Jump to content



Γρίφοι - The Ponos Thread


Recommended Posts

Σε γενικά πλαίσια πιο εύκολοι από πέρσι, εκτός από 2:

Η "νύφη": Ντάξ, 3.5MB ψηλιάζεσαι κατευθείαν ότι κάτι έχει μέσα στην φωτό. Το όνομα της φωτογραφίας το είχατε αφήσει ανέπαφο. Έψαξα στο γούγλη και βρήκα την "original" φωτογραφία. Πέρασα στο gimp τις 2 φωτογραφίες σαν layers, έκανα difference/substract. Αφού δοκίμασα 50 διαφορετικούς τρόπους το όνομα του τύπου, κατάλαβα ότι δεν θέλατε αυτό. Πήγα στο wikipedia και ότι είχε σχέση με το όνομα του και Η/Υ το δοκίμαζα. Αυτό ήταν και το μόνο "πρόβλημα" μου με αυτό τον γρίφο. Δεν ήταν ανάγκη να το προχωρήσετε παραπάνω, από το όνομα του τύπου, μιας και ακόμα και με τον προαναφερθέν τρόπο, ήταν δύσκολο να ξεχωρίσεις το όνομα του. Ιδιαίτερα άμα έχεις ακαλιμπράριστο/κακό monitor.

Ο πραγματικός όμως πονοκέφαλος ήταν ο φοίνικας.

1: Το " Η απάντηση είναι στα αγγλικά και πληθυντικός" έπρεπε να ήταν "Η απάντηση είναι μετάφραση στα αγγλικά και πληθυντικός." Γιατί προδιαθέτεις τον άλλο να κάνει την αντιστοιχία σε αγγλικούς/λατινικούς χαρακτήρες. Και δεν είναι αστείο να κάνεις αναγραματισμό και να ψάχνεις ανάμεσα σε 42k συνδιασμούς, και στο τέλος να είναι λάθος.

Αφού είδα και απόειδα, έφτιαξα στην java πρόγραμμα αναγραμματισμού>600kb σε .txt αρχείο. Και προφανώς δεν είχε την λύση.

2: Την αντιστοιχία, ανάλογα σε ποιες ιστοσελίδες κοίταζες την είχαν διαφορετικά. Π.χ. το "Θ".

Ο γρίφος με το κρυπτόλεξο, είχε 2 λέξεις, αλλά νταξ, ήταν εύκολο.

To πόσα νούμερα έχει το thelab δεν ασχολήθηκα. Το πέταξα στο excel να μου φτιάξει 5-6 σετ των 25 νούμερων=>λινκς, τα πέταξα σε ενα txt, command prompt τον browser άνοιγμα όλα, όπου δεν είχε 404 στην καρτέλα = win.

Με το excel βρήκα και την πράξη της πρόσθεσης στα γράμματα.

Μπορώ να έχω τον δίσκο μου τώρα;

deal-www-santas-grotto-me-santa-games-6864.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και εγω μια απο τα ιδια με haya και Tsene με τη νυφη.. διαβαζα dog is bitchie και τελικα με ξελάσπωσε το google με το "μηπως εννοείτε" :p

καλα ηταν αντε και του χρόνου να μαστε καλα να καιγόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

To πόσα νούμερα έχει το thelab δεν ασχολήθηκα. Το πέταξα στο excel να μου φτιάξει 5-6 σετ των 25 νούμερων=>λινκς, τα πέταξα σε ενα txt, command prompt τον browser άνοιγμα όλα, όπου δεν είχε 404 στην καρτέλα = win.

Πραγματικά δεν κατάλαβα ούτε τι έκανες, ούτε τι βρήκες.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικά πλαίσια πιο εύκολοι από πέρσι, εκτός από 2:

Ο γρίφος με το κρυπτόλεξο, είχε 2 λέξεις, αλλά νταξ, ήταν εύκολο.

