Jump to content



PCTECH...NOLOGY.GR ????


YDinopoulos

Recommended Posts

Απλώς εμένα σαν αναγνώστη του τόπικ με πείραξε το γεγονός ότι ουσιαστικά προσέβαλες τη νοημοσύνη μας λέγοντας ότι το τράκαρες τυχαία. Ήμαρτον δεν είμαστε γκουρού της πληροφορικής αλλά όλο και κάτι σκαμπάζουμε........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kallileo

Αυτο που μου αρεσε στα Pctech και TheLab...........ηταν οτι ειχαν μικρα ονομα και τα εγραφες ευκολα. που να γραψεις http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/

προφανώς τα παραπάνω δεν θα χρειάζονται όταν θα φτιαχτεί πλήρως το site θα σε στέλνει αυτό στο σωστό url χωρίς πληκτρολογείς και τους υποφακέλους...

πάντως συμφωνώ, pctech2.gr θα ήταν πιό σύντομο και ευκολοχώνευτο:p

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω ορεξη να ακουσω τιποτα σχολια γιατι στο παρελθον εχω ακουσει αρκετα θα θελα να ρωτησω το πιο απλο πραγμα, σε περιπτωση που ξαναβγει online το pctech τοτε τι θα γινει ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

εγώ θα χαρώ πολύ... λόγω βάσης πληροφοριών... θα πρέπει να αλλάξει όμως το καθεσδτώς και το κλίμα για να με σηκώνει εμένα προσωπικά...

κοιτα να δεις στο παρελθον εκει μεσα εχει τυχει να αντιπαρατεθω τις χ φορες και ουτε και ξερω με ποσους members, mods kai admins συνολικα, το μονο σιγουρο ειναι οτι η καθε ενεργεια απο τον οποιονδηποτε εχει τουλαχιστον κατι βασιμο που να τη στηριζει.

αυτο που δεν εχω ακομα καταλαβει ειναι το εξης: ο Νικος εχει κανει register trademark το "pctech.gr" η οχι ? γιατι αμα εχει κανει κατι τετοιο τοτε ο αθρωπος ειναι απλα πανεξυπνος και οτι και να λεει ο κοσμος πανεξυπνος θα συνεχισει να ειναι.

θα προσθεσω απλα οτι ειμαι ενας απο τους προτους που ειδανε το site online απο το 2001 και οτι ξερω και αρκετα καλα οτι ο dedicated server εκανε ενα καρο λεφτα και οτι ιδιωτης δεν υπηρχε περιπτωση να τα βρει. απλα θα επισημανω οτι μονο τα backup κανουνε περι τα 500ευρακια στα περισσωτερα NOC. αν παλι θελει κανεις cpanel 8 κανει κατι αλλα επιπρωσθετα ψιλα καθε μηνα και οτι το bandwith δεν το χαριζουνε αλλα κανει και αυτο κατι αλλα ψιλα.

σε γεννικες γραμμες ειναι σα να θελει κανεις να κρατησει online το αγκλικο www.dpreview.com που εχει εναν απλο cluster απο καμια εικοσαρια dedicated server με μολις 6.000.000 επισκεπτες το μηνα.

παντος τελικα ισως δεν πρεπει να ειναι η προσωπικη μου εντυπωση αλλα πρεπει ο ελληνας να τα ξερει ολα, να τα σχολιαζει ολα και φυσικοτατα να εχει παντου και παντα δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikosKavvadias

define "ένα κάρο λεφτά" γιατί δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι δεν μπορεί να τα πληρώσει ένας ιδιώτης... (τί εννοείς ιδιώτης δεν ξέρω... μήπως εννοείς κάτι άααλλο...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Καλά όλα αυτά που λες βρε Νίκο, αλλά που θες να καταλήξεις?

κοιτα εχω βαρεθει να διαβαζω φορουμ που ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο του μονο για να κανει ποστ και χωρις καμια ουσια, απλο δεν σου φενετε ? το οτι το pctech ειτανε μια ζωη μονοπολιο ειναι γεγονος, το μονοπολιο εσπασε οταν βγαλατε online το thelab και φυσικοτατα ο κυκλος ειναι ετοιμος να επαναληθει. εδω ειμαστε και θα με θυμηθητε, αμα δεν ξαναβγει online το pctech τοτε οσο θα ειναι online το thelab θα εχει μονοπολιο και μετα θα προσπαθει ο καθενας να αποσπασει τους members απο το thelab.

προσωπικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα το ποσα site θα βγουνε online γιατι ο καθενας οπως στρωνει κοιματε και κρινετε παντα αναλογα με τις πραξεις του αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα αρχισουνε οι γνωστες κοντρες αναμεταξυ τους λογο συναγωνισμου και αυτο ειναι το μονο σιγουρο. οποιος εχει καποια αλλα επηχειρηματα ευχαριστος να τα ακουσω και αν κρινω σκοπιμο και ευχαριστως να τα σχολιασω.

ciao :)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πάντως ότι στο στάδιο που βρίσκονται τα μικρότερα ακόμα sites δεν τίθεται θέμα σοβαρού ανταγωνισμού μεταξύ ΤΟΥΣ, αρχικά γιατί κάποια ανακοίνωσαν συμμαχίες και γιατί κυρίως δε φαίνεται εξαρχής να το θέτουν σε σοβαρή φάση ώστε να φτάσουν στο σημείο να διεκδικούν έσοδα από διαφημίσεις...

