Jump to content



Αλλαγή κεφαλής εκτυπωτή or what?


neuromancer

Recommended Posts

Πάω να (ξανα)τυπώσω σήμερα στον Canon MP610 και βγάζει ένα κουλό μήνυμα ότι η κεφαλή και καλά δεν είναι του σωστού τύπου, και U052 κωδικός και τέτοια. Σβήνω-ξαναανάβω, τυπώνει μια σελίδα και ξανά μια από τα ίδια. Στο Google λέει ότι η κεφαλή φταίει και μερικοί το έστρωσαν μετά από καθάρισμα. Την έβγαλα και την καθάρισα (εξωτερικά και στα ακροφύσια με μπατονέτα και καθαρή βενζίνη) αλλά δεν συγκινήθηκε. Τώρα πριν λίγο λέω, για να κάνω μια απόπειρα μπας και.... τύπωσε μια σελίδα και ξαναέπεσε σε νιρβάνα.

Έχει κανείς να προσθέσει ή να συμβουλέψει? Τον έχω 4 χρόνια και γενικά δεν μπορώ να πω ότι τον έχω χρησιμοποιήσει και πολύ. Περιστασιακά λίγο από όλα.

Η κεφαλή είδα πάει κάπου στα 70 αγγλικά λιρόνια οπότε το κοστούμι είναι καινούργιος εκτυπωτής σχεδόν. Η κεφαλή λογικά έχει και κύκλωμα πάνω οπότε η extreme λύση του βυθίσματος σε κάποιο διαλυτικό δεν παίζει. Είδα κάτι κιτ που καθαρίζουν με κάτι σαν αφρό όλο το πέρασμα είσοδος μελάνης - αξίζει να δοκιμάσω ή θα μεγαλώσω απλά το "κοστούμι"?

Τώρα αν με ρωτάτε τι προτιμώ, για λόγους αισθητικής της συσκευής (σε σχέση με κάτι κατάμαυρες που κυκλοφορεί η Canon π.x. τελευταία) προτιμώ αυτή που έχω καθώς ήμουν super ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Για καινούριο σε κόβω. Στον iP4200 που είχα μέχρι προχθές, είχε φθαρεί η κεφαλή (μπούκωσε, του είχα κάνει μέτρια γενικώς χρήση) και τύπωνε γκρι προς τη μία κατεύθυνση αντί για μαύρο σε κείμενα. Έχω κάνει ό,τι περιγράφεις και είχε απλώς μια μικρή βελτίωση. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς, και να καταφέρεις κάτι θα είναι προσωρινό. Εξάλλου στα 4 χρόνια είτε τυπώνεις είτε όχι, το μελάνι υπάρχει και λερώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του ότι:

  • 70 λιρόνια UK = 80+ ευρώ, φτάνει να πάρω π.χ. CANON PIXMA MG5150 που όμως είναι κατώτερος και ακριβός σε κόστος χρήσης.
  • ο MG5250 είναι στα ίδια κυβικά με αυτόν που έχω με τιμή κάπου στα 140
  • οι καιροί είναι δύσκολοι

τότε αν η αλλαγή κεφαλής κάνει τη δουλειά, είναι πιο συμφέρουσα η επισκευή. Και επειδή δε φαίνεται να το αποφεύγω, μια χοντρή επέμβαση καθαρισμού στην κεφαλή δεν έχει να ρισκάρει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα επί του θέματος....

Πήγα πήρα ένα μαύρο καθώς είχε αδειάσει (αλλά όχι στο βαθμό που ο εκτυπωτής λέει "τέλειωσε, άλλαξέ το αλλιώς δεν!"), με σκοπό να κάνω βαρύ καθάρισμα κεφαλής με καθαρό οινόπνευμα, αζαξ και λοιπά διαλυτικά...

Έβαλα το μελάνι και ο εκτυπωτής ξεκινώντας από προβληματικό προηγούμενο κλείσιμο πάει και κάνει κατευθείαν καθάρισμα, τελειώνει και όλα καλά (no error). Ευκαιρία λέω, τρέχω όλα τα αυτοεπισκευαστικά, διαγνωστικά, τα περνάει άψογα, τα πάντα όλα και το πρόβλημα λύθηκε!!!

Γλυτώσαμε το 100ρικο! :dance3:

Τώρα γιατί έβγαλε τέτοιο message ο θεός κι η ψυχή του...

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες βάλει φθηνότερα μελάνια και όχι τα αυθεντικά το έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές. (χαλάει το μελάνι και ο εκτυπωτής λέει ότι νάναι)

Αν τα μελάνια που είχες επάνω είναι τα αυθεντικά μπορεί πάλι να είχε χαλάσει κάποιο και να έκανε αυτά τα τρελά.