To πόσα νούμερα έχει το thelab δεν ασχολήθηκα. Το πέταξα στο excel να μου φτιάξει 5-6 σετ των 25 νούμερων=>λινκς, τα πέταξα σε ενα txt, command prompt τον browser άνοιγμα όλα, όπου δεν είχε 404 στην καρτέλα = win.

Με το excel βρήκα και την πράξη της πρόσθεσης στα γράμματα.

Αφού το έχεις με την java, με το gimp, ακόμα και με command prompt και excel, πώς γίνεται να μην υποψιαστείς ότι αναφέρεται σε 8bitους χαρακτήρες και να προτιμήσεις να ανοίξεις 150 ιστοσελίδες στο pc σου, και πώς έλυσες με excel την πράξη πρόσθεσης; τα αποτελέσματα θα ήταν 4 εις την 4η, και αυτό μόνο εάν καταλάβεις από την αρχή ότι αριθμεί μέχρι το 6, διότι θα μπορούσε να θεωρήσει κάποιος ότι μετράει με διαφορετικό ρυθμό φωνήεντα/σύμφωνα etc, οπότε να γίνει 4 εις την 8η κάτι πάνω από 65k πιθανότητες.

Εγώ με τον στυλό το έλυσα σε ένα χαρτί.

Κάτι δν μας λές καλά...

Έγινε επεξεργασία από madboy1989
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν κατάλαβα ούτε τι έκανες, ούτε τι βρήκες.

Έφτιαξα στο excel πχ το εξής:

A1:A100= www. thelab.gr/diagwnismosblablabla/ αυτό που μένει σταθερό, την αρχή του λινκ

Β1=1, Β2=Β1+1,.. Β100=B99+1

C1:C100 = .php ή HTML τι ήταν, δε θυμάμαι

D1 = concatenate a1;b1;c1. D2 = concatenate a2;b2;c2..., αυτό ενώνει τα 3 πρώτα κελιά, φτιάχνει δλδ όλο το λινκ

save as html, αντιγραφή όλα ανά 25 τα λινκς (για να είναι αναγνώσιμα τα tabs, μην είναι πολλά), τα πετάς σε ενα batch να τα ανοίγει ο browser. Στον τίτλο του tab, άμα είναι λάθος η σελίδα θα σου βγάλει 404 error μπλα μπλα. Άμα είναι σωστή, ο τίτλος του tab θα έλεγε διαγωνισμός μπλα μπλα ή κάτι, δε θυμάμαι.

Αφού το έχεις με την java, με το gimp, ακόμα και με command prompt και excel, πώς γίνεται να μην υποψιαστείς ότι αναφέρεται σε 8bitους χαρακτήρες και να προτιμήσεις να ανοίξεις 150 ιστοσελίδες στο pc σου, και πώς έλυσες με excel την πράξη πρόσθεσης; τα αποτελέσματα θα ήταν 4 εις την 4η, και αυτό μόνο εάν καταλάβεις από την αρχή ότι αριθμεί μέχρι το 6, διότι θα μπορούσε να θεωρήσει κάποιος ότι μετράει με διαφορετικό ρυθμό φωνήεντα/σύμφωνα etc, οπότε να γίνει 4 εις την 8η κάτι πάνω από 65k πιθανότητες.

Εγώ με τον στυλό το έλυσα σε ένα χαρτί.

Κάτι δν μας λές καλά...

Για τα νούμερα κ το thelab: Πριν ασχοληθώ ιδιαίτερα με τον γρίφο πήρα αυτό το μονοπάτι. Στην περίπτωση που δεν τα έβρισκε στα πρώτα 300 νούμερα θα το έψαχνα περισσότερο.

Για την πρόσθεση:

Προφανώς μείωσα τις περιπτώσεις. Βρήκα π.χ. ότι το Α μπορεί να είναι 4,5,6 το Β = Α+1, δλδ 5,6,7 (λέμε τώρα).

th3l4b-6865.jpg

Στην Ν σειρά, άμα είναι 2 τότε είναι λάθος. Άμα είναι 1 είναι σωστό.

