Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Mike, ο nautilus φανταζομαι γνωριζεις οτι ειναι κλωνος του Οδυσσεα ο οποιος εχει κατασκευαστει απο τον Imeo (Θανασης), επισης ο nautilus κυκλοφορει και με το ονομα Τerminator (αναλογα με ποιο κινεζοεργοστασιο τον παραγει),

οποτε ουσιαστικα μιλαμε για τον κλωνο του Ody, κοιτα δεν τον εχω ατμισει αλλά φανταζομαι οτι αν ειναι 1:1 κλωνος τοτε θα ειναι καλος, δεν τιθεται θεμα ο οδυσεας ειχε γραψει ιστορια οταν ειχε βγει, ειναι λιγο παλιος τωρα πλεον (οχι οτι εχει καμια σημασια...) (Με εντελως κλειστα ματια, δεμενα χερια, τσιμεντομενα ποδια, καλτσα στο στομα θα σου προτεινα να δεις τον kayfun, εκανε παταγο παγκοσμιως)

Τωρα το αλλο που με ρωτας mech VS electro...

ΑΚΡΙΒΩΣ μα ακριβως την ιδια γνωμη ειχα με εσενα....

Το πραμα εχει ως εξης...

Ξεκινωντας απο τα ευκολα, τα μηχανικα ειναι πιο ομορφα απο τα ηλεκτρονικα.

Στα ηλεκτρονικα μπορεις να ρυθμισεις ακριβως τα Volt 'η τα Watt προκειμενου να το "φερεις" εκει που θελεις, επισης μπορεις να βλεπεις και τα ohm της αντιστασης σου (την καλυτερη ακριβεια σε ολα αυτα την εχει το provari), και συνεχως βγαινουν καινουργιες πλακετες/κυκλωματα και πλεον τα ηλεκτρονικα μπορουν να ανεβασουν πολλα πολλα βατ (πχ η εργοστασιακη πλακετα dna30 παει εως 30w ενω προσφατος βγηκανε καποιες στα.... 100w!!). Σε αρχαριους προτεινεται ανεπιφυλακτα σε σχεση με τα μηχανικα. ολα τουτα δεν υπαρχουν στα μηχανικα.

Στα μηχανικα τωρα, απο θεμα αντοχης στο χρονο δεν χαλανε, δεν εχει κατι που να χαλασει, αντε να σου σπασει κανας μαγνητης αν σου πεσει κατω, στην ιδια περιπτωση το ηλεκτρονικο θα την ακουσει στερεο, τα ηλεκτρονικα*(edit) εν ολιγης ειναι πιο ευπαθη απο τα μηχανικα.

Η μεταπωλητικη αξια των μηχανικων ειναι καλυτερη σε σχεση με τα ηλεκτρονικα.

Στα μηχανικα μπορεις να βαλεις οτι αντισταση θες, μπορει να πεσεις και κατω απο το 1ohm, ενω στα ηλεκτρονικα δεν μπορεις να πεσεις χαμηλα διοτι δεν "αναγνωριζουν" αντιστασεις κατω του 1 - 1,2 ohm, (συνηθως επισκευασιμοι χρησιμοποιουν τετοιες αντιστασεις, πχ στυλ τζενεσις), ενω οι κινεζικοι atty ειναι στα 1,6-2,6ohm (οποτε και δεν εχουν προβλημα στα ηλεκτρονικα μοντ γιατι αναγνωριζονται απο τι συσκευη οντας πανω απο 1ομ) οοολο αυτο κολλαει σε αυτο που ειπα πιο πανω, οτι σε αρχαριο (ακα χρησιμοποιει κινεζο αττys, ακα αντιστασεις 1,6-2,6ομ) παει καλυτερα το ηλεκτρονικο, επισης σημαντικοτατο, σε αντιστασεις τετοιες 1,6-2,6ομ τα raw (και μη μεταβλητα) 4,2volt που θα σου δωσει το μηχανικο δεν φτουρανε μια γιατι θα παραγουν λιγα βατ, ακα θες ηλεκτρονικο.

Σε ποιο εμπειρους χρηστες ακα μικρες αντιστασεις η' τα νεοφερμενα microcoilς που η αντισταση ειναι 0.9-1,2ομ τα μηχανικα καθονται κουτι, καθως τα ηλεκτρονικα δεν βλεπουν τοσο μικρες αντιστασεις.

