Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

Eυχαριστώ τον rapid που επέλεξε ένα σοβαρό sim και τον ευχαριστώ που τρέχει στο πρωτάθλημα με τα απίστευτα BTTC !!!

O Πάνος δεν λαμβάνεται υπόψη γιατί είναι αργός.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μάλλον δε θα μπορέσω να μπω (η μικρή ακόμα να κοιμηθεί και έχει και 31.2 βαθμούς σήμερα στο γραφείο με το pc κλειστό), αλλά θα του δώσω του royfoy άλλη μια ευκαιρία για 2 κυρίως λόγους:

α) βλέπω η παρέα να μεγαλώνει και 

β) Ο mad_dog κέρδιζει τη συμπάθειά μου, όσο βλέπω την εσωτερική σύγκρουση στην οποία έχει περιέλθει και πόσο καταπιέζει τον εαυτό του για να μην πει αυτά που σκέφτεται... Προφανώς δεν του αρέσουν τα μπάν-ια :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα το παιδί και η υγεία.

Έχουμε καιρό.

 

Η αλήθεια είναι ότι όλοι έρχονταιγια να με κερδίσουν. Χτυπάνε hotlaps...αλλά στους αγώνες πάντα τους κερδίζω.

Είναι απλά πολύ αργοί για μένα...

 

Τα στοιχεία TS3 Server τα έχες με pm

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Anthemius έγραψε:

Sorry για το off topic, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο... Μπορεί κάποιος να ποστάρει τις ρυθμίσεις του στα graphic settings του rf2; Προφανώς κάτι έχω πειράξει γιατί δεν εξηγείται να εχω 35-40 fps με 970...

Επίσης, θα ήθελα και ένα τόπικ hints and tips για το rf2, που να περιέχει πληροφορίες και για αρχάριους, όπως π.χ ποια είναι τα πιο χρήσιμα features που βολεύουν να κάνουμε mapping στο τιμόνι, ποια είναι τα "must have" apps, αν υπάρχουν σελίδες αντίστοιχες με το RSR του Assetto, κλπ.

Ο βασικότερος λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με το rf2 μέχρι στιγμής είναι επειδή πιστεύω πως δεν έχω σεττάρει σωστά το παιχνίδι και δε συμπεριφέρεται σωστά (π.χ μετά από σβήσιμο της μηχανής, δεν ξαναπαίρνει μπροστά, ή θα πάρει μετά απο αρκετή ώρα...)

Ευχαριστώ και σορρυ για το off topic και πάλι :-P

Sent from my iPad using Tapatalk

Ρυθμίσεις

 

r_Factor2_2016_03_21_15_11_06_012.jpg

r_Factor2_2016_03_21_15_10_47_132.jpg

 

app

 

r_Factor2_2016_03_21_15_13_39_481.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

καρά offtopic:

Όταν βγήκε το rf2 το πήρα και παίζαμε με τον @troffeo και κάτι άλλους τρελούς on line με f1 60s...

Μετά από λίγο εμφανίστηκαν τα  Howston G4 και G6 και έγινε ένας διαγωνισμός για τα επίσημα

skins τους: http://rfactor.net/web/2013/07/25/historic-content-coming-to-rfactor-2/

Επειδή έλαβα μέρος φυσικά :D και σε ένα επίσημο βιντεο teaser είδα το σκιν μου (κίτρινο πράσινο με μικρό αυτοκόλλητο tag heyer) 

παίζει να είναι κανένα όνομα Thanos κάτι στα AI και να μην το έχω πάρει χαμπάρι; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο @liakjim πάντα μα πάντα εκεί για να προσφέρει βοήθεια χωρίς ανταλλάγματα...

Σε ευχαριστούμε ρε φίλε... Ξεχωρίζεις...

 

πριν 2 ώρες, το μέλος mad_dog έγραψε:

Eυχαριστώ τον rapid που επέλεξε ένα σοβαρό sim και τον ευχαριστώ που τρέχει στο πρωτάθλημα με τα απίστευτα BTTC !!!

