Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Στο μεταξύ, μου ήρθε σήμερα αυτή εδώ η βασούλα από το ebay, στα 4 ευρώ περίπου, που είναι κανονικά για το αυτοκίνητο, αλλά εγώ θέλω να τη χρησιμοποιήσω σαν βάση για τον Vamo V5 στο τραπεζάκι του σαλονιού κτλ.

Το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να της κολλήσω στην επάνω τρύπα περιμετρικά, το ίδιο ελαστικό υλικό πάχους 2 χιλιοστών που χρησιμοποίησα και στη ξύλινη βάση από την Αγγλία.

Vamo_V5_stand1_zps0e851abe.jpg

Όπως βλέπετε, η εφαρμογή είναι τέλεια, ενώ με αυτή τη πατέντα, ο Vamo V5 δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γδαρθεί ή να γρατζουνιστεί, όσες φορές και να μπαινοβγαίνει στη βάση. :dance3:

Τα δύο θέματα που υπολείπονται είναι ότι: α. Μας λείπει η ευστάθεια. Με το παραμικρό χτύπημα η βάση πέφτει στο πλάι, αφού πατάει σε αυτό το μικρό κομμάτι πλαστικού της κάτω βάσης, όπως βλέπετε στη φωτό.

Vamo_V5_stand2_zps88bd7e62.jpg

Αυτό λύνεται εύκολα. Η φίλτατη Αγάπη θα μπορούσε να μου κολλήσει με ταινία διπλής όψης στη κάτω βάση ένα στρογγυλό (διαμέτρου 5-6 εκατοστών) ή τετράγωνο κομμάτι πλέξι 5 x 5 εκ. και όλα καλά, τελειώσαμε και με το θέμα της ευστάθειας.

β. Επειδή όμως εδώ ψαχνόμαστε με την τελειότητα, :tomato: η βασούλα έχει πολύ μικρό βάρος, οπότε όταν πας να τραβήξεις απότομα ή υπό κλίση τον Vamo από τη βάση, απλά τη σηκώνει μαζί του μια και εφαρμόζει πολύ καλά λόγω του ελαστικού υλικού που έβαλα. Οπότε θα πρέπει να προστεθεί σαβούρα με κάποιον τρόπο στο κάτω μέρος της βάσης, για να μην ανασηκώνεται μαζί με τον Vamo.

Οπότε ψάχνουμε για ένα μεταλλικό κομμάτι, συμπαγές, κυκλικό κατά προτίμηση, διαμέτρου περίπου 5 εκατοστών και ύψους μέχρι 2-3 εκατοστά, αρκετά βαρύ για να συγκρατεί κάτω τη βάση. Καμμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, μετα απο λιγο ζμπροξιμο απο το djd ειπα να ποσταρω εδω το τελευταιο μου project.

προκειται για επιστομια τυπου 510, σε 12 σχεδια (3παραλαγες ανα σχεδιο), αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε φαση παραγωγης, ελπιζω αρχες ιουλιου να ειμαι ετοιμος,

παρακατω θα δειτε μερικες φωτο 3d και μερικες απο το 1ο δειγμα....

aaaaa.jpg

aaaaa222.jpg

Untitled-1.jpg

Untitled-2.jpg

Mary_steel.jpg

Couzi_steel.jpg

εδω ειναι μερικες φωτο που τραβηξα το τελικο προιον, μαζι με το Gaia mod, το οποιο ητανε το προηγουμενο μου project :)

(attys: prometheus, Foggatti, killer307)

10479893_10152491002784464_4314778895330331700_o.jpg

10465461_10152491002744464_3271285228105648448_o.jpg

10446478_10152496570404464_2327212040113266673_n.jpg

ελπιζω να σας αρεσαν :upside:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ψάχνουμε για ένα μεταλλικό κομμάτι, συμπαγές, κυκλικό κατά προτίμηση, διαμέτρου περίπου 5 εκατοστών και ύψους μέχρι 2-3 εκατοστά, αρκετά βαρύ για να συγκρατεί κάτω τη βάση. Καμμία ιδέα;

Μαύρο μάρμαρο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zarras, υπέροχα κομμάτια, έπαθα πλάκα! :man_in_love:

Έχεις κάποιο site, κατάστημα και πού μπορούμε να σε βρούμε; Είσαι Αθήνα ή όχι;

Θέλοντας να πιστεύω ότι θα εκφράσω τη πλειοψηφία όσων ατμίζουν εδώ στο theLab, θα πω ότι πρέπει να βοηθήσουμε και να στηρίξουμε τους Έλληνες δημιουργούς και στον χώρο του η.τ. με όλες μας τις δυνάμεις.

