Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

After further analysis of the coils, we have pinpointed what was giving certain e-liquids a burnt taste.

Μου κάνει εντύπωση που η ανακοίνωση της Aspire μιλάει για συγκεκριμένα υγρά στα οποία βγαίνει η γεύση του καμμένου. Εγώ έχω τον Ναυτίλο σταθερά στα 10W και 4V και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με καμμένο, εκτός από τις πρώτες 2-3 τζούρες της αντίστασης 1.6Ω, αλλά δεν του έχω αλλάξει ακόμα κεφαλή.

Από περιέργεια φίλε knight_77 ποιο είναι το υγρό που ατμίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα υγρά, από Halo και Halcyon Haze μέχρι υγρά Atmos Lab και Atmosfaira.

Δεν έχει να κάνει φίλε μου με τα υγρά, είναι καθαρά θέμα κεφαλών.

Έχω βάλει άλλη και δουλεύει άψογα εδώ και τέσσερις ώρες.

Στο ίδιο υγρό και ίδιο set up.

Ευτυχώς που το παλικάρι του μαγαζιού είναι άψογο και όποιες έχουν πρόβλημα θα μου τις αντικαταστήσει.

Αν το ψάξεις λίγο και στα ξένα φόρουμ υπάρχει θέμα.

Λοταρία κανονική!

Φίλε [MENTION=22392]Zarko1[/MENTION] πόσες κεφαλές έχεις δοκιμάσει έως τώρα ;

Γιατί νομίζω πως τον έχεις λίγο καιρό τον Ναυτιλο σχετικά.

Edit : Μόλις είδα πως είσαι ακόμα με την πρώτη κεφαλή

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος [MENTION=363]Zarras[/MENTION]

Και να του θέσω κι εγώ ένα ερώτημα, για να απαντήσει μαζί. Φίλε Zarras τα μεταλλικά επιστόμια φθείρονται με τη χρήση, μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη ή όχι; Και δεν αναφέρομαι μόνο στη πιθανή φθορά του μετάλλου, αλλά και στην απόδοση που μας δίνουν τα υγρά (χτύπημα, γεύση). :hmm:

oxι καμια απολυτος φθορα, ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν ο χρηστης παει σε μεταλλικο η' απο teflon driptip.

Τα ορειχαλκινα (Brass), οξειδωνονται γρηγορα και ο υγροποιημενος ατμος επικαθεται εκει πανω, θελει συχνο καθαρισμα γιατι και βρωμιζει και κανει την γευση πιο σιχαμερη

Ζαχαρώνω το Kayfun Lite Plus, σε σχέση με το 3.1 ES που λέγαμε τις προάλλες έχει αισθητή διαφορά?

[MENTION=363]Zarras[/MENTION]

εχω την εντυπωση οτι ο lite εχει 510drip tip ενω ο es 701 (ειναι λιγο πακετο να βρεις 701 DTs).

τωρα περα απο αυτο νομιζω βλεπω και μια διαφορα στη τζιμινιερα. Δεν ξερω ομως απο πλευρας

αισθησης ατμισματος τι παιζει :(

εdit,

αυτο που ανεφετε για τις κεφαλες παιζει, ειναι καθαρα θεμα εργοστασιου και παρτιδας, αν πεσεις σε καλη παρε αρκετα κομματια,

εκτος αν πιανει το χερι σου και τις κανεις εσυ (δες το τυπου ribbon συρμα γιατι "αγκαλιαζει" περισσοτερη επιφανεια)

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά φίλε Zarras, το stainless steel έχει διπλό λαστιχάκι, άρα θα σφραγίζει πολύ καλά και κυρίως... σφιχτά. :happy2:

Για στείλε μου σε pm το συνολικό ποσό μαζί με μεταφορικά για Αθήνα και το mail σου στο paypal (φαντάζομαι ότι θα έχεις) για να σου βάλω τα χρήματα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η μέρα του παιδιού. Πρωί πρωί ήρθε ο φάκελος από τη Fedex, με την ένδειξη extremely urgent επάνω. Τη προηγούμενη Πέμπτη παράγγειλα τις δύο Enerpower από το ebay και ήρθαν σήμερα, ουσιαστικά σε δύο εργάσιμες δηλαδή! :T:

Ο Γερμανός πωλητής είναι αυτός εδώ, ενώ εννοείται ότι οι Enerpower δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα, ουσιαστικά δηλαδή, εάν τις θέλετε, ο συγκεκριμένος πωλητής είναι μονόδρομος. Το make offer που έχει βάλει ο Γερμανός στη πώληση στο ebay είναι απλά διακοσμητικό, του έκανα δύο προσφορές στα 35 και στα 37 ευρώ, και τις απέρριψε και τις δύο! :o

Του τα έσκασα λοιπόν κανονικά, 47 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, δηλαδή οι δύο Enerpower κόστισαν παραπάνω από ότι το e-Huge από το fasttech στα 46 ευρώ! :-O

Ανοίγοντας τον φάκελο της Fedex, ο Γερμανός είχε βάλει το πρώτο τείχος προστασίας των μπαταριών, το κλασικό σακουλάκι με τις φούσκες.

