Jump to content



Ποιον compiler και ποιον text editor χρησιμοποιείτε για C++ ?


Periklis_pap

Recommended Posts

Compilers:

gcc ( generic compilations )

icl ( intel compiler, προφανώς για compilations που θα παίζουνε αποκλειστικά σε Intel rigs )

Editors:

Notepad2

Αν και δεν κολλούσα σε ένα πρόγραμμα, έπαιζα και με το Visual Studio και με το Intel Composer / C++ Studio (XE).

Κάποια ιδιαίτερη προτίμηση δεν έχω, ούτε έχω "καεί" πρόσφατα σε C++ για να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένα.

Δοκίμασε διάφορα editors και δες ποιό σε βολεύει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Editor : gedit στο linux, smultron στο mac

Compiler : gcc

Δεν σε κάνει ο editor προγραμματιστή, ως ένα απλό μέσο πρέπει να τον βλέπεις. Οτιδήποτε κάνει 2-3 απλά πράγματα (highlight matching brackets, αναγνώριση δεσμευμένων λέξεων, αρίθμηση στις γραμμές) σου κάνει. Άλλοι ωραίοι που έχω δει, είναι kate σε kde (το οποίο δεν χρησιμοποιώ γιατί γουστάρω gnome), ο οποίος έχει embedded terminal και βολεύει, και το emacs, το οποίο απ ότι έχω δει έχει αρκετά ωραία πραγματάκια, απλα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Editor : gedit στο linux, smultron στο mac

Compiler : gcc

Δεν σε κάνει ο editor προγραμματιστή, ως ένα απλό μέσο πρέπει να τον βλέπεις. Οτιδήποτε κάνει 2-3 απλά πράγματα (highlight matching brackets, αναγνώριση δεσμευμένων λέξεων, αρίθμηση στις γραμμές) σου κάνει. Άλλοι ωραίοι που έχω δει, είναι kate σε kde (το οποίο δεν χρησιμοποιώ γιατί γουστάρω gnome), ο οποίος έχει embedded terminal και βολεύει, και το emacs, το οποίο απ ότι έχω δει έχει αρκετά ωραία πραγματάκια, απλα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Στο mac αυτά χρησιμοποιούσα και με βόλευαν πολύ (εσύ ο ίδιος τα είχες προτείνει, έχω ακόμα τα πμ με τις οδηγίες :p), απλα δεν εχω βρει editor για τα windows ο οποίος να με έχει βολέψει σαν τον smultron

Link to comment
Share on other sites

Βαλε linux :p Το terminal είναι must :)

πες και το "real men do it with keyboard" να ανατριχιάσει μέχρι και η ----τρυπίδα μου....

:)

αν ενδιαφέρεσαι για ασκήσεις σχολής

μάθε και ρώτα τι compiler έχουν εκεί.

πολλές φορές πράγματα που σπίτι τρέχανε,εκεί σκάγανε....

just because

ultraedit

ή notepad++

gcc δεν είναι πιο c like programs?

gpp g++ μήπως?

Link to comment
Share on other sites

πες και το "real men do it with keyboard" να ανατριχιάσει μέχρι και η ----τρυπίδα μου....

:)

Πολλά θα δεις/ακούσεις. Ξέρω άτομο που γράφει κώδικα σε terminal editor. Σημασία έχει τι σε βολεύει καλύτερα, Σίγουρα αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.

gcc δεν είναι πιο c like programs?

gpp g++ μήπως?

Το ίδιο πράγμα είναι. To gcc όταν δει αρχείο με κατάληξη .cpp χρησιμοποεί το g++ (μου έχει τύχει βέβαια να bug-άρει o linker). Αλλά ναι, όταν λέμε gcc, εννοούμε gcc για C, g++ για C++ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι συνάδελφος (επιστήμης υπολογιστων-πληροφορικης) εννοείται οτι πρεπει να ξερεις τερματικό...:T:

σε windows εγω εχω devcpp,codeblocks(κορυφαίο) σε linux περιβαλλον η make εντολη απο το terminal κανει τη δουλεια της παντως αλλιως eclipse/codeblocks /netbeans

Link to comment
Share on other sites

Windows: notepad++ για τα παντα.

Linux: Vim, αν και καιρο τωρα λεω να δοκιμασω και τον emacs.

Δε γραφω σε C++ αλλα υποθετω g++ θα χρησιμοποιουσα, μιας και για C χρησιμοποιω αποκλειστικα gcc.

Link to comment
Share on other sites

Οι καλύτεροι editors για μένα (με σειρά προτεραιότητας) για C/C++ είναι το visual slickedit, μετά ο eclipse cdt, το VS2010 (όχι το 2008), το code:blocks... αυτά παίζουν σε άλλη κλάση και είναι για πολυ μικρά μέχρι τεράστια projects... Τώρα από text editors, προτιμώ το ultraedit και το np++, αλλά vi και τέτοια για να γράψω κώδικα, ούτε για πλάκα πλέον εκτός και αν είναι 5 γραμμές...

compilers τώρα δεν υπάρχουν και πολλοί... Η σωστή ερώτηση θα ήταν πιο framework και όχι ποιος compiler... Ο gcc είναι μια χαρά και σε συνδυασμό με τον eclipse cdt είναι πολύ ωραίο environment για ανάπτυξη... Η αγαπημένη μου έκδοση του gcc είναι αυτή του TDM... και της ms ο compiler είναι καταπληκτικός...

Από frameworks, πλέον Qt με nmake και ξερό ψωμί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.