Jump to content



Κατασκευή ξύλινης γλάστρας


Recommended Posts

Ναι ξέρω περίεργο θέμα αλλά επειδή έχουμε τόσα αστέρια μαστόρια εδώ μέσα λέω μήπως βοηθήσετε. Έψαχνα να βρω λοιπόν μια γλάστρα αρκετά μεγάλη αλλά δε βρίσκω στο μέγεθος που την θέλω, αλλά εκτός από αυτό είναι και τραγικά ακριβές, φτάνουν μέχρι και 100-150ευρώ :o Δε σφάξανε, οπότε λέω μπας και κάτσω να την φτιάξω εγώ.

Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι μια γλάστρα μεγέθους 3μέτρων μήκος χ 50cm πλάτος και περίπου 50ύψος. Το σχήμα το φαντάζομαι περίπου στο έτσι \_/ αν την κοιτάς φάτσα. Οι ερωτήσεις τώρα.. Επειδή εδώ η βροχή είναι καθημερινό φαινόμενο, τι ξύλο θα χρειαστώ; Ή οτιδήποτε με ένα καλό βερνίκι θα κάνει; Στον πάτο χρειάζεται να βάλω κάποιου είδους μονωτικό ή το ξύλο δεν κινδυνεύει να σαπίσει από το χώμα; Θα χρειαστώ τρύπες στο πλάι ή κάτω για να "φεύγει" το νερό; Τα ξύλα μεταξύ τους να τα κολλήσω με ξυλόκολλα ή δε θα αντέξει την βροχή και το χώμα;

Υπόψην ότι δεν έχω ηλεκτρικά εργαλεία οπότε όλα τα κοψίματα, ραψίματα, τριψίματα θα γίνουν στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλε... αυτό δε το λένε γλάστρα!

μικρή πισίνα περιγράφεις γεμισμένη με χώμα!

κοίτα και για άλλα υλικά ως σκελετό,ντυμένα με μεμβράνη από μέσα (γεωργικές πατέντες) έτσι φτιάχνουν δεξαμενές στο πουθενά,

για να μη σου χαλάει το ξύλο η υγρασία του χώματος.

μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοντραπλακέ θαλάσσης αλλά και ξύλα που προορίζονται για πάτωμα ιστιοπλοικού :)

yeah right είναι πολύ πάνω από τα 150€

ζαρντινιέρα ξύλινη και τόσο μεγάλη?

Link to comment
Share on other sites

Η αυλή είναι σχετικά μεγάλη και θέλω να πιάσω τα 3/4 του ενός τοίχου. Οι αγοραστές λύσεις είναι πανάκριβες.. ακόμα και 80εκ ζαρντινιέρα είχε 80-100ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα μην την κάνεις ένα ενιαίο κομμάτι, θα είναι τεράστια, δύσκολη να την κατασκευάσεις και ασήκωτη!

Αφού δεν έχεις τα βασικά εργαλεία, δύσκολο το βλέπω... (τουλάχιστον μία σέγα + δραπανοκατσάβιδο)

Επίσης να κάνεις το σχήμα που θες είναι ακατόρθωτο με το χέρι...πώς θα κόψεις φάλτσα τα ξύλα που θα συναντούν τον πάτο?

Συνιστώ να την αγοράσεις έτοιμη γιατί θα σου βγει φθηνότερη.

Θα χρειαστείς ξύλο σαν αυτό που φτιάχνουν τα έπιπλα εξωτερικού χώρου. (εμποτισμένο με φάρμακο)

Υπάρχει και το ''θηρίο'' Ιρόκο...τέρας αντοχής στο νερο αλλά ακριβό. Ιρόκο

Γενικά αυτά που θες είναι σκληρά ξύλα και θέλουν δυνατά εργαλεία, όχι χέρια.

Υπάρχει και η σχετικά οικονομική λύση αλλά σε σχήμα παραλ/μμο για ευκολία δική σου.

Αγοράζεις κοντραπλακέ θαλάσσης που αντέχει στο νερό, και το δένεις στις ενώσεις εσωτερικά με ανοξείδωτες γωνίες.

Αφού θα είναι 3μέτρα μήκος, κάνεις και μερικά δεσίματα ανά 60cm. με κομμάτια για να μήν ξεχειλώσει με το βάρος του χώματος.

Βάφεται σε ότι χρώμα θες με σφουγγάρι και βερνικώνεται με ρολό εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καντην πιο ψηλη να βαζεις και τα ποδηλατα μεσα :p

να ...για να μη φανει οτι σπαμαρω..(2ο ποστ)

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ • Προβολή θέματος - αποριες για ξυλινες ζαρντινιερες

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Κωστη ο Νικος εχει δικιο

ξυλινη μποστανοζαρτινιερα 3μετρων χωρις εργαλεια ειναι ζορικο

ή θα μεινει εκει που θα γινει, φορεβα ομως...

