Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Εγω παντως δεν εχω αφησει τιποτα ορθιο! Εχω ξηλωσει σκληρους απο λαπτοπ δεσκτοπ νετβοοκ 3'5 και 2,5 και τους εχω βαλει στο μεγαλο μου συστημα.Λετε να γεμισω και τις θυρες usb η να βαλω και κανα cardreader??:shout: Kρατατε παιδια και μην αγοραζετε!! Αν δεν ριξουν τις τιμες να τους βαλουν στον κ..ο!!! *καδο εννοω:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αφου εσβησα κανα τοννο σειρες που επεισα τελικα τον εαυτο μου δεν θα κατσω ποτε να ξαναδω ελευθερωσα καμια 400αρια gb στον spinpoint και πια γεμιζει με τα image των παλιων καλων παιχνιδιων απο τα cd που ξεσκιζε την περιοδο 02-06 το πολυαγαπημενο μου 52x της creative (ακομα θυμαμαι το Hot pursuit II που μπηκε μεσα καθρευτης και βγηκε σαν να το περασα με γυαλοχαρτο...:()

Παντως περνατε που και που απο media markt... Το καλοκαιρι αγορασα ενα 2.5" my passport 640gb 50 ευρω επειδη δεν ειχε usb καλωδιο και ηταν διαλυμενη η συσκευασια... Με 2 χρονια εγγυηση κανονικα αντιπροσωπιας! :dance3: Γενικα οταν ξεστοκαρουν μπορει να πεσεις σε κατι τετοια καλα!

Παντως νιωθω τυχερος που πετυχα τον lacie 500gb στο Στοκ του πλαισιου κανα χρνο πριν με 25 ευρω και τον 250gb WD mybook πεταμενο με μια καμμενη διοδο στα 12v... :magic:

Εχουμε φτασει Φεβρουαριο κοντα... Τωρα δεν θα επεφταν οι τιμες? Ακομα μπαρμπουνια εχουν τα εργοστασια να περιτρυγιριζουν τα μελλοντικα platter μου?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φτασει Φεβρουαριο κοντα... Τωρα δεν θα επεφταν οι τιμες? Ακομα μπαρμπουνια εχουν τα εργοστασια να περιτρυγιριζουν τα μελλοντικα platter μου?

Εμ, πριν ενα μηνα καποιος ειχε πει ''Μετα τις γιορτες οι τιμες πεφτουν ρε παιδια'' !

Και ειχα απαντησει ''Ποιες γιορτες ; Χριστουγεννα ή Πασχα ;'' :wall:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των πράσινων/store δίσκων δεν είναι τραγικές. 120e/2TB, νομίζω κάνα 90ρι είχα πάρει εγώ λίγο πριν την "καταστροφή". Οι γρήγοροι δίσκοι τσούζουν ακόμα, ~110e/1TB. Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι στα νέα φτηνά συστήματα, που θες χώρο + επιδόσεις. Σε υπάρχων σύστημα, άμα θες χώρο, πας σε πράσινο δίσκο, άμα θες επιδόσεις πας σε SSD και τελείωσες.

Άμα θες πολλούς είναι το πρόβλημα. Και γω είμαι στη δύσκολη θέση να θέλω 3-4 2ΤΒ για τον media server μου γιατί έχω γεμίσει ότι εξωτερικούς δίσκους είχα και γίνεται αχταρμάς με τις μπρίζες. Δε μου κάνει καρδιά όμως να σκάσω τα 120ε premium για τους 4 δίσκους, θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ολοι εσεις που παιρνετε μηχανικους δισκους απο amazon κτλ δεν φοβαστε οτι θα ερθουν φραπε? Εγω παντως θα το φοβομουν...

Γιατί αυτοί που πουλάει το xyz μαγαζί νομίζεις ότι φτιάχνονται στο πίσω μέρος του μαγαζιού;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των πράσινων/store δίσκων δεν είναι τραγικές. 120e/2TB, νομίζω κάνα 90ρι είχα πάρει εγώ λίγο πριν την "καταστροφή". Οι γρήγοροι δίσκοι τσούζουν ακόμα, ~110e/1TB. Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι στα νέα φτηνά συστήματα, που θες χώρο + επιδόσεις. Σε υπάρχων σύστημα, άμα θες χώρο, πας σε πράσινο δίσκο, άμα θες επιδόσεις πας σε SSD και τελείωσες.

Άμα θες πολλούς είναι το πρόβλημα. Και γω είμαι στη δύσκολη θέση να θέλω 3-4 2ΤΒ για τον media server μου γιατί έχω γεμίσει ότι εξωτερικούς δίσκους είχα και γίνεται αχταρμάς με τις μπρίζες. Δε μου κάνει καρδιά όμως να σκάσω τα 120ε premium για τους 4 δίσκους, θα περιμένω.

μπορεις παντα να κανεις τους εξωτερικους σου εσωερικους,εφοσον τους χρησημοποιεις ετσι και αλλιως για storage και οχι για portable ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που οι SSD πια άρχισαν να εδραιώνονται στην αγορά, είναι απαράδεκτο να βρίσκονται οι τιμές των μηχανικών δίσκων σε αυτά τα ύψη ακόμα.

