Jump to content



R404 chiller στα σκαρια (PICS - 56K WARNING)


JohnFish

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Οχι δεν ειναι ετσι. Το βρηκα σημερα το πρωι. Η βαλβιδα που κολλησα βγαζει τον αερα και εκει που εχεισ σημειωσει με κοκκινο και με μπλε ρουφανε. Στο μπλε κολλησα τη βαλβιδα που εβγαλα απο την αλλη και το κοκκινο το αφηνω κλειστο βαζοντας μια αλλη βαλβιδα και κλεινοντας τη. Οσον αφορα τη διαδικασια, το ετρεξα για κανα εικοσαλεπτο και τα μανομετρα καταληξανε ετσι :

DSC00678.jpg

Οποτε απο οτι καταλαβα δεν εμεινε αερας στο συστημα. Σε λιγο θα μπει και ψυκτικο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πριν ξεκινησω να βαζω φρεον θα περιγραψω τι θα κανω με σκοπο αν κανω καποιο λαθος να μου πειτε. Τουμπαρω τη φιαλη με 404 βαζω το μπλε σωληνα του μανομετρου στη βαλβιδα του κομπρεσορα, το κοκκινο στο φιλτρο και το κιτρινο στη φιαλη. ΠΡΩΤΑ ανοιγω τη βαλβιδα στη φιαλη και μετα βαζω μπροστα το κομπρεσορα. Ανοιγω τη μπλε στροφιγγα ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΚΛΕΙΣΤΗ τη κοκκινη. Οταν το η πιεση στο κοκκινο μετρο παει περιπου 150 psi κλεινω τη μπλε στροφιγγα ΚΑΙ ΜΕΤΑ τη βαλβιδα της φιαλης. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα. Με ετρωγε το χερι μου. Εβαλα φρεον αλλα δεν ξερω αν εβαλα πολυ η λιγο. Δεν ηξερα ποσο ηθελε. Η υψηλη πιεση ειναι περιπου 180 και η χαμηλη ελαχιστα κατω απο το 0. Ομως μετα απο 10 λεπτα δεν βλεπω ακομα παγο στην εισοδο του κομπρεσορα, εκει που καταληγει το evaporator. Η εισοδος του evaporator ειναι κρυα αλλα παλι οχι παγος. Το κατω μερος του κομπρεσορα ειναι ζεστο και το πανω θα ελεγα οτι καιει. Τι γινεται? Εχω πολυ μεσα? Εχω λιγο μεσα?

DSC00679.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εκλεισα για λιγο και μετα απο κανα πενταλεπτο εχω αυτες τις πιεσεις (οταν τον ανοιγω το συμπιεστη εχω τις πιεσεις πιο πανω και οχι αυτες). Τι παιζει?

DSC682.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την ρύθμιση του ψυκτικού υγρού υπολόγισε ότι η μεγαλύτερες επιδώσεις μιας εγκατάστασης R410 για απορρόφησης μεγάλου θερμικού φορτίου, η πιέσεις μπορεί να φτάσουν, χαμηλή 50-60 psi και υψηλή 250-280 psi (σε μεγάλα θερμικά φορτία όπως επαγκελματικα μηχανήματα ) στη περίπτωση την δικάσου, πρέπει να έχεις όταν είναι στην αρχή λειτουργίας πιο πολύ από 10 psi χαμηλή. Να γνωρίζεις πάντα ότι όταν θέλουμε να ψύξουμε κάτι γρήγορα πρέπει να έχουμε μεγάλες πιέσεις , ώμος για να κατεβάσουμε καλή θερμοκρασία πρέπει να έχουμε χαμηλές πιέσεις αλλά μέχρι ένα όριο γιατί όταν χαμηλώνουν η πιέσεις έχουμε μεν καλή εξάτμιση (καλή θερμοκρασία) αλλά δεν έχουμε πολύ ψυκτικό υγρό, άρα αδυνατεί η εγκατάσταση να απορροφήσει θερμικά φορτία .δηλαδή όταν έχουμε 45-50 (που για να πετύχουμε τέτοια θερμοκρασία πρέπει να δουλεύει η εγκατάσταση σε βακουμ = - πιέσεις ) από ένα φρέο που η προδιαγραφές του είναι για πχ 30, εάν το δώσουμε μικρά θερμικά φορτία όσο και να σε φαίνετε δύσκολο θα ξεπαγώσει κατευθείαν.