O Πάνος δεν λαμβάνεται υπόψη γιατί είναι αργός.

Πλάκα έχεις...

Κάνεις σαν τον προγραμματιστή του ρουφου...!!

Αν δεν με είχε βοηθήσει ο @panosdimp με το άθλιο ιντερφέης του παιγνιδιού, θα το είχα παρατήσει...

Αν και οι λόγοι που κόλλησα με το παιγνίδι ήταν 2...

1) Μου είπε ο Παναγιώτης να τρέξω με φόρμουλα, και έτρεξα ένα γύρο στην βραζιλία..

2) Μου είπε ο @liakjim να αλλάξω το οδηγικό μου στύλ γιατί χαλάω τα λάστιχα!!

Δεν κάνω καθόλου πλάκα..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Ο @liakjim πάντα μα πάντα εκεί για να προσφέρει βοήθεια χωρίς ανταλλάγματα...

Σε ευχαριστούμε ρε φίλε... Ξεχωρίζεις...

Όντως. Είμαι όμως ειλικρινα περίεργος πού βρήκε τα screenshots, επειδή όχι και τόσο παλιά:

 

On ‎17‎/‎6‎/‎2016 at 4:31 ΜΜ, το μέλος liakjim έγραψε:
Δεν το περίμενα. Ο Marco είναι απλά απίστευτος. rF2, δεξί κλικ , Uninstall.
:hehe:
Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gchristod έγραψε:

Όντως. Είμαι όμως ειλικρινα περίεργος πού βρήκε τα screenshots, επειδή όχι και τόσο παλιά:

 

On ‎17‎/‎6‎/‎2016 at 4:31 ΜΜ, το μέλος liakjim έγραψε:
Δεν το περίμενα. Ο Marco είναι απλά απίστευτος. rF2, δεξί κλικ , Uninstall.
:hehe:

Τα έχω σηκώσει εδώ και 2-3 μήνες στο RD, σε αντίστοιχη ερώτηση ενός μέλους εκεί.

 

Για να είμαι ειλικρινής, απεγκατεστησα AMS και Raceroom, αλλά στο rF2 σταμάτησα. 

Λόγοι :

1. Να δοκιμάζω τα άθλια mod που επιλέγει ο Φιλόθεος για να τον πειράζω.

2. Τρέφω βαθιά εκτίμηση στον προγραμματιστή του παιχνιδιού. Σε πολλά επίπεδα , είναι νεωτεριστικο και η κορυφή ακόμα και σήμερα.

3. Με έμαθε διαχείριση ελαστικών. Δεν θα κέρδιζα τον Θοδωρή με την Ruf στο AC διαφορετικά. 

 

Τώρα όπως ξανα είπα, απλά με χαλάει στη απόδοση μου, μιας και πιανω τον εαυτό μου να κάνει ταρζανιές και παρόλα αυτά, αντί να τιμωρούμαι, να κάνω χρόνο. 

Ειλικρινά, με το χέρι στην καρδιά, νιώθω πως το μοντέλο φυσικής/ελαστικών , δεν ξέρω, έχει ξεπεραστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exω μια εξήγηση πάνω σ΄αυτό ,κατ΄αρχήν δεχόμαστε πως και τα δύο μοντέλα ελαστικών δεν είναι τέλεια .

Εσύ και ο Βήτας κάνετε νομίζω το ίδιο λάθος και εξηγούμαι.

Οταν ξεκινάμε να κάνουμε χρόνο σε μια νέα πίστα φτάνουμε σε κάποιο σημείο που πιστεύουμε πως πάμε πολύ γρήγορα συνήθως αν επιμείνουμε θα δούμε οι χρόνοι μας να πέφτουν ως και 2 δευτερόλεπτα ακόμα ,πόσες φορές δεν έχω ακούσει τη φράση εγώ δεν μπορώ να κατέβω άλλο ως εδώ ήταν και φυσικά αυτό όλο να ανατρέπεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και αφού εφαρμόσουμε κάποιες τεχνικές η μάθουμε καλύτερα την πίστα.