Τσιμπήστε και το java για τον αναγραμματισμό, στο μέλλον μπορεί να είναι χρήσιμο. Αφού το κάνετε compile, τρέχτε στο cmd java AnagrammApp.java > lisi.txt . Στο String input = "8NOWRPSA", βάζετε ότι θέλετε με λατινικούς χαρακτήρες/αριθμούς. Μετά με το notepad, απλά κάντε find and replace W = Ω π.χ. κτλ.

ΑnagrammApp.java

import java.io.IOException;

public class AnagramApp {

static int size;

static int count;

static char[] charArray;

public static void main(String[] args) throws IOException {

String input = "8NOWRPSA";

size = input.length();

count = 0;

charArray = new char;

for (int j = 0; j < size; j++)

charArray[j] = input.charAt(j);

doAnagram(size);

}

public static void doAnagram(int newSize) {

int limit;

if (newSize == 1) // if too small, return;

return;

// for each position,

for (int i = 0; i < newSize; i++) {

doAnagram(newSize - 1); // anagram remaining

if (newSize == 2) // if innermost,

display();

rotate(newSize); // rotate word

}

}

// rotate left all chars from position to end

public static void rotate(int newSize) {

int i;

int position = size - newSize;

// save first letter

char temp = charArray[position];

//shift others left

for (i = position + 1; i < size; i++)

charArray[i - 1] = charArray;

//put first on right

charArray[i - 1] = temp;

}

public static void display() {

System.out.print(++count + " ");

for (int i = 0; i < size; i++)

System.out.print(charArray);

System.out.println();

}

}

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο διαγωνισμός και μπράβο στα μέλη του thelab!!

Το μόνο πράγμα που δεν μου αρέσε ήταν πως έπρεπε να κάνεις 100 διαφορετικούς συνδυασμούς με την λέξη που ''έβρισκες''.

πχ:

Dennis Ritchie,DennisRitchie,dennis ritchie,dennisritchie,dennis Ritchie,

Dennis ritcie,Dennisritchie,dennisRitchie κ.ο.κ

Ελπιζω να διορθωθει αυτο στον επομενο διαγωνισμο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο διαγωνισμός και μπράβο στα μέλη του thelab!!

Το μόνο πράγμα που δεν μου αρέσε ήταν πως έπρεπε να κάνεις 100 διαφορετικούς συνδυασμούς με την λέξη που ''έβρισκες''.

πχ:

Dennis Ritchie,DennisRitchie,dennis ritchie,dennisritchie,dennis Ritchie,

Dennis ritcie,Dennisritchie,dennisRitchie κ.ο.κ

Ελπιζω να διορθωθει αυτο στον επομενο διαγωνισμο!!

Ίσως γιατί τελικά ο Dennis Ritchie δεν ήταν η λύση.. :p Έτσι την πάτησα, Unix ήταν η λύση. Ο Dennis Ritchie ήταν από τους συνδημιουργούς του.

Έφτιαξα στο excel πχ το εξής:

A1:A100= www. thelab.gr/diagwnismosblablabla/ αυτό που μένει σταθερό, την αρχή του λινκ

Β1=1, Β2=Β1+1,.. Β100=B99+1

C1:C100 = .php ή HTML τι ήταν, δε θυμάμαι

D1 = concatenate a1;b1;c1. D2 = concatenate a2;b2;c2..., αυτό ενώνει τα 3 πρώτα κελιά, φτιάχνει δλδ όλο το λινκ

save as html, αντιγραφή όλα ανά 25 τα λινκς (για να είναι αναγνώσιμα τα tabs, μην είναι πολλά), τα πετάς σε ενα batch να τα ανοίγει ο browser. Στον τίτλο του tab, άμα είναι λάθος η σελίδα θα σου βγάλει 404 error μπλα μπλα. Άμα είναι σωστή, ο τίτλος του tab θα έλεγε διαγωνισμός μπλα μπλα ή κάτι, δε θυμάμαι.

Brute force λύση δηλαδή, και χρονοβόρα, δεν κατάλαβα όμως πως έπρεπε κανονικά να βρούμε την λύση?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια με εντυπωσίασες με το excel.