ή θα διαλυθει με το που θα γεμισει και θα παει να μετακινηθει

καλυτερα δυο πιο μικρες στο στυλ αυτης που ποσταρε ο Εντιτζης

ειτε με τετραγωνης ειτε με κυλινδρικης διατομης ξυλα

ντυμενες απο μεσα με μονωτικο πανι και με σωληνακια αποστραγγισης στο πατωμα

και πιθανοτατα περασμενες με στεγανωτικο λαδι ή καποιο αλλο sealer αναλογα τον τυπο του ξυλου.

προαιρετικα φτιαχνεις και προσθαφαιρουμενο καπακι με ξυλινο σκελετο και χοντρο ναϋλον για μινι θερμοκηπιο

(ντοματινια, αγγουρακια κτλ)

κι αν βαριεσαι και δεν πολυψηνεσαι για τετοιες κατασκευες

παρε δυο τεραστιες απλες πλαστικες

και ντυσε τις απεξω με ψηλα ημικυλινρικα διακοσμητικα πασαλακια για μοστρα

Link to comment
Share on other sites

Στον πατο οτι και να φτιαξεις καλο θα ηταν να ριξεις μια στρωση χαλικι. Ετσι δεν θα βγαινουν τα χωματα απο κατω οταν ποτιζεις + οτι εμποδιζεις οτιδηποτε παει να εισβαλλει απο κατω.

Σχετικα με την κατασκευη αν το κανεις με ξυλο θα πρεπει να αποφυγεις να το κανεις μονοκοματο.3μ ειναι πολλα για ξυλο που ερχετε σε επαφη με το νερο.

Η γλαστρα θα ειναι μονιμα εκει;

Σκεψου και την λυση του παρτεριου η της χτιστης γλαστρας diy .

Link to comment
Share on other sites

αυτη πως σου φαινεται

SHOWOOD - / /

παρε κανα τηλ για τιμουλα (2 3 τεμαχια νομιζω θα σε καλυψουν). Και ετοιμασου για εξοδα στο χωμα γιατι αποτι υπολογιζω θελεις πολλα κυβικα.

χωρις εργαλεια μη δοκιμαζεις καν

αυτα κανουν το μαστορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, πρέπει να το δω πιο αναλυτικά το θέμα, το φανταζόμουν λίγο πιο εύκολο. [MENTION=882]kostas314[/MENTION] (ευτυχώς ή δυστυχώς) δεν βρίσκομαι Ελλάδα αλλά ευχαριστώ για το link. Εδώ αυτά έχουν από 100εύρω και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι ξυλινα ράφια

unledzr.jpg

1.5 μετρο μηκος 60e / τεμ . Βαζεις 2 στην σειρα τα μονταρεις και λιγο ( καμια τρυπα απο κατω και τι πρεπει να το περασεις απο μεσα για μονωση <-- enter google help here -- )

Καμια τετοια λυση ισως σε καλυψει και σε γλιτωνει τα πολλα εργαλεια κοψιματος κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το χτίσιμο δεν ειναι επιλογή, το νοικιάζω το σπίτι. Μου φαίνεται θα πάω να βρω κανά ξυλουργό (αν κι ειναι είδος προς εξαφάνιση πλέον) να δω τι τιμή θα μου πει κι αυτός.

Athens2004 καλή φάση φάινονται αυτά αλλά μάλλον είναι πολύ ρηχά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόεδρε ξέρεις τι λέω για να μην το παιδεύεις τσάμπα?

1) Τα σκας σ' έναν ξυλουργό ή το παίρνεις έτοιμο και ξενοιάζεις. (ακριβή λύση)

2) Παίρνεις τα υλικά, αγοράζεις δύο βασικά εργαλεία και το φτιάχνεις μόνος σου:

α) τα ίδια λεφτά θα σου πάει

β) έχεις την χαρά της δημιουργίας (ή της απόλυτης καταστροφής:p)

γ) σου μένουν κέρδος τα εργαλεία για μελλοντικά project, και με ένα dremel ίσως σε δούμε και εδώ:Cases, PSU and mods

Πάντως σε υπολογίζω στα 200euros min. άνευ χώματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε , χρησιμοποίησε για την γλάστρα σου ξυλεία πεύκου που είναι το καλύτερο από άποψη κόστους/αντοχής και από χρώματα θα επιλέξεις εμποριστικά υδατικής βάσης. Αν η κατασκευή δεν θα είναι απλά για να καλύψει υφιστάμενες γλάστρες και θα περιέχει και χώμα θα χρειαστεί να φαρμακωθούν πρώτα τα ξύλα με συντηρητικά για μύκητες , έντομα κλπ. Πάντως φίλε χωρίς εργαλεία είναι δύσκολο να γίνει. Και έτσι που λες για €100-150 για να την αγοράσεις έτοιμη , ίσως είναι καλύτερα να το κάνεις έτσι παρά να την φτιάξεις μόνος σου . Στα λέω αυτά γιατί φτιάχνω ξύλινα σπίτια και έχω μία άποψη και με βάση τις Ελληνικές τιμές ξυλείας και χρωμάτων δεν μου βγαίνουν τα νούμερα ( κοστολόγιο για υλικά περίπου €75-80 + η εργασία ). Αλλά αν αποφασίσεις να το κάνεις και μπορώ να σε βοηθήσω , εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.