Για παράδειγμα ο Βήτας ανέφερε πως μπροστά του ο Θοδωρής πήγαινε με ντριφτ πιο γρήγορα ξεχνά όμως πως εκείνος ήταν σε φάση εκμάθησης της πίστας και πως ο Θοδωρής εκείνη τη χρονική στιγμή είχε πετύχει τουλάχιστον 4 δευτερόλεπτα ταχύτερο γύρο από αυτόν που γύριζε- γυρίζαμε εκείνη τη στιγμή εμείς,αυτά τα 4 δευτ. νομίζω εξηγούν τις "ταρζανιές" που του φάνηκαν ανεξήγητες εκείνη τη στιγμή .

Νομίζω πως το ίδιο ισχύει και στο rf2  μόλις προχτές νόμιζα πως είχα πιάσει τον καλύτερο χρόνο που θα μπορούσα αφού είχαμε ασχοληθεί αρκετά με το κόμπο και όπως με κατηγόρησε ο Βήτας είχα και 500 γύρους παραπάνω , μπήκα όμως και ασχολήθηκα σοβαρά με το σετάπ και μαζί με τον john γράψαμε ,δεν θα πω γιατί θα τρομάξει ο Βήτας  ,χρόνο απίστευτο με μόλις 3-4 γύρους.

Θέλω να πω πως όταν υπάρχει περιθώριο για κατέβασμα χρόνου και δεν το χεις συνηδειτοποιήσει νομίζοντας πως αυτό είναι το όριο έχεις την εντύπωση πως και τα αυτοκίνητα δεν πρέπει να έχουν περιθώρια για ταρζανιές.

Αυτό πράγματι συμβαίνει ,όταν δηλαδή εξαντλήσεις τα περιθώρια σε χρόνο πλέον ούτε τα αυτοκίνητα έχουν περιθώρια για ταρζανιές και συνήθως πας για βρούβες, αυτό συμβαίνει και στα δύο παιχνίδια  ίσως όχι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Πάντως υπάρχει πάντα μια υποκειμενικότητα στις κρίσεις των ανθρώπων, δεν μπορούμε να απαλλαγούμε ποτέ από αυτήν και εκπορεύεται από το τι συμπαθούμε περισσότερο .:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χτες έγραψα με soft 1:28

Tελικά είναι θέμα setup. 20 lt όπως πάντα.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Πλάκα έχεις...

Κάνεις σαν τον προγραμματιστή του ρουφου...!!

 

Δεν μιλάω με αργούς οδηγούς.

πριν 12 λεπτά, το μέλος panosdimp έγραψε:

Νομίζω πως το ίδιο ισχύει και στο rf2  μόλις προχτές νόμιζα πως είχα πιάσει τον καλύτερο χρόνο που θα μπορούσα αφού είχαμε ασχοληθεί αρκετά με το κόμπο και όπως με κατηγόρησε ο Βήτας είχα και 500 γύρους παραπάνω , μπήκα όμως και ασχολήθηκα σοβαρά με το σετάπ και μαζί με τον john γράψαμε ,δεν θα πω γιατί θα τρομάξει ο Βήτας  ,χρόνο απίστευτο με μόλις 3-4 γύρους.

Eγώ ρουφιάνος δεν είμαι ούτε γίνομαι αλλα οι χρόνοι είναι οι παρακάτω

 

6ov85rhg.jpg

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω, στο rF2 ανακάλυψα ότι ντριφταροντας με 250χμλ πχ με τα GT3 mod που τρέχαμε στην Poznan , κατέβαζα πολύ χρόνο.

Σε μερικά σημεία δε, εστριβα σαν ράλι και εκεί , μείον στο δέλτα.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου τέτοια αυτοκίνητα φυσικά, αλλά πχ στο δίπλα sim αν πάω να το κάνω αυτό ή θα χάσω χρόνο ή το πιθανότερο θα φάω tank slapper.

