Jump to content



Ακουστικά headset 100-130€


paparoach

Recommended Posts

[MENTION=4805]paparoach[/MENTION]

Άκυρο αυτό που σου είπα για την xfi hd. Δεν ενισχύει πραγματικά τον ήχο. Ίδια ένταση με onboard κάρτα έχει, σύμφωνα με αυτόν που έγραψε το review. Άρα είναι-ακόμα- μια απάτη της creative.

Η λύση για σένα είναι μάλλον αυτή η "κούκλα":

0020080518_6222.jpg

Sennheiser HD518

Μια βελτιωμένη και ακριβότερη(115€) έκδοση των δικών σου με ίδια αντίσταση. Σωστό μπάσο, ηπιότερος ήχος. Μόνο θετικές κριτικές διαβάζεις. Μερικοί μάλιστα λένε πως συγκρίνονται και με την ακριβή σειρά της εταιρείας.

Και αν μετά θες κάτι καλύτερο στην ενίσχυση πας στο Fiio E9 (200$). Φοράει το ίδιο τσιπ ενίσχυσης με τη xonar stx και πουλάει εξίσου καλά.

Αν βέβαια πάρεις ταυτόχρονα ενισχυτή-ακουστικά μπορείς να κοιτάξεις και σε μοντέλα με μεγαλύτερη αντίσταση όπως αυτά που είπαμε.

:D

Μάλλον έχω ξεκαθαρίσει το τι θέλω να αγοράσω σχετικά ...έχω λοιπόν 2 ερωτησούλες .. ( ελπίζω τελευταίες σας ζάλισα το ξέρω)

1. Sennheiser HD 518 (96€) ή AKG K-242 HD (92€+ κάποια μεταφορικά)??

2. Η Asus Xonar DS θα κάνει δουλεία?? Βρήκα μία μεταχειρισμένη και λέω να την πάρω. ΘΑ είανι καλύτερη από την Asus Xonar DG? Ο λόγος που λέω για αυτά τα 2 μοντέλα, είναι τα οικονομικά κριτήρια και προφανώς σίγουρα δεν μπορώ να δώσω άλλα 150 ευρά για ενισχυτή αυτή την στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

1. Πρέπει να τα ακούσεις για την τελική επιλογή. Τα AKG λογικά είναι πιο άνετα και τα 518 έχουν καλύτερη καλυψη στα μπάσα(είναι πιο κλειστά από τα δικά σου).

Αν τα έβρισκες άνετα τα 515 πήγαινε στα 518. Αν το ελλειπτικό σχήμα τους σε ενοχλούσε μπορείς να πας στα 272HD. Δεν είναι όμως για bass heavy καταστάσεις και αυτό το λένε και άνθρωποι που τα δοκίμασαν.

2. Όσες κάρτες ήχου πέρασαν από το pc έπαιζαν αρκετά δυνατότερα από την onboard realtek που έχει η μητρική μου(msi x58 pro) και όλες σχεδόν το ίδιο μεταξύ τους. Και φυσικά καμία δεν έφτανε τα επίπεδα της xonar stx(ούτε καν το 50%).

Στην ενίσχυση ακουστικών τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και δεν θα κερδίσεις τίποτα ουσιαστικό πηγαίνοντας σε ακριβότερο μοντέλο. Μόνο διαφορετική τονικότητα μπορεί να πάρεις. Όχι καθαρότερο ήχο γενικά.

Θα'ταν καλύτερα να κράταγες λεφτά για ενισχυτή στο μέλλον, εκτός και αν τη βρήκες "χώμα" την ds.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλές θετικές γνώμες για το zero στο headfi, αλλά αν αγόραζα θα αγόραζα το lovely cube που είναι κλώνος του black cube linear της Lehmann. Ή τον matrix m-stage. Το πρώτο είναι πιστότερη αντιγραφή.

Θα προσπαθούσα να αποφύγω ότι είναι γνήσιο κινεζικό σχέδιο, όπως π.χ. τα της audio gd. Δεν ακούς καλά λόγια.

ΥΓ: Μπορείς να ρωτήσεις και τον theo mich για τον zero.

από τον πωλητή του lovely cube βρήκα αυτό που φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και βγαίνει στα ίδια χρήματα με το zero

DAC w/Tube & OP Amp output Preamp and Headphone Amp | eBay

Link to comment
Share on other sites

Έχει και λαμπάτη και τρανζιστοράτη έξοδο. Ενδιαφέρον αυτό. Και τεράστια ισχύ σε κάθε φορτίο. Δηλαδή παίζει τα πάντα σχεδόν.

Τέλος πάντων, υπάρχουν πάμπολλα κινέζικα dac/amp σε αυτές τις χαμηλές τιμές που αν τα έφτιαχνε μια ευρωπαϊκή θα τα πούλαγε 450€ +.

