Jump to content



Γυαλια στραβομαρας


SLN

Recommended Posts

Ρωταω εδω μπας κι εχουμε καποιον "τζαμα" του επαγγελματος...

Εχω τα γυαλια στραβομαρας... ολα κομπλε... κατι 2.5 βαθμους εχω και 0.5 αστιγμ.

Βλεπω μια χαρουλα.

Ενα μαγαζι εδω ειχε βγαλει μια προσφορα και πηγα και ενω τους ειπα π.χ 2.5 και 0.5 αστιγματισμο στις ταδε μοιρες... τους ειπα να μου μετρησαν την στραβομαρα και απο τα ηδη υπαρχοντα στραβογυαλα.

Την μετρησαν στα 3 + 0.50αστιγμ.

Λεω παιζει καμμια διαφορα... οχι μου λενε, ολα οκ απλα ετσι τα εμφανιζει... αφου και τα δικα σου που τα ξερεις 2.5 τα μετραει 3... ετσι το βλεπει το μηχανημα...

Παραλαμβανω σημερα τα γυαλια και βλεπω εμφανως χειροτερα απο τα αλλα. Τα βαζει διπλα διπλα στο μηχανημα με τα γυαλια μου ... και τα 2 τα μετραει στους 3 βαθμους και 0.5 αστιγμ

Η ερωτησης ειναι εξης.

Επειδη δεν εβαλα ενα καρο φιλτρα κλπ στους νεους φακους και τους πηρα νετα-σκετα... υπαρχει περιπτωση να μην τα βλεπω τοσο καθαρα οπως με τους παλιους-ακριβοτερους???

Θεωρω οτι η καθαρότητα της ορασης ειναι ο βασικος λογος που αγοραζουμε τα γυαλια και τα "εξτρα φιλτρα" που σου πουλανε με την εκαστοτε δικαιολογια (ειτε χρησιμα, οπως αντιχαρακτικα, ειτε αχρηστα οπως κατα της ακτινοβολιας του υπολογιστη-ναι εν ετει 2012 μου προτεινε εξτρα φιλτρα για την ακτινοβολια της οθονης) δεν θα επρεπε να επηρεαζουν την βασικη λειτουργια τους.

Αν υπαρχει κανεις που να ξερει απο οπτικα, παιζει τετοιο σεναριο? Το μηχανημα να τα μετραει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Λεπτυνση δεν εκανα... Ειχαν τα παλια που ηταν 50ε/φακος...αν και οπως τα βλεπω διπλα διπλα με το ζορι να εχουν 1μμ διαφορα.

Αντε λογω της "προσφορας" (70ε Rayban σκελετος+φακοι) να δεχτω οτι εβαλε τους φτηνοτερους... Αυτο σημαινει οτι οι φτηνοτεροι ΔΕΝ δουλευουν?? :p

Dell: Γιωργο με μετρησε και με ενα μηχανημα εκει που ειχαν... και αυτο στα 3 με εβγαλε... η στραβομαρα μου δεν εχει αλλαξει 15 χρονια τωρα...

Τελευταια φορα που μετρηθηκα σε γιατρο ηταν πριν 4-5 χρονια. Εκτοτε εχω αλλαξει 2 ζευγαρια με την ιδια συνταγη 2.5 και ολα κομπλε... Βεβαια παντα επαιρνα φακους 50 ευρω... τωρα πηρα τους φτηνους...

Link to comment
Share on other sites

...

Μια ερωτησούσα και φεύγω....

Όταν ένα μάτι "φεύγει" λίγο προς τα μέσα...(αληθωρίζει εννοώ) θέλουμε οφθ/τρο ή ΚΑΙ νευρολόγο;

πρόχειρη απάντηση

σε παιδί αναφέρεσαι η σε ενήλικα-παλαια κατάσταση ή ξαφνική εμφάνιση??

Link to comment
Share on other sites

Θελουν πολυ προσοχη οι μοιρες στα γυαλια.

Παντα ο οφθαλμιατρος μου μετα απο καθε νεο ζευγαρια γυαλια θελει να τα πηγαινω απο εκει να τα τσεκαρει και ο ιδιος και αν δεν τα εγκρινει αυτος τα παω πισω για φτιαξιμο:p

Ψειρας ο ατιμος!

Περα απο την πλακα το "δευτερο" ζευγαρι που ειχα βγαλει με 60€ μου αρεσε πολυ πολυ πολυ περισσοτερο απο τα "επωνυμα" που στοιχισαν τα 3πλα

Link to comment
Share on other sites

Θελουν πολυ προσοχη οι μοιρες στα γυαλια.