Επισης τα ηλεκτρονικα δεν εχουν και πολυ ακριβεια σε αυτα που λενε, εξαιρουνται τα provari και οι πλακετες dna(τις οποιες δεν τις χρησιμοποιουν τα κινεζοεργοστασια και βαζουν ψιλομουφα)

Αν κατι δεν καταλαβες πε μου

edit: τωρα ειδα το evic supreme υποστηριζει και sub-ohm, καλο αυτο.

http://www.joyetech.com/product/details.php?gno=164

edit2:

βασικα παιζει και το Kick, ενα μπιχλιμπιδι που μετατρεπει το μηχανικο σε ηλεκτρονικο, ειδου:

http://www.evolvapor.com/kick/

ρυθμιζεις τα βατ που θες, και εκεινο κανει την υπολοιπη δουλεια μεταρεποντας το σε ηλεκτρονικο

Έγινε επεξεργασία από Zarras
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, αυτό που λες για τα 4.2V μη μεταβλητά δε κατάλαβα.

4.2 θα δώσει μια φρέσκια μπαταρία για λίγη ώρα και θα αρχίσει να πέφτει σταδιακά έως τα 3.3-3.2V όπου και θα παραδώσει.

Σωστά?

Τι κάνει το Mech όταν ρουφάς με 3,5V πχ?

Αλλάζει η γεύση-θερμοκρασία κτλ του ατμού λογικά, έ?

Όχι δε το ήξερα αυτό για τον Οδυσσέα...κοίτα να δεις...

Αλλά εδώ πρόλαβαν να αντιγράψουν σε χρόνο dt εσένα τα κινεζόνια... τι να λέμε...

Το Keyfun που λες είναι αυτό ας πούμε σε original και αυτό σε μάϊμο?

Τσιμπάει η τιμή του κανονικού έ? Καλό μαραφέτι δείχνει όμως όντως...

Επιφυλάσσομαι για την επόμενη αγορά μου (δε βλέπω να αργεί κ πολύ :hehe: ).

Γιατί να θέλει κάποιος να ρουφάει με 30W btw?

Με 15W(real ~14) που δοκίμασα στο Vamo, θέλει κοφτές ρουφηξιές για να μην αρπάξει.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, αυτό που λες για τα 4.2V μη μεταβλητά δε κατάλαβα.

Αυτο:

Σε αντιστασεις τετοιες(κινεζικων αττυ) 1,6-2,6ομ τα raw (και μη μεταβλητα) 4,2volt που θα σου δωσει το μηχανικο δεν φτουρανε μια γιατι θα παραγουν λιγα βατ, ακα θες ηλεκτρονικο.

Εννοω οτι τα 4.2 δεν μεταβαλονται (οπως του ηλεκτρονικου) ωστε να τα ανεβασεις (και θες να τα ανεβασεις γιατι 4.2 με καμια 2αρα αντισταση ειναι μολις 9βατ)

4.2 θα δώσει μια φρέσκια μπαταρία για λίγη ώρα και θα αρχίσει να πέφτει σταδιακά έως τα 3.3-3.2V όπου και θα παραδώσει. Σωστά? Τι κάνει το Mech όταν ρουφάς με 3,5V πχ?

Αλλάζει η γεύση-θερμοκρασία κτλ του ατμού λογικά, έ?

Κανει ακριβως το ιδιο με ενα ηλεκτρονικο που στην 1η περιπτωση το εχεις στα 4.2 και στην 2η στα 3.5 ;)

Δηλαδη θα εχεις πιο ατελη καυση, λιγοτερο ατμο, λιγοτερη γευση.

Όχι δε το ήξερα αυτό για τον Οδυσσέα...κοίτα να δεις...

Αλλά εδώ πρόλαβαν να αντιγράψουν σε χρόνο dt εσένα τα κινεζόνια... τι να λέμε...

XAXAXAXA καλα ναι αυτο ητανε απιστευτο...πηγανε και κλωνοποιησαμε εμενα... οταν μου το στειλανε το λινκ δε το πιστευα, στην προκειμενη περιπτωση ητανε μια πρωτης ταξεως διαφημιση, λειτουργησε παρα πολυ θετικα για το ονομα μου, το θρεντ μαζεψε 12-13κ αναγνωσεις και συνεχιζει, ητανε βεβαια και καλη και αναπαντεχη η απαντηση που τους εδωσα....

Το Keyfun που λες είναι αυτό ας πούμε σε original και αυτό σε μάϊμο?

Τσιμπάει η τιμή του κανονικού έ? Καλό μαραφέτι δείχνει όμως όντως...

Επιφυλάσσομαι για την επόμενη αγορά μου (δε βλέπω να αργεί κ πολύ :hehe: ).

