Jump to content



πανε οι δίσκοι!!


dbasilis

Recommended Posts

καλημέρα,

την έκανα την πατάτα και το φαγαμε το πακέτο...

μετά την αλλαγή του htpc σε m-itx μου περισσέψανε 2 δίσκοι WD 1ΤΒ και είπα να τους μεταφέρω στον άλλο υπολογιστή.

βρήκα ενα καλώδιο στο κουτί με τα καλώδια το οποίο έδινε παροχή για 4 δίσκους.

το βάζω στο τροφοδοτικο και συνδέω τόσο τους καινούργιου όσο και ένα WD ραπτορ και τον ένα ssd από το raid.

πάω να ανάψω τον υπολογιστή και ακούω τσακ τσουκ και δεν μπουτάρει.

κοιτάω τον ssd και βλέπω ότι το φωτάκι δεν ανάβει...

με ζώνουν τα φίδια.

βάζω, βγάζω το καλώδιο που είχα βάλει και διαπιστώνω ότι ήταν από ένα άλλο τροφοδοτικό Chieftec που είχα και το έβαλα πάνω στο seasonic... και δεν συμπεθεριάσανε.

το αποτέλεσμα 2 wd 1tb, 1 raptor 150gb και ένα ocz vertex2 60Gb βγήκαν dead....

τώρα τα περισσότερα πρέπει να είναι σε εγγύηση. τι λέτε θα το καταλάβουν ότι έκανα πατάτα?

Link to comment
Share on other sites

ε καλα δεν θα τους πάω όλους με την μια.

νομίζω ότι είναι και απο διαφορετικά μαγαζιά.

[MENTION=9719]kuza[/MENTION], το ίδιο είχες πάθει και εσύ, κάηκαν από λάθος ρεύμα ?

τώρα βρήκα να το κάνω αυτό που οι σκληροί έχουν πάει στα ύψη...

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα ανοίξει κάποιος thread επειδή δεν περνάει το RMA του βρίζοντας το μαγαζί, είμαι απολύτως σίγουρος ότι κάποιος θα δώσει link από το παρόν thread.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα δεν θα τους πάω όλους με την μια.

νομίζω ότι είναι και απο διαφορετικά μαγαζιά.

[MENTION=9719]kuza[/MENTION], το ίδιο είχες πάθει και εσύ, κάηκαν από λάθος ρεύμα ?

τώρα βρήκα να το κάνω αυτό που οι σκληροί έχουν πάει στα ύψη...

κατι τετοιο ειχε γινει και καηκαν και οι 2 την ιδια στιγμη.Σε μια εβδομαδα ειχα τους καινουργιους.Απο πλασιο.

Δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην τους έχεις πάρει από Πλαίσιο διότι αν είναι δίσκοι που δεν υπάρχουν ποια ως μοντέλα, παίζει αυτή τη περίοδο να σου προτείνουν κανένα άκυρο πιστωτικό. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να είναι καλύτερα να τους κάνεις εσύ RMA.

Link to comment
Share on other sites

και από πλαίσιο.

στο πλαίσιο όσες φορες έχω πάει κάτι πάντα μου δίνουν κάτι καλύτερο.

αλλά πρέπει να έχεις υπομονή.

θα πας το αντικείμενο που έχει πρόβλημα και θα το αφήσεις εκεί.

μετά από μια εβδομάδα πάρε τηλ. ( σίγουρα δεν θα το έχουν κοιτάξει).

μετά από άλλη μια εβδομάδα πήγαινε από εκεί και πές... μα καλά το έχετε 2 εβδομάδες και ακόμη να έχω μια απάντηση και τι πράγματα είναι αυτά ( πάντα ευγενικά) και τότε κατεβάζουν την ουρά και σου κόβουν πιστωτικό ή αντικατάσταση με άλλο προϊόν...

όσες φορές το έχω κάνει έχει πιάσει.

το άλλο πρόβλημα που παίζει είναι ότι το copy των αποδείξεων ήταν μέσα στους σκληρούς μιας και οι πρωτότυπες πήγαν στην εφορία...

αντε να δω μήπως βρώ κανένα backup από τις αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα ανοίξει κάποιος thread επειδή δεν περνάει το RMA του βρίζοντας το μαγαζί, είμαι απολύτως σίγουρος ότι κάποιος θα δώσει link από το παρόν thread.