Μαύρο μάρμαρο, φίλε Lakisss! Ουάου, φοβερή ιδέα. :o

Αλλά πού θα μπορούσα να βρω ένα κυκλικό κομμάτι μαύρο μάρμαρο, διαμέτρου περίπου 5 εκατοστών και ύψους 2-3 εκατοστά; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ζαρκο1,

καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, ειναι πολυ σημαντικο για καποιον να ακουει καλα λογια για την δουλεια του γιατι του δινει δυναμη για να συνεχισει, ειναι λιγο κλισε αυτο που λεω, αλλά ισχυει 100%.

Κατα δευτερον θελω να πω οτι ποσταρα γιατι με προετρεψε ο κωστης(djd) και επειδη με τους παλιους λαμπιτες γνωριζομαι σε προσωπικο επιπεδο και επειδη τρομαρα μου αποτελεσα και μοδιστρα και μινιreviewer σε αυτο το υπεροχο φορουμ, ε ειπα να θυμηθω λιγο τα παλια :)

Αααακριβως για αυτους τους λογους δεν θελω να θεωρηθει οτι ξαναποσταρα στο λαμπη με σκοπο να πουλησω την πραματια μου, η' αποσκοπω στο να προσελκυσω νεους πελατες, αλλωστε ειμαι σε πολλα φορουμς ανα το κοσμο που εξυπηρετουν αυτη μου την αναγκη, το ξεκαθαριζω αυτο.

Γιαυτο το λογο ΔΕΝ προκειται να ποσταρω το λινκ απο το σιτε μου.

Παρολα αυτα ειναι εντελως γελοιο να με βρεις αν γραψεις στο google θα πεταχτω μπροστα σου!

Οταν φτασεις στο σιτε μου πριν δεις τις τιμες, παρε μια καρεκλα να κατσεις πρωτα.....

Δεν εχουν σχεση με τις τιμες των κινεζικων προιοντων που η πλειοψηφια των ατμιστων

ειναι συνηθισμενη γιατι απευθυνομαι σε χομπιστες του ειδους, σε αυτους που το κανουν γιατι τους αρεσει,

και οχι σε αυτους που το βλεπουν σαν μεσο διακοπης του καπνισματος (και λογικο ειναι να μη θελουν να δωσουν πολλα ευρα)

παρτε μερικα εικονοστοιχεια απο το 1ο μου project, το οποιο ητανε παλι ντριπ τιπς,

ο τιτλος της φωτο μου ηρθε γιατι ακουγα εκεινη την ωρα το αλμπουμ The magnificent tree

1397615_10151983922214464_965428858_o.jpg

1401483_10152020663774464_400542714_o.jpg

εδω ειναι μια εξ ολοκληρου ελληνικη κατασκευη, ντριπ τιπ δικο μου, τανκ απο τον Kyr Fanis(στεφανος) και μπαταριοθηκη απο MMvapors(Μητσος)

1399283_10152019155009464_902590752_o.jpg

oταν εφτιαχνα το Gaia... lol

1504294_10152104511574464_734902307_o.jpg

Έγινε επεξεργασία από Zarras
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλη αυτή την μαύρη κατάσταση που ζούμε, χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να δημιουργούν και να παλεύουν για κάτι καλύτερο και ξεχωριστό.

Μπράβο φίλε μου!

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Τον παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα μέσω FB το Γιάννη, progress! :T:

Έχω βάλει στο μάτι κάποια τσιμπουκάκια αλλά δίστασα να τα παραγγείλω γιατί ήταν μικρής αξίας...κ πλέον OutOfStock :/

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό φίλε knight_77 εδώ και αρκετές μέρες, αλλά δεν κόβω και φλέβα, είναι φορετό πάνω από το γυάλινο τανκ. Πολύ δύσκολα θα γλυτώσει, πιστεύω, το γυάλινο τανκ το σπάσιμο σε περίπτωση πτώσης... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το πάρω, μου αρέσει πάρα πολύ!

Τώρα δεν ξέρω από άποψη αντοχής τι λέει αλλά ελπίζω να μην δοκιμαστεί.

Μιχάλη επειδή θα το πάρω σε δύο εβδομάδες, αν το πάρεις σύντομα, πες εντυπώσεις

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

E ναι πολύς κόσμος έφευγε με τρέξιμο με το που του ερχόταν στα χείλη το υγρό λόγω κακών μηχανισμών .