Ναι αυτος ειναι, σχεδιασμενος στη ρωσια, φτιαγμενος στην γερμανια απο τον Svoe Mesto, εχει προκαλεσει το παγκοσμιο ενδιαφερον, προκειται για απιστευτο atty

Γιατί να θέλει κάποιος να ρουφάει με 30W btw?

Με 15W(real ~14) που δοκίμασα στο Vamo, θέλει κοφτές ρουφηξιές για να μην αρπάξει.

Συμφωνω, και εγω της ιδιας αποψης ειμαι, αλλωστε οταν ανεβαινεις πολυ σε βατ, σκοτωνεις τη γευση προς χαρην του παραγομενου ογκου ατμου, σε καποιους αρεσει αυτο και γιαυτο χωνουν πολυ ρευμα. Αυτος λοιπον ειναι ο ενας λογος.

Ο αλλος λογος ειναι ο εξης, οταν εχεις εναν atty με 1οhm, τα 14w θα σου ερθουν απο μολις 3,8volt, τα οποια ειναι ελαχιστα για τετοιους ατμοποιητες (ειναι πιο ενεργοβοροι λογο μικρων αντιστασεων), εκει αναγκαστηκα θα ανεβεις λιγο στα watt (αλλά μη φανταστεις τπτ τρελλα νουμερα +4-5watt, για ατμιστες σαν εσενα/εμενα)

οφφτοπικ... βασικα πιστευω οτι το πειραγμα του ecig, volt/watt/ohm και η βασικη του φιλοσοφια, ειναι ιδια με αυτη του overclocking, αν καποιος που ασχολιοτνε με το o/c περασει στο o/c του ecig θα το βρει παιχνιδι

Έγινε επεξεργασία από Zarras
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Στο e-kapnisma πρέπει να απευθύνεται οποιοσδήποτε θέλει να ασχοληθεί με το η.τ.

Σε αυτό το θέμα, μπορούμε να ανεβάζουμε πέρα από κάποιες γενικές πληροφορίες ή απορίες, και κάποιες προσπάθειες ή πειραματισμούς δικούς μας. Όπως αυτό που κάναμε σήμερα με την φίλτατη Αγάπη (karmen1983), :daisy: στη ταλαίπωρη βασούλα που αγόρασα από το ecig-stands στο ebay και είναι αυτή εδώ.

Όταν την αγόρασα πριν κανένα μήνα, ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό η αγορά του θηριώδους e-Huge. Την πήρα με μοναδικό σκοπό να φιλοξενεί τον Vamo V5 και τα ζιμπράγαλά του. Στο προηγούμενο μήνυμα σας είχα δείξει πώς την μετέτρεψα με το ελαστικό υλικό πάχους δύο χιλιοστών για να φιλοξενεί με ασφάλεια και μπαταρίες eGo αλλά και ατμοποιητές.

Το θηριώδες e-Huge όμως καταφτάνει από μέρα σε μέρα, και θα έπρεπε φυσικά να είμαι έτοιμος για να το φιλοξενήσω με ασφάλεια από ατυχήματα πάνω στο γραφείο μου. :hehe:

Ας θυμηθούμε πώς έρχεται η βασούλα από τη μαμά σε αυτή τη φωτό. Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω, ήταν να απαλλαγώ από αυτό το γελοίο σκατουλί χρώμα, :tomato: μια και τα πάντα πάνω στο γραφείο μου είναι μαύρα.

Stand_1_zps93c33d4d.jpg

Έτσι λοιπόν με τη βασούλα παραμάσχαλα, κατηφόρισα σήμερα το μεσημέρι για το εργαστήριο της Αγάπης, για τις απαραίτητες μετατροπές. Καραάσχετος έτσι όπως είμαι από τρυπήματα σε διάφορα υλικά και γενικότερες κατασκευές, είχα την ψευδαίσθηση ότι θα ξεμπερδεύαμε στο τσακ μπαμ. :tomato:

Όταν είπα στην Αγάπη τι ήθελα να κάνω, ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:

Αγάπη: "Είσαι τρελάρας, για δέσιμο! Και πού θα στηριχτεί καμάρι μου το τρυπάνι για να τρυπήσει;"

Εγώ: "Μα που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Απλά θα βάλεις το 35άρι τρυπάνι και θα μεγαλώσεις τις 24άρες τρύπες και θα τις κάνεις 35άρες!" (Μιλάμε για 35άρι τρυπάνι φτερού για ξύλο).

