Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Ντάξει ήρθε το ματζαφλάρι, το έλυσα, το είδα, έβαλα λίγο υγρό στον εξατμιστή, γέμισα το τανκ, το άφησα 15 λεπτά, πήρα μερικές σκέτες τζόυρες.

Ρύθμισα τη ροή στην 3η μεγαλύτερη σκάλα, βρήκα μια 18650 φουλ φορτισμένη (έχουμε ένα φακό LED), διότι περίμενα να φορτίσουν οι AW.

Πρώτες 5-6 ατμισιές ήταν για στρώσιμο μάλλον, μετά ο ναυτίλος με πήγε "στα βαθιά" :jump1:.

Βρήκα τo sweetspot στις ρυθμίσεις. 8.5 βατ περίπου.

Τι να πω. ΒΕΛΟΥΔΟ η γεύση. ΠΟΛΥ στιβαρή κατασκευή και το vamo και το nautilus.

Α είχα παραγγείλει μαζί και driptip ακρυλικό, χωρίς να έχω δοκιμάσει καν το ατσάλινο, τελικά βγήκε σωστό το προαίσθημα.

Έρωτας :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Να τα καταχαρείς όσο γίνεται φίλε bedzim τα καινούρια παιχνίδια σου. :T:

Στα 8,5W και πόσα βολτ έχεις επιλέξει τελικά;

Για τα ακρυλικά επιστόμια δεν έχω άποψη, δεν έχω δοκιμάσει κάποιο ακόμα, αλλά από το ένα μικρούλι μεταλλικό που αγόρασα για τον Aspire BDC mini, αλλά και από το πολύ ωραίο μεγάλο με το οποίο έρχεται ο Ναυτίλος είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. :)

Μαζί με την φίλτατη Αγάπη ([MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]), μετά από τη διάνοιξη των πηγαδιών στη ξύλινη βάση μου για το e-Huge, :hehe: ετοιμάζουμε τώρα σιγά σιγά το δεύτερο πρότζεκτ, που θα είναι μια μικρή μεταφερόμενη βάση για το Vamo ή οποιοδήποτε mod στα 22 χιλιοστά διάμετρο. Τη πρώτη που είχα παραγγείλει τη σπάσαμε από λάθος, οπότε τώρα προετοιμάζουμε τη δεύτερη, εξολοκλήρου από μαύρο πλέξι. :dance3:

Το πρώτο βήμα έγινε, αλλά θέλει ακόμα δουλειά...

New_Vamo_base1_zps958808f4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και πήγα και τσίμπησα από άλλο κατάστημα το νέο tank για τον Ναυτίλο! :dirol:

Newtank_1_zpsd6b302ae.jpg

Γνήσιος και αυτός, όπως και ο Ναυτίλος μου, αλλά στην αγορά θα γίνει χαμός από τους κλώνους, στο χέρι σας να διαλέξετε ότι θέλετε. Στον γνήσιο πάντως υπάρχει το κλασικό ταμπελάκι για να βάλεις το serial number στο site της Aspire.

Newtank_2_zps7c10a321.jpg

Μόλις ανοίγεις το κουτί, το tank είναι τοποθετημένο σε ένα δεύτερο προστατευτικό κουτάκι από μαλακό υλικό.

Newtank_3_zps3ed7a41f.jpg

Και έξω από το κουτί.

Newtank_4_zps2d733f87.jpg

Όπως φαίνεται και από τις φωτό που έχουν κυκλοφορήσει, το tank είναι κομπλέ, περιλαμβάνει δηλαδή το εξωτερικό δοχείο από ανοξείδωτο ατσάλι και γυαλί pyrex, καθώς και όλο το σύστημα του εσωτερικού σωλήνα που στον αρχικό Ναυτίλο είναι σε ξεχωριστό δεύτερο κομμάτι.

Newtank_5_zps376778ff.jpg

Και από πάνω. Απλά τοποθετείτε το επιστόμιο του Ναυτίλου ή οποιοδήποτε άλλο 510 επιστόμιο και είστε έτοιμοι! :T:

Newtank_6_zps1788684e.jpg

Και πάνω στον Vamo V5 με τον σωλήνα επέκτασης και 18650 μπαταρία. Εμένα μου αρέσει πολύ το οπτικό αποτέλεσμα παιδιά, μακράν καλύτερο από τον αρχικό Ναυτίλο! :dance3:

Newtank_7_zps1c30eac4.jpg

Το κύριο σώμα έχει την ίδια ακριβώς υφή όπως και το ανοξείδωτο ατσάλι του Vamo και το "οπτικό δέσιμο" είναι εξαιρετικό. Στο πάνω μέρος όμως του tank, κοντά στο επιστόμιο δηλαδή, το φινίρισμα είναι διαφορετικό, προς την πλευρά του αστραφτερού νίκελ, και δένει πολύ καλά οπτικά με το μεταλλικό επιστόμιο.

