Jump to content



2600K OC και πρόβλημα με τα win7


rory

Recommended Posts

Κλοκαρω εδώ και μερικές μέρες τον 2600Κ αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Ενώ στην αρχή εκανα OC κανονικά ξαφνικα μετα απο οποιδηποτε ρυθμιση και να κανω δεν μπορω να μπουταρω στα windows. Πρέπει να τα κάνω restore για να μπω ξανα! Φταίει κάποια ρύθμιση στο bios;;;

Το setup μου είναι το εξής:

2600K

Maximus iv gene-z/gen3

Corsair Dominator GT 2000

Intel x-25m

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Με τον καιρό όταν κλοκάρεις οποιονδήποτε επεξεργαστή και δεν φροντίσεις να τον έχεις σε χαμηλή θερμοκρασία , αρχίζει να ανεβαίνει to leakage εσωτερικά με αποτέλεσμα να γίνεται ασταθής.

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να τον ψύξεις καλύτερα , και μετά ανέβασει λίγο τα βολτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω καιρό,4-5 μέρες μονο. Μια χαρά είναι απο θερμοκρασίες,τα volt δε δεν τα έχω πειράξει ακόμα, μέχρι 4,4 τον έχω παει.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θέλει restore όμως. :(

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή εκανα OC κανονικά ξαφνικα μετα απο οποιδηποτε ρυθμιση και να κανω δεν μπορω να μπουταρω στα windows.

Οταν λές "ξαφνικά"? Απο πια αλλαγή ρύθμισης και μετά σου εμφανιστηκε το προβλημα?

Μπορουμε να αποκλεισουμε το γεγονός οτι απο τις πολλές δοκιμές για OC δεν εχει γινει corrupt το λειτουργικό σου?

Το setup μου είναι το εξής:

2600K

Maximus iv gene-z/gen3

Corsair Dominator GT 2000

Intel x-25m

Μπορεις να πεις ποιες ειναι ακριβώς οι ρυθμισεις σου στο bios? (οτι εχει σχεση με cpu, μνημη, states κοκ )

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου "πετάει" bsod! Απλα κολλάει στην εκκίνηση αν κλοκαρω.Αν κολλιση μια φορά ακόμα και αν επαναφέρω σε default τις ρυθμισεις δεν επανέρχεται. Πρέπει να κάνω το restore.

Δεν έχω πειράξει ιδιεταιρα την mobo. Είχα βάλει απλα το X.M.P για αρχή και μετα πείραξα λίγο το multiplier.Ολα τα αλλα ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις πεσει σε μπανανα και θελει να τσιμπισεις λιγο το ρευμα για να ανεβεις παραπανω?

αν αποκλισεις το θεμα corrupted λειτουργικου απο τη στιγμη που μετα απο restore bootαρει κανονικα ,τοτε πρεπει να εξετασεις τι σε κανει unstable

ερωτηση

σε οποιαδηποτε oced settings σου το κανει αυτο ή απο ενασημειο και μετα?

πχ,απο τα 4400 και μετα???

πιο χαμηλα εισαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρό όταν κλοκάρεις οποιονδήποτε επεξεργαστή και δεν φροντίσεις να τον έχεις σε χαμηλή θερμοκρασία , αρχίζει να ανεβαίνει to leakage εσωτερικά με αποτέλεσμα να γίνεται ασταθής.

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να τον ψύξεις καλύτερα , και μετά ανέβασει λίγο τα βολτ.

αρχηγε μου επειδη δεν σε επιασα , τι ακριβως ενοεις λεγοντας leakage??

οτι , αν δηλαδη κλοκαρεις τον 2600 απο τα 3400 στα 4000 , μετα απο 3 χρονια θα χαλασει ο επεξεργαστης??

μπορεις να το εξηγησεις λιγο σε παρακαλω? :fun:

Link to comment
Share on other sites

αρχηγε μου επειδη δεν σε επιασα , τι ακριβως ενοεις λεγοντας leakage??

οτι , αν δηλαδη κλοκαρεις τον 2600 απο τα 3400 στα 4000 , μετα απο 3 χρονια θα χαλασει ο επεξεργαστης??

