Jump to content



Ερώτηση για τηλεόραση πολλών ιντσών (κάνω χάρη σε φίλο μου)...


Ερνεστος

Recommended Posts

Παιδιά, καλησπέρα!

Προ ολίγον λεπτών έλαβα σε άλλο φόρουμ όπου είμαι μέλος το ακόλουθο μνμ από φίλο μου με το οποίο ζητά βοήθεια για την αγορά τηλεόρασης. Σας το παραθέτω αυτούσιο και ζητώ και γω με τη σειρά μου τη βοήθειά σας!!!!

"καλησπερα φιλε ερνεστο.

ηθελα μια μεγαλη χαρη.

μου εχεις πει παλιοτερα απο ενα κλαμπ που εισαι γραμμενος κατι πληροφοριες για μια τηλεοραση.

θελω να κανεις μια ερωτηση παλι φιλε.

μεχρι 600 ευρω τι παιζει καλο στην αγορα,εχω δει πλασμα 42 και 50 LG,panasonic,samsung.

τι προτεινουν οι γνώστες?plasma η LCD?

αυτη τη στιγμη υπαρχει μια 55αρα προβολικη με απαισια εικονα που εκαψε λαμπα παλι...

θα περιμενω νεα σου,απο δευτερα παμε για αγορα.

ευχαριστω.

κωστας."

Παρακαλώ όπως μεριμνήσετε για τα δέοντα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρωταω, γιατι αν ειναι "ταινιακιας", απο που βλεπει?

απο πισι?

DVD?

media player?

κι αν ειναι "ταινιακιας" μαλλον θα παει σε PLASMA, λογω καλυτερου μαυρου και χρωματων!

ο χωρος που θα μπει, ειναι μεγαλο σαλονι, μικρο καθιστικο? εχει χωρο δλδ, να παμε και σε 50αρα?

Π.χ. http://www.skroutz.gr/s/325336/Panasonic-TX-P50U30E.html

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εφόσον έχει ήδη 55άρα και ψάχνεται για διάσταση 42-50 σε LCD ή plasma πλέον, τότε νομίζω ότι άφοβα μπορούμε να πάμε και σε 50άρα (αρκεί να μην αυξηθεί το μέγεθος εις βάρος της ποιότητας εικόνας).

ΑΝ είναι δυνατόν, ας δέχεται η υποψήφια TV όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές εικόνας (PC, media-player, whatever...).

To μνμ είναι σαφές: καλή LCD/plasma 42"-50" για άμεση αγορά από Δευτέρα. Να σας πω και κάτι στο περιθώριο, μήπως και σας βοηθήσει να "σκιαγραφήσετε" την ψυχολογία του αγοραστή: γνωριζόμαστε από παλιά μέσω διάφορων car-audio φόρα, το άτομο είναι μεγάλος μερακλής και τα μηχανήματα που φοράει στο αμάξι είναι αν όχι σπάνια και πανάκριβα, τουλάχιστον creme de la creme της παγκόσμιας car-audio σκηνής. Οπότε, πιστεύω ότι και για την TV του θα ήθελε κάτι ξεχωριστό, απλά ΟΥΤΕ ο ίδιος, ΟΥΤΕ φυσικά εγώ το κατέχουμε το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοια λεφτα μην παρει lcd κατα τη γνωμη μου.Μονο πλασμα.Μονο λιγο με το φως να προσεχει γιατι οι πλασμα δεν τα πανε καλα με το πολυ φως.

Panasonic πρωτη επιλογη και samsung 2η μαλλον

Link to comment
Share on other sites

εγω ηδη εκανα μια προταση που πιστευω οτι, για ταινιες ειδικα, θα την καταευχαριστηθει!:T:

αλλα να προσεξει το θεμα με το φως, που προαναφερθηκε!! εκει που θα βαλει την τηλεοραση, να μην εχει απεναντι πηγες φωτος, γιατι θα εχει αντανακλασεις μεσα στην οθονη!

Link to comment
Share on other sites

In cabdik we trust.

Φίλε, την είδα. Θα τις δω όλες και θα τις περάσω όλες στον Κώστα με λινκ. Ψάχνω και τα reviews παράλληλα, αλλά δεν τα πολυεμπιστεύομαι (ο καθένας τσαμπουνάει τα δικά του). Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι γνώμες χρηστών και τα 2-3 σταράτα και συγκεκριμένα σημεία που μπορούν να μου υποδείξουν.

Link to comment
Share on other sites

In cabdik we trust.

Φίλε, την είδα. Θα τις δω όλες και θα τις περάσω όλες στον Κώστα με λινκ. Ψάχνω και τα reviews παράλληλα, αλλά δεν τα πολυεμπιστεύομαι (ο καθένας τσαμπουνάει τα δικά του). Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι γνώμες χρηστών και τα 2-3 σταράτα και συγκεκριμένα σημεία που μπορούν να μου υποδείξουν.

Πες τον φιλαράκο σου να εμπιστευτεί και τα ματια του. Να παρει τα μοντελα σε ενα χαρτάκι, να γυρίσει τα μαγαζιά και να τις δει στημένες να παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πες τον φιλαράκο σου να εμπιστευτεί και τα ματια του. Να παρει τα μοντελα σε ενα χαρτάκι, να γυρίσει τα μαγαζιά και να τις δει στημένες να παιζουν.