Από όσα in-car video έχω δει, η δεύτερη συμπεριφορά, ταιριάζει περισσότερο.

Επίσης στα road αυτοκίνητα της isi όσα έχει δηλαδή, το πίσω μέρος είναι πολύ loose.

Μπείτε σε μια απλή στροφή με 80χλμ. Το πίσω μέρος θα φύγει.

Σήμερα με το focus που έχω, μπήκα με τα λιωμένα μου λάστιχα, με 100 σε μια αντίστοιχη στροφή και χασμουριομουν.

Τώρα θα μου πείτε ότι λέω πίπες, αλλά έτσι νιώθω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγώ να δεις πως νιώθω όταν οδήγησα την BMW GT3 στο AC και το πήγαινα με τις μπάντες...μιλάμε για drift όχι αστεία...

GT3 !!!

Που έτσι και βάλεις GT3 στο rF2 είναι τρένο.

Στο φινάλε ο καθένας εκεί που του αρέσει περισσότερο.

Σε εμένα έρχονται όλοι γιατί έχουν ακούσει το παρακάτω

με την παρακάτω απάντηση...

 

Έρχονται χτυπάνε hot laps...και στον αγώνα είμαι πρώτος...πως γίνεται αυτό...δεν μπορώ να το καταλάβω...

Αυτοί είναι οι πραγματικοί λόγοι που έρχονται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Χτες έγραψα με soft 1:28

 

Που τό γραψες ?

Σε κάνα τοίχο στο δωμάτιο?

Τώρα κατάλαβα γιατί με μισείς τόσο:)

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Θα σου πω, στο rF2 ανακάλυψα ότι ντριφταροντας με 250χμλ πχ με τα GT3 mod που τρέχαμε στην Poznan , κατέβαζα πολύ χρόνο.

Σε μερικά σημεία δε, εστριβα σαν ράλι και εκεί , μείον στο δέλτα.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου τέτοια αυτοκίνητα φυσικά, αλλά πχ στο δίπλα sim αν πάω να το κάνω αυτό ή θα χάσω χρόνο ή το πιθανότερο θα φάω tank slapper.

Από όσα in-car video έχω δει, η δεύτερη συμπεριφορά, ταιριάζει περισσότερο.

Επίσης στα road αυτοκίνητα της isi όσα έχει δηλαδή, το πίσω μέρος είναι πολύ loose.

Μπείτε σε μια απλή στροφή με 80χλμ. Το πίσω μέρος θα φύγει.

Σήμερα με το focus που έχω, μπήκα με τα λιωμένα μου λάστιχα, με 100 σε μια αντίστοιχη στροφή και χασμουριομουν.

Τώρα θα μου πείτε ότι λέω πίπες, αλλά έτσι νιώθω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι αλήθεια πως σε μερικά σημεία οι ντεβς δεν έχουν δώσει σημασία θεωρώντας πως δεν θα "χρησιμοποιηθούν " ιδιαίτερα η αλλιώς δεν θα παίξουν κάποιο ρόλο στον αγώνα .

Για παράδειγμα στο rf2  βγαίνοντας στα γρασίδια η θερμοκρασία των ελαστικών ανεβαίνει δραματικά αυτό δεν μου φαίνεται και τόσο σωστό αλλά δεν παίζει και κανένα φοβερό ρόλο.

Κατέβαζες χρόνο στο poznan γιατί υπήρχαν περιθώρια έχω την άποψη πάντως και στην πραγματικότητα παρατεταμένες μικροολισθήσεις συμβαίνουν παντού και το downforce το ελέγχουν ώστε να μην γίνει επικίνδυνο .

Θυμάσαι στην f1  τότε που ο Αλόνσο έτρεχε με renault που έλεγε πως τα αυτοκίνητα έχουν γίνει φοβερά γρήγορα λόγω αεροδυναμικής άρα πολύ επικίνδυνα γιατί πλέον δεν μπορούσαν να καταλάβουν το όριο?

