Jump to content



R404 chiller στα σκαρια (PICS - 56K WARNING)


JohnFish

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Αχιλλεα, ακομα δεν εχω κοψει τον τριχοειδη αλλα αν ειναι πιο μεγαλος θα κατεβαζει πιο πολυ θερμοκρασια. Αν τον κοψω δεν θα κατεβαζει τοσο πολυ αλλα θα κατεβαζει πιο γρηγορα. ε?

Τωρα φτιαχνω ενα αλλο evap-res πιο απλο ωστε να ξερω οτι δουλευει. Αν εχω αυτες τις θερμοκρασιες ειμαι υπερευχαριστημενος.

Κατι αλλο που θελω την εμπειρια σας. Ο κομπρεσορας μετα απο κανα 20λεπτο ειναι ΠΟΛΥ ζεστος.Καυτος θα ελεγα. Να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Για πιο γρηγορα δεν ξερω.. και δεν το νομιζω. Οσο πιο μακρυς ειναι, τοσο επιτυγχανει χαμηλοτερες θερμοκρασιες οταν δεν ειπαρχει φορτιο, αλλα σε load δεν κραταει καλα, δεν αντεχει σε αρκετα watt. Αν ειναι πιο κοντος, τοτε δεν κατεβαινει τοσο πολυ σε idle αλλα κραταει πολυ καλυτερα σε load..

Αν το κομπρεσερ ειναι σε ανοιχτη κατασκευη, δλδ οχι σε κλειστο κουτι (τοτε χρειανονται ανεμιστηρες) δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα. Ετσι κανουνε αυτα..! καινε και ζεματανε ! :)

Καπου διαβαζα χθες οτι το θερμικο τους ειναι ρυθμισμενο στους 170 C ...! Απο εκει και υστερα τα σχολια ειναι περιττα..! δλδ ενα καλο cascade το χειμωνα θα ναι οτι πρεπει για σομπιτσα..! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Γιαννόψαρε ( :hehe: )

Το παρακολουθούσα από την αρχή αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω επί του θέματος για να σε βοηθήσω. Εύγε πάντως, κορυφαία και πάνω από όλα καθαρή δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εβαλα το παλιο γιατι λεω οτι μιας και δουλεψε καλα με ενα ας το αφησω ετσι. Απλα μεγαλωσα λιγο τη σπειρα και μικρυνα τη διαμετρο. Εκοψα τον τριχοειδη λιγακι και το εβαλα σε αυτο το στρογγυλο χαλκινο reservoir. Oμως να πω κατι. Το θερμομετρο δεν ειμαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα. Πριν μου εδειξε -47 αλλα οταν το δοκιμασα τωρα μου εδειχνε μεχρι -36. Αυριο θα βρω ενα καλο θερμομετρο και θα ποσταρω αν υπηρχε κανα προβλημα. Ακομα ετοιμαζω και ενα κουτακι να μπει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnFish [Χθες, στις 20:48]

Λοιπον. Πρεπει να υπαρχει λαθος με το θερμομετρακι. Ετσι οπως το μετραω πρεπει να ειναι -39 με -40 η θερμοκρασια. Αυτα.

Θές να έρθεις(Ηλιούπολη) να πάρεις το δικό μου γιά κανα δυό τρεις μέρες να ξέρεις και τι σου γίνεται........Ακριβείας +/- 0.1% από -200*C έως +400*C ........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δωσε επιλεον πληροφοριες για το που μπορουμε να βρουμε κανα καλο θερμομετρακι pls ~ ! Απο Σεπτεμβρη θα ξεκινησουν μεγαλης ...εκτασεως κατασκευες και πρεπει να ειμαστε καλα οργανομενοι... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Θές να έρθεις(Ηλιούπολη) να πάρεις το δικό μου γιά κανα δυό τρεις μέρες να ξέρεις και τι σου γίνεται........Ακριβείας +/- 0.1% από -200*C έως +400*C ........ ;)

EΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :giveup: :giveup: Λυπήσου μας ............. μα καλα τι μετρας στα - 200?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Axilleass [Σήμερα, στις 00:34]

Γιώργο δωσε επιλεον πληροφοριες για το που μπορουμε να βρουμε κανα καλο θερμομετρακι pls ~ ! Απο Σεπτεμβρη θα ξεκινησουν μεγαλης ...εκτασεως κατασκευες και πρεπει να ειμαστε καλα οργανομενοι... :)

Είναι Ιαπωνέζικο........μου το έστειλε ένας φίλος από Αυστραλία........Είναι σαν αυτά που θέλω να βάλω στον "Zeus"........

L I N K ........

Το δανείζω όποιος θέλει γιά δοκιμές "ακριβείας" και όχι........"ότι δείξει"....... :D

Ταχύτητα ένδειξης θερρμοκρασίας max 0.5 sec..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.