Jump to content



R404 chiller στα σκαρια (PICS - 56K WARNING)


JohnFish

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Λοιπον, εδω και μερικες μερες ξεκινησα τη κατασκευη ενος waterchiller. Τους τελευτεους μηνες διαβασα οσο μπορουσα για τη κατασκευη τετοιων συστηματων και τελικα αποφασισα να φτιαξω το δικο μου. Βρηκα (και οτι δεν ειχα το αγορασα) οτι εργαλεια χρειαζομαι: κουρμπαδορο, εκχυλώτη, φλογιστρο και mapp gas για τις κολλησεις, κοφτη για τους σωληνες και φυσικα διαφορα αλλα χρησιμα εργαλεια που υπαρχουν σε καθε σπιτι.

Το evaporator που θα φτιαξω βασιζετε στη "συνταγη" ενος τυπου απο τo xtremesystems.org, οπου εχουμε 3 σπιρες ιδιου μεγεθους (3.5 μετρα). Οι δυο απο αυτες ειναι μεγαλης διαμετρου και κοντες (8 εκατοστα) και αλλη μια μικρης διαμετρου αλλα ψηλη. Και τα τρια ειναι φτιαγμενα απο σωληνα 1/4. Τα τρια αυτα θα μπουν μεσα σε ενα reservoir διαμετρου 9 εκατοστων και υψους 22 εκατοστων που θα περιεχει το νερο (φυσικα καποιο μιγμα ωστε να μην παγωσει). Ενα απο τα σημαντικα προβληματα μου ειναι οτι το reservoir ειναι απο ατσαλι και φοβαμαι παρα πολυ τη διαβρωση (το απ' εξω ειναι σιγοθρα ανοξειδωτο...για το μεσα δεν ειμαι σιγουρος) για αυτο και ψαχνω ενα κυλινδρο ιδιας διαμετρου απο χαλκο. Αν δεν βρω ομως πρεπει να φοβαμαι για τη διαβρωση η οχι?

Στη συνεχεια, ψαχνω εναν τροπο να φτιαξω καποιο ειδος "διανομεα" του ψυκτικου υγρου στις τρεις σπειρες του evaporator. Φυσικα το βασικο του χαρακτηριστικο ειναι να διανεμει το ψυκτικο υγρο ισα σε καθε εναν απο τους τρεις σωληνες. Σκεφτηκα λοιπον, και εδω ζηταω τη γνωμη σας, να κολλησω 1 μικρο (30 εκατοστα η κατι τετοιο) κομματι τριχοειδη (0.036") σε καθε σπειρα. Τα τρια αυτα κομματακια τριχοειδη θα τα ενωσω με ενα πολυ μικρο κομματι σωληνα (1/4 η 3/8, 4-5 εκατοστα) και απο την αλλη του μερια το βασικο κομματι τριχοειδη. Τι λετε?

Επισης, πηγα και πηρα σημερα ενα φιλτρο αφυγρανσης αλλα ειναι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα (η τουλαχιστον αυτα που εγω ηξερα ως τωρα). Μπορει να μου πει καποιος πως το κολλαω αυτο? Παραθετω μια φωτογραφια για να καταλαβετε τι εννοω.

filter.jpg

Τελος, το waterchiller θα βασιζετε σε ενα κομπρεσσορα απο 1/3 εως 1/5 (αναλογα τι θα βρω) με ψυκτικο R404.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

To τανκ σου πρέπει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από κακό αγωγό της θερμότητας! Και αυτό γιατί με τανκ απο ατσάλι που λες, όταν το νερό θα αρχίζει να δροσίζεται, θα αρχίσει ποτάμι το νερό στα εξωτερικά τοιχώματα του τανκ σου. Θα μου πεις, θα το μονώσω. Και γιατί τότε δεν βάζεις ένα φελιζολ απο την αρχή να τελειώνει η ιστορία? Γιατί να μην είναι το evaporator απλή σπείρα και θες πολύπλοκα πράγματα? Θα έχει καλύτερη απόδοση? Δεν νομίζω ότι θα είναι αισθητή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρα υπαρχουν δυο ειδων τα βιδωτα και τα κολλητα...αυτο που πηρες μαλλον βιδωτο ειναι.

Νομιζω πως δε χρειαζεται να κανεις ολη αυτη την ιστορια με τους τριχοειδης σωληνες.... ασε που ειναι και δυσκολο στο κολλημα.. (ρωτα και τον μιχαλη τι τραβηξαμε για να κολλησουμε ενα κομματι) Στο παρακατω προχειρο σχεδιο λεω πως θα το εκανα εγω. Ετσι ειναι και οι παλιες καταψυξεις των οικιακων ψυγειων.

