Jump to content



τιμές HDD


tavliban

Recommended Posts

μετά τις πλυμμήρες στην Taiwan, έχουμε κάνα estimation πότε θα πέσουν οι τιμές τους;;;; αντε γιατί νομίζω ότι τα μαγαζιά το έχουν παραξυλώσει...

Link to comment
Share on other sites

Η πλημμύρες έβλαψαν το εργοστάσιο της WD... Για ποιό λόγο να πουλάει ακριβότερα η SG ?

Δεν έχει να κάνει με ζημιές, έχει να κάνει με συνειδητή αύξηση των τιμών κι από τους δύο μαζί (καρτέλ), παράλληλα με τη μείωση των εγγυήσεων, για να οδηγήσουν μεγάλο κομμάτι χρηστών στο Cloud storage αφού ακόμα δε θέλει σχεδόν κανείς να πάει.

Τι συμφέρει; Ένας δίσκος των 50€ κάθε 3 χρόνια ή 10€ το μήνα για χώρο στο Cloud...;

Βάσει αυτού του σκεπτικού λοιπόν, δε μπορεί να σου πει κανείς με σαφήνεια αν και πότε θα πέσουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την αγορά blue-ray recorder, μιας και το κόστος των αναλώσιμων (από εξωτερικό...) έχει φτάσει μέχρι και 80€/2.5tb.. ;) . Και κάνοντας την αυτοκριτική μου, αν άδειαζαν οι δίσκοι μου από τις ματρόσκες, δεν θα χρειαζόμουν καινούργιο δίσκο για πολύυυ καιρό ;). Σίγουρα δεν είναι βολικό να βαζο-βγάζεις δισκάκια, αλλά με σωστή αρχειοθέτηση, βρίσκεις εύκολα που είναι τι.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τους υποφαινόμενους...εγώ είμαι ευτυχώς ιδιοκτήτης ενός LG BLU RAY recorder...και κάποια στιγμή το e-shop πουλούσε κάτι δισκάκια που έβγαιναν προς 80 λεπτά το ένα...Cloud my ass, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βάλω τα αρχεία μου σε κανενός Server ακόμα και αν με πληρώνουνε...για λόγους προφανείς...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τους υποφαινόμενους...εγώ είμαι ευτυχώς ιδιοκτήτης ενός LG BLU RAY recorder...και κάποια στιγμή το e-shop πουλούσε κάτι δισκάκια που έβγαιναν προς 80 λεπτά το ένα...Cloud my ass, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βάλω τα αρχεία μου σε κανενός Server ακόμα και αν με πληρώνουνε...για λόγους προφανείς...

Και πολύ σωστά πράτεις, αλλά δυστυχώς λίγοι νομίζω σκέφτονται ανάλογα (αναφέρομαι στο cloud)

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ σωστά πράτεις, αλλά δυστυχώς λίγοι νομίζω σκέφτονται ανάλογα (αναφέρομαι στο cloud)

για να είμαι και αντικειμενικός, δεν μπορώ να αρνηθώ ότι σου παρέχει μια ευκολία (του στυλ ότι θα είναι πάντα εκεί, και ότι μπορείς να τα μοιράζεσαι πιο εύκολα)...αλλά μόνο και μόνο που υπάρχει πιθανότητα κάποιος να τα διαβάζει και να κρατάει στατιστικά και και και...προτιμώ λοιπόν να κρατάω backup και να έχω δίσκους και blu ray παρά το "σύννεφο"...

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, sorry αλλά υπάρχουν cloud services και cloud services...

Cloud Services χρησιμοποιούν συστηματικά πλέον μεγάλες εταιρείες παγκοσμίως - εταιρείες με απείρως πολυτιμότερα και κρισιμότερα αρχεία από αυτά που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε απλός χρήστης στον υπολογιστή του..

Oι υπηρεσίες αυτές έχουν περάσει εξονυχιστικούς ελέγχους πριν επιλεγούν - in other words, δεν είναι όλα τα Cloud επιπέδου Dropbox.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, sorry αλλά υπάρχουν cloud services και cloud services...

