Jump to content



Γρίφοι - The Ponos Thread


Recommended Posts

Παίδες δευτέρα θα βγάλω τις λύσεις, αύριο θα ταξιδεύω όλη μέρα και σήμερα δε προλαβαίνω. Χαίρομαι που σας άρεσε ο διαγωνισμός γιατί μας ταλαιπώρησε κι εμάς πολύ για να βγει όπως τον θέλαμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλά ρε σύ, ο φοίνικας παραπέμπε σε φοινικικό αλφάβητο, πανεύκολο, το βρήκα πριν από τα χριστούγεννα. Μετέφρασα ένα ένα τα γράμματα και μετά από αναγραμματισμό βρήκα τη λέξη

ΠΡΟΣΟΝΤΑ

πώς στο δι@@@$(%^*#^ μεταφράζεται αυτό σε

"people"

;:wall::wall:

Αλλιώς θα έπρεπε να βρω τη λέξη

ΠΡΟΣΩΠΑ

, που και

ένα γραμμα λιγότερο έχει και ένα διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη που έβγαινε ήταν άνθρωπος απλα το ένα ο έπρεπε να το σκεφτείς ως ωμεγα οι πονηρές του ήταν 2. ότι είχε Από πίσω την λαμπά και το palm με το lamp έκανε αναγραμματισμο. η δεύτερη ήταν ότι έπρεπε να σκεφτείς ότι το θ κ ο στο φοινικοικο αλφάβητο δεν έχουν αντιστοιχία στα αγγλικΑ Άρα έπρεπε να το κανείς στα ελληνικά.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cool, μερικά από τα σχόλια μου τότε για όποιον ενδιαφερεται (κανέναν).

1) Πολυ ωραίος διαγωνισμός, αυτό να το παραδεχτούμε όλοι.

2) Το πρώτο κομμάτι ήταν λίγο σπαστικό, και με 2-3 λέξεις που ήταν αγγλικές υπήρχε πρόβλημα.

3) Και πάμε στους Γρίφους..

Φοίνικας, από τους ποιο ωραίους γρίφους που είδα.

Πρασινομάτα, πολύ καλό, αλλα χωρίς το hint για το όνομα, πολύ δύσκολο, δεν έβγαζα τα γράμματα με την καμία αν δεν ήμουν προϊδεασμένος.

Ο γρίφος με το 6, δεν με τρέλανε, αφού θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε.. (Για αυτόν που ρωτάει, πέρνεις το 6ο γράμμα από όλη την σειρά, μετά το 12ο, μετά το 18ο, μετά το 24ο κτλ, όταν τελοιώσουν, συνεχίζεις κανονικά από τον αριθμό που ήσουν, έτσι βγαίνει μια ερώτηση, (Γριφception) την απαντάς και συνεχίζεις.

Ο γρίφος με τα φίλτρα, είχε την πλάκα του, αλλά ήταν ευκολος, με τα hints.

Ο γρίφος με την πρόσθεση μου άρεσε αρκετά, επειδή είχες να κουβαλάς και το δεκαδικό :p

Ο γρίφος του Αστρολάβου ήταν επίσης ωραίος, χαρά μεγάλη όταν το βρήκε ο αδερφός μου.

Αυτός με την αρχαία εφευρεση που βλέπεις μέσα από τοίχο κτλ κτλ, ήταν λίγο κουραστικός, γιατί είχα δοκιμάσει τρύπα και γυαλί πολλές φορές, επίσης, (θα ρουφιανέψω εδώ), είπα να googlάρω τον γρίφο, κάποιος/α ρωτούσε στον.. τοίχο του facebook αυτή την ερώτηση και τον γρίφο του αστρολάβου, οκ, μπορεί να μην ήταν τοίχος του FB, πάντως ήταν σίγουρα FB (Δεν έχω FB, δεν ξέρω τι ήταν, και λύση όταν το googlαρα δεν υπήρχε).

Για τον γρίφο του DJD δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, πήρα την βοήθεια του... κινητού μου, google goggles, δοκιμάστε το.. :p

Το κρυπτόλεξο ήταν ευκολο, αλλά έπρεπε να το βάλεις ελληνικά και κεφαλαία.

Το δώρο-άδωρο ήταν πολύ ωραίο (το βρήκε ο αδερφός μου, του ήρθε φλασιά όταν του είπα ότι δεν έλυνα γρίφο αλλά χάζευα τα δώρα).

