Jump to content



2600K OC και πρόβλημα με τα win7


rory

Recommended Posts

Έχω vga,μια gt520... προς το παρών!Αλλα θελω να βαλω και το virtu.

Με απενεργοποιημενη την igpu δουλεύει το σύστημα απροβληματιστα με oc και τα πάντα όλα.Αν την ενεργοποιησω κολλάει!

Μπορω να καθάρισω το σύστημα απο τον driver αυτο για να μην κάνω format;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Εχω κατεβασει το καινουριο bios,αλλα δεν το εχω περασει.

Ναι,χωρις να εχει drivers αμα την ενεργοποιησω κολλαει.Δεν ανοιγει τωρα ουτε στα auto/default με οτι ρυθμισεις και να εχει το συστημα.

Ενω πρωτα μου κολλουσε μονο οταν προσπαθουσα να κανω oc.

Θα του κανω το format και πιστευω θα φτιαξει. :)

Link to comment
Share on other sites

To bios που εχω κατεβασει ειναι το ιδιο με της mobo απ'οτι ειδα.Νομιζα οτι ειναι καινουριο,αλλα ειναι η ιδια εκδοση.

Οποτε δεν νομιζω να χρειαζεται να το ξαναπερασω η κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Ένα re-flashing ποτέ δεν κάνει κακό, μπορεί να έχει φάει corruption το BIOS ή να είχε γίνει αρχικά bad flash.

Το κακό είναι ότι πάμε πρός κακά BIOS settings ή ότι η iGPU την έχει ακούσει και πας για CPU RMA.

Το CPU Socket είναι όλα perfect τα pins ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις dedicated πανω καρτα τι boot order εχεις βαλει στο bios (λογικα pcix να "κοιταει" πρωτα)?

Επισης κανε και ενα format να αποκλεισεις ενδεχομενο corrupted install και απενεργοποιησε το Igpu κατα την διαρκεια του.

Μετα βαλτο πισω και δες τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!Αφού εκανα format το πρόβλημα συνέχισε!

Μπαίνοντας κάποια στιγμή στο bios και ενώ τα είχα όλα default βλεπω οτι οι μνήμες ήταν στα 1866!!! Τις "καρφωσα" στα 1333 (όπως ειχε πει και ο freedom) και το σύστημα ξεκινάει κανονικά και με την igpu ενεργοποιημένη,αλλα τωρα παγώνει σε ανύποπτο χρόνο.Το πρόβλημα είναι στην ram η εχει και κάποια άλλη επιλογή η igpu? Το remapping πρέπει να είναι ενεργό;

Link to comment
Share on other sites

Οk ψυχραιμια...αφου δοκιμασεις αυτά που σου ειπαν τα παιδία και αν παραμείνει το πρόβλημα...

Θα μπορούσες έχοντας αφήσει "καρφωτα" τις μνημες σου στα 1333Mhz να βάλεις καρφωτά την ταση τους στα 1.5V και τα timings 9-9-9-24 (2Τ)? (αν δεν κανω λάθος αυτά είναι τα specs by SPD των μνημών σου, αν είναι αυτές: Dominator )

Επίσης πόσα στικάκια χρησιμοποιείς και σε ποια slots?

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα όλα και έχω φτάσει στο σημείο να μου κολαει μετα απο λίγο που θα μπουταρω!

Πέρασα ξανά και το bios, αλλα δεν άλλαξε κάτι!

Οι μνήμες μου είναι 2χ2 στο πρώτο και τρίτο slot (μαυρα). Δεν είναι αυτές στο link σου. Αυτές είναι οι μνήμες μου... cpuz post-10167-1416075758,7491_thumb.jpg να περάσω το τρίτο προφίλ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!Αφού εκανα format το πρόβλημα συνέχισε!

Μπαίνοντας κάποια στιγμή στο bios και ενώ τα είχα όλα default βλεπω οτι οι μνήμες ήταν στα 1866!!! Τις "καρφωσα" στα 1333 (όπως ειχε πει και ο freedom) και το σύστημα ξεκινάει κανονικά και με την igpu ενεργοποιημένη,αλλα τωρα παγώνει σε ανύποπτο χρόνο.Το πρόβλημα είναι στην ram η εχει και κάποια άλλη επιλογή η igpu? Το remapping πρέπει να είναι ενεργό;

Κανε καταρχας αυτο που λεει ο [MENTION=58]Freedom[/MENTION] και μετα αν μπορεις βγαλε pics απο τις ρυθμισεις του bios και ποσταρε εδω.

Τα win τα εχεις με το service pack 1 να φανταστω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, παλι 9-9-9-24 (2Τ) και 1.5V ειναι by SPD στα 1333Mhz, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις αυτες τις τιμές καρφωτά?

Αν δεν δεις αποτέλεσμα μπορείς να μετακινήσεις και τις 2 μνήμες σου στα αλλα 2 σλοτς?

Αν παλι δεν δεις αποτέλεσμα μπορείς να δοκιμάσεις ενα στικ μνήμης μονο του?

Σορυ για το κολλημα με τις μνημες αλλα ίσως θα ήταν προοδος αν τουλάχιστον βγάζαμε απο την εξισωση οτι έχει να κάνει με αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα όλα και έχω φτάσει στο σημείο να μου κολαει μετα απο λίγο που θα μπουταρω!

Πέρασα ξανά και το bios, αλλα δεν άλλαξε κάτι!

Οι μνήμες μου είναι 2χ2 στο πρώτο και τρίτο slot (μαυρα). Δεν είναι αυτές στο link σου. Αυτές είναι οι μνήμες μου... cpuz [ATTACH]47768[/ATTACH] να περάσω το τρίτο προφίλ;

Ναι το 3ο περνα (666@1.5)

Link to comment
Share on other sites

4,4ghz ? Βαλε ταση 1,3v στον επεξεργαστη χειροκινητα και θα παιξει...

Δεν παθαινει degrade με τοσο λιγο ρευμα και σε τετοια συχνοτητα...

Πρέπει να ειναι σε "default" συχνότητα ο OP αυτή την στιγμή, τα προβλήματα του είναι και σε "default" συχνότητα...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τις μνημες και στα δευτερα slot και την καθε μια ξεχωριστα και στα πρωτα και στα δευτερα slot,αλλα τιποτα!

Με αυτες τι ρυθμισεις στο bios:

post-10167-1416075759,0157_thumb.png

edit: @ ison ναι service pack 1 ειναι τα win.

post-10167-1416075758,8253_thumb.png

post-10167-1416075758,9249_thumb.png

post-10167-1416075758,9718_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι οι μνημες που εχεις κοιτα εδω

Asus Maximus IV Gene-Z and Corsair Vengeance - random reboots - The Corsair Support Forums

...μπορει απλα το mobo να μην "θελει" αυτες τις μνημες...υπαρχει περιπτωση να δοκιμασεις με αλλες ...γιατι και εμενα για μνημες μου μυριζει πλεον το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.