Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

(Κρίμα που έπεσες σε προβληματικό γμτ...)

Όντως. Όλα τα άλλα δουλεύουν άψογα.

Ο διπλός φορτιστής της Nitecore τζάμι. Ο σωλήνας επέκτασης του e-Huge με τέλεια εφαρμογή με το κυρίως σώμα.

Οι θηριώδεις Enerpower δείχνουν μια χαρά και φορτίστηκαν πλήρως μέσα σε 3,5 ώρες περίπου. Και περίμενα πως και πως για να διαπιστώσω τη μέγιστη αυτονομία που μπορούν να μου δώσουν, υπολογίζω πέντε μέρες μίνιμουμ, αλλά θα μπορούσαν να με πάνε ακόμα και βδομάδα! :o

Αντίθετα, η no name μπαταρία 4.800mAh του e-Huge χρειάστηκε 8 ώρες σχεδόν για πλήρη φόρτιση! :o

Να σας πω ότι αυτό το e-Huge πρέπει να είναι δεύτερης γενιάς, μια και έχει διαφορετικές ενδείξεις στην οθόνη από ότι το Vamo V5, αλλά και από τα e-Huge που έχουμε δει στο youtube, η ενότητα 2 Display του Vamo έχει αντικατασταθεί στο e-Huge από την ενότητα Time, στην οποία βλέπεις την χρονομέτρηση της τζούρας που τραβάς με μέτρηση του 0,1 του δευτερόλεπτου. Πολύ μου άρεσε αυτό το νέο χαρακτηριστικό. :worship:

Επίσης στην οθόνη εμφανίζονται συνεχώς η στάθμη της μπαταρίας και η αντίσταση, πολύ χρήσιμο.

Άνοιξα ticket στο fasttech, μου απάντησαν, τους έστειλα και τρεις φωτό που δείχνουν το πρόβλημα και περιμένω να μου απαντήσουν εκ νέου...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να φτιάξω μια μίνι βασούλα για τον Vamo ή οποιοδήποτε άλλο mod στα 22 χιλιοστά διάμετρο, που να μπορώ να τη μεταφέρω στα γρήγορα όπου θέλω στο σπίτι, στο τραπέζι του σαλονιού, στο μπαλκόνι κτλ.

Για άλλη μια φορά με βοήθησε η φίλτατη Αγάπη ([MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]) :daisy: που μου έφτιαξε τα δύο κομμάτια της βασούλας από μαύρο πλέξι. Το ένα κομμάτι έχει το σχήμα του γράμματος Π με δύο τρύπες στα 24 χιλιοστά. Το άλλο κομμάτι είναι ένα τετράγωνο 6x6 εκατοστά.

Ministand_1_zps2a0a2df6.jpg

Για να κολλήσουν τα δύο κομμάτια, χρησιμοποίησα ταινία διπλής όψης στο τετράγωνο κομμάτι.

Ministand_2_zps8d9571e5.jpg

Αφού κολλήθηκαν τα δύο κομμάτια, έντυσα την κάτω τρύπα της βασούλας με το γνωστό μαύρο ελαστικό υλικό πάχους δύο χιλοστών, για να προστατεύεται το κάτω μέρος του Vamo.

Ministand_3_zps38fd9cd7.jpg

Σαν κερασάκι στη τούρτα, κόλλησα τέσσερα ποδαράκια σιλικόνης στο κάτω μέρος, για να μη γλιστράει η βασούλα σε οποιοδποτε υλικό. Το βεντουζάρισμά της είναι υποδειγματικό. :T:

Ministand_4_zps333b9c47.jpg

Τελικό αποτέλεσμα με το Vamo σε μικρή διάταξη. :bigsmile:

Ministand_5_zps6a195a57.jpg

Και με το Vamo με το σωλήνα επέκτασης.

Ministand_6_zps07873e24.jpg

Ήθελα να κάνω δύο ακόμα πράγματα στη βασούλα, αλλά τα βρήκα μπαστούνια και εγκατέλειψα τη προσπάθεια, προς το παρόν τουλάχιστον. :whistle2:

Ήθελα να ντύσω με το ελαστικό υλικό και την εσωτερική πλευρά στις δύο τρύπες, αλλά έχει πάχος δύο χιλιοστά, οπότε δεν θα χωρούσε πλέον το Vamo και θα σφήνωνε. Προσπάθησα με διάφορους τρόπους να "φάω" το ένα χιλιοστό από το ελαστικό υλικό, αλλά ήταν αδύνατο χωρίς να το καταστρέφω.

