Jump to content



Αγορα AMD Μητρικης


digitaltiger

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη μητρικης για amd am3(+) και μνημες ddr3

Ψαχνω την καλυτερη αγορα που μπορω να κανω στα 100-120 ευρω..

Εχω ηδη βρει 3 οι οποιες πιστευω ειναι απο της καλυτερες σε αυτην την τιμη:

Asus MPA87

Gigabyte GA-970A-UD3

Asrock 970 Extreme 4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις και με 990FX chipset σε παραπλησια τιμη ή με το 990Χ μεσα στο ευρος τιμων που αναφερεις.

Gigabyte MB 990XA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 X)

Αυτη εχει μονο 1 PCI slot αλλα πολλοι ειναι ικανοποιημενοι κατα τα αλλαGigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX)

Δεν αναφερω τα λινκ του Πλαισιου για καλυτερες τιμες, απλα ως ενδεικτικα

Παντως και οι 3 που εχεις καταληξει δεν ειναι κακες μητρικες σε χαρακτηριστικα ουτε μπορω να πω οτι υπολειπονται ιδιαιτερα αυτων με 990 chipset στο ευρος 100-120€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη μητρικης για amd am3(+) και μνημες ddr3

Ψαχνω την καλυτερη αγορα που μπορω να κανω στα 100-120 ευρω..

Εχω ηδη βρει 3 οι οποιες πιστευω ειναι απο της καλυτερες σε αυτην την τιμη:

Asus MPA87

Gigabyte GA-970A-UD3

Asrock 970 Extreme 4

H ASROCK έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τις τρείς !!!

Το σημαντικότερο όλων είναι πως οι PCI-E θύρες που έχει παίζουν σε 2 X8 ταχύτητα για CROSSFIRE + 1X4 η τρίτη το οποίο είναι χρηστικό !

την στιγμή που στις μητρικές με το ίδιο chip της GIGA παίζουν σε ταχύτητα 1X16 & 1X4 το οποίο είναι πίσω σε επιδόσεις και δεν είναι χρηστικό αφού θα μισοδουλεύει η δεύτερη κάρτα !

Το καλό της GIGA 970 είναι πως έχει 10-φασικό σύστημα τροφοδοσίας και πολλές USB στ πίσω μέρος !

Με τα χρήματα που διαθέτεις εγώ θα πήγαινα κατευθείαν στην

ASROCK 990FX EXTREME III που φοράει το καλύτερο chip της AMD !! 990FX με 40lanes !!! Το μόνο μειονέκτημα είναι πως δεν της έχουν βάλει 4εις εξόδους XUSBIII αλλά μόνο 2 ! Αυτό βέβαια λύνεται αργότερα και αν αγοράσεις FRONT PANEL για USBIII με ένανν controller !

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26299&cat=3⊂=374&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το μονο που μενει να σηγουρεψουμε ειναι απο θεμα αξιοπιστιας,ολα τα αλλα τα καλυπτει πληρως η Asrock..Νομιζω η gigabyte ειναι πιο αξιοπιστη (+ οτι δεν σκοπευω ποτε να βαλω δευτερη καρταγραφικων στο συστημα)σε θεμα βλαβης δισλειτουργειων και τετοια πραγματα,γιατι βασικοτερο απο ολα ειναι αυτο,περα απο αυτο αν οντως ειναι αξιοπιστη θα την προτιμησω φυσικα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω τη Gigabyte 990FXΑ UD3 πηρα αλλα κυριως για το μαυρο pcb, μαλλον οχι και τοσο σοβαρος λογος. Διαφορετικα τη 990 UD3 θα επαιρνα. Κι εγω δε το βλεπω για 2η καρτα... Το 8+2 power phase μου εκανε επισης κλικ για τα 130€ της αλλα 8+2 εχει και η 990XA UD3 στα ~105€.

Με απλα λογια κι επειδη πιστευω οτι οι λιγες προτασεις που εγιναν ηδη ειναι αρκετες για το μπατζετ, τοτε αν δε παιζει αλλος λογος παρα η σταθεροτητα κι οι δυνατοτητες η 990ΧΑ νομιζω οτι αξιζει. Η Asrock 990FX Extreme3 αναφερει 4+1 power phase design αλλα δε ξερω με τι components

Link to comment
Share on other sites

διευκρινηση...., και η 990ΧΑ-UD3, 2χ8 παιζει σε Xfire!

κατα τα αλλα, γενικοτερα ειναι πιο ποιοτικη μητρικη απο τις Asrock. και το λεω με υπευθυνοτητα, γιατι πριν την παρω, το main PC μου επαιζε με ASRock (AOD790GX), και βλεπω τις διαφορες!!

απο κει και περα ειναι θεμα εξοπλισμου, και γουστου! ειναι καλες μητρικες, παντως, και οι ASRock!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.