Και η κρίση λόγω των φυσικών καταστροφών να περάσει και να αρχίσει(αν δεν έχει αρχίσει ήδη) και πάλι στο full η παραγωγή τους, δυστυχώς η τιμή τους δύσκολα θα ξαναπέσει στα προηγούμενα τουλάχιστον επίπεδα.

Και το ακόμα χειρότερο βέβαια είναι αυτοί που πουλάνε μεταχειρισμένους δίσκους, που τους αγόρασαν φθηνά με τις παλιές τιμές, αλλά τους πουλάνε μεταχειρισμένους με τις καινούργιες τιμές...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των πράσινων/store δίσκων δεν είναι τραγικές. 120e/2TB, νομίζω κάνα 90ρι είχα πάρει εγώ λίγο πριν την "καταστροφή".

Περσι τετοιες μερες ειχα βρει τους Western Digital Caviar Green 2TB ΕΑRS 68€ .

1 πηρα.Μονο:p

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες, περσυ ειχα παρει εναν για μενα και 4 για εναν φιλο στα 59!Και για να μιλαμε συγκεκριμενα και οχι στον αερα.. WESTERN DIGITAL WD10EARS 1TB CAVIAR GREEN SATA2 - - E-SHOP.GR τα σχολια που βλεπεται στο προιον απο κατω ειναι την εποχη που ο δισκος ειχε 59, το παρακολουθω καθε μερα μπας και πεσει αλλα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Περσι τετοιες μερες ειχα βρει τους Western Digital Caviar Green 2TB ΕΑRS 68€ .

1 πηρα.Μονο:p

Ναι, εγώ πήρα τους λίγο πιο ακριβούς seagate. Δεν αμφιβάλω ότι τους έβρισκες και πιο φτηνά, όπως και τώρα άμα το ψάξεις μπορείς να βρεις 2 TB κάτω από το κατοστάρικο. Για τυπικές τιμές μιλάω ;). Πάλι όμως, που 100-120ε/2ΤΒ που έχουν τώρα, που τα 180/200 που τους πήγαν τα κοράκια αμέσως μετά την ιστορία.

Και γω το σκυλομετανοιώνω που δε πήρα 3-4 τότε βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδες υπάρχει μια μικρή πτώση τιμών στους ssd..

ps Είδα τώρα τον [MENTION=16086]argy1[/MENTION] που ανέβασε το λινκ με τον σκληρό απο το eshop.

Καλα ρε τι γραφουν απο κάτω.... οτι να ναι απορώ οι υπεύθυνοι του site του eshop πως τα αφήνουν τέτοια σχόλια. χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχααχα, εγω οταν ειχα γραψει ομως: Αν δεν ριξετε την τιμη θα τους βαλετε στον... καδο δεν το βαλανε :p Φυσικα ηξερα οτι θα το σβηναν απλα ηθελα να το δουν..

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρω το μήνυμα από το Π.Ο.Θ. 4.3.5 rev C εδώ:

tape backup:

DDS-3(12/24GB) 5E - 0.28033~E/GB compressed (το αγόρασα σήμερα 5Ευρώ)

DAT-320(320GB) 31.12E - 0.097525E/GB (το drive 1000Ευρώ~)

LTO-3 (400/800GB) 27.22E - 0.034025E/GB compressed (τo drive άγνωστο)

LTO-5 (1.6TB/3TB) (RW) 81.36E - 0.05085E/GB (@1.6T) η 0.02712E/GB (@3T compressed)

Optical disk backup (τότε):

DVD x100 *400GB-433GB περίπου* 18E = 0.0415E/GB(@433GB total) η 0.045E/GB(@400GB total)

κάποτε 18Ευρώ είχε το tayo yuden

Blu ray άδειο 25GB 25E = 1E/GB

ΤΩΡΑ:

DVD x100 *400GB-433GB περίπου* 30E = 0.069E/GB(@433GB total) η 0.075E/GB(@400GB total)

blu ray άδειο 25GB 4x speed 1.25Ευρώ με θήκη = 0,05E/GB !! (βλ skroutz)

σε 10άδα πάει 1,15Ευρώ/έκαστο δηλ = 0,046Ε/GB

Storage:

HDD 1TB(1000GB) 50Ευρώ με 55Ευρώ (κάποτε...) = 0.05 με 0.055 ανά GB !!!

HDD 2TB(2000GB) 75Ευρώ με 76Ευρώ (κάποτε...) = 0,0375 με 0,038 ανά GB !!!

ΤΩΡΑ:

HDD 1TB(1000GB) 126.99Ευρώ με 137,50Ευρώ = 0,12699 με 0,1375 ανά GB !!!

HDD 2TB(2000GB) 134.23Ευρώ με 150,28Ευρώ = 0,067115 με 0,07514 ανά GB !!!

1TB=(Samsung F3)

2TB=(samsung F4)

πφφ! θα τη βγάλουμε με blu ray backup η Tape backup μου φαίνεται.

Τη βρήκα τη λύση πάντως με τα blu ray, με μόνο αντίτιμο ότι γράφεις μια φορά, και αυτό ήταν (δεν είναι RW, τα RW πάνε ποιο πολύ).

Blu ray writer φτηνό είναι (σχετικά), 178,31Ε. (η με 84Ευρώ ένα LG{μπλιάχ!})

Για ομαδική ένα LTO-5 drive θέλετε η μπα; :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.