Καλή ώρα: Asus Xonar Essence One | Skroutz.gr

Είναι ζήτημα αν τα εξαρτήματα της συγκεκριμένης augmented καρτας ήχου(παντού ολοκληρωμένα φθηνά κυκλώματα και ένα τροφοδοτικό) στοιχίζουν 100€ στους όγκους που παραγγέλνει μιας Asus. Την περίμενα στα 300-350€, αλλά μας την "έκανε" τη δουλειά.

XiangSheng DAC-01A vs. Fiio E7+E9 Combo

I had literally just discovered the XiangSheng DAC-01A on Ebay minutes before I read this. It seems to me like the XiangSheng is a clone - or at least close relative - of the Maverick Audio TubeMagic D1, which is $199 as well. Read up on it here.
Link to comment
Share on other sites

460€!!! Ξεφεύγει η δουλειά!

Και για να μη σκίσω και το θέμα του παιδιού που ρωτάει για headset, γιατί δε πας στα γνωστά Superlux HD-668 B και με ένα attached μικροφωνάκι είσαι άρχοντας. Εγώ που έψαχνα για headset αυτά παράγγειλα πριν από 2 μέρες και όταν έρθουν θα κάνω κάνα mod για μικρόφωνο (αν και δε το χρειάζομαι και τόσο πολύ).

Link to comment
Share on other sites

460€!!! Ξεφεύγει η δουλειά!

Και για να μη σκίσω και το θέμα του παιδιού που ρωτάει για headset, γιατί δε πας στα γνωστά Superlux HD-668 B και με ένα attached μικροφωνάκι είσαι άρχοντας. Εγώ που έψαχνα για headset αυτά παράγγειλα πριν από 2 μέρες και όταν έρθουν θα κάνω κάνα mod για μικρόφωνο (αν και δε το χρειάζομαι και τόσο πολύ).

δεν θελω μικροφωνο ...δεν με ενδειαφερει καθολου!

μουσικη και ταινιες θελω μονο :)

1. Πρέπει να τα ακούσεις για την τελική επιλογή. Τα AKG λογικά είναι πιο άνετα και τα 518 έχουν καλύτερη καλυψη στα μπάσα(είναι πιο κλειστά από τα δικά σου).

Αν τα έβρισκες άνετα τα 515 πήγαινε στα 518. Αν το ελλειπτικό σχήμα τους σε ενοχλούσε μπορείς να πας στα 272HD. Δεν είναι όμως για bass heavy καταστάσεις και αυτό το λένε και άνθρωποι που τα δοκίμασαν.

2. Όσες κάρτες ήχου πέρασαν από το pc έπαιζαν αρκετά δυνατότερα από την onboard realtek που έχει η μητρική μου(msi x58 pro) και όλες σχεδόν το ίδιο μεταξύ τους. Και φυσικά καμία δεν έφτανε τα επίπεδα της xonar stx(ούτε καν το 50%).

Στην ενίσχυση ακουστικών τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και δεν θα κερδίσεις τίποτα ουσιαστικό πηγαίνοντας σε ακριβότερο μοντέλο. Μόνο διαφορετική τονικότητα μπορεί να πάρεις. Όχι καθαρότερο ήχο γενικά.

Θα'ταν καλύτερα να κράταγες λεφτά για ενισχυτή στο μέλλον, εκτός και αν τη βρήκες "χώμα" την ds.

μμμ με τα 515 δεν ενοιψθα 100% ανετα νομιζω...εχουν λιωσει και ταμαξιλαρακια τωρα...οποτε οποιαδηποτε τωρινη συγκριση ειναι αδικη...

Δεν θελω τρελο bass ...ακουω hip-hop πολυ...αλλα δεν το πνιγω στο μπασο ..πφφφ...

μαλλον τα 518 θα παρω..τα εχει ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου σε χαμηλη τιμη ...(96)..

ds=30 €

εχω 2 pc.. και συνολικα θα χρειαστω 2 καρτουλες..οποτε βλεπω ρπωτα πως θα τα παει με την ds και αποφασιζω αργοτερα για την 2η ποια θα ειναι ... :):slap:

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες φιλε , το ξεκοκαλισατε το θεμα απο τι διαβασα ,ευγε! :T:

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] αυτο το μοντ για το μικροφωνακι ,πρεπει να ειναι πολυ καλο..αμα σου ειναι ευκολο δωσε μου ενα λινκ,αν και θα ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΕ.. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ..ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ..ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ PRICE RANGE .. ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΝΥΣΧΙΤΕΣ...ΠΙΚΡΑΑΑΑΑ..ΧΑΧΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το offtopic αλλα να κανω μια ερωτησουλα?

Σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν headshet 5.1 με μικροφωνακι. Εγω το θελω το μικροφωνακι.

Εχω ακουσει μεγαλη διαφορα απο ενα αρκετα μετριο headshet logitech που εχω σε σχεση με τα Rokccat kave solid 5.1 . Να κανω την υποθεση οτι τα ακουστικα που πειρε το παλικαρι ειναι πολι καλιτερα?

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε να κοιταξεις κατι σε m-audio...

Που εισουν ανθρωπε μου οταν εψαχνα για ακουστικααα!!! :(

Τα επομενα ( μετα τα superlux 668b ) θα ειναι σε κατι τετοιο παρεα με αναλογο dac. :fun:

Link to comment
Share on other sites

Που εισουν ανθρωπε μου οταν εψαχνα για ακουστικααα!!! :(

Τα επομενα ( μετα τα superlux 668b ) θα ειναι σε κατι τετοιο παρεα με αναλογο dac. :fun:

Nα τα δοκιμασεις πρωτα, γιατι μπορει να θελεις πιο γεματο ηχο (αναλογα την ηλεκτρονικη μουσικη που ακους).

Εχουν ακουστικη αναλογη με monitor ηχεια και παιζουν στα 180 ευρω.

M-Audio Studiophile Q40

frequency response: 10Hz to 20kHz

sensitivity: 116dB SPL (1mW IEC318)

rated impedance: 64 Ω

magnet material: neodymium

driver: 40mm Mylar

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες φιλε , το ξεκοκαλισατε το θεμα απο τι διαβασα ,ευγε! :T:

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] αυτο το μοντ για το μικροφωνακι ,πρεπει να ειναι πολυ καλο..αμα σου ειναι ευκολο δωσε μου ενα λινκ,αν και θα ψαξω.

Και εγώ σε ένα forum το είδα αλλά δε θυμάμαι καθόλου σε ποιο. Βασικά δεν είναι τίποτα, ο τυπάς είχε πάρει ένα μικρό ωραίο μικρόφωνο και το είχε κολλήσει με λίγο Velcro στο πλάι των ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

Nα τα δοκιμασεις πρωτα, γιατι μπορει να θελεις πιο γεματο ηχο (αναλογα την ηλεκτρονικη μουσικη που ακους).

Εχουν ακουστικη αναλογη με monitor ηχεια και παιζουν στα 180 ευρω.

M-Audio Studiophile Q40

frequency response: 10Hz to 20kHz

sensitivity: 116dB SPL (1mW IEC318)

rated impedance: 64 Ω

magnet material: neodymium

driver: 40mm Mylar

Τα ειχα παρει 150 απο Unison audiostore αρχες 2010, εδωσα αλλα ~ 150 για καλωδιο blue dragon V3 και dt770 velour pads, ωραια ειναι για electro και πολυ "ευαισθητα" απο αποψης ενισχυσης, δεν μου καθοντουσαν καλα στο κεφαλι ομως, το headband ασκουσε ΠΟΛΛΗ πιεση στην τετραγωνη γουρουνο-κεφαλη μου :p

Αν καποιος δει το inventory μου ( SoFGR's profile ) και ρωτησει ποια θεωρω πιο ανετα για πολυωρη χρηση θα του απαντησω AKG K601 - Audiotechnica A700 - DT770/80 pro, για καποιον περιεργο λογο τα dt990 δεν με βολεψαν και ας μοιαζανε πολυ με τα dt770 :s

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν πήρα τα 272... τα βρηκα 90 € και δεν άντεξα.... βουρ λεφτά για ενισχυτή τώρα.... :)

Για πες αποψεις. θα τα στρωσεις πρωτα ? μπασακι εχουν ? κανει γκλιν γκλον το κεφαλι η μπα ? :p

Link to comment
Share on other sites

Για πες αποψεις. θα τα στρωσεις πρωτα ? μπασακι εχουν ? κανει γκλιν γκλον το κεφαλι η μπα ? :p

ωραια ειναι..ακουγονται λιγο χαμηλα..αλλα απο ποιοτητα σαφως αναβαθμηστικα...πολυ μπασατα μου ακουγονται... ή ηταν πολύ λιγότερο μπασάτα τα προηγούμενα...

μαρεσει που δεν ακουγεται πολυ ο εξωτερικοσ θορυβος/ηχος/whatever

στλεκονται πολυ καλα στο κεφαλι μου...κανενα απολυτως προβλημα...τα ads που εχει ειναι σουπερ...

αν και δεν τα δοκιμασα 3-4 ωρες συνεχομενα.. μου φαινονται πολυ αναπαυτικα...

Ως προς το γκλιν γκλον δεν σε επιασα ! :fun:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.