Ήθελα επίσης να βρω ένα τετράγωνο κομμάτι από σίδερο 6x6 εκατοστά και πάχους 2-3 εκατοστά, για να το κολλήσω στο κάτω μέρος της βασούλας σαν σαβούρα, για να της δώσω πολύ μεγαλύτερο βάρος, άρα και ευστάθεια, αλλά δεν τα κατάφερα να βρω. Στην επόμενη προσπάθεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Περι κεφαλων του ναυτιλου:

Eχω στειλει e-mail στην aspire και περιμενω απαντηση.

Και η 2η πενταδα 1,8Ω τα ιδια χαλια. Mετα τα 4-5ml βγαζει καμμενο, πανω στο Vamo με μολις 7.5W.

Λογικα ειναι οι παλιες κεφαλες και οχι οι καινουργιες που το προβλημα οπως λεει η Aspire εχει λυθει.

Αντι να ευχαριστιεμαι ατμισμα, εχω γινει beta tester της Aspire:rant:

Aντιθετως οι κεφαλες της Kanger πανω στον Μini Protank III δουλευουν αψογα οτι watt και να δωσω.

Το ιδιο και οι απλες κεφαλες BDC της Aspire στον Davide.

Go figure....

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κι εγώ τη Μαρία στο fabvape για το θέμα των κεφαλών του Ναυτίλου, αλλά δεν είχε κάποια πιο συγκεκριμένη απάντηση. Ούτε μπορούμε να καταλάβουμε, από ότι φαίνεται, από το serial number ποιες παρτίδες είναι οι ελαττωματικές.

Η δική μου πολύ μικρή εμπειρία μέχρι στιγμής: η αρχική κεφαλή των 1.6Ω που είχε μέσα ο Ναυτίλος όταν ήρθε, απλά άψογη, εκτός από τις μπουμπουλήθρες όταν ζόριζες τον Ναυτίλο με πάρα πολλές συνεχόμενες τζούρες. Έχω βάλει μέχρι στιγμής μόνο τη μία από τις δύο κεφαλές των 1.8Ω που αγόρασα χύμα από το fabvape. Άψογη μέχρι στιγμής. Έχω ατμίσει γύρω στα 9-10 ml, και παίζω το Vamo στα 9W και 4V.

Με το e-Huge δεν μπορώ να αναφέρω τίποτα, ο Ναυτίλος δεν δούλεψε ποτέ πάνω στο ελαττωματικό κομμάτι που μου ήρθε. :rant:

Χτες αγόρασα ακόμα ένα ολόκληρο κουτάκι αυτή τη φορά με μία πεντάδα κεφαλές στα 1.8Ω από το fabvape αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, εννοείται ότι θα ενημερώσω. Είχα μπερδευτεί κι εγώ στην αρχή, νόμιζα ότι εννοούσες ότι οι κεφαλές των 1.8Ω σου έβγαζαν από την αρχή καμμένο, και όχι μετά από 4-5ml χρήσης όπως διευκρίνισες μετά.

Δεν είναι λίγο παράξενο αυτό; Δηλαδή ακριβώς μετά το πρώτο γέμισμα, αδειάζει δηλαδή το πρώτο tank και ξαναγεμίζεις, ακριβώς τότε σου πετάει το καμμένο; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε το e-Huge σήμερα στο Χογκ Κογκ για RMA. Η υποστήριξη πελατών του fasttech απλά υποδειγματική, έχω μείνει άφωνος! :o

Άνοιξα το ticket και έστειλα το πρώτο μήνυμα, μου απάντησαν σε μια μέρα, δεύτερο μήνυμα με τρεις φωτογραφίες (με δική μου παρότρυνση), μου απάντησαν ξανά σε λιγότερο από μια μέρα για το εάν θέλω αντικατάσταση ή refund. Στέλνω τρίτο μήνυμα ότι θέλω αντικατάσταση και σήμερα μου απάντησαν στέλνοντας τον αριθμό RMA που μπαίνει στο φάκελο.

Τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή του e-Huge (530 γραμμάρια βάρος) είναι 12,5 ευρώ και θα μου τα επιστρέψει στη κάρτα μου το fasttech, μόλις το παραλάβουν, στο μήνυμα τους έστειλα μια φωτογραφία της απόδειξης από τα ΕΛΤΑ. Ο Κινέζος/α που μου απαντάει στο ticket με άψογα αγγλικά και ευγενέστατος.

Πέρα από την ταλαιπωρία με τη μεγάλη χρονική καθυστέρηση, είναι αδύνατον να μην αναγνωρίσει κάποιος θετικά τέτοια άψογη υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών. Οι Κινέζοι το έχουν πιάσει πολύ καλά το νόημα... :T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φίλε [MENTION=334]knight_77[/MENTION] σκέφτηκα το εξής σε σχέση με τις ελαττωματικές κεφαλές του Ναυτίλου, μήπως και βγάλουμε άκρη. Καταρχήν έξυσα και έλεγξα το serial number στο site της Aspire και η πεντάδα από τις κεφαλές 1.8Ω που αγόρασα από το fabvape προχτές είναι γνήσιες.

Aspire_original_zpsf72435b0.jpg

Αν έχεις ακόμα το κουτάκι από τη πεντάδα με τις προβληματικές κεφαλές, μπορείς να δεις πρώτον, πώς σχετίζεται το serial number τους με το δικό μου, και το δεύτερο και κυριότερο: το barcode (που συνήθως σχετίζεται με τις γραμμές παραγωγής) στις δικές μου είναι 8||49660||00002||5. Για δες τι γράφει το δικό σου barcode...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο κουτι με τις 1,6Ω το εχω πεταξει.

Το δευτερο που εχω με τις 1,8Ω ειναι και αυτο αυθεντικο (τρομαρα του)

Δεν βγαινει ακρη με το bar code αλλα το βαζω εδω για παν ενδεχομενο

8 49660 00002 5 οποτε οπως βλεπεις ειναι το ιδιο ακριβως με το δικο σου.

Δυστυχως δεν υπαρχει καποια ημερομηνια κατασκευης για να βγαλω ακρη....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δεν φαίνεται να βγαίνει άκρη ούτε με το barcode λοιπόν, εκτός αν πρόκειται για μια μεγάλη παρτίδα. Κάτσε να τις δοκιμάσω σε μερικές μέρες και θα δούμε. Πάντως η μία από τις δύο χύμα 1.8Ω που αγόρασα είναι τζιτζί. Πάω για τα 15 ml τώρα, μπορεί και παραπάνω, και είναι σκέτη απόλαυση στα 9W και 4V. Την αρχική 1.6Ω την έπαιζα στα 10W και 4V.

Υγρό Umami Frosty Peach στα 9mg μαζί με μέντα από Atmos Lab στα 0mg... :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Και στο μεταξύ, μόλις βρήκα στο fasttech επιτέλους τα προστατευτικά καπάκια για τα επιστόμια, :dance3: τόσο καιρό τα έψαχνα και δεν τα έβρισκα πουθενά, και ούτε στο e-kapnisma είχα εντοπίσει να έχει βάλει κάποιος ένα link.

Και μάλιστα με την τρύπα στο επάνω μέρος, έτοιμα δηλαδή για να τα φορέσετε σαν προφυλακτικό στο επιστόμιο και να δώσετε το η.τ. σας σε κάποιον φίλο ή φίλη :rofl: για να το δοκιμάσει, κι ας το γεμίσει κραγιόν, απλά το πετάτε! :p

Εγώ είχα πρόβλημα, αφού είχα μόνο 3-4 τέτοια χωρίς τρύπα από τους CE4 που είχα αγοράσει, και η γάτα μου τα έπαιρνε και μου τα εξαφάνιζε!

Τριάντα κομμάτια στο 1 ευρώ τιμή, δεν γίνονται αυτά... :o

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους ναυτίλους στην άκρη προς στιγμήν.

Έκανα rebuild με kanthal αλλά και έτοιμες αντιστάσεις, με διάφορες τιμές.

