Jump to content



R404 chiller στα σκαρια (PICS - 56K WARNING)


JohnFish

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

hipro5 thx για το κειμενο. Ημουν διακοπες τις τελευτεες μερες και φυσικα δεν εκανα τπτ αλλα απο αυριο αρχιζω και παλι την κατασκευη. Ετσι οπως το βλεπω βεβαια θα χρειαστω λεφτα για αγορα φιαλης 404 (αν μου δωσουν κιολας), μανομετρων κλπ. Οποτε με βλεπω να τελειωνω την κατασκευη συντομα αλλα να μην βαζω φρεον για λιγο καιρο ακομα μεχρι να βρω κανα φραγκο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Εχω ενα προβλημα. Εχω τον κομπρεσορα μπροστα μου και δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το discharge line, το suction line και η εισοδος για να γεμισω το φρεον (που κολλαμε την βαλβιδα). Πως μπορω να τα βρω γιατι κανα manual δεν ειχε.

attachment.php?s=&postid=496124

Link to comment
Share on other sites

hipro ευχαριστω και παλι αλλα αυτα δυστυχως αυτα δεν με βοηθανε μιας και δεν λενε τπτ οσον αφορα την καθε "γραμμη". Ρωτησα και στο xtreme και μου ειπαν να το τρεξω και αυτο που "φυσαει" ειναι το discharge και τα αλλα δυο τα suction. Aλλα μετα χρειαζεται vaccuming κλπ και προσπαθω να το αποφυγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω θα το εχεις διαβασει... http://www.thelab.gr/reviews/phasechange_1.php

Δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευτηκες.... ειναι παρομοιος ο συμπιεστης σου με αυτον που χρησιμοποιησα...

Επισης η μαρκα του ειναι lunite

Λοιπον στο κιτρινο κολλας τον τριχοειδη

στο κοκκινο την σωληνα που παει στο condeser

και στο μπλε την επιστροφη απο το evaporator. απλα ειναι!:T:

post-60-1416071102,7583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Αν και δεν εχω πολυ χρονο καθε μερα οσο μπορω συνεχιζω. Σημερα εφτιαξα το εξωτερικο περιβλημα του evaporator απο PVC και τα καπακια απο σκληρο κια χοντρο πλαστικο. Εχω ομως ενα προβλημα. Ψαχνω μια λυση ωστε να "στερεωσω" τους σωληνες πανω στα καπακια. Μια ιδεα ηταν να χρησιμοποιησω σιλικονη που θα χρησιμοποιησω ετσι κι αλλιως για να στεγανοποιησω οποιαδηποτε κενα μεταξυ του περιβληματος και των καπακιων. Ομως ειμαι σχεδον βεβαιος οτι με καποιο ταρακουνημα (βαλε-βγαλε τους σωληνες του "νερου" κλπ) θα εχουμε δραματα. Ψαχνω λοιπον κατι πιο σταθερο και σιγουρο και περιμενω τις ιδεες σας φυσικα. Ακολουθει photo.

post-1083-1416071111,9613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ξεπερασα και αυτο. Χρησιμοποιησα εποξικη για να κολλησω τους σωληνες πανω στο καπακι και για να κολλησω τα καπακια (φυσικα υπαρχουν και οι βιδες ως δικλιδα ασφαλειας). Στα καπακια χρησιμοποιησα αρκετη για στεγανοποιηση κιολας και σε μερικες ωρες θα προσθεσω και σιλικονη. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτος που εχει πανω ειναι 3.5 μετρα αλλα δεν τον εχω κολλησει απο την αλλη οποτε ισως τον κοντυνω λιγακι.

EDIT: Το εξωτερικο περιβλημα ειναι απο PVC οποτε ειναι καπως καλυτερα τα πραματα στο τομεα της υγροποιησης νομιζω μιας και αποτελει κακο αγωγο της θερμοτητας οποτε η θερμοτητα (στη συγκεκριμενη περιπτωση το κρυο) δεν περνα ευκολα στα εξωτερικα τοιχοματα. Ετσι το εχω σκεφτει. Κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ETOIMO! Χτες τελειωσα τις κολλησεις. Μονο ο τριχοειδης μενει που θα τον κολλησω σε λιγο αφου πρωτα αποφασισω το μηκος και μια βαλβιδα στο κομπρεσσορα (που ομως δεν εχω αφτη τη στιγμη).

DSC00487.jpg

DSC00486.jpg

Mετα τις διακοπες θα του βαλω φρεον και θα το μονωσω κιολας φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.