Για να λέμε και την αλήθεια ( αρνητικά του ) πάντως δεν είναι τελείως plug n play θέλει κάποια - συντήρηση - καθάρισμα - οργάνωση και αυτο ειναι ενας λόγος που δεν έχει απλωθεί ευρέως και σε μεγαλύτερες ηλικίες η σε άτομα μη εξοικειωμένα με τα ηλεκτρονικά γενικότερα

Έκανα ένα 6μηνο. Μου φύγανε πολλά χρήματα σε ατμοποιητές που γρήγορα "δάκρυζαν", σε κεφαλές που ήταν ελαττωματικές και και τις πετούσες με τη μία, σε υγρά που δεν ήταν του γούστου μου και πετιόνταν κατ' ευθείαν στο καλάθι των αχρήστων, σε μπαταρίες που με κάποιους ατμοποιητές δε δούλευαν. Κάποια στιγμή η τσέπη μου και τα νεύρα μου έφθασαν στα όριά τους και γύρισα σε αυτό που ξέρω πόσο κακό μου κάνει. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει πολλά προς το καλύτερο.

Απλά θέλει σωστές επιλογές και ενημέρωση.

Sent from LG G2

+1000 :T:

Ακόμα δεν έχω κλείσει καλά καλά τρεις μήνες που ατμίζω. Σαν καπνιστής ήθελα κάτι παραπάνω από ένα μικρό κίτρινο Old Holborn την ημέρα, συν τσιγαρόχαρτα και φιλτράκια = 5 ευρώ την ημέρα. Δηλαδή 150 ευρώ τον μήνα.

Από την Πρωταπριλιά που ξεκίνησα, έχω χαλάσει λιγότερα από 300 ευρώ σε όλα μαζί τα είδη του η.τ. που έχω αγοράσει μέχρι στιγμής, και δεν είναι καθόλου λίγα:

α. Δύο eGo-T με 650άρες μπαταρίες και τους CE4, μαζί με 8 μπουκαλάκια υγρά των 10 ml από το ebay (τις μπαταρίες τις έχω χαρίσει ήδη σε γνωστούς μου).

β. Μία πεντάδα CE4 πάλι από ebay.

γ. Μία φτηνιάρικη 1300άρα μπαταρία eGO με ρυθμιζόμενο βολτάζ πάλι από ebay.

Στο τέλος Απριλίου ανακαλύπτω το e-kapnisma, και σαν οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος που θέλει να ψαχτεί με κάτι και να μην ξύνει απλά την επιφάνεια, καταλαβαίνω το πόσο "περίπλοκο άθλημα" είναι το η.τ. και πέφτω με τα μούτρα στο διάβασμα.

Μετά από μερικές μέρες, έχω συνηδειτοποιήσει πλέον το ότι μου αρέσει να ατμίζω, αποφασίσω να αλλάξω κατηγορία και καταλήγω να αγοράσω:

δ. Τον Vamo V5 και τον Gemini Mini, την κόκκινη AW στα 2.000 mAh καθώς και έναν φορτιστή της TrustFire. Αμέσως συνειδητοποιώ το αυτονόητο: δεν μπορεί να ατμίσει κανείς στα σοβαρά με τις αστείες μπαταριούλες eGo και ότι τα mods είναι μονόδρομος. Ο Gemini Mini μου αρέσει μεν πολύ σαν χτύπημα και ντουμάνι, αλλά κάτι μου λείπει, η γεύση του υγρού είναι αρκετά υποβαθμισμένη για τα γούστα μου. Και άλλο διάβασμα στο φόρουμ λοιπόν, οπότε εφόσον η συντριπτική πλειοψηφία των έμπειρων ατμιστών πιστεύει ότι ένας ατμοποιητής με διπλές αντιστάσεις και φιτίλια στο κάτω μέρος και όχι στο πάνω όπως ο Gemini Mini θα μου δώσει όλη τη γεύση του υγρού που αναζητώ, προχωράω παρακάτω:

ε. Αγοράζω τον Aspire BDC mini, και μια μπαταρία 18350 της Efest και τεστάροντάς τον άμεσα στο ίδιο ακριβώς υγρό που γνώριζα πολύ καλά, αμέσως καταλαβαίνω ότι έκανα καλή αγορά. οι ατμοποιητές που προτιμώ είναι με τα φιτίλια και τις αντιστάσεις στο κάτω μέρος και τέλος.

στ. Αγοράζω και άλλες δύο μπαταρίες 18350 της TrustFire.