Σύμπτωση ή όχι, αυτό κάνει αυτή τη στιγμή! Και για να έχει καλό back-up, έχει πάρει όλη την οικογένια μαζί του. Θα τους αφήσει να διαλέξουν, αλλά με τόσα που διάβασε και έμαθε για τις σύγχρονες συσκευές σε ένα ΣΚ τουλάχιστον δε θα τους αφήσει να πάρουν καμία φόλα...

Θα σας πω νέα και εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το να "γυρναει" να βλεπει tv ειναι δικοπο μαχαιρι...και εξηγω,

Για να μπορεσει να εκτιμησει σωστα την καθε tv πρεπει να βρει οπωσδηποτε τον καταλληλο χωρο και χρονο και πηγη. (πχ bluray)

Κοινος αν παει σε κωτσο/mediamarkt και τα συναφι ....ΜΗΝ περιμενει να βγαλει συμπερασμα.

Εκτος του οτι εκει λογω φωτισμου/ανακλασεων η plasma χανουν κατα κρατος (αν σου πει οτι ειδε Plasma να παιζει καλυτερα απο lcd ...θα φαω τα πτυχια μου :p) ...οι περισσοτερες tv παιζουν με αλλα νταλων ρυθμισεις...

Οποτε μην απογοητευτει αν παρει τηλεοραση με αυτη την λογικη...γιατι οταν θα την παει σπιτι θα ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα.

Θα προτεινα plasma ...αλλα θελει λιγο προσοχη με στατικες εικονες...εως πολυ προσοχη για να μην εχει burn-in κλπ.

Επισης θα προτεινα να βρει καποια μοντελα που τον ενδιαφερουν και μετα να παει σε ποιο εξειδικευμενα μαγαζια ωστε να τα δει με σωστες ρυθμισεις θεασης/πηγης/ρυθμιστικων.

Μετα ας βρει την φτηνοτερη τιμη και ας αγορασει.

My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη κάποια νέα από το μέτωπο: οι διαδικασίες στρωσίματος καθώς και οι ιδιαιτερότητες του χώρου θεάσης (χαμηλός φωτισμός, λίγες αντανακλάσεις) τους έχουν αποθαρύνει... Θα προτιμήσουν κάτι υποδεέστερο θεωρητικά, παρά να "αλλάξουν σπίτι" όπως μου είπε για να μπορούν να βλέπουν από την plasma. 1000 φορές μία αξιοπρεπής LCD για plug'n'play.

Και τώρα, εδώ που τα λέμε, μήπως έχει και λίγο δίκιο? Θα ασχολούμαστε όλη μέρα με την τηλεόραση? Μη βρέξει και μη στάξει και ρύθμισε το ένα και φτιάξε το άλλο και τράβα την κουρτίνα και κλείσε το φως μην παρεξηγηθεί η plasma? :hang3:

ΥΓ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ, φίλε ison όσες plasma είδα εγώ τουλάχιστον σε τέτοιους χώρους που περιγράφεις, ήταν για κλάματα. Κάποια στιγμή πέτυχα και Lord of the Rings σε blueray, αλλά και πάλι ο φωτισμός τις αδικούσε κατάφορα σε σχέση με τις τρελιάρες LCD γύρω γύρω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο ευαίσθητες πια οι plasma. Αρκεί να κλείνει το φως όταν θα βλέπει ταινία και θα είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να έχεις και batcave για να δεις plasma (αν και θα ήταν το ιδανικό :dance3:).

Link to comment
Share on other sites

φιλε Ερνεστο, ειναι οι λεπτομερειες πια, που κανουν τη διαφορα!!

σε καμμια περιπτωση δεν θα ασχολεισαι με την τηλεοραση "ολη μερα"! ουτε με plasma, ουτε με LCD!

μια φορα θα ασχοληθεις στην ουσια! οταν την πρωτοεγκαταστησεις! απλα, αναφερουμε καποιες λεπτομερειες-διευκρινησεις, ωστε να απολαμβανει την τηλεοραση του -οποια κι αν παρει- στο μεγιστο βαθμο!!

δεν ειναι τοοοσο δραματικα τα πραματα!! μην τρελαθουμε κιολας!!

αμα, δεν εχει προβλημα με τις λεπτομερειες, ας παρει μια καλη LED-LCD, ωστε τουλαχιστον να εχει την μικροτερη καταναλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξει, φίλε... Κάθε 15 λεπτά με παίρνει στο whatsup να μου πει νέα, εντωμεταξύ η υπόλοιπη οικογένεια έχει απωχαυνωθεί με τα θεαματικά χρώματα των LCD "βρέξει/χιονίσει".

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξει, φίλε... Κάθε 15 λεπτά με παίρνει στο whatsup να μου πει νέα, εντωμεταξύ η υπόλοιπη οικογένεια έχει απωχαυνωθεί με τα θεαματικά χρώματα των LCD "βρέξει/χιονίσει".

Dynamic mode και δωσε υπερκορεσμο για να σου βγει το ματι ....

Τα σωστα χρωματα σε σχεση με αυτα που βλεπουν ειναι πολυ μακρια...αλλα για να λεμε και το δικιο ...οντως "φανταζουν" πιο εντυπωσιακα...αλλο αν δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες, ison, όπως τα λες... Όταν κάποιος είναι οικογενειάρχης και δε ζει μόνο για τις προσωπικές του prive προβολές, ενδεχομένως θα βάλει νερό στο κρασί του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.