Την επόμενη χρονιά στενέψανε τις αεροτομές και τα αυτοκίνητα ,δεν ξηλώσανε εντελώς το downforce απλά μειώσανε την επίδρασή του ώστε να υπάρχουν περιθώρια διορθώσεων από τους οδηγούς ,άρα το άν ντριφτάρει η όχι ένα αυτοκίνητο με downforce  είναι σχετικό και με το σετάπ που επιλέγει η ομάδα .

Εγώ πάντως στο Ποζναν δεν ντριφτάριζα αν γινόταν θα γινόταν κατά λάθος και εκεί θα έχανα σε χρόνο,στην τελευταία δεξιά όμως προσπαθούσα να βγω με τα τέσσερα ανοίγοντας οριακά τη γραμμή και έτσι κέρδιζα σε χρόνο ,σε καμία περίπτωση όμως ντριφτάροντας, τότε έχανα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Έρχονται χτυπάνε hot laps...και στον αγώνα είμαι πρώτος...πως γίνεται αυτό...δεν μπορώ να το καταλάβω...

Βλέπω συνεχίζεις τη συγκεκριμένη θεραπεία ,τι να πω αν αποδίδει και αισθάνεσαι καλά συνέχισε δεν μας πειράζει να αναφέρεσαι σε θέματα επιστημονικής φαντασίας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panosdimp έγραψε:

Νομίζω πως το ίδιο ισχύει και στο rf2  μόλις προχτές νόμιζα πως είχα πιάσει τον καλύτερο χρόνο που θα μπορούσα αφού είχαμε ασχοληθεί αρκετά με το κόμπο και όπως με κατηγόρησε ο Βήτας είχα και 500 γύρους παραπάνω , μπήκα όμως και ασχολήθηκα σοβαρά με το σετάπ και μαζί με τον john γράψαμε ,δεν θα πω γιατί θα τρομάξει ο Βήτας  ,χρόνο απίστευτο με μόλις 3-4 γύρους.

 

δεν είναι κατηγορία οτι έχεις τώρα 1000 γύρους παραπάνω @panosdimp..  

Στα καρτάκια τον χρόνο που έκανα στον 4 γύρο δεν τον κατάφερες ούτε 2 ώρες μετά...

Ξέρω τι μπορείς να κάνεις, ξέρω τι μπορώ να κάνω και είναι δεδομένο οτι αυτή την περίοδο είσαι 1,3 δευτερόλεπτα πιο γρήγορος..

Και δεν με τρομάζει ο χρόνος σου.. Γιατί στο πρώτο sector μόνο, την διαφορά την έχω και την υπερκαλύπτω..

Μην κοιτάς που δεν έκανα χρόνο γιατί έψαχνα τρύπες στο παιγνίδι και έκανα εξόδους...

(τρύπα στο RF2, πατάς σε δεξια στροφή στο γρασίδι και δεν σε πετάει το αμάξι απέναντι, σαν να έχει το γρασίδι πρόσφυση ασφάλτου.. ΛΑΘΟΣ

τρύπα στο RF2, φεύγει ο κώλος σε προσθιοκίνητο και μαζεύει αμέσως με λίγο ανάποδο τιμόνι ενώ με σκέτο γκάζι φεύγει... ΛΑΘΟΣ)

 

πριν 1 ώρα, το μέλος mad_dog έγραψε:

Έρχονται χτυπάνε hot laps...και στον αγώνα είμαι πρώτος...πως γίνεται αυτό...δεν μπορώ να το καταλάβω...

 

Σου πώ εγώ.. Θα σου ρίχναμε γύρο με τον Τζόν τζον και τον τράκαρα χωρίς να το ξέρω απο λάγκ του παιγνιδιού...

Μετά έπεσε επάνω και ο Πάνος που έχει τα αντανακλαστικά της γιαγιάς, και έμεινες να τρέχεις μόνος...

Ξέρω.. έτσι είπε η χελώνα στο λαγό... τρεχω αργά για να φτάσω γρήγορα...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.