Στα υγρά κατέληξα σχετικά εύκολα σε δύο κοκτέιλ που τα εναλλάσσω, όταν τα βαρεθώ βλέπουμε. Και φτάνουμε στο σημερινό στάδιο, όπου αποφασίζω να έχω και ένα δεύτερο mod, αλλά αυτή τη φορά θέλω να έχω τη μέγιστη δυνατή αυτονομία, η μία μέρα και κάτι που μου δίνει η AW των 2.000 mAh μου φαίνεται πολύ λίγη, ενώ τις 18350 δεν το συζητάμε καθόλου, τις αδειάζω σε 8-10 ώρες το πολύ. Είμαι συνέχεια στο φορτιστή και φορτίζω μπαταρίες, μπούχτισα πια! :tomato:

Αποφασίζω λοιπόν να αγοράσω το δυνατότερο μπαζούκας (από πλευράς αυτονομίας και μόνο) που κυκλοφορεί σήμερα στα φτηνά ηλεκτρονικά mods, και δεν είναι άλλο από το e-Huge, ενώ εννοείται ότι έχω παραγγείλει και τον σωλήνα επέκτασης για να πάρει τη δεύτερη 26650 μπαταρία.

Μαζί λοιπόν με το e-Huge από το fasttech, έναν διπλό φορτιστή, τον σωλήνα επέκτασης, και δύο πραγματικές γαϊδούρες 26650 μπαταρίες, που θεωρητικά τουλάχιστον μπορούν να μου δώσουν πέντε μέρες αυτονομία, :o και φυσικά τον Ναυτίλο της Aspire, πάλι θα είμαι στα 400-420 ευρώ συνολικό κόστος, δηλαδή λιγότερα από όσα θα έδινα σε κανονικά τσιγάρα για το ίδιο διάστημα! :no:

Μόνο που τώρα είμαι θα εξοπλισμένος σαν αστακός, με το e-Huge να βαράει όλη μέρα στο σπίτι και το Vamo V5 στη μικρή διάταξη με μπαταρία 18350 για έξοδο, ποτό κτλ. Με δύο πολύ καλούς ατμοποιητές για τα γούστα μου, τον BDC mini και τον Ναυτίλο, και τον Gemini mini, απλά για αλλαγή μία στο τόσο. Με μοναδικά έξοδα πλέον μόνο για υγρά και αντιστάσεις, αστείο κόστος, κάπου στα 30-40 ευρώ το μήνα, με τα ml που ατμίζω. :happy2:

Όλα αυτά βεβαίως, με την προϋπόθεση ότι έχω αποφασίσει να μην εμπλακώ με μηχανικά mods, με αντιστάσεις και ατμοποιητές κάτω από το 1.5Ω, να φτιάχνω μόνος μου υγρά κτλ. Είμαι μεν άρρωστος, αλλά όχι σε αυτό το βαθμό. :p

Ενώ δεν έβαλα καθόλου στην εξίσωση, το προφανές, νομίζω, ασύγκριτο πλεονέκτημα. Δεν καπνίζω πλέον... :happy2:

Link to comment
Share on other sites

ναι οι bottom coil atty εχουν κατα κανονα καλυτερη γευση. για τις μπαταριες που λες σαφως οι ego δεν κανουν για mods (ειτε ηλεκτρονικο ειτε μηχανικο).Oι AW ειναι πολυ καλες απλα προσεχε γιατι παιζουν απειρες μαιμουδες ΑW. Επισης για 18650 κοιτα και Panasonic3400mah και samsung2600mah καθως και τις νεες της sony που ειναι νομιζω 30-40A ! lol

Tα υγρα φανταζομαι θα τα κανεις μονος σου μετα απο λιγο καιρο, mixology ftw.

αντε σου ευχομαι σε λιγο καιρο και με ενα καλο μηχανικο και εναν καλο επισκευασιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που σε βρήκαμε δημοσίως, επιγραμματικά ποιά θεωρείς οτι είναι τα + και - των μηχανικών vs ηλεκτρονικών mod ?

Εγω σα noob το μόνο + που βλέπω στα mech, και τα ζηλεύω, είναι η εμφάνιση πχ.

Εφόσον τα mech δίνουν στην αντίσταση ότι volt έχει η μπαταρία, δεν αλλάζει κ η γεύση ανάλογα με το άν ειναι γεμάτη/στη μέση/άδεια? Δεν είναι μεγάλο μείον αυτο? Χάνω κατι? :p

Για το Nautilus τι άποψη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.