Η πράξη ήταν:

HHBBBL

LEBBTL

LTLHEH

+ ---------

TH3L4B

Θεωρώντας λοιπόν ότι 3 εξαψήφια σε πρόσθεση μας κάνουν εξαψήφιο και όχι επταψήφιο κατάλαβα απο την αρχή οτι το H και το L δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερα από το 2, διότι είναι οι πρώτοι αριθμοί κάθε αριθμού της πρόσθεσης. Επίσης γνωρίζοντας ότι το E αντιστοιχεί στο 3 και το A στο 4 έκανα τις αντικαταστάσεις.

Ξεκίνησα λοιπόν την πρόσθεση σκεπτόμενος οτι αφού το L δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερα απο 2, το L πρέπει να είναι το 2, διότι εάν ήταν ένα:

HHBBB1

L3BBT1

LTLH32

+ ---------

TH3L4B=4

κάτι που δεν γίνεται διότι γνωρίζουμε ότι το A είναι το 4.

Άρα:

HHBBB2

L3BBT2

LTLH31

+ ---------

TH3L4B=5

B ισούται με 5 οπότε (αφού κάνω τις αντικαταστάσεις όλων όσων γνωρίζω κάθε φορά)

115552

2355T2

2T2131

+ ---------

T13245

άρα

115552

235562

262131

+ ---------

613245

οπότε, Τ=6 διότι αφού 5+3=8 (μεγαλύτερο από 4) πρέπει να υπάρχει κρατούμενο οπότε 5+6+3 και ούτω καθεξής.

Έτσι έλυσα την πρόσθεση. Κάθε πράξη έδινε ένα νέο στοιχείο.

Αρχικά βέβαια δεν θεώρησα δεδομένο ότι αριθμεί μέχρι το 6 αλλά μέχρι το 9-0, αλλά αφού έγραψα το αλφάβητο είδα ότι δεν υπάρχει λογική σειρά με το 1ο γράμμα να είναι το 4 και το 5ο το 3.

Έγινε επεξεργασία από madboy1989
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο γρήγορος τρόπος για να βρω την πρόσθεση (χωρίς να ζορίσω τον σερβερ :p) ήταν με ένα μικρό προγραμματάκι στη C.

Γράφοντας όλες τις συνθήκες για κάθε πρόσθεση (μαζί με υπόλοιπα κλπ), έφτυσε κυριολεκτικά τη λύση :)

Όσο για τη νύφη... Πείτε μου, ειλικρινά:

Έχετε δει πουθενά γραμμένο το UNIX με πεζούς χαρακτήρες? :wall:

Link to comment
Share on other sites

Άαααα, τώρα που το θυμήθηκα, στο 3ο σκέλος του διαγωνισμού...πρώτα το PSU στο κουτί;;;;Είμαι εγώ ανάποδος και το κάνετε έτσι και οι υπόλοιποι ή απλά "έκατσε" έτσι στο διαγωνισμό;

Γιατί στις συνθέσεις μου, το πρότελευταίο πράγμα που κάνω είναι να βάλω το τροφοδοτικό. (το τελευταίο είναι τα τρισάγεια/προσευχές/θυσίες στον δυαδικό Θεό).

Link to comment
Share on other sites

Καλά το τροφοδοτικό δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα ειδικά αν είναι και modular και στο 24αρι του το βάζεις πρώτο να μην τριγυρνάει πέρα δώθε...

αλλα τα καλώδια σάτα..... στις περισσότερες περιπτώσεις , αν βάλεις την κάρτα γραφικών μέσα και δεν έχεις συνδέσει τα σατα στην μητρική θέλεις χειρουργικά ρομπότ μετά ....

ή κάνα ξόρκι :magic:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η σειρά δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα, 10 δοκιμές να έκανες κάθε φορά, έβρισκες ποιό εξάρτημα ήθελε. Απλά έπρεπε να έχεις βρει όλα τα εξαρτήματα πρώτα. Εγώ κόλλησα στη VGA, δε την είχα βρει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.