Jump to content



Help please :/


Mastoras

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έκανα το λάθος να κάνω update το bios. Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί ήταν πρίν κάτι χρόνια και έχω ξεχάσει κάποια βασικά. Αυτό που βλέπω είναι οτι τα timings των μνημών μου είναι πολύ υψηλά. Το pc ξεκινάει μόνο αν βάλω default ρυθμίσεις. Κάνω paste κάποιες εικόνες και αν κάποιος χριστιανός μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά!

26102011080.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έκανα το λάθος να κάνω update το bios. Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί ήταν πρίν κάτι χρόνια και έχω ξεχάσει κάποια βασικά. Αυτό που βλέπω είναι οτι τα timings των μνημών μου είναι πολύ υψηλά. Το pc ξεκινάει μόνο αν βάλω default ρυθμίσεις. Κάνω paste κάποιες εικόνες και αν κάποιος χριστιανός μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά!

26102011080.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/27/26102011080.jpg

ImageShack

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να κανεις ενα reset στο BIOS;

Ναι. Μπαινει αν του δώσω default. Οι 3 πρώτες photos είναι τα στοιχεια του pc με default bios ρυθμισεις. Οι 2 τελευταίες τις έβαλα για να φαίνονται οι διαθέσιμες ρυθμίσεις του bios. Στην τελευταία photo αν βαλω αυτές τις τιμές το pc δε ξεκινάει. Αναγκαστικά βάζω enable το DRAM timing by SPD. Παλιά οι μνήμες μου έτρεχαν 5 4 4 18 και τώρα γίνανε χάλια.. (photo 2) :(

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες σου (mushkin pc2-6400 2x 2gb) είναι 800Mhz και στην φώτο τρέχουν στα 1068Mhz (DRAM Frequency 533.9Mhz). Μήπως αυτός είναι ο λόγος που είναι πιο χαλαρά τα timings;

Ναι φίλε μου αυτό ακριβως ήταν, άλλαξα multiplier και το λυσα το πρόβλημα όλα οκ. Έπρεπε να θυμηθώ τι είχα κάνει πρίν 3 χρόνια. Δοκίμασα και OC έδωσα ρεύματα παντού και με ultrex λούστηκα αλλά για κάποιο λόγο orthos memory test δε περνάνε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.