Newtank_8_zps89e2793d.jpg

Και εδώ μαζί με τον ανανά της DEA που επίσης τσίμπησα για να δοκιμάσω. Έκανα test drive στο υγρό στο κατάστημα, και η γεύση του υγρού μου άρεσε πολύ. Σε όσους αρέσουν τα γλυκά και φρουτώδη υγρά, θα σας έλεγα να το δοκιμάσετε στο κατάστημα... ;)

Newtank_9_zps7ff3b6b5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, δεν έχω ιδέα, ο χρόνος θα δείξει, εμένα τα χέρια μου έχουν μανταλάκια, :tomato: οπότε η στιγμή που θα χτυπήσει με δύναμη στο γραφείο ή σε κάποιο τραπέζι δεν απέχει πολύ. :hehe:

Τα σίγουρα που έχω διαπιστώσει: μηδενικές διαρροές υγρού από το κάτω μέρος μέχρι στιγμής, όπως και με το αρχικό μεταλλικό τανκ δηλαδή. :T:

Το μόνο αρνητικό που έχω διαπιστώσει, είναι ότι το μεταλλικό επιστόμιο του Ναυτίλου κουμπώνει λιγότερο σφιχτά στο νέο tank από ότι στο αρχικό μεταλλικό με το οποίο τον αγόρασα. Δεν λέω ότι βγαίνει πολύ εύκολα, πάντως πιο εύκολα από ότι θα ήθελα... :hmm:

Υ.Γ.: Α, και ξέχασα: το γέμισμα με υγρό πανεύκολο, μακράν ευκολότερο από το αρχικό μεταλλικό τανκ μια και βλέπεις καλύτερα τη στάθμη του υγρού, και πολύ εύκολο επίσης να "ξεχειλίσεις" μέχρι επάνω οριακά τον Ναυτίλο με υγρό...

Έγινε επεξεργασία από Zarko1
Link to comment
Share on other sites

Για το Nicopal ξέρετε κάτι? - Πρωτοποριακό Συστήμα Αφαίρεσης βλαβερών ουσιών από τα τσιγάρα από τον ερευνητή και διεθνούς κύρους εφευρέτη Γεώργιο Γκιόλβα. ProfitStore - Nicopal - Πρωτοποριακό Συστήμα Αφαίρεσης βλαβερών ουσιών από τα τσιγάρα

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο startup πακέτο για νιούφηδες; Θέλω να πάρω κάτι ψιλομουράτο για τον φάδερ μπας και τον καταφέρω να κόψει το τιμημένο το τσιγάρο που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρώνω το Kayfun Lite Plus, σε σχέση με το 3.1 ES που λέγαμε τις προάλλες έχει αισθητή διαφορά?

[MENTION=363]Zarras[/MENTION]

Ο φίλος [MENTION=363]Zarras[/MENTION] είναι σίγουρα ο καταλληλότερος για να απαντήσει. :yes4:

Και να του θέσω κι εγώ ένα ερώτημα, για να απαντήσει μαζί. Φίλε Zarras τα μεταλλικά επιστόμια φθείρονται με τη χρήση, μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη ή όχι; Και δεν αναφέρομαι μόνο στη πιθανή φθορά του μετάλλου, αλλά και στην απόδοση που μας δίνουν τα υγρά (χτύπημα, γεύση). :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο startup πακέτο για νιούφηδες; Θέλω να πάρω κάτι ψιλομουράτο για τον φάδερ μπας και τον καταφέρω να κόψει το τιμημένο το τσιγάρο που κάνει.

Φαντάζομαι ότι δεν θα ήθελες να τον μπλέξεις με μηχανικά ή ηλεκτρονικά mods, να σετάρει μόνος του τις φυτιλοαντιστάσεις του ή να ετοιμάζει και να αναμειγνύει μόνος του τα υγρά του, έτσι δεν είναι; :sarcastic:

Η συντριπτική πλειοψηφία των αρχάριων ατμιστών ξεκινά με τα κιτ της E-Shisha. Στο συγκεκριμένο διαλέγεις και χρώμα, ενώ έχει και τη δυνατότητα του ρυθμιζόμενου βολτάζ για να το φέρει ο πατέρας σου στα ατμιστικά γούστα του. :dance3:

Εάν πάλι θέλεις κάτι καλύτερο σε μπαταρία, πήγαινε αβλεπί στην ολοκαίνουρια 1600άρα spinner και του αγοράζεις ατμοποιητή ξεχωριστά.

Του αγοράζεις και κάποια μπουκαλάκια υγρά με διάφορες γεύσεις, και είναι έτοιμος να ξεκινήσει...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ στην γυναίκα πήρα αυτό (πριν δω το νήμα αυτό) και είναι μια χαρά για τώρα.

Εχει ρίξει το κανονικό τσιγάρο στο 50% μέχρι τώρα, κάτσε να δούμε αν θα το κρατήσει...

Αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρώνω το Kayfun Lite Plus, σε σχέση με το 3.1 ES που λέγαμε τις προάλλες έχει αισθητή διαφορά?

[MENTION=363]Zarras[/MENTION]

Μιχάλη το παρήγγειλα από fasttech προχθές. Αν δεν βιάζεσαι, θα σου πω εντυπώσεις όταν τον παραλάβω.