’ρα μας απασχολεί το ποσά περισσότερα φορτία μπορεί να απορροφήσει και μετά το πόσο ( - ) θα κατεβάσει. Και για όλα αυτά έχει μεγάλη σημασία τι διάμετρο σωλήνων έχεις βάλει , συμπυκνωτή , τριχοειδή, πάντα ανάλογα με το μοτερ και τον χώρο εξάτμισης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ICE [Χθες, στις 23:15]

1200w πχ:)

Βρέ ICE .....όχι και 1200 Watts..... :)

1200 watts να είναι η αντίσταση του σίδερου...Βάλε τώρα τη θερμοκρασία πού μεταδίδεται από αυτήν την αντίσταση στη μεταλική του πλάκα επαγωγικά και όχι direct γιατί πόσο καλά και πόση από την αντίσταση να ακουμπάει πάνω σε αυτήν την μετελλική πλάκα του σίδερου από μέσα?.......’ρα πές καμμιά 500 - 600 watts......Σκέψου τώρα ότι αυτά τα watts βρίσκονται σε ΟΛΗ την επιφάνια του σιδήρου.....’ρα στην επιφάνια πού πατάς την κεφαλή τί έμεινε?....Καμμιά 100 watts με το ζόρι.......Καλά θα είναι τις δοκιμές να τις κάνεις με ένα Peltier 220 watts πού από τη θερμή του πλάκα να έχει και μία χάλκινη πλάκα - πρώτον γιά buffer και δεύτερον γιατί άν οι θερμές γωνίες του είναι έξω απ'τό evaporator δεν θα πιάσουν πάγο και θα αρχίσουν σιγά-σιγά να λιώνουν οι κολλήσεις τών διόδων που έχει με αποτέλεσμα να "καεί"....Επίσης καλά θα είναι αυτό το Peltier να τροφοδοτείτε από ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό γιά να μεταβάλουμε και τα watts του.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 10:52]

Βρέ ICE .....όχι και 1200 Watts..... :)

1200 watts να είναι η αντίσταση του σίδερου...Βάλε τώρα τη θερμοκρασία πού μεταδίδεται από αυτήν την αντίσταση στη μεταλική του πλάκα επαγωγικά και όχι direct γιατί πόσο καλά και πόση από την αντίσταση να ακουμπάει πάνω σε αυτήν την μετελλική πλάκα του σίδερου από μέσα?.......’ρα πές καμμιά 500 - 600 watts......Σκέψου τώρα ότι αυτά τα watts βρίσκονται σε ΟΛΗ την επιφάνια του σιδήρου.....’ρα στην επιφάνια πού πατάς την κεφαλή τί έμεινε?....Καμμιά 100 watts με το ζόρι.......Καλά θα είναι τις δοκιμές να τις κάνεις με ένα Peltier 220 watts πού από τη θερμή του πλάκα να έχει και μία χάλκινη πλάκα - πρώτον γιά buffer και δεύτερον γιατί άν οι θερμές γωνίες του είναι έξω απ'τό evaporator δεν θα πιάσουν πάγο και θα αρχίσουν σιγά-σιγά να λιώνουν οι κολλήσεις τών διόδων που έχει με αποτέλεσμα να "καεί"....Επίσης καλά θα είναι αυτό το Peltier να τροφοδοτείτε από ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό γιά να μεταβάλουμε και τα watts του.... ;)

Και φυσικά είναι έτσι που τα λες αυτό εννοείτε γιαυτο έβγαλα Φώτο. Δεν είπα ότι απορροφάει 1200w αλλά ότι το σίδερο είναι 1200w προς θεού τι λέμε τώρα.

Από την αντίσταση μέχρι την πλάκα δεν μπορεί να έχουμε απόλυα 700w 600w.

Η αντίσταση του σίδερου δεν ακουμπάει απλός αλλά είναι χωνευτή στην πλάκα .