Η Αγάπη με κοίταγε λες και είμαι UFO ή κάποιος με σοβαρά προβλήματα νοητικής υστέρησης! :sarcastic:

Αφού μου εξήγησε για ποιους λόγους δεν γίνονται αυτά, άρχισε να σκέφτεται τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε να μεγαλώσει τις 24άρες τρύπες.

Και σαν πρώτο βήμα επιστρατεύτηκε ο παραδοσιακός στόκος.

Newbase_before1_zpsce2f1985.jpg

Αφού στέγνωσε ο στόκος, έγινε το έλα να δεις. :wall: Τρία τρυπάνια (το σταθερό δράπανο του πάγκου και δύο επαναφορτιζόμενα, ένα της Bosch και ένα από τα Lidl) αναστέναξαν κυριολεκτικά και τα είδαν όλα, για να ανοιχτούν τα δύο πηγάδια των 35 χιλιοστών και τριών εκατοστών βάθους! Το ξύλο της βάσης (δρυς), αντιστεκόταν με λύσσα στο τρύπημα. Μετά από μία ολόκληρη ώρα προσπαθειών, και μετά από 3-4 διαλείμματα για να κρυώσουν τα τρυπάνια και να ηρεμήσουν τα νεύρα της Αγάπης, τα καταφέραμε επιτέλους! :T:

Newbase_before2_zpsf1f1c2c1.jpg

Αμέσως μετά, πρώτο χέρι βάψιμο με σπρέι.

Newbase_before3_zpsf50b6911.jpg

Ενώ ακολούθησε και δεύτερο χέρι βάψιμο και τρίτο χέρι με βερνίκι.

Newbase_before4_zps71e2a42d.jpg

Μετά, επιστροφή στο σπίτι, όπου τα 35άρια πηγάδια θα δεχόντουσαν τις δικές μου πλέον περιποιήσεις για να υποδεχτούν το e-Huge και τον σωλήνα επέκτασης. Όσοι γνωρίζετε τις ακριβείς διαστάσεις του e-Huge, θα έχετε αναρωτηθεί ήδη: Μα γιατί 35άρες τρύπες, αφού το e-Huge έχει 31 χιλιοστά διάμετρο; Θα εχει μεγάλα μπόσικα στις τρύπες, θα μπορούσε να γδαρθεί από το βάλε βγάλε κτλ.

Έτσι ήρθε η βάση από την Αγάπη.

Newbase1_zps83a4cd0a.jpg

και από άλλη γωνία...

Newbase2_zps69e4d8e4.jpg

και μετά από τη κοπτοραπτική που ακολούθησε...

Newbase3_zps4ebf0f1d.jpg

η βάση πλέον έγινε έτσι. Στη φωτό δεν φαίνεται, αλλά στον πάτο των δύο 35αριών πηγαδιών έχει μπει το ελαστικό υλικό των δύο χιλιοστών στη πλήρη διάμετρο, που θα προστατεύει απόλυτα το κάτω μέρος του σωλήνα του e-Huge από τραυματισμούς. Ενώ, όπως βλέπετε, τα πλαϊνά στις δύο τρύπες έχουν "ντυθεί" επίσης με το ελαστικό υλικό, οπότε η διάμετρός τους πλέον είναι ακριβώς στα 31 χιλιοστά, ενώ δεν υπάρχει περίπτωση με αυτόν τον τρόπο το e-Huge να γρατζουνιστεί καθώς μπαινοβγαίνει στη βάση. :happy2:

Newbase6_zps0f1a0dbd.jpg

Τελικό αποτέλεσμα: λείπει μονάχα το e-Huge που θα μπαίνει φυσικά στη μπροστινή τρύπα, και ο σωλήνας επέκτασης που θα μπαίνει στη πίσω.

Newbase4_zps20d0106c.jpg

από άλλη γωνία...

Newbase10_zps734c0784.jpg

και από επάνω...

Newbase5_zps20e877bf.jpg

και τέλος πάνω στο γραφείο...

Newbase9_zps5c9200bf.jpg

και η βασούλα στην οριστική θέση της δίπλα στην οθόνη...

Newbase8_zps02d4b449.jpg

Τώρα περιμένω με ανυπομονησία να έρθει το e-Huge για να δω το τελικό αποτέλεσμα.

Να ευχαριστήσω ακόμα μια φορά την Αγάπη για τη βοήθειά της... :yes4:

Link to comment
Share on other sites

προτείνετε κανά μαγαζάκι να ψωνίσω:yes4:

έχω στο μυαλό μου Vamo v5 + 2x18650 AW + Aspire Nautilus + πακετάκι ανταλλακτικές κεφαλές στα 1.6 Ohm + φορτιστή

θα ήθελα επίσης την άποψη σας για υγρά. Ψάχνω κυρίως φρούτα με 12mg/ml.

