Jump to content



Γρίφοι - The Ponos Thread


Recommended Posts

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υ.Γ. 2 , το Thelab.gr με πόσους αριθμούς μπορεί να γραφτεί?

Χρειαζεται 9 8μπιτους χαρακτηρες (ascII) αρα 72

1-6, το θυμάμαι, αλλά και πάλι το χρειάστικα νομίζω, και στην αρχή είπα ότι Β=5, Τ=6, ενώ μπορούσε να ήταν Β=6, Τ=5 έτσι οπως το ξεκίνησα πάντα..

Whatever, και ανόμαλα να το πήγα, μου βγήκε.

H + L + L =<6, αφου δεν ειναι 3κ4(εδινε ποια γραμματα ηταν αυτοι) αρα L=1 ή L=2

Μετα τα υπολοιπα φαινονταν.

Link to comment
Share on other sites

Ότι βρήκα υπάρχει εδώ, εάν καταλαβαίνετε τα γράμματά μου (τα γράφω κωδικοποιημένα, μόνο εγώ μπορώ να τα διαβάσω) με την παρακάτω μορφή.

Χρήστης που έγραψε greeklish ---> πότε το έγραψε ---> τί έγραψε (γρίφος) ---> λύση γρίφου ---> δώρο

scangq.jpg

Link to comment
Share on other sites

H νύφη τι λύση είχε;;;

Την νύφη με τους φακούς επαφής, το e->, τον φοίνικα και την κωδικοποιημένη φράση δεν τα έλυσα, αλλα ειδικά η νύφη με έκανε να κάψω κύτταρα.... τί νύφη.html, nyfi.php, nifi.php, nyfh.php, nifh,php, bride.php, flowers.php, φακοι.html και ούτω καθεξής.......

Ο φοίνικας πάλι με τις κολώνες της ΔΕΗ??? έλεος!!!!!

Έγινε επεξεργασία από madboy1989
flowers αντί για slowers
Link to comment
Share on other sites

H νύφη τι λύση είχε;;;

Στην Νύφη, έπρεπε να κάνεις 1200% zoom στο μαυρο των ματιών της, και αν οι θεοί το επέτρεπαν και οι πλανήτες ήταν ευθυγραμισμένοι, θα έβλεπες ότι έγραφε Dennis στο ένα μάτι, Ritchie στο άλλο, μετά θα ανακάλυπτες ότι αυτός ήταν ένας από τους εκλιπόντες το έτους και... συνδημιουργός του Unix. Οπότε έβαζες unix και έβρισκες την λύση..

Link to comment
Share on other sites

η νύφη κι εμενα μου φαίνεται ότι ήταν ο δυσκολότερος γρίφος, ακριβώς γιατί όπως λέει και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] έπρεπε να είσαι και τυχερός ή απλά να σου έρθει μια φλασιά και να υποθέσεις κάτι από τα ελάχιστα που έβλεπες.

Εγώ πάντως μέχρι και πριν το hint του [MENTION=23]DJD[/MENTION] διάβαζα "dog is bitchie" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

η νύφη κι εμενα μου φαίνεται ότι ήταν ο δυσκολότερος γρίφος, ακριβώς γιατί όπως λέει και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] έπρεπε να είσαι και τυχερός ή απλά να σου έρθει μια φλασιά και να υποθέσεις κάτι από τα ελάχιστα που έβλεπες.

Εγώ πάντως μέχρι και πριν το hint του [MENTION=23]DJD[/MENTION] διάβαζα "dog is bitchie" :hehe:

βασικα 5-6 γραμματα αν googlαρες σου εβγαζε το ονομα πρωτη επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

e+βελακι αρσενικου=

e+male=

email (ακουγεται το ιδιο με το απο πανω):D

Μισό λεπτό..., τι δείχνει η εικόνα, με το "e" και το βελάκι, είχε απάντηση "e+male"? :confused:

Κάτι έβαλα σχετικό με φύλο, σίγουρα όχι το "e+male", γιατί είχε 9 x.html και μιας και σε άλλον γρίφο έλεγε "η απάντηση είναι της μορφής τάδε" νόμιζα ότι ο συγκεκριμένος είχε λύση 9 χαρακτήρων.

Επιπλέον έδειχνε το μπανεράκι της διαφήμισης και έβαζα e-commerce, e-commerse, ecommerce, ecommerse, advertice, advertise, diafimisi, diafimisi, diafhmisi, diafhmish, που ήταν 9 γράμματα κ.ο.κ. :hang3::hang3::hang3:

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό..., τι δείχνει η εικόνα, με το "e" και το βελάκι, είχε απάντηση "e+male"? :confused:

Κάτι έβαλα σχετικό με φύλο, σίγουρα όχι το "e+male", γιατί είχε 9 x.html και μιας και σε άλλον γρίφο έλεγε "η απάντηση είναι της μορφής τάδε" νόμιζα ότι ο συγκεκριμένος είχε λύση 9 χαρακτήρων.

Επιπλέον έδειχνε το μπανεράκι της διαφήμισης και έβαζα e-commerce, e-commerse, ecommerce, ecommerse, advertice, advertise, diafimisi, diafimisi, diafhmisi, diafhmish, που ήταν 9 γράμματα κ.ο.κ. :hang3::hang3::hang3:

Και εγώ το ίδιο, όπως επίσης ad, ads, banner, evilaki (από το evil και το παπάκι) etc etc, με την διαφορά οτι δεν θεώρησα ότι είναι απάντηση 9 χαρακτήρων διότι σε άλλους γρίφους είχε ξεκαθαριστεί αυτό, όπως και στο αρχικό post αν θυμάμαι καλά.

Εάν συμφωνεί κάποιος moderator μπορώ να αναρτήσω τα PDF που κατέβασα με τους γρίφους για να ασχοληθούν όσοι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

με την διαφορά οτι δεν θεώρησα ότι είναι απάντηση 9 χαρακτήρων διότι σε άλλους γρίφους είχε ξεκαθαριστεί αυτό, όπως και στο αρχικό post αν θυμάμαι καλά.

Το σπίρτο όμως, που ήταν και εύκολος γρίφος, το είχαν ακριβώς: "Η απάντηση είναι της μορφής xx_xxxxxx.php" (to_spirto). Και αλλού, δε θυμάμαι ακριβώς, έλεγε "τα x δεν υποδηλώνουν τον ακριβή αριθμό χαρακτήρων"... κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από gogos7
Link to comment
Share on other sites

η νύφη κι εμενα μου φαίνεται ότι ήταν ο δυσκολότερος γρίφος, ακριβώς γιατί όπως λέει και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] έπρεπε να είσαι και τυχερός ή απλά να σου έρθει μια φλασιά και να υποθέσεις κάτι από τα ελάχιστα που έβλεπες.

Εγώ πάντως μέχρι και πριν το hint του [MENTION=23]DJD[/MENTION] διάβαζα "dog is bitchie" :hehe:

κι εγώ bitchie διάβασα :fist:

και μετά googlαριζα διάφορους συνδυασμούς και έβγαλε σε μια φάση: μήπως εννοείτε Dennis Ritchie και μετά βρήκα το Unix

Link to comment
Share on other sites

Ότι βρήκα υπάρχει εδώ, εάν καταλαβαίνετε τα γράμματά μου (τα γράφω κωδικοποιημένα, μόνο εγώ μπορώ να τα διαβάσω) με την παρακάτω μορφή.

Πρωτόγονε!:p

Εγώ τα έγραφα σε excel!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.