Κανονικά, σε inkjet εκτυπωτές πρέπει να βγάζεις μια έγχρωμη εκτύπωση την εβδομάδα για να μην βουλώσουν τα σωληνάκια και να μην έχεις θέμα σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση χτες που πήρα @work συμβατό μαύρο γιατί σκόπευα να το χαλάσω σε καθαρίσματα, μέχρι τώρα 4 χρόνια μόνο Canon. Δεν τυπώνω πολύ οπότε δε τείθεται θέμα κόστους. Επίσης το κουλό είναι ότι πριν 5-6 μέρες τύπωσα 2-3 full A4 glossy και δεν ήταν θέμα πολυκαιρίας. Απλά τελείωσε το μαύρο και αντί να διαγνώσει τέλος μελανιού όπως το έχει κάνει πολλές φορές μέχρι τώρα μου έβγαλε "wrong printhead type".

Δεν έχω παράπονο από τον εκτυπωτή. Είναι κορυφή και σε αυτή την κατηγορία τιμής (180+ πριν 4 χρόνια - χωρίς wifi/lan - ακριβός) δεν πρέπει να "χαλάνε" σε ελαφρά χρήση. Άλλωστε κάθε φορά που τον ανάβω, αν έχει περάσει καιρός, κάνει καθάρισμα από μόνος του. Το θέμα είναι να μην μένει σβηστός για μεγάλα διαστήματα. Τα μελάνια είναι δεδομένο ότι χρησιμοποιούνται και για καθάρισμα - δε γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, σε inkjet εκτυπωτές πρέπει να βγάζεις μια έγχρωμη εκτύπωση την εβδομάδα για να μην βουλώσουν τα σωληνάκια και να μην έχεις θέμα σε βάθος χρόνου.

Ποιόε το θυμάται να την κάνει;;; Κάπου είχα δει ένα προγραμματάκι που του έβαζες κάθε πότε θέλεις και σε ειδοποιούσε να κάνεις καθαρισμό.

Αυτός είναι ο λόγος που έδωσα περισσότερα και πήρα lazer, τυπώνεις όποια στιγμή θελήσεις χωρίς να φοβάσαι ότι βουλώσανε. Πόσες φορές έπρεπε να τυπώσω και δεν τύπωνε με μελάνι δυο μηνών. Πόσα 20€ φύγανε έτσι. Τώρα ξέρω 50€ για δυο χρόνια (τόση εγγύηση δίνουν) θα είναι εκεί ανάλογα με την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ο laser είναι για άλλη δουλειά. Δεν έχω βέβαια άποψη για έγχρωμο laser αλλά δεν νομίζω να πιάνει σε ποιότητα φωτογραφικής εκτύπωσης τους inkjet! Για κανένα chart μόνο... Αντίστοιχα δεν συγκρίνεται το κείμενο του laser με αυτό του inkjet όπου οι laser δεν έχουν αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το θυμάται να την κάνει;;;

Πάνω από το κεφάλι τον έχω. Απλα τον ανάβω, περιμένω 20-30 sec να κάνει το check του και μόλις μπει σε ready τον σβήνω. Επίσης ζητάει χαρτί η μικρή κάθε μέρα και μου θυμίζει ότι υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και οι οικονομικοί laser είναι για πολλά παραπάνω από charts, πίστεψέ με κι εγώ δεν το περίμενα.

Αναγκάστικα να στάξω 170 ευρώ για έναν epson c1100 πέρσι και όταν εκτύπωσα σε πλήρη ποιότητα, σε laser χαρτί έμεινα μακάκας...

Εννοείται ότι στις τρελές λεπτομέρειες οι οικονομικοί ίνκτζετ είναι πολύ μπροστά σε ευκρίνεια από τους οικονομικούς laser.

ΥΓ κι εγώ για τον ίδιο λόγο αγόρασα θερμικό. Είχα βαρεθεί να μην μπορώ να εκτυπώσω άμεσα 1 και 2 σελίδες όταν τις είχα απόλυτη και άμεση ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites

Ο laser είναι για άλλη δουλειά. Δεν έχω βέβαια άποψη για έγχρωμο laser αλλά δεν νομίζω να πιάνει σε ποιότητα φωτογραφικής εκτύπωσης τους inkjet! Για κανένα chart μόνο... Αντίστοιχα δεν συγκρίνεται το κείμενο του laser με αυτό του inkjet όπου οι laser δεν έχουν αντίπαλο.

Σε φωτογραφικό χαρτί δεν έχω τυπώσει ούτε σε inkject ούτε σε laserjet.

Τύπωσα στον έγχρωμο laser και σε φίλου ink (με οκταπλάσιο dpi αν μετράει κάτι) την ίδια φωτογραφία στο ίδιο χαρτί (απλό λευκό 80γρ) και τη μόνη διαφορά που είδα ότι του laser ήταν λίγο πιο ξεθωριασμένο, αλλά του inkjet ήταν μούσκεμα σε σημείο να χαλάσει το χαρτί.

Πάντως σε ανάλυση δεν είδα διαφορά. Ίσως σε φωτογραφικό χαρτί κάτι να γίνεται αλλά την ευκολία του laser δεν την έχει.