Το αποτέλεσμα καλύτερο, αλλά αν ήθελα rebuildable θα έπαιρνα rebuildable.

Κάθε κεφαλή ΠΡΕΠΕΙ να σε βγάζει 25-30ml ανάλογα με την ποσότητα PG και VG. Πιο κάτω μιλάμε για ελλατωματικό προϊόν.

Δοκίμασα Smok t-dux 3.0 single coil με κεραμική βάση και ω ναι, δε ξεκολλάω. Αν θέλετε πιο πολλά ml και πιο μουράτο ατμοποιητή πάτε στον t-dux 4.0.

Tιμές 12 και 24 ευρώ αντίστοιχα, από τοπικό uber κατάστημα.

Παλέυω σαν δαιμονισμένος να κάψω την πρώτη αντίσταση του t-dux 3.0 και δε μπορώ! Μιλάμε για πάνω από 35ml πλέον.

Επίσης κληρονόμησα έναν killer 705, μπήκα στον κόσμο των rebuildable και έχω ενθουσιαστεί. Mε ένα tank του Kir Fanis.

Υγρά φτιάχνω μόνος μου από τη πρώτη βδομάδα, είμαι στο ψάξιμο ακόμα όσον αφορά στην αναλογία PG/VG και σιγά σιγά μεγαλώνω τη γκάμα με τις γεύσεις.

Όπως και να χει, το μέλλον στο άτμισμα μου φαίνεται λαμπρό :daisy:

Link to comment
Share on other sites

φορεμενα σε ολους τους αττυ που εχω

ΑΝ καποιος ενδιαφερεται να αγορασει ΜΗΝ κανει ακομα παραγγελεια,

γιατι υπαρχει πιθανοτητα για καλη εκπτωση τις επομενες μερες, αναλογα

τι θα μου πουνε οι ελληνες εμποροι, αν τελικα δεν ενδιαφερθουν θα παιξει

καλη εκπτωση.

All_Patrick.jpg

All_Panais.jpg

All_Mary.jpg

All_Lorraine.jpg

All_Julia.jpg

All_DimmisF.jpg

All_Couzi.jpg

All_Ccats.jpg

All_Bulletaki.jpg

All_Bill.jpg

All_Ben.jpg

All_Angelos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους ναυτίλους στην άκρη προς στιγμήν.

Έκανα rebuild με kanthal αλλά και έτοιμες αντιστάσεις, με διάφορες τιμές.

Το αποτέλεσμα καλύτερο, αλλά αν ήθελα rebuildable θα έπαιρνα rebuildable.

Κάθε κεφαλή ΠΡΕΠΕΙ να σε βγάζει 25-30ml ανάλογα με την ποσότητα PG και VG. Πιο κάτω μιλάμε για ελλατωματικό προϊόν.

Δοκίμασα Smok t-dux 3.0 single coil με κεραμική βάση και ω ναι, δε ξεκολλάω. Αν θέλετε πιο πολλά ml και πιο μουράτο ατμοποιητή πάτε στον t-dux 4.0.

Tιμές 12 και 24 ευρώ αντίστοιχα, από τοπικό uber κατάστημα.

Παλέυω σαν δαιμονισμένος να κάψω την πρώτη αντίσταση του t-dux 3.0 και δε μπορώ! Μιλάμε για πάνω από 35ml πλέον.

Επίσης κληρονόμησα έναν killer 705, μπήκα στον κόσμο των rebuildable και έχω ενθουσιαστεί. Mε ένα tank του Kir Fanis.

Υγρά φτιάχνω μόνος μου από τη πρώτη βδομάδα, είμαι στο ψάξιμο ακόμα όσον αφορά στην αναλογία PG/VG και σιγά σιγά μεγαλώνω τη γκάμα με τις γεύσεις.

Όπως και να χει, το μέλλον στο άτμισμα μου φαίνεται λαμπρό :daisy:

Τους αφήσαμε!