Cloud Services χρησιμοποιούν συστηματικά πλέον μεγάλες εταιρείες παγκοσμίως - εταιρείες με απείρως πολυτιμότερα και κρισιμότερα αρχεία από αυτά που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε απλός χρήστης στον υπολογιστή του..

Oι υπηρεσίες αυτές έχουν περάσει εξονυχιστικούς ελέγχους πριν επιλεγούν - in other words, δεν είναι όλα τα Cloud επιπέδου Dropbox.

ούτε για 1:10000000000000000000000000 δεν το ρισκάρω...

Link to comment
Share on other sites

σαν ιδέα είναι καλό, όπως και το MTBF των δίσκων, σε υπερκαλύπτει αλλά ποτέ δε φτάνει.

έτσι και το cloud, καλό αλλά για πόσο?

αν κλείσει αύριο η εταιρία?

κακόβουλη χρήση κλπ δεν τη σχολιάζω ή έλεγχο σου κρατάω φωτό αλλά όχι mkv.

για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, sorry αλλά υπάρχουν cloud services και cloud services...

Cloud Services χρησιμοποιούν συστηματικά πλέον μεγάλες εταιρείες παγκοσμίως - εταιρείες με απείρως πολυτιμότερα και κρισιμότερα αρχεία από αυτά που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε απλός χρήστης στον υπολογιστή του..

Oι υπηρεσίες αυτές έχουν περάσει εξονυχιστικούς ελέγχους πριν επιλεγούν - in other words, δεν είναι όλα τα Cloud επιπέδου Dropbox.

Φυσικά, και έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά στα cloud της "μάζας" υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της ασφάλειας. Και το τι έχει ο καθένας είναι σημαντικό για αυτόν. Προσωπικά απλά δεν γουστάρω, είναι σαν τις αθηναικές πινακίδες ρε αδερφέ πως να το κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θα δίνανε σε κάποιον φίλο τους τους δίσκου τους για ένα μήνα χωρίς να έχουν πρόβλημα, υποθέτω ότι δεν έχουν πρόβλημα και με το cloud. Όσοι πάλι δεν θα δίναν ούτε στον καλύτερό τους φίλο τους δίσκους τους για μια μέρα, θα συνεχίσουν να αγοράζουν δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Samsung SpinPoint F4 EcoGreen 2TB SATA-II 32MB Cache - OEM (HD204UI) []

2TB = 110 λιρες στην Αγγλια

Σκληροί Δίσκοι Χωρητικότητα 2 TB - plaisio.gr

180 ο πιο φτηνος στην Ελλαδα (ενα γρηγορο ψαξιμο πλαισιο εκανα)

Ασχολιαστο ...

Καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Το cloud πολύ ωραίο και ευχρηστο,εχεις πρόσβαση ακόμα και απο κινητό στα αρχεία σου,αλλα με τις γραμμές που έχουμε στην ελλάδα τι να το κάνεις?Για να κανεις Up με 768kbps 1-2Tb θα έχει περάσει ενας χρόνος...Οι τιμές στους δίσκους δεν θα πέσουν για τα επόμενα 1,5-2 χρόνια..

source: Login to DIGITIMES archive & research

Link to comment
Share on other sites

Samsung SpinPoint F4 EcoGreen 2TB SATA-II 32MB Cache - OEM (HD204UI) []

2TB = 110 λιρες στην Αγγλια

Σκληροί Δίσκοι Χωρητικότητα 2 TB - plaisio.gr

180 ο πιο φτηνος στην Ελλαδα (ενα γρηγορο ψαξιμο πλαισιο εκανα)

Ασχολιαστο ...

Καλη χρονια!

110 λίρες= 131 ευρώ.

Έχει και με 150+ ευρώ ( το Πλαίσιο πλέον δεν είναι σημείο αναφοράς χαμηλών τιμών) και αν πιστέψω την σελίδα του info-world υπάρχει διαθέσιμος από τα 139€

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=37496&pcode=SHOW_PROD37496&ref=bestprice.gr

(λέω αν πιστέψω διότι κάτι επεξεργαστές που έψαχνα και είχε ως παραγγελία, απλά δεν υπήρχαν ούτε καν με παραγγελία, αμέσως μετά τους αφαίρεσαν από την λίστα οπότε είναι ερωτηματικό η ενημέρωση του site τους)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.