Σε ότι έγραψα αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, θα το εκτιμήσω δεόντως. Έχω διαβάσει όλα τα ποστς εδώ και με βάση αυτά ψάχτηκα και σε ξένα φόρα.

Το ΜΑΞ μπάτζετ είναι 200 ευρώ όλα μέσα, να ξεκινήσω από το μηδέν και να έχω και αρκετά υγρά μέχρι να σπαταλήσω και όλες τις ανταλλακτικές κεφαλές.

Άτμιζα το 2011 με μια μάπα στυλ ego, αλλά τουλάχιστον ξέρω πως που αρέσει το άτμισμα και μια και θα μπω στη διαδικασία να τα χώσω, ας τα χώσω μια και καλή τουλάχιστον για το πρώτο μου combo.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bezdim, καλώς ήρθες στην παρέα μας! :)

Μόλις γύρισα σπίτι με τον ολοκαίνουριο Ναυτίλο μου! :dance3:

Τον αγόρασα από το fabvape που μαζί με το Atmistique είναι τα δύο μοναδικά ελληνικά καταστήματα που έχω ψωνίσει, απόλυτα ικανοποιημένος και από τα δύο μέχρι στιγμής. Από το εξωτερικό έχω ψωνίσει μέχρι στιγμής μόνο από το fasttech, όπως συμφωνούν οι περισσότεροι, μακράν το φτηνότερο και απόλυτα εγγυημένο κατάστημα του εξωτερικού.

Καταρχήν, αυτά βλέπεις μόλις ανοίξεις το κουτί ενός (γνήσιου) Ναυτίλου, με δοχείο από ανοξείδωτο ατσάλι. Προβληματίστηκα πάρα πολύ, για αρκετές μέρες, για το εάν θα τον αγοράσω γνήσιο από Ελλάδα ή τον κλώνο του από το fasttech, στη μισή τιμή. Διάβασα δεξιά και αριστερά, σίγουρη άκρη δεν έβγαλα, για το αν θα υπάρχουν και ποιες ακριβώς διαφορές από τον γνήσιο, και τελικά αποφάσισα να τον αγοράσω γνήσιο από Ελλάδα. Δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας για 15-17 ευρώ διαφορά τιμής. Οι εποχές βέβαια είναι πολύ δύσκολες για όλους μας.

Nautilus_1_zpsb614ca81.jpg

Και εδώ σε μια πιο κοντινή...

Nautilus_2_zpse62655e1.jpg

και τέλος, βιδωμένος πάνω στον Vamo V5, με τη μικρή διάταξη, με μπαταρία 18350 δηλαδή.

Nautilus_3_zpsd8720fd2.jpg

Πρόσεξε ότι είναι ελαφρά μεγαλύτερος σε διάμετρο από τον Vamo, ενώ ο όγκος του είναι απίστευτος, ακόμα και το Vamo V5 χωρίς το σωλήνα επέκτασης, δείχνει (αναλογικά πάντα) λίγο μικρότερο από ότι θα του ταίριαζε οπτικά. Δεν τον έχω ατμίσει ακόμα, κάθομαι και τον χαζεύω, καινούριο κοσκινάκι βλέπεις. :rofl:

Από αυτό που βλέπω πάντως, πιστεύω ότι πάνω στο e-Huge που περιμένω σύντομα, θα κάθεται τέλεια, σαν οπτική αρμονία εννοώ βεβαίως. :T:

Η δική μου συμβουλή (σαν αρχάριος ατμιστής, αλλά με ότι εμπειρία έχω συγκεντρώσει μέχρι στιγμής): ζύγισε προσεκτικά τις ανάγκες σου, πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Σε καλύπτει σε ότι πιστεύεις ότι χρειάζεσαι σήμερα, αλλά και σε ότι πιθανόν χρειαστείς στο κοντινό μέλλον;

Π.χ., θεωρείς ότι το Vamo V5 θα σε καλύψει από αυτονομία; Ακόμα και με τη μεγαλύτερη και καλύτερη 18650 μπαταρία που μπορείς να αγοράσεις σήμερα (3.400 mAh), με το ζόρι θα φτάσεις τις δύο μέρες αυτονομία, αναλόγως βεβαίως και τα ml που ατμίζεις. Σε καλύπτει αυτό; Εμένα τουλάχιστον όχι, γι' αυτό αποφάσισα να αγοράσω και το e-Huge...