Και αν πούμε ότι όλη η άλλη επιφάνια που δεν είναι το evaporeitor είναι γυμνή τότε επειδή όλη η πλάκα είναι ενσωματωμένη και όχι σε κομμάτια (όπως το λες θεωρητικά ) η περισσότερη θερμότητα επικεντρώνετε στο σημείο που απορροφάται η θερμότητα ,

’ρα δεν είναι λιγότερο από 100w είναι περισσότερο από 250w

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ICE [Χθες, στις 16:39]

Και φυσικά είναι έτσι που τα λες αυτό εννοείτε γιαυτο έβγαλα Φώτο. Δεν είπα ότι απορροφάει 1200w αλλά ότι το σίδερο είναι 1200w προς θεού τι λέμε τώρα.

Από την αντίσταση μέχρι την πλάκα δεν μπορεί να έχουμε απόλυα 700w 600w.

Η αντίσταση του σίδερου δεν ακουμπάει απλός αλλά είναι χωνευτή στην πλάκα .

Και αν πούμε ότι όλη η άλλη επιφάνια που δεν είναι το evaporeitor είναι γυμνή τότε επειδή όλη η πλάκα είναι ενσωματωμένη και όχι σε κομμάτια (όπως το λες θεωρητικά ) η περισσότερη θερμότητα επικεντρώνετε στο σημείο που απορροφάται η θερμότητα ,

’ρα δεν είναι λιγότερο από 100w είναι περισσότερο από 250w

Εγώ θα επιμείνω να δοκιμάσεις με ένα Peltier να ξέρεις και τι γίνεται πού η θερμοκρασία θα είναι πλέον επικεντρωμένη και μεγάλη........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 02:45]

Εγώ θα επιμείνω να δοκιμάσεις με ένα Peltier να ξέρεις και τι γίνεται πού η θερμοκρασία θα είναι πλέον επικεντρωμένη και μεγάλη........ ;)

Έγινε σε ευχάριστο.

Η τελικές δοκιμές θα γίνουν πάνω στους επεξεργαστές

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Ενα μικρο update για να μην νομιζετε οτι τα παρατησα. Εχω ηδη ξεκινησει να βαζω αερα με πιεση στο καθε κομματι του συστηματος (το οποιο το ελυσα) για να δω αν υπαρχει καμμια διαρροη. Θα ποσταρω το βραδακι που νομιζω θα εχω τελειωσει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες. εβαλα ξανα φρεον και αντι για το μαυρο evaporator που χρησιμοποιησα πιο πανω εβαλα μια απλη σπειρα 4 μετρα και αλλαξα φιλτρο και τριχοειδη (εβαλα 3.6 μετρα 0.031"). Εβαλα φρεον και οι πιεσεις που περνω μετα απο κανα 10 λεπτο ειναι :

DSC00682.jpg

Η υψηλη πιεση δεν παει πανω απο 200 με τιποτα. Δεν ξερω γιατι. Ο τριχοειδης και η αρχη του evap παγωνουν αλλα επρεπε να παγωσει ολο το evap μεχρι και λιγο πριν τον κομπρεσορα, ε? Τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε JohnFish καταρχην συγχαρητηρια για την προσπαθεια.. Ειναι ομορφο το μηχανημα και οπως την ψαχνεις την υποθεση θα βρεις συντομα λυση για ολα.

Οπως περιεγραψες τα πραγματα στο προηγουμενο σεταρισμα σου μαλλον ηθελες παραπανω φρεον -οπως πολυ σωστα σου ειπε και ο unseen.

Προσπαθησε -εστω κι αν θελει χρονο- να μετρας στατικα την ποσοτητα του φρεον (στην χαμηλη, με κρυο κομπρεσερ) για να ξερεις που βρισκεσαι -καμια φορα ψαχνοντας καλυτερο σημειο, το χαλαμε και μετα ξαναψαχνουμε απο την αρχη χωρις κανενα σημειο αναφορας.

