Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Οπως ειπα και πριν ολοι μας σιγουρα εχουμε κανει κατι παρανομο σε καποια φαση της ζωης μας οποτε καλο ειναι να μην αναφερομαστε καθολου σε τετοια πραγματα, αυτο ειναι ολο.

Δηλαδη επειδη εχει παρανομήσει (ισως) καποιος δεν πρεπει ναλαμβανει υπ' οψιν του τον νομο;

Επίσης, απο την στιγμη που η τιμη κτισης ειναι πχ 100€ και το προιον μεταπωλειται σε τιμη μεγαλυτερη προκυπτει υπεραξια. Αν καποιος δεν το καταλαβαινει ας ρωτησει λογιστη. Θα πρεπει να δηλώθει η τιμη πώλησης και να αποδοθει ΦΠΑ. Ξεκαθαρο και κατανοητο.

Απο την αλλη, ελεω πλημμύρας ολοι θελουν να δωσουν τους παλιους δισκους για να βγαλουν κανα φραγκο και να τους αντικατασταστησουν με αλλους σε μελλοντικο χρόνο.

Οπως ειπε ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] πριν, μην αγοραζετε. Νομος προσφορας ζητησης. Αν δεν τους παρει κανενας, θα κατεβασουν τιμη. Οποιος τους παρει, ή καιγεται ή εχει λεφτα για καψιμο.

Υ.Γ. Πηρα τυχαια ενα Sammy 2TB 90€ προ νερου. 180€ ειναι καλα; :tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδη επειδη εχει παρανομήσει (ισως) καποιος δεν πρεπει ναλαμβανει υπ' οψιν του τον νομο;

Επίσης, απο την στιγμη που η τιμη κτισης ειναι πχ 100€ και το προιον μεταπωλειται σε τιμη μεγαλυτερη προκυπτει υπεραξια. Αν καποιος δεν το καταλαβαινει ας ρωτησει λογιστη. Θα πρεπει να δηλώθει η τιμη πώλησης και να αποδοθει ΦΠΑ. Ξεκαθαρο και κατανοητο.

Απο την αλλη, ελεω πλημμύρας ολοι θελουν να δωσουν τους παλιους δισκους για να βγαλουν κανα φραγκο και να τους αντικατασταστησουν με αλλους σε μελλοντικο χρόνο.

Οπως ειπε ο @astrolabos πριν, μην αγοραζετε. Νομος προσφορας ζητησης. Αν δεν τους παρει κανενας, θα κατεβασουν τιμη. Οποιος τους παρει, ή καιγεται ή εχει λεφτα για καψιμο.

Υ.Γ. Πηρα τυχαια ενα Sammy 2TB 90€ προ νερου. 180€ ειναι καλα; :tomato:

"ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω"

Αυτο νομιζω περιγραφει οσα λεω.....Δεν μπορω εγω να εχω κανει παρανομιες (να εχω περασει κοκκινο πχ, να εχω παει κοντρα σε απαγορευεται, να εχω πουλησει κατι το οποιο το πηρα δωρο, κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλπ) και να μην κοιταω τον εαυτο μου, να αγνοω οσα εχω κανει εγω αλλα ταυτοχρονα να κοιταω τι κανει ο απεναντι.......Ας πουλησει ο καθενας οσο θελει τον δισκο του, αν δεν θελω δεν αγοραζω, δεν καθομαι ομως να ασχολουμαι με το αν απεδωσε ΦΠΑ και τετοια κωμικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πριν ολοι μας σιγουρα εχουμε κανει κατι παρανομο σε καποια φαση της ζωης μας οποτε καλο ειναι να μην αναφερομαστε καθολου σε τετοια πραγματα, αυτο ειναι ολο.

Κάθε πράγμα έχει την ώρα και τον τόπο συζήτησης. Το να πηγαίνεις τη συζήτηση αλλού δε σε βοηθά σε τίποτα. Τρολλιές στο τρόλλ δε περνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η απο πανω απαντηση καλυπτει οσα εννοω. Τωρα αν θεωρεις τρολια το να λεει ο αλλος την αποψη του τι να πω, προφανως εδω μεσα ο καθενας "βαφτιζει" τον συνομιλητη του τρολ οταν απλα δεν του αρεσουν οσα διαβαζει.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη, ελεω πλημμύρας ολοι θελουν να δωσουν τους παλιους δισκους για να βγαλουν κανα φραγκο και να τους αντικατασταστησουν με αλλους σε μελλοντικο χρόνο.

Οπως ειπε ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] πριν, μην αγοραζετε. Νομος προσφορας ζητησης. Αν δεν τους παρει κανενας, θα κατεβασουν τιμη. Οποιος τους παρει, ή καιγεται ή εχει λεφτα για καψιμο.

Υ.Γ. Πηρα τυχαια ενα Sammy 2TB 90€ προ νερου. 180€ ειναι καλα; :tomato:

Μου τον πουλάς 90?

Link to comment
Share on other sites

Μου τον πουλάς 90?