Καποιος χαφιες? Πως αλλιως θα χαρακτηριζονταν...Μαλλον στις περιπτωσεις οπως του φιλου dbasilis, πλεπει να κρυβει λογια...αλλωστε αυτος εχει εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος χαφιες? Πως αλλιως θα χαρακτηριζονταν...Μαλλον στις περιπτωσεις οπως του φιλου dbasilis, πλεπει να κρυβει λογια...αλλωστε αυτος εχει εγγυηση.

Χαρακτηρισμούς του στυλ "χαφιές" θα σου πρότεινα να τους κρατάς για τον εαυτό σου αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφει ο άλλος. :getlost:

Δεν λέω ότι έγραψες κάποιο υπονοούμενο προς εμένα, δεν έγραψες, άλλο λέω. Μάλλον ποιο πολύ έδωσες λανθασμένο νόημα σε αυτό που έγραψα. Και δεν είναι και σωστό να πετάμε τέτοιους χαρακτηρισμούς χύμα και όποιον πάρει ο χάρος. Αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι δεν είναι σωστό να προσπαθούμε να φορτώσουμε τα δικά μας λάθη στα καταστήματα την μια στιγμή και την επόμενη να διεκδικούμε από αυτά το RMA που και αυτά οφείλουν να προσφέρουν στον πελάτη. Κάπως έτσι θα το δει και κάποιος άλλος όταν θα δει ένα μέλος να κράζει με βαρύτατους χαρακτηρισμούς ένα κατάστημα και θα προσθέσει στο όποιο σχόλιό του και το link του παρόντος τhread.

Αν και πάλι δεν κατάλαβες, εντάξει δεν πειράζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω πολυ καλα φιλε yanni, και χαρακτηρισμους θα αποδιδω εκει που αρμοζουν και οταν το κρινω. Γινεται να εκανα like σε αυτο που εγραψες και να υπονοω κατι για σενα? Αν σε πειραξε η εμφαση ή η κατευθυνση που εδωσα αυτο ειναι αλλο, μαλλον δεν επρεπε να κανω παραθεση τα λογια σου. Δεν παρερμηνευσα ουτε προσπαθησα να αλλαξω νοημα σε αυτα που ειπες. Και στα λεγομενα μου θα δινω το νοημα που θελω εγω. Και γιατι πιανομαι και εξηγουμαι? Γιατι εγω επεσα θυμα χαφιεδισμου επειδη ενοχλησα καποιο καταστημα, και το ξερεις μιας και εγραψες στο θρεντ μου. Δεν θα μου απαγορευσεις να ειμαι καυστικος ή να "ειρωνευομαι" γι αυτα που περασα.

Επαναλαμβανω δεν υπονοησα τιποτα για σενα, δεν εχω τιποτα μαζι σου, συμφωνω με το τελευταιο σου ποστ και μην ξαναυποτιμήσεις τη νοημοσυνη μου με σχολια τυπου: "Αν και πάλι δεν κατάλαβες, εντάξει δεν πειράζει. :)"

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό το σχόλιο για το πως κλείνω το post. Έχεις δίκιο. :o

Το like σου το είδα μετά το σχόλιό που έγραψα, αλλά δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που γράφω. Ποτέ δεν μου άρεσε η ευκολία με την οποία κάποιοι μιλάνε για χαφιέδες, φασίστες, κερδοσκόπους κ.τ.λ. και όπως εσύ θέλεις να μπορείς να να εκφράζεσαι με αυτό τον τρόπο έτσι και εγώ θέλω να εκφράζω την ενόχλησή μου, πολύ περισσότερο όταν με κάνουν quote.

Κατά τα άλλα peace. Όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ελπίζω να μην τους έχεις πάρει από Πλαίσιο διότι αν είναι δίσκοι που δεν υπάρχουν ποια ως μοντέλα, παίζει αυτή τη περίοδο να σου προτείνουν κανένα άκυρο πιστωτικό. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να είναι καλύτερα να τους κάνεις εσύ RMA.

ρε παιδια αυτο ακριβως συνεβη κ σε μένα, πηρα εναν WD green 2T απο e-shop, 114 ευρω πριν κανα δυο βδομαδες. Με το που του πέρασα ένα terra για να ελαφρύνουν οι άλλοι και κατεβασα 5 seasons του wire κ γυρισα με χαρα να το δω, ΤΣΑΦ :hang3:

τον παω εκεί, απαιτουσα αντικατάσταση αλλα τα γνωστα.. Πιστωτικό για 114 ευρω κ ο πιο φτηνος που βρισκω τωρα ειναι

WESTERN DIGITAL WD20EARS 2TB CAVIAR GREEN SATA2 στα 191 ευρώ !