Είναι το 2ο version για το οποίο λένε πολύ καλά λόγια.

Κλώνος βέβαια, δεν υπάρχουν λεφτά για τον κανονικό και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα κιόλας (περίπου 80€)

Είναι αυτός εδώ

https://www.fasttech.com/products/1700500

Τώρα υπομονή καμιά εικοσαριά μέρες...

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ στην γυναίκα πήρα αυτό (πριν δω το νήμα αυτό) και είναι μια χαρά για τώρα.

Εχει ρίξει το κανονικό τσιγάρο στο 50% μέχρι τώρα, κάτσε να δούμε αν θα το κρατήσει...

Αυτό

Μακάρι η γυναίκα σου να τα καταφέρει και να απαλλαγεί από το κανονικό τσιγάρο με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού, αλλά τα πράγματα θα είναι ζόρικα.

Έχω τρεις περιπτώσεις γνωστών μου που ξεκίνησαν μεν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά δεν ξέκοψαν εντελώς από το κανονικό. Και οι τρεις μετά από λίγο καιρό ξαναγύρισαν στο κανονικό τσιγάρο.

Η μία περίπτωση μάλιστα είναι πολύ καλός φίλος, ο οποίος παρά το ότι έφτασε να καπνίζει μόλις 2-3 κανονικά τσιγάρα τη μέρα (από ενάμισι πακέτο που κάπνιζε), για 3-4 μήνες με τη βοήθεια του η.τ., εδώ και 10 μήνες καπνίζει και πάλι κανονικά σαν αράπης. :nono:

Δέχομαι βέβαια ότι ο κάθε ένας από εμάς αποτελεί και μία ξεχωριστή περίπτωση, αλλά πιστεύω ότι ο εγκέφαλός μας, σε εμάς που καπνίζαμε πολλά τσιγάρα και για πολλά χρόνια, πρέπει να το έχει ψιλοαποφασίσει και να θέλει πραγματικά να κάνει τη στροφή, να απαλλαγεί δηλαδή από το κανονικό τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ποιο όμορφο απο το γυάλινο, compact, γερό τα πάντα όλα.

+1

Χτες βράδυ έτρωγα έξω στο μπαλκόνι και είχα όρθιο το Vamo με τον Ναυτίλο επάνω, η σύζυγος σκούντησε το τραπέζι και φυσικά ο Vamo έπεσε στο πλάι. Επειδή κοιτούσα εκείνη τη στιγμή, είδα τον Ναυτίλο με το νέο τανκ να τρώει το χτύπημα, αλλά δεν πήρε χαμπάρι. Και το κυριότερο, δεν στράβωσε ούτε χιλιοστό. :T:

Σε ίδιο ακριβώς χτύπημα ο Aspire BDC mini είχε στραβώσει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευτεί πλήρως από τις κεφαλές του Ναυτιλου.

Αγόρασα χθες μια πεντάδα 1.8Ω και η πρώτη που δοκίμασα μου έβγαλε καμένο μετά από λίγες τζούρες.

Όλα αυτά πάνω στο Vamo με 7W ρεύμα μόνο.

Το έψαξα λίγο και η Aspire έχει βγάλει ανακοίνωση για ελλατωματικες παρτίδες όπου το φυτίλι είναι μικρότερο και δεν εφαπτεται καλά πάνω στην αντίσταση με αποτέλεσμα να φέρνει καμένο.

Τι να πω, τόση ατυχία πια...

Εδώ η δήλωση της Aspire:

"Thank you for giving us your feedback. In order to uphold our reputation for producing high quality vaping products, we are addressing recent complaints regarding the Aspire Nautilus coils.

After further analysis of the coils, we have pinpointed what was giving certain e-liquids a burnt taste. We found that the rope fibers inside the coils were not thick enough for the atomizer to reach appropriate heating levels. Thankfully, these rope fibers were only used in a limited number of products.

We have corrected the issue and are now using rope fibers that will allow customers to enjoy the full flavor of the e-liquid.

The Aspire team is taking full responsibility for these products. We are going to fix this problem by provide our direct distributors and wholesalers with the modified replacement coils. Customers can exchange their defected coils with the new coils at the store where they purchased their Aspire Nautilus from. The number of new coils issued will be proportional to the number of original Aspire Nautilus products purchased.

We apologize for any inconvenience that this may have caused. Our research and development team is working hard to provide the best possible product to our customers. We are constantly seeking ways to improve our current line of products while also developing new products that will give consumers the high quality vaping experience that they are looking for.

Your feedback is extremely valuable and we look forward to our future work together."

Sent from LG G2

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Φίλε knight για τους ίδιους ακριβώς λόγους σήμερα θα πάω τις 2 κεφαλές σε ένα ξάδερφο μου για rebuild.

Θα έπαιρνα νέες κεφαλές, αλλά δε ξέρω ποιες είναι παλιές, ποιες καινούριες και 3-3,5 ευρώ δε θα τα δινα για κανένα λόγο!

Πάμε για χειροτεχνίες :neo:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.