Οχι γιατι τον χρειάζομαι. Αν τον πουλαγα εκει θα ηταν. Να βγαλω απο αγοροπωλησια σε forum ειναι, για μενα προσωπικα, ελλεινο και τρισαθλιο. Θα ηταν σαν να κλεβω φιλο. Γιατι τουλαχιστον εδω μεσα, τους θεωρω ολους φιλους και παρεα.

Οσοι ειδανε τον λαμπη σαν χωρο επαγγελματικων συναλλαγων, ειδαν, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, the fukin exit door και προσωπικα πολυ το φχαριστηθηκα :whip:

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι τον χρειάζομαι. Αν τον πουλαγα εκει θα ηταν. Να βγαλω απο αγοροπωλησια σε forum ειναι, για μενα προσωπικα, ελλεινο και τρισαθλιο. Θα ηταν σαν να κλεβω φιλο. Γιατι τουλαχιστον εδω μεσα, τους θεωρω ολους φιλους και παρεα.

Οσοι ειδανε τον λαμπη σαν χωρο επαγγελματικων συναλλαγων, ειδαν, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, the fukin exit door και προσωπικα πολυ το φχαριστηθηκα :whip:

Αυτό είναι το σωστό σκεπτικό για τις αγγελίες στο φόρουμ μας. Μακάρι να το ακολουθούσαν όλοι οι πωλητές. :T:

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι τον χρειάζομαι. Αν τον πουλαγα εκει θα ηταν. Να βγαλω απο αγοροπωλησια σε forum ειναι, για μενα προσωπικα, ελλεινο και τρισαθλιο. Θα ηταν σαν να κλεβω φιλο. Γιατι τουλαχιστον εδω μεσα, τους θεωρω ολους φιλους και παρεα.

Οσοι ειδανε τον λαμπη σαν χωρο επαγγελματικων συναλλαγων, ειδαν, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, the fukin exit door και προσωπικα πολυ το φχαριστηθηκα :whip:

Τόση ώρα που εγώ γράφω ότι η τιμή πώλησης πρέπει να αντιστοιχεί περιπου στην τιμή αγοράς, ούτε παραπάνω αλλά ούτε και παρακάτω, οι περισσότεροι κάνετε την παλαβή.

Ακόμα και τώρα επιμένεις με τα συμφραζόμενά σου να αφήνεις σκιές σε αυτόν που απαντάς και σε ρώτησε κάτι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα που εγώ γράφω ότι η τιμή πώλησης πρέπει να αντιστοιχεί περιπου στην τιμή αγοράς, ούτε παραπάνω αλλά ούτε και παρακάτω, οι περισσότεροι κάνετε την παλαβή.

Ακόμα και τώρα επιμένεις με τα συμφραζόμενά σου να αφήνεις σκιές σε αυτόν που απαντάς και σε ρώτησε κάτι ξεκάθαρο.

Τιμη πώλησης μεταχειρησμενου προιοντος περιπου στην τιμη αγορας; are u f kidding me?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αφού παραθέσω ένα παράδειγμα.

Προσωπικά έχω έναν Seagate 1Tb. καινούργιο/σφραγισμένο που κάθεται.

Συγκεκριμένα είναι αυτός Seagate Barracuda 7200.12 SATA 6Gb/s 1TB ST31000524AS | Skroutz.gr και παίζει μεταξύ 85 και 145euros (αν υπάρχει στο πρώτο κατάστημα, αλλιώς ξεκινάει από 109)

Ο δίσκος έχει αγοραστεί 60euros.

1) Ποια θεωρείται σωστή max. τιμή να πουληθεί ώστε να μην θεωρούμαι καιροσκόπος?

2) Αν είχαν φουντάρει οι τιμές (πχ. είχε 40 στον Skroutz) πόσο θα έπρεπε να τον πουλήσω?

3) Αν στην περίπτωση μείωσης τιμών έπρεπε να πουλήσω λιγότερο και να συμβαδίσω με την αγορά, γιατί αυτό δεν ισχύει αντίστροφα σύμφωνα με τον κανόνα προσφοράς/ζήτησης?

Link to comment
Share on other sites

@ArisG θα αγοραζες αυτοκίνητο μεταχειρισμένο σε σχεδον τιμη καινούριου? τι αλλο θα ακούσουμε

Αυτο που μερικοι δεν θελετε να καταλαβετε ειναι πως ο καθενας εχει το δικαιωμα να πουλησει οτι θελει οσο θελει. Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις αντικες αμαξια (ας το παμε σε αυτο που εθιξες) που ενω καποιοι τα ειχαν αγορασει 500.000δρχ πριν 40 χρονια τωρα τα πουλανε για 60.000ε. Αν θελει ο αλλος το παιρνει, αν οχι τοτε ας μην το παρει. Δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι αρπαζεστε χωρις λογο επειδη καποιοι πουλανε μεταχειρισμενα οσο τα αγορασαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, από την στιγμή που οι τιμές των καινουριων πήγανε 100% πάνω αυξάνεται και η τιμή των μεταχειρισμένων. Έτσι είναι η πραγματικότητα στην αγορά, απλά πράγματα. Δηλαδή άμα έχώ ένα χρυσό δαχτυλίδι και η τιμή του χρυσού πάει 100% πάνω το δαχτυλίδι δεν πάει επειδή είναι μεταχειρισμένο???