Κυριως θελω να αναφερω καποιες υποψιες για το συγκεκριμενο κομπρεσερ, το συγκεκριμενο κοντεσερ και την μεταξυ τους ..υποπτη σχεση !! :)

Τα δοκιμασα και πραγματικα ..τραλλαθηκα με αυτα που εκανε το μηχανημα.. Καταρχην αργουσε απελπιστικα πολυ να παγωσει.. (ηταν mod σε promie... οποτε με ..πλακωνε στα too hot, too slow.. και οτι too γενικως..! σε οτι χειροτερο ! ) Οταν με το καλο αποφασιζε να δουλεψει -αφου ειχε σβησει κανα-δυο φορες πρωτα -για να ξαποστασει και λιγο το μηχανημα.. :) - εκει που πηγαινε σχετικα καλα.. ξαφνικα εκανε κατι βουτιγματα καταπληκτικα απο -50 στα +10 !!! οποτε και ξαναεσβηνε !

Πριν πειτε οτιδηποτε (καλο παντα ! :) ) για τις καταπληκτικες μου γνωσεις.. :) και το ακομα καλυτερο mod που εκανα :) να σας πω οτι την ιδια εκεινη εποχη , χωρις να το γνωριζω (ναι δουλευουμε ξεχωριστα για να μην κλεβει ο ενας τις ιδεες του αλλου !! :) ) φιλος (γνωστος και μη εξαιρετεος -τον γνωριζετε οι περισσοτεροι, ονοματα δεν λεω..! :) ) εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σεταρισμα με τα ιδια ακριβως εξαρτηματα και τα ιδια -επισης- ακριβως αποτελεσματα και συμπτωματα... Πως διορθωθηκε ?? αλλαζοντας το κοντεσερ και ξαναβαζοντας αυτο που ειχε αρχικα το promie , ειχαμε και στις δυο περιπτωσεις μια βελτιωση 80-90 % .

Εγω προχωρησα ακομα πιο ..ριζοσπαστικα παιρνοντας καινουργιο danfoss σαν της μανας του (για 404-507 το αναμενω τον Σεπτεμβρη) και βρηκα την ..υγεια μου (και το promie την δικη του ! : ) ) .

Στα εν λογω εγχειρηματα ..εβαλαν χερι πολλοι εντελει... :)

Δοκιμαστικαν : κοντεμα -μακρεμα του τριχωϊδους, αλλαγες φιλτρων (ολα τα μοντελα :) ) , R404, R410, πιεσεις απο 3 bar εως ..10 και 12 και βαλε ! (δεν σηκωνε υψιλη καθολου ευκολα..) και.. και.. τοσα που ουτε τα θυμαμαι... Το αποτελεσμα σας το ειπα πιο πανω.

ΑΛΛΑ ! : θα μου πειτε.. ναι, αλλα του φιλου unseen (με τα ιδια ..συστατικα αν δεν απατωμαι, οπως ειδα στα ..ανα τον κοσμον φορουμ.. :) ) δουλευει και μαλιστα αψογα ! (συγχαρητηρια για την ομορφη κατασκευη, και στον Μιχαλη για το evaporator) Τι να πω.. Εγω απλα σας ανεφερα και μια αλλη εκδοχη.

Δικη μου εκτιμιση : Το κομπρεσερ αυτο ειναι λιγακι..δυστροπο..δεν θελει να αναβασει ευκολα πιεσεις, αλλα οι υποψιες μου στρεφονται στο κοντεσερ.. -που απο την αλλη ομως ειναι οι προδοαγραφες του ακριβως για 1/3 μοτερ, και σιγουρα με ιδιο ή παρομοιο δουλευουν απροβληματιστα μερικες χιλιαδες ανα τον κοσμο συστηματα....

Αυτα... :)

Υ,Γ, Η υπογραφη θελει ανανεωση.. απο εκεινη την εποχη εχουν αλλαξει παρα πολλα... Θα ..φιλοτεχνησω μια νεα προσεχως.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανελθουμε στο φλεγον ζητημα..

Εχεις κανει καλο κενο ?? Εις τα ..αλλοδαπα φορουμ μιλανε για καμια ωριτσα ..υπομονης πριν το γεμισμα. Αν ναι, μαλλον θελει κι αλλο φρεον. Οι σπειρες φαινονται οκ.. Και εγω καπου τοσο ειχα, περιπου 10 σπειρες με 40 cm μηκος σωληνα η καθε μια...= 4 μ. Αλλα με τι σωληνα τις εκανες ??

Περι του μηκους του τριχωειδους στο 031 δεν γνωριζω, αλλα δεν φαινονται καθολου παραλογα τα 3,6 μ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.