Jump to content




motormount

Recommended Posts

Καλησπέρα,

-αν το ανεβάζω σε λάθος ενότητα,παρακαλώ μεταφέρτε το-

Τα έφτυσε ένα-από τα 4-ανεμιστηράκι ενός παλιού raid.

To ανεμιστηράκι έχει αρσενικό φισάκι με 3 pins.

IMG00981-20111018-1538.jpg

Έφαγα τη Στουρνάρη,πήγα στον Κατουμά δεν παίζει τίποτα.

Πήρα ένα από το πλαίσιο,έκοψα το-θηλυκό- φισάκι του,έβαλα το δικό μου,το συνέδεσα δούλεψε αλλά ο raid συνεχίζει

να βγάζει το fail fan message!

Μαζί με το fail fan message κάνει και θόρυβο-error beep- o οποίος σταματάει μόνο όταν απόσυνδέσω το ανεμιστήρι και τον διακόψω.

Όταν είναι το ανεμιστήρι συνδεδεμένο και διακόπτω το κουδούνισμα μετά από μισό λεπτό ξεκινάει ξανά! :wall::wall::wall:

Kάποια ιδέα;

Υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει κάνας δίσκος αν δουλεύει με 3 ανεμιστήρια για λίγο καιρό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για εμένα να κάθεσαι να ασχολείσαι με ένα ανεμιστηράκι για να το επισκευάσεις. Πήγαινε πάρε ένα καινούριο.
Έφαγα τη Στουρνάρη,πήγα στον Κατουμά δεν παίζει τίποτα.
Πήρα ένα από το πλαίσιο,έκοψα το-θηλυκό- φισάκι του,έβαλα το δικό μου,το συνέδεσα δούλεψε αλλά ο raid συνεχίζει

να βγάζει το fail fan message!

Αν ξέρετε από που να το ψωνίσω καινούργιο,πολύ ευχαρίστως.

Με αρσενικό,3πινο φισάκι και 23Α κατά προτίμηση!

:)

υγ Στη φωτό δεν φαίνεται καλά,έχει τρία καλωδιάκια,κίτρινο κόκκινο κ μαύρο εξ'ού και τα τρία pins του φις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πάρείς ένα τηλέφωνο στον Φανό (είναι σε μία παράλληλη της στουρνάρη προς ομόνοια)

http://www.pc-modding.gr/fanos_ban.swf

Απλώς έχω δει ότι τα έχει χωρίς φισάκι. Θα πρέπει να βάλεις εσύ ένα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Στον Φανό πήγα μετά τον mgmanager.

Πήρα ανεμιστηράκι-από το πλαίσιο- και έβαλα το δικό μου βύσμα,το ανεμιστηράκι δουλεύει αλλά ο raid συνεχίζει να κάνει το error beep.

-Μάλλον λόγω της διαφορετικής ταχύτητας του ανεμιστήρα-

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν fan controllers που μετράνε την ταχύτητα μέσω φίλτρου RC που τοποθετείται στην γραμμή τροφοδοσίας του ανεμιστήρα. Αυτό επιτρέπει την μέτρηση στροφών ακόμα και σε pwm controllers με χρήση ανεμιστήρα με 2 καλώδια ( χωρίς speed wire ) , όμως η κάθε Rsense μπαίνει ανάλογα με τα Α που τραβά ο ανεμιστήρας .Αν είναι αυτή η περίπτωση σου ( το τρίτο καλώδιο που είχε ο ADDA ίσως να υπάρχει μόνο για ένδειξη στροφών στο software ) θα πρέπει να βάλεις ίδιας ή περίπου ίδιας ισχύος ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Αποσυνέδεσα το κίτρινο καλώδιο-όπως έγραψε ο mican-και τουλάχιστον όταν διακόπτω το error beep σταματά να σκούζει μία και καλή!

[MENTION=16598]dangar[/MENTION]

Με τις βασικές μου γνώσεις,αυτό σκεφτόμουνα γι'αυτό γράφω πως ψάχνω για 23Α κατά προτίμηση.

Πάντως ανεμιστηράκι 12V/23A 6άρι όσο και να έψαξα δεν βρήκα-στα μαγαζιά-

Ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αποσυνέδεσα το κίτρινο καλώδιο-όπως έγραψε ο mican-και τουλάχιστον όταν διακόπτω το error beep σταματά να σκούζει μία και καλή!

@dangar

Με τις βασικές μου γνώσεις,αυτό σκεφτόμουνα γι'αυτό γράφω πως ψάχνω για 23Α κατά προτίμηση.

Πάντως ανεμιστηράκι 12V/23A 6άρι όσο και να έψαξα δεν βρήκα-στα μαγαζιά-

Ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια!

:)

Μια παρατήρηση:

Όσο και αν ψάξεις, ανεμιστηράκι 12V/23A 6άρι, δεν πρόκειται να βρείς!

Αν κοιτάξεις όμως, για ανεμιστηράκι 12V/0.23A 6άρι-σαν το δικό σου!!- όλο και κάτι θα βρείς!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.