους SSD, κάθε χρόνο τα ίδια ακούμε, από όταν βγήκαν: Ότι του "χρόνου" θα είναι mainstream. Προσωπικά, δε με καίει να δώσω ένα 150ρι για έναν ssd, αρκεί να δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και με ότι σύστημα τυχόν και να έχω. Όχι να αναγκάζομαι να ψάχνω 50 ώρες στο internet άμα ο sandforce τάδε δίσκος σε intel σύστημα βγάζει BSΟD, ή άμα ο marvel τάδε δίσκος κάνει hangs σε z68.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.