Jump to content



KDE ή GNOME?


sotiris

KDE ή GNOME?  

31 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι είμαι fan του KDE.

Μέχρι που μετά από 4 χρόνια windows desktop, αποφάσισα να εγκαταστήσω debian όπως παλιά (κυρίως λόγω της δουλειάς μου που το χρειάζομαι).

Όλα καλά έβαλα το netinstall και έβαλα το KDE με το χέρι (apt-get install kde).

Και μετά έκατσα να το δουλέψω (το είχα δει στα πετακτά όταν αντί για Ubuntu Classic φόρτωνα KDE στη σχολή, αλλά λέω πάλι κατέστρεψε τα πάντα το Ubuntu).

Αυτό το KDE 4, ποιος στόκος το σχεδίασε?

Τέτοια απίστευτη μάπα έχω να δω χρόνια, πέραν ότι είναι όλο ασταθές σαν android smartphone, τα μενού είναι πιο απαράδεκτα κι απ'τους Απαράδεκτους.

Το άλλο μειονέκτημα είναι ότι στα 4 αυτά χρόνια το debian δεν έκανε καμία πρόοδο στην αναγνώριση συσκευών. Ίσα ίσα που απέκτησε και προβλήματα ο free driver της gpu.

Απογοήτευση γενικότερα, win 7 και πάλι win 7.

Αύριο θα το βγάλω για να βάλω το trinity KDE (βασισμένο στο 3.5).

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταντησει το open source σα τη δημοκρατια της ελλαδας ενα πραμα.

Η συνομωσιολογια που εχει κατεβει στην κουτρα μου ειναι οτι τους πληρωνουν microsoft +

apple να βγαζουν μη ανταγωνιστικα προιοντα. Δε μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Το δε unity...o θεος και η holy mother.

Link to comment
Share on other sites

KDE4, το καλό είναι ότι είναι παραμετροποιήσιμο στα τέρματα και το έχω φτιάξει όπως ακριβώς θέλω. δεν είναι και τελείως σταθερό ειδικά σε μένα που κατεβάζω πάντα τα τελευταία updates, αλλά με ικανοποιεί.

Το gnome 3 για την ώρα είναι απαράδεκτο. δεν μπορείς να κάνεις στοιχειώδεις ενέργειες και δεν μπορείς να ρυθμίσεις και τίποτα. Έχει μεγάλες προοπτικές σαν desktop αλλά έτσι όπως είναι τώρα, δεν λέει.

σωτήρη αν μενού εννοείς το application launcher, και στο kde και στο gnome είναι πλέον σχεδιασμένο να λειτουργεί με αναζήτηση πληκτρολογώντας, όχι να ψάχνεις με το ποντίκι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτη η σχεδίασή του.

Το 3 out of the box ήταν εκπληκτικά user friendly.

Στο gnome πάντα έκανα (και κάνω) alt+f2 -> terminal -> γράφω ό,τι θέλω.

Τώρα πλέον και το KDE έχει γίνει alt+f2 -> konsole -> γράφω ό,τι θέλω.

Να το βράσω, αν είναι να τα γράφω όλα με το χέρι βάζω το window maker και βάζω στα υπόλοιπα 5 gb τσόντες!

Link to comment
Share on other sites

GNOME, γιατι το εχω συνηθησει. Εχω δοκιμασει KDE σε OpenSUSE, δεν μου αρεσε και βολεψε.

Το δε Unity ειναι τελειως φορ δε πουτς για μενα. Ισως σε καποιον τελειως απειρο να ειναι καλο...

Link to comment
Share on other sites

Sth Fedora με βολεύει κατά πολύ το KDE λόγω παραμετροποίησης. Το gnome 3 από ότι λίγο έψαξα στο διαδίκτυο έχει απογοητεύσει με την πρακτικότητά του. Στην ubuntu που το δοκίμασα με νευρίασε και μπαίνω με κλασική ubuntu. Λίγες γνώσεις έχω από linux...

Link to comment
Share on other sites

ειχα gnome, το γυρισα στο kde, αλλα μου φαινοταν αργο σε αποκριση.. και ηταν και πανω σε debian.

τωρα το ξαναγυρισα στο gnome, που δεν μου αρεσει καθολου το μενου κτλ..

λεω να δοκιμασω xfce...

ψηφισα gnome ομως.

Link to comment
Share on other sites

Με το gnome 3 στο mint δεν είχα κανένα πρόβλημα, το ίδιο και με το Plasma στο kubuntu... Εξ' άλλου τα παραμετροποιείς όπως θες και τα 2..

Και στα 2 βρίσκεις αυτά που θες βάση της λογικής, κάτι που τα win7 και στο gui τους δεν το έχουν καταφέρει... Στα 7 πχ έχω εγκατεστημένο το classic shell για να μην τσαντίζομαι...

Γενικά έχω συνηθίσει το gnome και την fedora, αλλά και το kde δεν με χαλάει, οπότε δεν επιλέγω κάποιο από τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

lxde χρησιμοποιώ εγώ. Ελαφρύ, απλό, και δατ'ς ιτ. Ούτως ή άλλως δε χρησιμοποιώ ως κύριο λειτουργικό το Linux, αλλά μόνο για τα βασικά, κι αυτά στο -απαρχαιωμένο- λαπτοπ. Πάντως και gnome και KDE που έτυχε να δοκιμάσω τώρα τελευταία, δε με έκαναν να πω «να'χα καλύτερο λαπτοπ να πέρναγα το gnome/kde, αντί του lxde»

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.