Jump to content



R404 chiller στα σκαρια (PICS - 56K WARNING)


JohnFish

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Για ενα συστημα ψυξης που θα ειναι για 24/7 πιστευα οτι ειναι καλυτερα τα chiller απο τα direct die...

Το επιβεβαιωνει και ο "παππους" του ειδους!

Gary Lloyd

A lot of people seem to think that chillers are somehow inferior to direct die systems. Think again. You ain't seen nuthin yet. Chillers Rock.

Yes, there is an added layer of heat transfer, thus all else being equal, the direct die can achieve a lower block temperature. Now try adding multiple evaps. No problem with a chiller, but very difficult with a direct die system. Want to put the heat and noise outdoors? No problem with a chiller, but very difficult with a direct die system. Change blocks? No problem. Disconnect for moving? No problem.

Direct die has a temperature advantage. In every other way, chillers rule. They are just simply more versatile.

BTW, putting the condensing unit outdoors, as I am doing with my converted window A/C units, is a HUGE advantage.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια αλλα ακομα δεν εχω δει το πιο σημαντικο, αποδοση. Μετα απο κανα-δυο βδομαδες θα το εχω και αυτο.

Τον ανεμιστηρα και τη φτερωτη τα πηρα 7 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γυρισα ακομα απο διακοπες αλλα δεν μπορω αν το βγαλω απο το μυαλο μοθυ το ρημαδι. Σκεφτομαι οτι θα χρειαστω εναν δευτερο κομπρεσσορα που θα παιξει το ρολο μιας αντλιας κενου. Εφοσον προβλεπω να αδειαζω και να ξαναγεμιζω θα χρειαστει ε? Εβαλα μια αγγελια στις Αγγελιες Ζητησης. Ποσο μεγαλος πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον. Σημερα πηρα 1 κιλο 404 και μανομετρα αλλα εχω καποιες ερωτησουλες.

1) Χρειαζεται να κανω "κενο" πριν βαλω για πρωτη φορα ψυκτικο? ειναι καινουργιος ο κομπρεσορας

2) Πως ακριβως γινεται η συνδεσμολογια στον κομπρεσορα? παραθετω εικονα

DSC00676.jpg

3) Απο συμβουλες τιποτα πριν ξεκινησω να βαζω ψυκτικο (αυριο) ?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οπως και δηποτε να κανει κενο. Δεν παιζει ρολο που ειναι καινουργιος. Πρεπει να βγει ο αερας απο μεσα. Τωρα για το πως θα τα συνδεσεις δεν καταλαβαινω απο την φωτο. Πρεπει να βαλεις και τον ανεμηστηρα.

Η εγκατασταση τελειωσε απο σωληνωσεις?

Link to comment
Share on other sites

τελειωσαν οι σωληνωσεις και η συνδεσμολογια του κομπρεσορα. Τωρα βεβαια αν χρειαζεται κι αλλος κομπρεσορας για κενο το βλεπω λιγο δυσκολο να βρω συντομα. Και ειχα ετοιμαστει να το κανω αυριο ρε γαμοτο. Αν εχει κανεις κανα παλιο κομπρεσορα και δεν τον θελει ή διατιθεται να μου τον δανεισει για κανα-δυο μερες ή και να μου τον πουλησει τοτε δεχομαι. λολ.

Link to comment
Share on other sites

παιζω στη πεντελη αλλα βρηκα εναν κομπρεσορα 1/8. συνεδεσα την ειδοδο του με ενα βαλβιδακι και το απογευματακι θα κατσω να το τελειωσω. ελπιζω μονο να μην εχω καμμια διαρροη αεριου και καθομαι να κολλαω παλι.

Ερωτηση: Στον κομπρεσορα που θα παιξει το ρολο της αντλιας κενου το μονο που πρεπει να βαλω ειναι ενα βαλβιδακι στην ειδοσο?τα υπολοιπα ανοιχτα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnFish [Σήμερα, στις 12:36]

Ερωτηση: Στον κομπρεσορα που θα παιξει το ρολο της αντλιας κενου το μονο που πρεπει να βαλω ειναι ενα βαλβιδακι στην ειδοσο?τα υπολοιπα ανοιχτα?

Μόνο η έξοδος ανοικτή.......

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο. Επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα. Παραθετω μια φωτο και πειτε μου τι ανοιγω και τι κλεινω. Εχω κολλησει ενα βαλβιδακι ηδη αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι επρεπε να παει εκει.

DSC00677.jpg

Link to comment
Share on other sites

κριμα john εγω ηλιουπολη ....για να σου φερνα τον δικο μου αλλα anyway αφου βρικες ολα καλα :) .οσο για το αλλο....νομιζω πως αν τον βαλεις για λιγο μπρος θα καταλαβεις απο ρουφαει και απο που βγαζει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.