Σε κείμενο έχω την εντύπωση ότι γυαλίζει λίγο του laser που το κάνει λίγο πιο όμορφο να το διαβάζει (=ξεκούραστο να το πω;;;)

Link to comment
Share on other sites

Σε 80άρι φωτοαντιγραφικό χαρτί, inkjet μόνο σε draft. Κανονική εκτύπωση γίνονται όλα μούσκεμα... προφανώς. Σε glossy paper όμως είναι σαν να στην τύπωσε φωτογράφος. Του laser είναι όπως τα λες, γυαλιστερά και λίγο αχνά.

Toν canon τον πήρα για την ευκολία της πολυσυσκευής και περιστασιακή εκτύπωση φωτόγραφιών. Φωτοαντίγραφα, κανένα έγγραφο, κανένα σκανάρισμα.... χρειάζεται, μεγάλη ευκολία να έχεις στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκτονάνε οι Canon? διότι και εγώ έφαγα αυτή τη βδομάδα ένα error περί κεφαλής αλλά μάλλον εγώ δεν την γλύτωσα. Κρίμα ο ip4000. Δεν λέω ότι δεν τον δούλεψα αλλά να πετάξεις ένα ντουβάρι για κάτι τόσο μικρό όσο η κεφαλή; Κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι πριν το πέταμα ή την αλλαγή κεφαλής, βγάζεις χαλαρά την παλιά και την κάνεις λαμπίκο μέσα έξω και δοκιμάζεις. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Πολλοί το έκαναν αφότου άλλαξαν κεφαλή και βρέθηκαν με μια κεφαλή καβάντζα. Εκτός βέβαια κι αν κάηκε κάτι στο κύκλωμα της κεφαλής οπότε δεν παλεύεται.

Κι εγώ μη νομίζεις ότι το παίζω άνετος τώρα. Μέχρι την επόμενη που θα τον ανάψω, είμαι στα καρφιά!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάηκε. Είχε αρχίσει να μην εκτυπώνει το χρώμα και εκεί που έλεγα ότι ΟΚ θα τον έχω για ασπρόμαυρο άρχισε να πετάει error ότι ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία η κεφαλή (5200 αν θυμάμαι καλά). Τύπωνε μια σελίδα και μετά ζήταγε restart για να ξαναδοκιμάσω εκτύπωση. Κάποια στιγμή που έβγαλα την κεφαλή είδα ότι ήταν πολύ ζεστή. Από ένα σημείο και μετά άρχισε να μου βγάζει μήνυμα ότι η κεφαλή δεν είναι η κατάλληλη, οπότε πλέον δεν τυπώνει τίποτα, ενώ από κάτω στο μαύρο φαινόταν σαν να έχει πάθει οριστική ζημιά πλέον και το μαύρο, μιας και μάλλον λόγω της υψηλής θερμοκρασίας το μαύρο χρώμα ξεράθηκε πάνω στην κεφαλή (είχε φτιάξει σαν σκληρή κρούστα στην έξοδο του χρώματος). :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η κεφαλή ψύχεται από το ίδιο της το μελάνι. Αν έχουν ξεραθεί μελάνια μέσα ίσως δεν γίνεται σωστή ψύξη και ετσι εχεις τα συμπτώματα υπερθερμανσης. Το U052 error κάτι σχετικό με θερμότητα είναι. Και σε εμένα ειχε τελειώσει το 5αρι μαυρο οπότε δεν τραβούσε μελανι εκεί και εβγαζε u052. Αν η υπερθερμανση δεν χαλασε κάτι άλλο, ισως επανελθει μετα από καλό καθάρισμα. Θελει μουλιασμα αλλά με προσοχή γιατι ειναι και το κυκλωμα παραδίπλα - όχι βουτιά όλη την κεφαλή.

εγω ξανατύπωσα - όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασαν 10 μέρες χωρίς εκτυπώσεις και έτυχε σήμερα να χρειαστώ μια έγχρωμη, μισό Α4. Τύπωσε ΟΚ, πάω να τυπώσω ακόμη ένα μισό Α4 μετά από 2-3 λεπτά.... τζίφος! U052 και τα ρέστα.

Αυτές οι demi καταστάσεις είναι σπαστικές... anyway, θα γίνει μάλλον το καθάρισμα που λέω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

before you buy something...

Δοκίμασε το εξής. Βάλε τη κεφαλή (ναι...ολόκληρη) σε ένα μπολ γεμάτο ζεστό (όχι καυτό) νερό και ξύδι. Άσε την για 30 λεπτά και μετά βγάλε την και ξέπλυνε την. Επανέλαβε τη διαδικασία μέχρι να καθαρίσει τελείως (το νερό να φαίνεται διάφανο). Τέλος, στέγνωσε την καλά με χλιαρό αέρα. Αυτή είναι η ανεπίσημη λύση που βρήκα στο forum της HP για αντίστοιχο πρόβλημα σε πολυμηχάνημα officejet 5xx

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι οι κεφαλές στα HP είναι ενσωματωμένες στα μελανοδοχεία. Αλλάζεις μελάνι και έχεις και νέα κεφαλή! Γι αυτό άλλωστε είναι και πιο ακριβές. Οπότε το πρόβλημα πρακτικά δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.