77 ευρουλάκια σοτν κουβα δεν λέει , τι προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο ακριβως συνεβη κ σε μένα, πηρα εναν WD green 2T απο e-shop, 114 ευρω πριν κανα δυο βδομαδες. Με το που του πέρασα ένα terra για να ελαφρύνουν οι άλλοι και κατεβασα 5 seasons του wire κ γυρισα με χαρα να το δω, ΤΣΑΦ :hang3:

τον παω εκεί, απαιτουσα αντικατάσταση αλλα τα γνωστα.. Πιστωτικό για 114 ευρω κ ο πιο φτηνος που βρισκω τωρα ειναι

WESTERN DIGITAL WD20EARS 2TB CAVIAR GREEN SATA2 στα 191 ευρώ !

77 ευρουλάκια σοτν κουβα δεν λέει , τι προτεινετε ?

Αν απλά θέλεις να ξεμπερδεύεις χωρίς να κάνεις αγώνα για το αυτονόητο, δηλαδή εξυπηρέτηση και αν σου περισσεύουν λεφτά, κράτα το πιστωτικό για αργότερα και για άλλη αγορά. Ίσως δίσκου μετά από 1 χρόνο όταν ίσως θα έχει 90-100 ευρώ ο 2ΤΒ. Και αν μέχρι τότε δεν κλείσει το e-shop. Ψάξε στο skroutz μπας και βρεις κανέναν φτηνό να κάνεις την δουλειά σου. Εγώ πριν κάποιες μέρες είχα δει 1,5ΤΒ εξωτερικούς Toshiba στο Mediamarkt με 89€ (μόνο USB 2.0 αλλά αν είναι αποθήκη μια φορά θα τον γεμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο ακριβως συνεβη κ σε μένα, πηρα εναν WD green 2T απο e-shop, 114 ευρω πριν κανα δυο βδομαδες. Με το που του πέρασα ένα terra για να ελαφρύνουν οι άλλοι και κατεβασα 5 seasons του wire κ γυρισα με χαρα να το δω, ΤΣΑΦ :hang3:

τον παω εκεί, απαιτουσα αντικατάσταση αλλα τα γνωστα.. Πιστωτικό για 114 ευρω κ ο πιο φτηνος που βρισκω τωρα ειναι

WESTERN DIGITAL WD20EARS 2TB CAVIAR GREEN SATA2 στα 191 ευρώ !

77 ευρουλάκια σοτν κουβα δεν λέει , τι προτεινετε ?

κακος τους αφησες να σου κοψουν πιστοτικο!!!

ο νομος λεει αντικατασταση με το ιδιο και αν δεν το εχουν με το αμεσως επομενο (προς το καλυτερο παντα!)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο ακριβως συνεβη κ σε μένα, πηρα εναν WD green 2T απο e-shop, 114 ευρω πριν κανα δυο βδομαδες. Με το που του πέρασα ένα terra για να ελαφρύνουν οι άλλοι και κατεβασα 5 seasons του wire κ γυρισα με χαρα να το δω, ΤΣΑΦ :hang3:

τον παω εκεί, απαιτουσα αντικατάσταση αλλα τα γνωστα.. Πιστωτικό για 114 ευρω κ ο πιο φτηνος που βρισκω τωρα ειναι

WESTERN DIGITAL WD20EARS 2TB CAVIAR GREEN SATA2 στα 191 ευρώ !

77 ευρουλάκια σοτν κουβα δεν λέει , τι προτεινετε ?

Έπρεπε να απαιτήσεις αντικατάσταση όπως λέει και ο BloodMage, την οποία δικαιούσαι τη στιγμή που υπάρχει ιδιο προϊόν διαθέσιμο. Δηλαδή αν τον είχες αγοράσει 150€ και είχε πέσει στα 100 θα σου κόβανε 150€ πιστωτικό; Έλεος. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη αντικατασταση έλεγα αλλα μου ρθε ένα μήνυμα που μου έλεγε για πιστωτικό διότι το ιδιο προϊόν δεν ειναι διαθέσιμο.. Κ εκει πατάνε μάλλον..

Και φυσικα το ολο σκηνικό συνέβη ακριβως πάνω στην περίοδο που παιχτηκε όλο αυτο το θέμα με τις πλυμμηρες στην Ταιλάνδη.

Ακομα περιμενουμε να δουμε τι θα γινει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.