Έγινε επεξεργασία από Zarko1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου zarko1 αν "για αρχή" δε με καλύπτει η 18650, τότε θα έπρεπε να πάω καρφωτά σε μπαταρία αυτοκινήτου :banging:.

Είμαι ήδη συμβιβασμένος με το ότι κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ θα βάζω μια μπαταρία στον φορτιστή. Πήρα 2 βέβαια για να είμαι και καλυμμένος.

Σκέφτηκα αρκετά το θέμα του μεγέθους, και αν έχω πρόβλημα θα τσιμπήσω μια 18350 και μιας και το vamo είναι τηλεσκοπικό θα μικρύνει και σε μέγεθος. Προφανώς με αντίστοιχο κόστος στην αυτονομία, αλλά επόμενο είναι.

Διάλεξα nautilus, διότι πέρα από την ποιότητα του, μπορεί να πάρει μέχρι και 6,5 ml. Επίσης διάλεξα με μεταλλικό τανκ και όχι πυρέξ, για να μη μου σπάσει ποτέ.

Vamo πήρα διότι απ όσα έχω διαβάσει είναι αξιοπρεπέστατος για τα λεφτά του. Στην αρχή σκεφτόμουν μηχανικό αλλά διάβασα εδώ, διάβασα και παραέξω και παρόλο που είμαι φανατικός οπαδός των "rugged" συσκευών, έκανα την υποχώρηση.

Από ότι καταλαβαίνεις από τα γραφόμενα μου, έχει ήδη πέσει παραγγελία (δε κρατιόμουνα :rofl:), αλλά το έψαξα πρωτού παραγγείλω το οτιδήποτε, και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω το δέμα αύριο στα χέρια μου.

Σε ευχαριστώ για τις φώτος και το ενδιαφέρον, καλώς σας βρήκα :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού γέμισα τον Ναυτίλο με το υγρό μου που γνωρίζω πολύ καλά σαν γεύση, τον έβαλα στο Vamo V5 με τον σωλήνα επέκτασης και τη κόκκινη AW 18650 μπαταρία των 2000 mAh. Καταρχήν μπήκε στη ζυγαριά, για να δούμε πόσο ζυγίζει το μαρκούτσι μας! :hehe:

Nautilus_4_zpse92eda8f.jpg

243 γραμμάρια! Μάλλον δεν συστήνεται για το ασθενές φύλο. :no:

Φανταστείτε τώρα το e-Huge με τον σωλήνα επέκτασης και τις δύο 26650 μπαταρίες και τον Ναυτίλο επάνω γεμάτο, που θα ξεπερνάει λογικά το μισό κιλό βάρος! :o

Ρυθμίζω τον Vamo V5 στα 10W και 4V, αφού άφησα τα φιτίλια να ποτίσουν τουλάχιστον για 10 λεπτά, πριν τραβήξω τις πρώτες τζούρες. Με την αντίσταση των 1.6Ω, ο Vamo τον διαβάζει σαν 1.7Ω, τα κάνει αυτά τα λαθάκια μερικές φορές. Πρώτη κοφτή δοκιμαστική τζούρα, καμμένο, λογικό όλα καινούρια μέσα. Δεύτερη, τρίτη, τέταρτη τζούρα και αρχίζει να στρώνει, μετά από καμιά δεκαριά τζούρες καταλαβαίνω ότι αρχίζει και στρώνει για τα καλά πλέον.

Δείχνει φοβερός ατμοποιητής, έπαθα πλάκα. Φοβερό ντουμάνι, πολύ περισσότερο από τον Aspire BDC mini. Πολύ καλό χτύπημα, αλλά εκεί που έπαθα τη μεγάλη πλάκα, είναι στη γεύση του υγρού. Νιώθεις τη γεύση της μέντας να αναδύεται σε φοβερό βαθμό. Αυτά στη μεγαλύτερη τρύπα του αέρα από τις τέσσερις.