Enerpower_1_zps01f4d2e8.jpg

Ενώ έπαθα πλάκα με την ποιότητα του κουτιού των δύο μπαταριών. :o Είναι από τις περιπτώσεις που ισχύει το ρητό "ότι πληρώνεις παίρνεις"...

Enerpower_2_zps5094481d.jpg

Το προστατευτικό κουτί δείχνει τόσο ισχυρό, που νομίζεις ότι ακόμα και εάν το πατήσει αυτοκίνητο με τις δύο μπαταρίες μέσα δεν θα πάθει τίποτα!

Enerpower_3_zpsf03d6339.jpg

Και η σύγκριση των μεγεθών. Μία, πως να τη πω τώρα, "μπαταριούλα" 18350 Efest των 800 mAh :hehe: δίπλα στις θηριώδεις 26650 Enerpower.

Enerpower_4_zpsb753217a.jpg

Πολύ ωραίες φαίνονται οι Enerpower, αλλά δεν είχα ακόμη ούτε το e-Huge για να τις βάλω, αλλά ούτε και φορτιστή για να τις φορτίσω. Και δεν περνάει κανένα δίωρο, σκάει και η ταχυδρόμος και φέρνει τα πολυπόθητα καλούδια από το fasttech! :dance3:

E-Hugeparcels_zps6e1e21da.jpg

Περισσότερα αργότερα, μόλις ανοίξω τα πακέτα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η χαρά μου δεν κράτησε πολύ. Το e-Huge φαίνεται ότι έχει πρόβλημα, δεν βλέπει καθόλου τον Ναυτίλο, εμφανίζει 0Ω και την ένδειξη low load και check atomizer τόσο με την αντίσταση των 1.6Ω όσο και με την καινούρια αντίσταση των 1.8Ω που έβαλα. Ο Ναυτίλος φυσιικά δεν έχει κανένα πρόβλημα, παίζει μια χαρά στο Vamo.

Ούτε και με τον Gemini mini παίζει σωστά το e-Huge, μια τον βλέπει στα 4Ω, μία στα 3.2, πότε στα 2.4, άρες μάρες κουκουνάρες δηλαδή. :(

Το περίεργο είναι ότι το e-Huge παίζει μια χαρά με τον Aspire BDC mini, τον είδε μόνο μια φορά σαν 1.9Ω, ενώ τη δεύτερη φορά που τον έβαλα τον διαβάζει σωστά στα 1.8Ω.

Άιντε τώρα να το επιστρέψω στο fasttech, αλλά και να εξηγήσω το πρόβλημα. Μπλέξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν σφίγγεις πολύ τον ατμοποιητη παίζει να είναι και ο λόγος που δεν στον διαβάζει. Δοκίμασε επίσης να καθαρίσεις τον 510 πόλο μπας και.

Να ξέρεις πάντως πως η ft είναι άψογη στο θέμα επικοινωνίας και support, σε μία μέρα θα έχεις απάντηση.

Αν δεν κάνω λάθος έχει και 5 μέρες DOA.

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτό. Ο διπλός φορτιστής της Nitecore που φορτίζει τα πάντα (και τις 26650), το e-Huge, ο σωλήνας επέκτασης και οι δύο Enerpower.

Packages_1_zps0dd76b6a.jpg

Ανοίγοντας το κουτί του e-Huge, η πρώτη έκπληξη. Πού είναι η στάνταρ 26650 μπαταρία των 4800mAh; Η θήκη της στο κουτί είναι άδεια. Μετά συνειδητοποίησα ότι είναι τοποθετημένη μέσα στο e-Huge, προφανώς για λόγους ασφαλείας. Ενώ αυτό που μου αρέσει περισσότερο, είναι το πιστοποιητικό quality control που υπάρχει στο κουτί! :TD:

Ενώ το συγκεκριμένο e-Huge που μου ήρθε, δουλεύει εντελώς κουκουρούκου, δηλαδή αν δεν περνούσε και quality control τι θα έκανε, θα έσκαγε στα μούτρα μου;! :o

e-Huge_1_zpsb3b5eb96.jpg

Ο σειριακός αριθμός και το λογότυπο.