μπορεις να το εξηγησεις λιγο σε παρακαλω? :fun:

Leakage είναι από την μικροδιακύμανση εσωτερικά της τάσης άν ψάξεις ειδικά κάρτες γραφικών και leakage θα δεις εδώ στο thelab υπάρχει και ενα thread σε σχεση με το gpuz που πλεον μπορει και το μετράει.

Παρομοια "ζημια" και αντίστοιχα αξιολόγηση υπάρχει και στους επεξεργαστής για αυτό και ίδιοι επεξεργαστές δεν ανεβαίνουν το ίδιο.

Δεν χαλάει ο επεξεργαστής, αλλά αρχίζει να φθείρεται εσωτερικά λόγω και ενώ καινούργιο ανεβαίνει απροβλημάτιστα π.χ στα 4400 4600κλπ μετά σιγά σιγά θέλει παραπάνω ρεύμα και ανεβάζει θερμοκρασία περισσότερο και μπορεί ενώ δουλεύει σε όλα γενικά να έχει ένα μικρό θέμα stability και αν πας να τρεξεις prime ένας ή δυο από τους πυρήνες να κάνουν fail μετα από καμιά ώρα. Ουσιαστικά γίνεται "κακο" κομάτι που πλεον τρέχει μόνο σε στοκ και κατω.

Link to comment
Share on other sites

για τους επεξεργαστες η μονη περιπτωση degrade που θυμαμαι αφορουσε τους wolfdale (8400,8500 κτλ)

προσωπικα δεν εχω κρατησει επεξεργαστη τοσο πολυ καιρο για να δω καποια τετοια διαφορα,αλλα οσοι περασαν απο τα χερια μου επαιζαν παντα στην ιδια συχνοτητα overclocked απο την αρχη μεχρι το τελος και με τις ιδιες δυθμισεις

εχεις καποια διαθεσιμα λινκ πανω σε αυτο που λες?

αν οντως ισχυει (μιλαω παντα για τους επεξεργαστες) θα με ενδιεφερε να τα διαβασω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τους wolfdale είναι αυτοί που το εμφάνισαν πραγματικά χειροπιαστά το πρόβλημα δηλαδή σε 1 χρονο και λιγότερο και αυτό για απλά λόγω κακής σχεδίασης δεν είχαν ούτε εξ'αρχης τις προδιαγραφόμενες ώρες λειτουργίας. (τυπικα 1εκατομμύριο ώρες).

εδώ είχαν κάνει μάλιστα και ολόκληρα άρθρα. π.χ

AnandTech - Intel's 45nm Dual-Core E8500: The Best Just Got Better

Το θέμα είναι ότι όταν ανεβάζεις θερμοκρασία και βόλτ επιταχύνεις την φθορά. Σε προσωπικό επίπεδο πλήν ενος 8400 που τέζαρε και εφυγε εγγύηση, μου έχει τύχει σε opteron 145 ο οποίος βέβαια έτρεχε για πάνω 3 χρόνια σε οverclocked κατάσταση (όχι και τόσο τακτική χρήση βέβαια). Ο opteron απλά συμβιβάστηκα και παίζει "χαρούμενος" και σταθερά στα στοκ πλεον.

Κάτι πιο χειροπιαστό δεν έχω βρει και εγώ προσωπικά , διότι είναι ένα θέμα που λόγω αν ήταν κακής ποιότητας το κομμάτι το γυρνας απο την αρχή και αν απ'την άλλη είναι καλό το εμφανίζει μετα απο 3-4 χρόνια .

Παρόλα αυτά για την δικιά σου περίπτωση

όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω μπορεί να έχεις πέσει σε κακό κομμάτι και να θες ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12837]pitogiros[/MENTION]

τα έχεις ψιλομπλέξει.

Leakage =! degrade

Οι επεξεργαστές ( CPUs, GPUs, SPUs, και γενικώς όλα τα πυριτιομαραφέτια ) μπορούνε να πάθουνε "εμφανές" degrade ( να θες παραπάνω ρεύμα για τα ίδια MHz, ή να μην μπορεί με τίποτα να λειτουργήσει στα Χ MHz που έπαιζε, και τώρα παίζει μόνο χαμηλότερα ) για διάφορους λόγους, ένας εκ των οποίων είναι το electro(n)migration ( επί της ουσίας μεταναστεύουνε ηλεκτρόνια ) [ Electromigration - Wikipedia, the free encyclopedia ]

Δεν είναι όλοι οι CPUs & GPUs το ίδιο ευαίσθητοι στο φαινόμενο αυτό, και διαφέρει το πόσο κακό κάνει στον ένα επεξεργαστή και στον άλλον ( κομμάτι σε κομμάτι ) η X ( συγκεκριμένη, κοινή και για τα 2 κομμάτια ) τάση, ή θερμοκρασία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι εκανες fresh install τα windows?