Αμέσως μετά σκέφτηκα να μυρίσω το υγρό, να δω πώς ακριβώς αναδεικνύεται η μυρωδιά του από τα επιστόμια των δύο ατμοποιητών, του Ναυτίλου και του BDC mini. Βουαλά! Η γεύση της μέντας βγαίνει πολύ έντονη από το επιστόμιο του Ναυτίλου, ενώ αντίθετα πολύ υποβαθμισμένη από το επιστόμιο του BDC mini (με αρκετά φρέσκια αντίσταση, χτες πρωί την άλλαξα). Σκέφτηκα το κλασικό: αυθυποβάλλεσαι για να υποστηρίξεις τον Ναυτίλο, επειδή μόλις τον αγόρασες. Οπότε φωνάζω τη σύζυγο και τη βάζω να μυρίσει το υγρό όπως αναδύεται από τα επιστόμια των δύο ατμοποιητών. Καμία σχέση μου λέει, πολύ έντονη η μυρωδιά της μέντας από τον μεγάλο (Ναυτίλο), πολύ υποβαθμισμένη από τον μικρό (BDC mini).

Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη βέβαια, μια και χρησιμοποιώ τον BDC mini για παραπάνω από ένα μήνα τώρα, αλλά θεωρώ ότι από τη στιγμή που του έβαλα καινούρια κεφαλή χτες, είναι σαν καινούριος.

Το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι στιγμής στον Ναυτίλο, είναι ότι τον άκουσα να κάνει σαν μπουμπουλήθρες κάποιες στιγμές σε απανωτές τζούρες. Τώρα τον έχω βάλει στη δεύτερη μεγαλύτερη τρύπα για τον αέρα και δεν το έχει ξανακάνει. Επίσης ζεσταίνεται αρκετά, περισσότερο από τον BDC mini, αλλά δεν το θεωρώ μειονέκτημα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bedzim, καλορίζικες οι αγορές σου, δεν είχα δει ότι είχες γράψει. Εφόσον σε καλύπτει η αυτονομία του Vamo, πιστεύω ότι θα το καταχαρείς το σετάκι, ο Vamo είναι από τις πιο τίμιες αγορές στα χρήματά του, ενώ και ο Ναυτίλος δείχνει πραγματικά φοβερό εργαλείο... :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλοατμιστες οι αγορές!

Υπ'οψιν οι 1.6Ω κεφαλές του Ναυτιλου σε μένα και αρκετούς άλλους έχουν παρουσιάσει θέματα καμένου και μειωμενης απόδοσης.

Οι 1.8 Ω θεωρούνται και από δικιά μου εμπειρία πιο σταθερές.

Hint : Πότισμα της κεφαλής με δύο -τρεις σταγόνες υγρό και μουλιασμα στο υγρό κάνα τέταρτο το λιγότερο πριν την πρώτη χρήση.

Έχω βάλει στο μάτι και τον Aerotank Mega, στην πρώτη ευκαιρία θα τον χτυπήσω μιας και διαβάζω τα καλύτερα και οι κεφαλές είναι οι ίδιες με τον Mini Protank III που έχω.

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα, κάτι είχα διαβάσει κάπου για τις αντιστάσεις του Ναυτίλου. Στο fabvape πάντως δεν υπήρχαν καθόλου οι αντιστάσεις των 1.6Ω, είχαν φύγει όλες, κι έτσι πήρα μια δυάδα 1.8Ω, εκτός από αυτή που υπήρχε βέβαια στο κουτί. Είμαι περίεργος να δω τις διαφορές. :T:

Α, κι είχες απόλυτο δίκο φίλε knight_77 για το νέο tank του Ναυτίλου, εγώ νόμιζα λάθος ότι είναι φορετό πάνω από το γυάλινο τανκ. Θα το τσιμπήσω κι εγώ στα μέσα της βδομάδας που θα το φέρουν στο κατάστημα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο κουκλί είναι. :T:

Και σαν οπτική αρμονία, στα μάτια μου πάντα, ο Davide ταιριάζει πολύ καλύτερα πάνω στο Vamo V5 από ότι ο Ναυτίλος, γιατί είναι ελαφρά μικρότερος σε διάμετρο και φαίνεται σαν συνέχεια του σωλήνα του Vamo.

Και το μπλε γυάλινο tank πολύ όμορφο φίλε knight_77, απλά θα πρέπει να είναι κι αυτό πολύ "ευαίσθητο" φαντάζομαι, σε πτώσεις και ατυχήματα. Χτες βράδυ καθώς έβλεπα το ματς, πάω να σηκώσω τον Vamo με το Ναυτίλο και κατά λάθος τον χτυπάω και πέφτει στο πλάι πάνω στο γυάλινο τραπέζι στο σαλόνι. Το μπαμ που ακούστηκε ήταν τόσο έντονο, που με έκανε να ανατριχιάσω, αμάν σκέφτηκα, πρέπει να ράγισε το γυαλί του τραπεζιού! :o

Τελικά όλα μια χαρά, καμία ζημιά, ούτε στο τραπέζι, ούτε στο Vamo, ενώ το ατσάλινο τανκ του Ναυτίλου δεν πήρε χαμπάρι φυσικά. :T: Σε αντίστοιχη πτώση στο πλάι πάνω στο γραφείο, ο Aspire BDC mini στράβωσε επιτόπου ελαφρά, και είδα κι έπαθα για να τον ξααναφέρω στα ίσια του...