Δηλαδή ο προμηθευτής των μεταχειρισμένων γιατί μου πήγε τον 160άρη SATA από 30 στα 55?? Κάτι θα ξέρει.

Και από την στιγμή που για καινούριο δισκόνι θες μια 100άρα στην ξεφτίλα, πολύ εύκολα θα δώσεις 40-50-60 για μεταχειρισμένο και να βάλεις σε οικονομικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα ''ακούμπαγα'' μεταχειρισμένο προϊόν χωρίς εγγύηση, και χωρίς να έχει γίνει μείωση της αξίας του κατά 30 με 40 % της ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΑΞΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Από κει και ύστερα όμως, όπως πολύ σωστά είπαν και οι προλαλήσαντες όλα είναι προσφορά και ζήτηση και δεν νομίζω πως υπάρχει ''ηθικός φραγμός''.

''Αν δεν τους παρει κανενας, θα κατεβασουν τιμη. Οποιος τους παρει, ή καιγεται ή εχει λεφτα για καψιμο'' #121

Link to comment
Share on other sites

Τιμη πώλησης μεταχειρησμενου προιοντος περιπου στην τιμη αγορας; are u f kidding me?

ρε μας δουλεύεις? τώρα μόλις δεν είπες ότι τον δικό σου μεταχειρισμένο θα τον πούλαγες όσο τον αγόρασες? ή μήπως ο δικός σου είναι καλύτερα μεταχειρισμένος από των υπολοίπων? υποκριτές της μαύρης συμφοράς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4247]ArisG[/MENTION] θα αγοραζες αυτοκίνητο μεταχειρισμένο σε σχεδον τιμη καινούριου? τι αλλο θα ακούσουμε

ρε μας δουλεύεις κι εσύ? σε παράλληλο σύμπαν ζεις? τιμή αγοράς είπα, η οποία για το πράγμα που συζητάμε εδώ είναι η μισή από την τιμή του καινούργιου.

Link to comment
Share on other sites

ρε μας δουλεύεις? τώρα μόλις δεν είπες ότι τον δικό σου μεταχειρισμένο θα τον πούλαγες όσο τον αγόρασες? ή μήπως ο δικός σου είναι καλύτερα μεταχειρισμένος από των υπολοίπων? υποκριτές της μαύρης συμφοράς.

Brand New In Box με 0 λεπτά λειτουργίας. Αν τον είχα κουμπωσει πάνω θα έφευγε λιγότερο ;)

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] θες να σου πω την εμπορική τιμή ή την ηθική; lol

Κάτι που δεν συνυπολογιζετε οι περισσότεροι: έστω τιμή απόδειξης 100 ευρώ. Έστω πώληση στα 130 ευρώ. Ο δίσκος σκάει και η τρέχουσα τιμή είναι 180 ευρώ. Το παλικάρι που τον πήρε θα φάει με το καλημέρα μια χασουρα 30 ευρώ επειδή θα του δώσουν πιστωτικο και όχι αντικατάσταση.

Ωραίο ε;

Sent from my MB860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Brand New In Box με 0 λεπτά λειτουργίας. Αν τον είχα κουμπωσει πάνω θα έφευγε λιγότερο ;)

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] θες να σου πω την εμπορική τιμή ή την ηθική; lol

Κάτι που δεν συνυπολογιζετε οι περισσότεροι: έστω τιμή απόδειξης 100 ευρώ. Έστω πώληση στα 130 ευρώ. Ο δίσκος σκάει και η τρέχουσα τιμή είναι 180 ευρώ. Το παλικάρι που τον πήρε θα φάει με το καλημέρα μια χασουρα 30 ευρώ επειδή θα του δώσουν πιστωτικο και όχι αντικατάσταση.

Ωραίο ε;

Sent from my MB860 using Tapatalk

Είναι εντελώς υποχρεωμένοι να κάνουν αντικατάσταση. Δηλαδή άμα έχω πάρει PC από το πλαίσιο και σκάσει ό δίσκος και το πάω για service τι θα μου πούνε ?? Να πληρώσω την διαφορά??? Δεν παίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς υποχρεωμένοι να κάνουν αντικατάσταση. Δηλαδή άμα έχω πάρει PC από το πλαίσιο και σκάσει ό δίσκος και το πάω για service τι θα μου πούνε ?? Να πληρώσω την διαφορά??? Δεν παίζει.....

Δεν μιλαμε για pc ολοκληρο, μιλαμε για ανταλακτικο. Δεν εχουμε διαθεσιμοτητα παρτε ενα πιστωτικο στην τιμη κτισης. Νομικα ειναι καλυμμένοι, like it or not

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.