Παντα ο οφθαλμιατρος μου μετα απο καθε νεο ζευγαρια γυαλια θελει να τα πηγαινω απο εκει να τα τσεκαρει και ο ιδιος και αν δεν τα εγκρινει αυτος τα παω πισω για φτιαξιμο:p

Ψειρας ο ατιμος!

Περα απο την πλακα το "δευτερο" ζευγαρι που ειχα βγαλει με 60€ μου αρεσε πολυ πολυ πολυ περισσοτερο απο τα "επωνυμα" που στοιχισαν τα 3πλα

Θα μπορούσα να έχω τα στοιχεία του γιατρού (σε pm) γιατι με ενδιαφέρει, καθώς δεν εμπιστεύομαι εύκολα κάποιον για τα ματιά μου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

τα φίλτρα δεν είναι μόνο για τους υπολογιστές (τηλεοράσεις) αλλά και για την ακτινοβολία του ήλιου η οποία μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στο μέλλον ...

Link to comment
Share on other sites

τα φίλτρα δεν είναι μόνο για τους υπολογιστές (τηλεοράσεις) αλλά και για την ακτινοβολία του ήλιου η οποία μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στο μέλλον ...

Αλλο τα UV φιλτρα που τα εχουνε ΟΛΑ τα γυαλια ηλιου και στραβομαρας (εκτος ισως περιπτερων ομονοιας) και αλλο τα φιλτρα για την ακτινοβολια των CRT... Ολες οι ακτινοβολιες δεν ειναι ιδιες....

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα, αν είναι της προκοπής, δεν μετράει καθόλου λάθος. Νομίζω είναι τελείως κουλό να κάνει λάθος. Δεν είναι δα και καμιά τρελή επιστήμη, την διάθλαση του φωτός μετράει...

Τώρα όσον αφορά τα φίλτρα. Μπορείς να βρεις φακούς που να μην έχουν ούτε UV φίλτρο. Συνήθως είναι τα κρύσταλλα των 20 ευρώ που βάζουν συνήθως σε παππούδες που θέλουν ότι πιο φτηνό γίνεται για τα γυαλιά πρεσβυωπίας. Νομίζω ότι όλοι οι οργανικοί (aka πλαστικοί) φακοί έχουν φίλτρα UV. Τώρα η διαφορά σε τιμή έχει κυρίως να κάνει με τις επιστρώσεις. Οι επιστρώσεις, όσο καλύτερες είναι, τόσο περισσότερο μειώνουν τις αντανακλάσεις του φωτός, άρα βλέπεις καλύτερα. Έχει να κάνει δλδ με το πόσο διάφανος είναι ο φακός. Μετράται με το ποστοστό του φωτός που περνάει. Συνήθως υπάρχουν φακοί των 50-60 euro το ζευγάρι που έχουν απλές επιστρώσεις + φίλτρα UV και φακοί των 100-120 euro το ζευγάρι που έχουν καλύτερες επιστρώσεις + κάποια extra φίλτρα (όπως πχ για οθόνες, αν και αυτό είναι για crt νομίζω). Επίσης όσο καλύτερες είναι οι επιστρώσεις, τόσο πιο ωραίο φαίνεται το γυαλί (φάινεται πιο καθαρά το μάτι σου σε όποιον σε κοιτάει)

Τώρα για το αν οι επιστρώσεις κάνουν διαφορά. Άμα έχεις κάποια εμπειρία με καλά γυαλιά, ναι καταλαβαίνεις διαφορά. Εγώ πχ στα προηγούμενα γυαλιά που είχα, είχα ακριβούς φακούς και στα καινούρια που έφτιαξα εχώ φακούς με απλές επιστρώσεις (επειδή αυτά ήταν ετοιμοπαράδοτα και τα βιαζόμουν). Παρόλο που δεν το περίμενα, καταλαβαίνω διαφορά. Με τα παλιά αισθάνομαι ότι βλέπω λίγο καλύτερα και ας είναι αρκετά γρατσουνισμένα. Δεν είναι κάτι που μπορείς εύκολα να εξηγήσεις, είναι η αίσθηση που σου αφήνουν.

Όλα αυτά δεν τα λέω στον αέρα. Έχει η αδερφή μου κατάστημα με οπτικά και κατά περιόδους έχω δουλέψει εκεί :) Δεν το έχω σπουδάσει το αντικείμενο (όπως η αδερφή μου) όμως κάτι έχω μάθει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.