e-Huge_2_zpsd1b5c158.jpg

Στη ξύλινη θήκη με τον Ναυτίλο τοποθετημένο. Πραγματικό κουκλί στα μάτια μου, ο Ναυτίλος ταιριάζει τέλεια οπτικά στο e-Huge. Εάν δούλευε κιόλας το e-Huge με τον Ναυτίλο, τι καλά που θα ήταν. :(

e-Huge_3_zpsa41917c1.jpg

Και από το πλάι. Πίσω από το e-Huge είναι ο σωλήνας επέκτασης για τη δεύτερη 26650 μπαταρία. Η εφαρμογή του με το e-Huge είναι πραγματικά άψογη.

e-Huge_4_zps6bae2a44.jpg

Τώρα περιμένω απλά να φορτώσουν οι δύο Enerpower για να δοκιμάσω και με αυτές και να δω μήπως αλλάξει κάτι στη λειτουργία του e-Huge, αλλά λογικά δεν πρόκειται να διορθωθεί κάτι, το πρόβλημα φαίνεται ότι είναι στη πλακέτα... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν σφίγγεις πολύ τον ατμοποιητη παίζει να είναι και ο λόγος που δεν στον διαβάζει. Δοκίμασε επίσης να καθαρίσεις τον 510 πόλο μπας και.

Να ξέρεις πάντως πως η ft είναι άψογη στο θέμα επικοινωνίας και support, σε μία μέρα θα έχεις απάντηση.

Αν δεν κάνω λάθος έχει και 5 μέρες DOA.

Sent from LG G2

Τα έχω δοκιμάσει όλα, τζίφος. Τον Gemini mini τον διαβάζει από 2.2 μέχρι και 4Ω, όπως του κατέβει δηλαδή. Τον Ναυτίλο δεν τον βλέπει καθόλου, ότι και να κάνω.

Αυτό που είναι περίεργο, είναι το ότι διαβάζει άψογα τον BDC mini, στα 1.8Ω κανονικά, όπως πρέπει... :hmm:

Θα τους στείλω ticket ζητώντας αντικατάσταση, το θέμα είναι, μπορώ να ισχυριστώ DOA αφού έστω και με έναν ατμοποιητή δουλεύει μια χαρά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά και μπορείς.

Μπορείς να δοκιμάσεις να σηκώσεις λίγο τον πόλο με προσοχή όμως!

Τον ίδιο φορτιστή πήρα και εγώ από εκεί, για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλός!

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον πόλο του e-Huge, μάλλον δεν γίνεται, το πάνω μέρος του e-Huge δεν είναι σαν τον Vamo, είναι σαν πιεστικός διακόπτης που πιέζεται προς τα κάτω από τον πόλο του ατμοποιητή, ενώ πρέπει να υπάρχει εσωτερικά ελατήριο που τον σπρώχνει προς τα πάνω.

e-Huge_5_zpsdc8a75e9.jpg

Αν εννοείς τον πόλο του Ναυτίλου, σίγουρα δεν υπάρχει λόγος, εάν δεις δίπλα δίπλα τους πόλους του Ναυτίλου και του BDC mini, ο πόλος του Ναυτίλου κατεβαίνει πολύ χαμηλότερα, και όμως δεν δουλεύει με το e-Huge...

Link to comment
Share on other sites

Για τον πόλο του e-huge έλεγα.

Δεν ήξερα πως είναι αυτορυθμιζομενος.

Οπότε ανοίγεις ticket.

Κρίμα πάντως, να το περιμένεις να έρθει τόσο καιρό και να μην σου δουλεύει...

Sent from LG G2

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε, άμα με πιάσεις από τη μύτη θα σκάσω! :(

Και να σκεφτείς ότι έβαλα σήμερα την καινούρια κεφαλή με την αντίσταση 1.8Ω στον Ναυτίλο, τη μία από τις δύο που αγόρασα από το fabvape, και ο Ναυτίλος δουλεύει απλά εξαίσια στο Vamo, ντουμάνι, χτύπημα, γεύση, απλά φοβερός! Και να μη θέλει να δουλέψει καθόλου στο e-Huge. Κρίμα.

Anyway, για να γελάσουμε λίγο, δείτε εδώ. Με το σωλήνα επέκτασης και τις δύο Enerpower και τον Ναυτίλο επάνω! :o

e-Huge_6_zps75493570.jpg

631 γραμμάρια! :o :O :o

Άνετα χρησιμοποιείται για βαράκι στη γυμναστική από το ασθενές φύλο! :sarcastic:

Χαχαχά, πολύ θα ήθελα να δω μια κοπέλα να κυκλοφορεί στο δρόμο με το e-Huge στη μεγάλη διάταξη και να ατμίζει σαν ατμομηχανή. :p

e-Huge_7_zps55550f81.jpg

Και στο χέρι μου. Για να χωρέσει μέσα στο κάδρο της μηχανής, έπρεπε να τεντώνω το χέρι! :o

e-Huge_8_zpsca309291.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.