Διστάζω προς το παρόν να μπω στον μαγικό κόσμο των επισκευάσιμων, μια και μου φαίνεται πολύ ακραίο να φτιάχνω μόνος μου φυτιλοαντίσταση, ίσως επειδή δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια μου. Παρόλα αυτά ζαχαρώνω τον νέο Kayfun 26650 όσο τίποτα! :inlove:

26650-Kayfun_zpsfdd1cfd8.jpg

Ξέρω ότι πρέπει να είναι πραγματικά κούκλος πάνω στο e-Huge με τα σχεδόν 29 χιλιοστά διάμετρο και τα πάνω από 10ml χωρητικότητα! :o :O :o:hehe:

Φεύγεις π.χ. για διήμερες διακοπές; Παίρνεις μαζί μόνο το e-Huge (με τη μία μπαταρία) και τον Kayfun και ξένοιασες! Ούτε έξτρα μπαταρίες, ούτε φορτιστές, ούτε υγρά, ούτε τίποτα!... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έλεγα και εγώ αλλά βαρέθηκα να πληρώνω για σκαρτες κεφαλές.

Και όταν κάνεις πολλά ml, οι επισκευασιμοι είναι μονόδρομος μιας και ουσιαστικά το μόνο έξοδο πλέον είναι τα υγρά.

Όσο για γεύση /ντουμάνι δεν το συζητάμε καν.

Ειδικά όταν γίνει σωστό στήσιμο.

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τότε γιατί να μην αγοράσει κάποιος απευθείας έναν Kayfun, αφού όλοι συμφωνούν ότι είναι ο καλύτερος επισκευάσιμος που έχει κυκλοφορήσει ever, και απλά να αγοράζει έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις, και μάλιστα ακριβώς στα Ω που γουστάρει, από κάποιον Αμερικάνο όπως αυτός;

Εννοείται βέβαια όχι από τον συγκεκριμένο που ζητάει 30 ευρώ μεταφορικά για ένα κουτάκι με 10 φυτιλοαντιστάσεις! :suicide2: :o

EDIT: Ορίστε, από το Χογκ Κογκ! Σε ότι αντίσταση γουστάρετε, από 1,5 μέχρι 2,4Ω! Στα 5 ευρώ, 50 έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις με δωρεάν μεταφορικά!!!

Έγινε επεξεργασία από Zarko1
Link to comment
Share on other sites

Zarko δεν υπαρχει πιο αχρηστος απο εμενα στο να φτιαχνει αντιστασεις μονος του,

μιλαμε ειμαι μεγαλο κουλαδι!!!!, παρολα αυτα πλεον μου περνει 15 λεπτα η ολη διαδικασια, να κοψω συρμα να το στριψω να περασω το φυτιλι, και να το στρωσω με χαμηλα watt στην αρχη για να μην μου μεινει στο χερι η αντισταση. Την 1η φορα που το εκανα σε εναν τυπου genesis atty (Cobra) μου πηρε ...3ωρες με πολλες αποτυχημενες προσπαθειες. Αξιζει 100% και εκτος αυτου, θα κανεις Ο,ΤΙ αντισταση θες και οπως την θες, με η' χωρις non-res. συρμα, microcoil, kai to άλλο το καινουργιο το πριονοτο (δε ξερω πως λεγεται, ειναι σαν 2 συρματα στριμενα)

Mike τα ονοματα δες τα απο εδω:

dim-for-forum1.jpg

σημερα θα τα στειλω και για review, αγγλια & αμερικη (Todd & Busardo)

α και σε καμια εβδομαδα θα παιξει και μια συντευξη που εδωσα (τρομαρα μου η συνεντευξη μου λειπε...)

υγ. το ορατο ειναι 21mm oxi 17mm

υγ. εμφανιστηκαν και συρματα απο Τιτανιο, τα οποια υποσχονται μεγαλητερη ζωη, καποιοι λενε οτι την ακουει και πιο ευκολα απο το ρευμα σε σχεση με τα NiCr & Κanthal που χρησιμοποιουμε, ενω καποιοι αλλοι υποστηριζουν οτι "χανει" σε γευση

υγ. πολυ εχω χαρει που γραφω εδω σαν χρηστης γιατι στο ελληνικο φορουμ για το e-cig ειμαι σαν κατασκευαστης και απαγορευεται να συμμετεχω στα νηματα που δεν ειναι δικα μου.

Έγινε επεξεργασία από Zarras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.