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μην το πάθεις.

Πάλι καλά που δεν σου έσπασε!

Δύο μήνες που ατμιζω, ευτυχώς δεν είχα κάποια πτώση, γενικότερα προσέχω πολύ τα πράγματα μου.

Αλλά λίγο αφηρημένος να είσαι και η ζημιά γίνεται εύκολα.

Όσο περι Davide, σίγουρα το τζάμι είναι και σε αυτόν εκτεθειμένο αλλά όχι τόσο πολύ όσο του Nautilus.

Περιμετρικά στο πάνω

κομμάτι υπάρχει ατσάλι που εξέχει όπως και στο κάτω τμήμα.

Η μόνη ασφαλής λύση είναι τα ss tanks όπου υπάρχουν.

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω

Τα ego όλα χωράνε σε τσέπη. Αυτά τα κιτάκια της πλάκας. Παλιά το βαζα στη τσέπη.

Άμα θέλω να ατμίσω έξω σε κανένα μαγαζί, με το σετ που σας είπα πιο πάνω, που θα το βάζω αυτό το ΚΑΒΛΑΤΖΙΚΙ;;;;

άσχετο:

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από bezdim
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bezdim, όλες οι θήκες για τα eGo από το ebay στα 4-6 ευρώ είναι ταμάμ για τον Vamo σε κοντή διάταξη για μπαταρία 18350 και οποιονδήποτε ατμοποιητή. Είχα μια μικρή αμφιβολία για τον Ναυτίλο που είναι κοτζάμ γομαράκι, αλλά δοκίμασα σήμερα, και όπως βλέπεις τον πήρα μαζί μου στη δουλειά. :clap:

VamoV5_case4_zpsc12612cd.jpg

VamoV5_case5_zpse4251bbd.jpg

Απλά φρόντισε να μην πάρεις τη θήκη με το λογότυπο eGo επάνω, βρες δηλαδή σαν τη δική μου, χωρίς το λογότυπο. Ντροπή τώρα να πηγαίνεις σε μαγαζί, να βγάζεις τη θήκη με το λογότυπο eGo, και να βγάζεις από μέσα Vamo και Ναυτίλο ή κανένα ProVari ή κανένα πανάκριβο μηχανικό μοντ! :tomato:

Κι εδώ βλέπεις τη θήκη με τον Gemini mini μέσα, όπου η θήκη χωράει οριακά και τον σωλήνα επέκτασης, αλλά και τη 18650 μπαταρία, και κλείνει μια χαρά. Με τον Ναυτίλο μέσα, δεν σου τα χωράει όλα αυτά, αλλά σου παίρνει άνετα μια δεύτερη 18350 μπαταρία, οπότε είσαι κομπλέ... :T:

VamoV5_case1_zpsd40e9baf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις μπαταριες παιδια ποτε χυμα!

Υπαρχει κινδυνος βραχυκυκλωματος και εκρηξης!

Παντα μεσα σε ειδικη πλαστικη θηκη.

Sent from LG G2

Επειδή ακριβώς τα ίδια μου είχαν γράψει και στο e-kapnisma, θα ήθελα να το συζητήσουμε και να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω αυτό φίλε knight_77. Προφανώς αναφέρεσαι στη τελευταία φωτογραφία. Θα ήθελα λοιπόν να μου εξηγήσεις, κάτω από ποιες συνθήκες, στη συγκεκριμένη θήκη, και έτσι όπως είναι τοποθετημένα τα εξαρτήματα, θα μπορούσε να προκληθεί βραχυκύκλωμα... :o

Υ.Γ.: Αλλά μετά το ματς της Εθνικής, εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

Η μπαταρια ετσι οπως ειναι και με κλειστη θηκη περιβαλεται απο μεταλλο.

Λιγο να ακουμπησει το extention του Vamo στον ενα πολο και να γειωθει και ο αλλος και μπουμ.

Οι μπαταριες δεν ειναι protected, οποτε δεν ειναι απιθανο να συμβει.

Οποτε ποιος ο λογος να παρεις ρισκο, για κατι που στοιχιζει 1 ευρο???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.