Αντε καλη δουλεια!

post-60-1416071075,9908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 00:23]

To τανκ σου πρέπει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από κακό αγωγό της θερμότητας! Και αυτό γιατί με τανκ απο ατσάλι που λες, όταν το νερό θα αρχίζει να δροσίζεται, θα αρχίσει ποτάμι το νερό στα εξωτερικά τοιχώματα του τανκ σου. Θα μου πεις, θα το μονώσω. Και γιατί τότε δεν βάζεις ένα φελιζολ απο την αρχή να τελειώνει η ιστορία? Γιατί να μην είναι το evaporator απλή σπείρα και θες πολύπλοκα πράγματα? Θα έχει καλύτερη απόδοση? Δεν νομίζω ότι θα είναι αισθητή η διαφορά.

Οπως ειπες και μονος σου θα το μονωσω με neoprene η κατι τετοιο. Αυτο αργει ακομα. Ο μονος κακος αγωγος της θερμοτητας για τη δουλεια που το θελω εγω θα ηταν PVC και ειναι υπο σκεψη. Οσον αφορα το evaporator, oπως ειπα και πιο πανω, δεν ειναι δικια μου ιδεα. Την ειδα σε ενα τυπο απο ενα αλλο φορουμ ο οποιος στη αρχη ειχε μια απλη σπειρα σε ενα reservoir παρομοιο και εξηγει γιατι θεωρει οτι ειναι χειροτερο (γρηγορα-γρηγορα: μη αποτελεσματικο και περιοριστικο).

[Φιλτρα υπαρχουν δυο ειδων τα βιδωτα και τα κολλητα...αυτο που πηρες μαλλον βιδωτο ειναι.

Νομιζω πως δε χρειαζεται να κανεις ολη αυτη την ιστορια με τους τριχοειδης σωληνες.... ασε που ειναι και δυσκολο στο κολλημα.. (ρωτα και τον μιχαλη τι τραβηξαμε για να κολλησουμε ενα κομματι) Στο παρακατω προχειρο σχεδιο λεω πως θα το εκανα εγω. Ετσι ειναι και οι παλιες καταψυξεις των οικιακων ψυγειων.

Αντε καλη δουλεια!

Σ' ευχαριστω πρωτα απ' ολα για τα καλα σου λογια. Το φιλτρο και μενα βιδωτο μου φενοταν αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω γιατι εννοειτε οτι ζητησα κολλητο. Τι να πεις...Αν καταλαβα καλα απο το σχεδιο σου προτεινεις να ενωσω τις τρεις σπειρες με ενα μεγαλυτερης διαμετρου σωληνα (ισα ισα να χωρανε οι τρεις σωληνες μεσα) και εκει να κολλησω την τριχοειδη. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ηθελα να ρωτησω πριν ξεκινησω καποιες κολλησεις αυριο. Πρωτα απο ολα για να κολλησω χαλκο με ατσαλι (τα ακρα του φιλτρου, ποθ τελικα δεν ειναι βιδωτο, ειναι απο ατσαλι η κατι τετοιο). Χρειαζομαι ειδικες βεργες (brazing rods στα αγγλικα λεγονται, για τα ελληνικα δεν ειμαι σιγουρος). Επισης πρεπει να αλλειψω το σωληνα με κατι πριν ξεκινησω το ξεσταμα (σε ενα ξενο site διαβασα οτι πρεπει να χρησιμοποιησω flux). Αν καποιος ξερει και ας βοηθησει. Thaaaaanks.

Link to comment
Share on other sites

Για χαλκο με χαλκο θα παρεις τις γνωστες και φτηνες βεργες harris. Για τις αλλες κολλησεις οπως αυτη του φιλτρου που λες (δεν ειναι ατσαλι αλλα μπρουτζος) θα χρειαστεις βεργες ασημοκολλησης με επικαλυψη βορακα. Ειναι λιγο ακριβουτσικες αλλα μαμανε. Εχουν 90€ το κιλο. Δηλαδη περιπου η βεργα 1,5 με 2 ευρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Παμε λοιπον και με καποιες φωτογραφιες απο τις σπειρες του evaporator.

coillong.jpg

Η σπειρα μικρης διαμετρου.

coilsshort.jpg

Οι σπειρες μεγαλης διαμετρου.

eftheia.jpg

Και ενωμενες απο μπροστα

pano.jpg

Ενωμενες απο πανω

Ακομα δεν το εχω βαλει μεσα στο ρεσερβοϊρ γιατι προσπαθω να βρω ενα σωληνα απο χαλκο η απο PVC και να μην χρησιμοποιησω αυτον που εχω. Αυριο-μεθαυριο ελπιζω να εχω ολοκληρωσει εντελως το evaporator. Εχω καποιες δυσκολιες να βρω το μεγεθος τριχοειδη που ψαχνω. Το μαγαζι που προμηθευομαι τα υλικα δεν ειχε την δευτερα που πηγα και θα ξαναπαω αυριο.

