Jump to content



2600K OC και πρόβλημα με τα win7


rory

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν παλίκαρε, κάνε μια το εξής:

1) Βάλε τις ρυθμίσεις στο BIOSΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΔΕΙΧΝΩ στις εικόνες στο RAR εδώ

http://www.benchzone.com/temp/BIOS-RORY.rar

2) Φτιάξε ένα bootable USB/CD/DVD με το memtest86+ v4.20 [ download: Memtest86+ - Advanced Memory Diagnostic Tool ]

Και τρέξε το test #5 μερικές φορές [ πατάς C, έπειτα 1, έπειτα 3, έπειτα 5, έπειτα Enter, και τέλος το 0 ] ( ιδανικά μέχρι τις 25 loops για να είσαι σχεδόν 100% ok ), σταματάς αν σου βγάλει errors ( κόκκινη γραμμή και να λέει X errors at... blah blah )

Και μου λες τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τα settings και το test δεν δείχνει τίποτα! post-10167-1416075759,2864_thumb.jpg

edit: bill το σύστημα τώρα δουλεύει και με την igpu με τις ρυθμίσεις αυτές!!! Οπότε κάποια ρύθμιση είναι που κάνει την ζημιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δοκίμασε να κάνεις μια εγκατάσταση Windows με τις παρούσες ρυθμίσεις, πέρασε τα βασικά πράγματα, και πάρε ένα image με το Norton Ghost ή το Acronis για να τα έχεις έτοιμα σε περίπτωση που φάνε corrupt στις δοκιμές τα φρεσκοπερασμένα Windows, και έπειτα κάνουμε και overclocking και να ανεβάσουμε τις μνήμες, και όλα τα λοιπά ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκια εγκατάσταση έχω με της nvidia,του ethernet και του chipset τους drivers μονο.

Δοκίμασα να βάλω τους drivers για την igpu και κολαει στην εγκατάσταση με μια μαύρη οθόνη και μετα απο επανεκινηση δεν μπαίνει πάλι.

Κλεινω την igpu,μπαίνω και βγάζω τους drivers,την ενεργοποιο ξανά και το σύστημα μπουταρει κανονικα! Μάλλον δεν παίρνει τους drivers, αλλα γιατι;

Τους έχω κατεβάσει 3 φορές,τους βάλει και απο το cd και πάλι το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βάζεις αυτόν εδώ:

http://downloadmirror.intel.com/20391/a08/Win7Vista_64_152250.exe

Κάνεις restart, και μετά περνάς το Virtu.

Φαντάζομαι έχεις βάλει πρώτα από όλα τους drivers του chipset ( Intel.com Chipset Software Installation Utility -> http://downloadmirror.intel.com/20775/eng/infinst_autol.exe )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! :)

Το πρόβλημα παραμένει.Σε καινουρια εγκατάσταση περνάω τους drivers με την σειρά που είπε ο bill και μόλις περάσω το virtu μετα την επανεκινηση μου βγάζει αυτο το μνμ... d436df98-41b0-568f.jpg

Στην συνέχεια άμα περάσω τους drivers της nvidia κολαει στην εκκίνηση και κάνει το πρόβλημα! :(

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια! Αν επιλέξω στο initiate graphic adapter την igpu το σύστημα ξεκινά απο την hdmi,αλλα κολλάει στην εκκίνηση! Μηπως χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση στα windows; Η τελικα εχει πρόβλημα η CPU;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα,τα ίδια!(Με αυτή τη σειρά περνάω τους drivers.)

Είπα να τα ξεκαθαρίσω ακόμα περισσότερο τα πράγματα και εκανα το εξής: Σε καινούργια εγκατάσταση win επέλεξα στο initiate graphic adapter την igpu.Το συστημα δουλευε κανονικα χωρίς drivers.Πέρασα του chipset και της igpu τους drivers και ξανά τα ίδια...

Μήπως να βγάλω τελείως την VGA που έχω επάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε από πάνω την VGA, και δούλεψε την ενσωματωμένη GPU να δούμε τι γίνεται.

Κάνε ένα-δυο encoding με το Badaboom ( το νεότερο υποστηρίζει QuickSync ) και βάλε και κανά game σε 720p ( 1280x720 ) low-medium details και τρέξε λίγο να δεις αν παίζει ή κολλήσει ή σκάσουνε μύτη artifacts, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Σε υποθετική νέα εγκατάσταση, μπαίνεις κανονικότατα δίχως drivers, περνάς drivers, reboot, ok.

Πάμε για hardware issue από ότι φαίνεται ( γνήσια το δισκάκι των Windows φαντάζομαι )

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι διάβασα στο net παίζει να είναι corrupt η εχει προβλημα συμβατοτητας το bios καθώς δεν είμαι ο μόνος που εχει αυτήν τη μαύρη οθόνη.

Το θέμα είναι,την κάνω rma η την κρατάω και περιμένω καινούριο bios,που απο ότι λένε θα βγει σύντομα; :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.