Jump to content



Γρίφοι - The Ponos Thread


Recommended Posts

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο μονος σπαστικος γριφος ηταν με την νυφη...εκει ειχα βρει το ονομα...δεν το επαιρνα...και εβαζα οτι μπορειτε να φανταστειτε απο C language ...αλλα ο π@π@ρας δεν σκεφτηκα να βαλω unix...ενα hint με βοηθησε απο ενα παιδι.

Το αρχικο ονομα το βρηκα με google γιατι και εγω διαβαζα denis bitchie ή κατι τετοιο και λεω δεν το βαζω στο google...μου το εβγαλε σχεδον κατευθειαν.

Οι αλλοι γριφοι ηταν σχετικα απλοι...αν και ηθελαν φαντασια και λιγο τυχη...πχ αυτον με το δυαδικο τον ειχα βρει πανω κατω αλλα δεν τον "εβαζα" σωστα.

Τον γριφο της προσθεσης τον εβγαλα με brute force μολυβι χαρτι LoL κατι σαν την λυση που δοθηκε παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από ison
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η νύφη με ζόρισε περισσότερο. Έξυπνο το subtraction που είδα ότι σκέφτηκαν κάποιοι, δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι θα βρω την original στο internet. Εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα τα είδα με "poster edges". Ακόμα και με το όνομα όμως, ενώ είχα δοκιμάσει το UNIX και Unix, δεν δοκίμασα το unix, οπότε πάλι άργησα να το βρω.

Θυμάμαι και άλλες χρονιές, είχαμε θέμα με το πόσοι διαφορετικοί συνδυασμοί παίζουν και ειδικά τα κεφαλαία και μικρά είναι εκνευριστικό αρκετές φορές. Σε έναν γρίφο μάλιστα νομίζω πέρασε και με ελληνικούς χαρακτήρες και κεφαλαία (στο κρυπτόλεξο νομίζω).

Γενικά πάντως το διασκέδασα. Άλλωστε οι λόγοι που γουστάραμε και πορωνόμασταν τόσο με τα παλιά κλασσικά παιχνίδια, είναι γιατί μας έβγαινε η πίστη να κερδίσουμε τον τελικό αρχηγό, με άπειρες επαναλήψεις, αλλά όταν αυτό γινόταν η αίσθηση ήταν απίστευτη. :)

Συγχαρητήρια στα άρρωστα μυαλά λοιπόν που έφτιαξαν τους γρίφους, όσοι μας έχουμε έστω και μία μικρή ένσταση σε κάποιον από αυτούς, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι το διασκέδασαν.

Και του χρόνου!

υγ: περιμένω στατιστικά (πόσοι τα βρήκαν όλα, λάθος δοκιμές, άκυρες λέξεις κτλ). Επίσης εφόσον είμασταν logαρισμένοι όταν δοκιμάζαμε, θα ήθελα και το "ιστορικό" μου αν γίνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου άρεσε καθόλου ο διαγωνισμός.Αυτό το στυλ είναι ότι να'ναι.imo

Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί και κεφαλαία και μικρά και γρεεκλις και ελληνικά και μπορεί να έχεις βρει τη λέξη και επειδή κάνεις ένα γράμμα λάθος να ψάχνεις για άλλη κ.τ.λ. στις άπειρες λέξεις μιας εικόνας.

Άσε που το ψάξιμο των ποστ ήταν..."καμία ασχολία για καμιά βδομάδα και 25ώρες το 24άωρο" για να βρεις και να μην ασχολείσαι με τπτ άλλο!

Καλό θα ήταν να υπήρχαν μέρη του διαγωνισμού που να ήθελαν ΤΡΟΠΟ και όχι ΚΟΠΟ.

Αυτά!

Με εκτίμηση Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί και κεφαλαία και μικρά και γρεεκλις και ελληνικά και μπορεί να έχεις βρει τη λέξη και επειδή κάνεις ένα γράμμα λάθος να ψάχνεις για άλλη κ.τ.λ. στις άπειρες λέξεις μιας εικόνας.
Όλες οι λύσεις είχαν συγκεκριμένη μορφή, ήταν με μικρά και greeklish..
Άσε που το ψάξιμο των ποστ ήταν..."καμία ασχολία για καμιά βδομάδα και 25ώρες το 24άωρο" για να βρεις και να μην ασχολείσαι με τπτ άλλο!

Μπα, με σωστή χρήση της αναζήτησης έβγαιναν πολύ γρήγορα.. Δεν χρειαζόταν καν να ανοίξεις τα αποτελέσματα, καθώς οι λέξεις φαινόταν στην προεπισκόπηση που βγάζει η αναζήτηση.

Φιλικά,

Θωμάς

Έγινε επεξεργασία από tomtoub
Link to comment
Share on other sites

Άσε που το ψάξιμο των ποστ ήταν..."καμία ασχολία για καμιά βδομάδα και 25ώρες το 24άωρο" για να βρεις και να μην ασχολείσαι με τπτ άλλο!

Εάν είχες κάνει αναζήτηση χρησιμοποιώντας αυτό το στοιχείο:

"Τις τελευταίες δύο εβδομάδες μέλη της ομάδας του TheLab.gr, VIPs (μερικοί από αυτούς), Reviewers, Mods, Admins και Founders"

Θα εβρισκες τα post που έκαναν οι "VIPs (μερικοί από αυτούς), Reviewers, Mods, Admins και Founders" στις τελευταίες 2 εβδομάδες (24/11/2011-08/12/2011) και θα έβρισκες τις λέξεις πολύ εύκολα.

Πάντως έχεις ήδη συμμετάσχει στον διαγωνισμό εάν έχεις κάνει έστω ένα post/like στο thread "Μεγάλος Χριστουγεννιάτικος Διαγωνισμός", απλά δεν πήρες πολλές συμμετοχές για την κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επεσα ταβλα απο καποιο μικροβιακι του αναπνευστικου τη πρωτη μερα του διαγωνισμου... Όντας λιωμα βρηκα το πρωτο μου γριφο και μετα απο 10 μερες που ειχαν φυγει ολα τα συμπτωματα δεν ειχα καμια ορεξη να βρω άλλα...

Τη νυφη την ανοιξα στο PaintShop Photo Pro αλλα ο εγκεφαλος δεν εκανε καλη επαφη εκεινες τις μερες. Καλοδουλευτα οτι κερδισετε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.