Επισης επειδη, εκτος του οτι ειναι το πρωτο phase-change project που κανω, ηταν και η πρωτη φορα που κολλησα δυο μεταλα μεταξυ τους χρησιμοποιωντας φλογιστρο και βεργες. Νομιζω οτι το κολλησα σωστα αλλα θα ηθελα και να το δοκιμασω με καποιο τροπο για να δς οτι δεν χανει απο πουθενα. Υπαρχει καποιος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Προχωραμε με γρηγορους ρυθμους. Πηρα το condenser σημερα. Ειναι 23*25 εκ. και ειναι φτιαγμενο απο σωληνα 3/8. Εδω εχω προβλημα. Χρησιμοποιω σωληνα 1/4 σε ολο το συστημα και εχω ενα διλημα για το τι να κανω:

α) Να το κολλησω το 1/4 στο 3/8 (condenser) σαν να μην τρεχει τπτ.

β) Να κολλησω την εισοδο του condenser (που ερχετε απο το compressor) με σωληνα 3/8 και την εξοδο με 1/4

γ) Κατι αλλο.

Ευχαριστω και παραθετω μια φωτο απο το condenser.

DSC00460.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα κολλησεις κανονικα την σωληνα του 1/4 που εχει το συστημα σου στην 3/8. Απλως την 3/8 θα την στραβωσεις λιγο για να μην κουνιεται η 1/4 οταν θα την κολλας. Κοντεσερ δεν υπαρχει με πιο μικρες σωληνες.... Αντε keep going.!!

Υ.Γ Προσεχε την υγρασια!! Μπορει να μπουκωσει ο τριχοειδης .... βλεπω το κοντεσερ ανοικτο απο την μια μερια.!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Ενα μικρο update. Eχω ξεκινησει τη συναρμολογηση αλλα σημερα εκανα ενα λαθος επειδη αν εχεις το μυαλο σου αλλου αυτα γινονται. Κολλησα το φιλτρο σε μια βαλβιδα για μετρηση πιεσης και το σωληνα αυτον στο πανω μερος του condenser. Ομως επρεπε να το βαλω στο κατω μερος του ομως αφου στο πανω θα παει ο compressor. Τι να κανω? Να το γυρισω ωστε η εισοδος και η εξοδος να ειναι και οι δυο επανω η το ψυκτικο θα εχει προβλημα να κυκλοφορησει?Αυριο φευγω για διακοπες οποτε θα κανω καμια 5αρα μερες να το συνεχισω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Unseen χρειαζομαι την εμπειρια σου. Εχω ενα προβλημα ως προς το μηκος του τριχοειδους. Η διατομη ειναι 0.78mm αλλα το μηκος ποσο πρεπει να ειναι? Τα συνολικα watt που θελω να ψυξω ειναι περιπου 180-200 (επεξεργαστης και καρτα γραφικων). Εχεις καποια ιδεα για το μηκος? Thx

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο ποστ... λογικα δεν θα εχεις προβλημα . Εγω το εχω δοκιμασει και με τους δυο τροπους. Πιστευω καλυτερα ειναι να ειναι ο φιλτρο επανω και του εχεις δωσει κληση προς τα κατω, βεβαια σε αλλα thread εχω δει αρκετους να το βαζουν κατω... Κανε οτι νομιζεις....

Τωρα για τον τριχοειδη,,,, σε ενδιαφερει να κατεβαζεις θερμοκρασια ή να εχεις λιγο πιο υψηλες θερμοκρασιες στο full load αλλα πιο σταθερες? Επειδη νομιζω το δευτερο θα σου προτεινω να ξεκινησεις με 3,50 - 3,80 μετρα και σιγα σιγα κοβεις αν χρειαζεται. Αν παλι θελεις να κατεβαζεις πολυ μειον βαλε περισσοτερο.

Αυτα και καλα να περασεις στις διακοπες σου!.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnFish

Unseen χρειαζομαι την εμπειρια σου. Εχω ενα προβλημα ως προς το μηκος του τριχοειδους. Η διατομη ειναι 0.78mm αλλα το μηκος ποσο πρεπει να ειναι? Τα συνολικα watt που θελω να ψυξω ειναι περιπου 180-200 (επεξεργαστης και καρτα γραφικων). Εχεις καποια ιδεα για το μηκος? Thx

καποιος μαθηματικος τυπος υπαρχει για τον υπολογισμο του τριχοειδη

τον ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

O Dabit απο xtremesystems ειχε μπει στη διαδικασια να φτιαξει ενα τυπο για υπολογισμο τριχοειδη και παρατηρησε οτι ειναι πιο δυσκολο απο οτι ακουγετε. Ασε που ειναι διαφορετικο για direct die και διαφορετικο για water chiller απο οτι γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.