Αυτά... Ευχαριστούμε πάλι για τον διαγωνισμό, σε γενικές γραμμές οι γρίφοι ήταν πολύ καλοί, σίγουρα καλύτερη ασχολία από το να βλέπουμε στην TV πόσο πήγαν τα μελομακάρονα φέτος, Καλή επιτυχία σε όλους, και του χρόνου.

Υ.Γ. Αν κάποιος admin θεωρεί ότι έκλεψα στους γρίφους να σημειώσω ότι ο αδερφός μου δεν έχει λογαριασμό εδώ, και ότι το να ρωτάω το google δεν το θεωρώ παράπτωμα, τέλος στο FB, ούτε έδωσα λύση, ούτε είδα λύση, ούτε ρώτησα λύση.

Υ.Γ. 2 , το Thelab.gr με πόσους αριθμούς μπορεί να γραφτεί?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ο γρίφος με την πρόσθεση μου άρεσε αρκετά, επειδή είχες να κουβαλάς και το δεκαδικό :p

Αν εβλεπες το hint στον κωδικα της σελιδας δεν χρειαζοταν να κουβαλησεις το δεκαδικο.

Εφτιαχνες την ανισωση με τα πρωτα ψηφια και εμεναν 2 πιθανες απαντησεις..

Δεν θυμαμαι τους αριθμους γιατι παει καιρος που τα ελυσα :p

Link to comment
Share on other sites

Αν εβλεπες το hint στον κωδικα της σελιδας δεν χρειαζοταν να κουβαλησεις το δεκαδικο.

Εφτιαχνες την ανισωση με τα πρωτα ψηφια και εμεναν 2 πιθανες απαντησεις..

Δεν θυμαμαι τους αριθμους γιατι παει καιρος που τα ελυσα :p

1-6, το θυμάμαι, αλλά και πάλι το χρειάστικα νομίζω, και στην αρχή είπα ότι Β=5, Τ=6, ενώ μπορούσε να ήταν Β=6, Τ=5 έτσι οπως το ξεκίνησα πάντα..

Whatever, και ανόμαλα να το πήγα, μου βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άδωρο δώρο τι ήταν??

Για να βρείς τω "άδωρο" έπρεπε να κοιτάξεις τις σελίδες με τα δώρα, όπου εάν ήσουν παρατηρητικός θα έβλεπες οτι το πρώτο δώρο της SilverStone εδώ δέν είχε δωράκι επάνω όπως τα υπόλοιπα.

Η απάντηση ήταν ο κωδικός του, δηλαδή: SST-RV03B-W

Έγινε επεξεργασία από madboy1989
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Για να βρείς τω "άδωρο" έπρεπε να κοιτάξεις τις σελίδες με τα δώρα, όπου εάν ήσουν παρατηρητικός θα έβλεπες οτι το πρώτο δώρο της SilverStone εδώ δέν είχε δωράκι επάνω όπως τα υπόλοιπα.

Η απάντηση ήταν ο κωδικός του, δηλαδή: SST-RV03B-W

δλδ η απαντηση "case" σε ποια ερωτηση αντιστοιχουσε; νομιζα αυτο ήταν :p

Link to comment
Share on other sites

O φοίνικας είχε 2 λάθη σαν γρίφος,

1ον το φοινικικο αλφάβητο ΔΕΝ εχει φωνήεντα , το Α και το Ο αντιστοιχούν σε δασίες και οξίες όπως στα αρχαία στις περισσότερες αναλύσεις

2ον ο χαρακτηρας "W" που μεταφράζεται κατά τον δημιουργό σε απλό ς ειναι κάτι σαν το 'β' στα γερμανικά

είναι ένα νεκρό αλφάβητο το οποίο δεν είναι κάτι που μεταφράζεται γράμμα προς γράμμα , καθώτι το μόνο που έχουμε είναι συγκεκριμένες λέξεις γραμμένες σε αυτό και την αντιστοιχία τους σε αλλα αλφάβητα.

Όσο για την πρασινομάτα, ευτυχώς βρέθηκε η αυθεντική φωτογραφία οπότε με απλό 'substraction layer' στο photoshop βρέθηκε η λύση αρκετά πιο καθαρά και πιο έυκολα.

Γενικά υπήρχε μεγάλη ψαλίδα δυσκολίας μεταξύ των γρίφων, οι περισσότεροι ήταν απλή ερώτηση με άμεση απάντηση όπως η εφέυρεση, ενώ άλλοι όπως ο φοίνικας και η νύφη ήταν δύσκολοι μόνο για να είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.