Επισης κοιτα και τα εξης

α) αν εχεις achi και οχι Ide στα drives

β) αν το bclock ειναι 100 και οχι 99.9 ουτε 100.1

Καλο θα ηταν να περασεις και ολους τους drivers καθως και να κανεις ενα firmware update στον Intel.

(τον Intel Που τον εχεις στις κοκκινες η στις γκρι sata?)

Επισης τη ταση δινεις στην ram?

Link to comment
Share on other sites

Τα windows είναι καινουρια εγκατάσταση. Σε achi ειναι δισκοι και το bclock είναι στα 100. Ο intel είναι σε sata 2 με το τελευταίο firmware και οι μνήμες είναι στο 1,65v. Αυτο που είπες τώρα με τους drivers με προβληματίζει γιατί το πρόβλημα μου εμφάνιστικε μετα που έβαλα τους drivers για το virtu και την onboard.

Link to comment
Share on other sites

Ενα που μπορείς ακομα να κάνεις ειναι να κατεβάσεις το διαιρέτη απ'τις μνήμες οσο πιο χαμηλά πάει! Λογικά 1066 ή 1333 με την τάση που σου λέν οι μνήμες και auto τα υπόλοιπα !ανεβάζοντας τον επεξεργαστή πέξε με συχνότητες και ρολόγια! Στα υπόψην οτι θα μπουτάρει δεν παέι να πεί οτι ειναι και stable!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οι μνημες στα 1.65 ειναι ενα θεμα (υποτιθετε οτι 1.5 ειναι το safe max αλλα αρκετοι τρεχουν στο 1.65...για βαλτες στο 1.5 και κατεβασε clocks).

Οσο για το virtu AN δεν κανω λαθος ΔΕΝ χρειαζετε αν δεν εχεις dedicated Καρτα...ισως για αυτο να εχεις και το προβλημα...μονο τους οδηγους της Intel βαλε για το igpu

Κανε bookmark και αυτο http://www.overclock.net/t/1004219/official-asus-rog-maximus-iv-gene-z68-z68-gen3-owners-club ....

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τους drivers της mobo και πάλι τα ίδια! Ναι,μεν δεν χρειάστηκε να κάνω restore τα win,αλλα μονο repair το startup και το πρόβλημα επιμένει ακόμα και χωρίς OC.Μολις κανω 1-2 φορές επανεκινηση κολλάει πάλι! Ολα τα έχω στο default!

Με την σκεψη ότι όντως είναι corrupt το λειτουργικό βάζω το DVD να κάνω καινούργια εγκατάσταση και μου κολαει και εκεί!!! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται! :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το "default" ειναι σχετικό μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τις μνημουλες σου καρφωτά στα 1333Mhz (αν δεν είναι ήδη ή αν δεν το εχεις δοκιμάσει και αυτό)?

Τουλαχιστον για την εγκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει και αυτο φίλε μου!

Τελικά το πρόβλημα το βρήκα,αλλα όχι και την λύση του!

Το όλο θέμα είναι η igpu!!! Είτε εχει drivers,είτε όχι αν είναι ενεργοποιημένη απο το bios το pc δεν ξεκινά!

Μηπως εχει μείνει corrupt "κατάλοιπο" στο σύστημα και ότι restore και να του κανω δεν φευγει;

Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτο,αφού απο όσα έχω διαβάσει στο net η igpu δεν σε περιορίζει στο oc!

edit:Αν κανω καινουργια εγκατασταση win με απενεργοποιημενη την igpu και την ξανα ενεργοποιησω μετα,θα λυθει το θεμα λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο να φταιει η Igpu αυτη καθαυτη...μαλλον καποιος driver ειναι το θεμα...(μπορει και το virtu)

Ενα δεν εχω καταλαβει...εχεις dedicated vga ή οχι τελικα?

Αν ΔΕΝ εχεις εχεις βαλει στο bios να bootari απο igpu?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.