τώρα αν εννοείς ανταγωνισμό το τόσους χρήστες έχω, εσύ πόσους? τότε πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να παραμερίσουμε τις όποιες αντιδικίες υπήρξαν ή υπάρχουν.

Να αφήσουμε τον παρελθόν ήσυχο να αναπαύεται στον βιβλίο της ιστορίας....και να κοιτάξουμε όλοι μας μπροστά.

....και για να παραμείνω off topic

Ας ρίξουμε κανά λουλουδάκι στην ταφόπλακα του MBM του γνωστού καλού utility.

Για όποιον δεν το πήρε χαμπάρι....MBM...τέλος.

The end of motherboard monitor

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μου επιχείρημα είναι ότι δεν μπορεί να ελέγξει κανείς το τι θα κάνουν οι χρήστες και σε ποιο φόρουμ θα πάνε, άμα δεν έχεις να παρουσιάσεις έργο....

Αν αύριο σηκώσω το www.pctech_ressurected.gr και ζητήσω από τα μέλη του lab να γραφτούν, θα γραφτούν αρκετοί πιθανόν λόγο συμπάθειας... αν δεν έχω να τους δείξω τίποτε, σε πόσο καιρό πιστεύεις θα μείνει το site χωρίς έναν επισκέπτη ?

Edit: στον Νίκο απευθύνομαι, απλά ξέχασα το quote :)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που κατάλαβα τι παίζει (νομίζω) ας πώ κάτι και εγώ. Ακούγοντας τα ποσά για την δημιουργία και συντήρηση ενός forum, πιστεύω να αντιλαμβάνεστε όλοι, οτι κατ ουσία πρόκειτε για επιχείρηση (εκτός και αν γίναν όλοι πλούσιοι). Είναι λοιπόν δεδομένο οτι τα λεφτά που θα ρίξει κάποιος σε ένα forum, θα τα θελήσει πίσω πολ/σμένα με ένα νούμερο >1. Όταν η "επιχήρηση" δεν αποδίδει τότε απλά βάζει λουκέτο (και είναι η δική μου εξήγηση για το τί έχει γίναι με το pctech). Δεν πιστεύω οτι είναι όλα τόσο αθώα και όμορφα, υπέρ πατρίδως και πίστεως, για την τιμή των όπλων, με την σημαί στο χέρι, για την ψυχή της μάνας τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν τα ποσά που είπε ο Νίκος για την συντήρηση, τουλάχιστον όχι για τον όγκο των "δικών" μας sites.

Αν ρωτήσεις εμένα, θα σου απαντήσω ότι για να φτάσει στο σημείο site με το δικό μας αντικείμενο να μου προσφέρει τα προς το ζειν(και μιλάω μόνο για μένα, όχι για τα υπόλοιπα παιδιά, άρα μιλάμε για ποσά x4) θα πρέπει να περάσουν πολλά, πολλά, πολλά μα πάρα πολλά χρόνια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

define "ένα κάρο λεφτά" γιατί δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι δεν μπορεί να τα πληρώσει ένας ιδιώτης... (τί εννοείς ιδιώτης δεν ξέρω... μήπως εννοείς κάτι άααλλο...)

δεν νομιζω καποιος απο απλο χομπυ να πληρωνει ενα καρο λεφτα χωρις να μπορει να κανει αποσβεση και να βγαλει και κατι ψιλα ετσι?

τιμες λιανικης απο hosting σε servers που εχουνε μεσα μεχρι και 500-800 ερασιτεχνικα sites : www.aruba.it εδω τη βγαζεις με πολυ λιγα λεφτα 20-30-40ευρω το χρονο αλλα δεν δουλευει τιποτα απο cgi-mysql-php-dynamic software, etc...

παμε σε λιγο καλυτερους: www.freenetitalia.it εδω ειμαστε στα 150-200ευρο αλλα χωρις mysql που να σηκωνουνε φορτια φορυμ οπως το pctech. να και μερικα link dedicated απο servers:

http://www.ev1servers.net/english/index.asp - 100ευρο το μηνα minimun

http://www.dedicated-servers.co.uk/packages.shtml - 99λιρες αγκλιας το μηνα

http://servers.aplus.net/standard.html - 99δολαρια σε στανταρ server

http://www.pair.com/services/dedicated/ - εδω και αμα οι τιμες δεν ειναι φωτια

τελος παντον υπαρχουν hosters αμερικη, ευρωπη, ιταλια ελλαδα κτλ...το θεμα ειναι οτι 50 προς 100 gb μηνιαια ποιος να τα σηκωσει ?

παιδια μην το παρετε στραβα το θεμα, απλος member ειμαι και τη γνωμη μου λεω ετσι ?

Νικος :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

ελπιζω μονο να μην ειναι στην μεση κανας ΝΙκολας αν και μου φαινεται απιθανο και μαλλον παραλογο...:woot::jump:

θα πω απλα οτι τον Νικο εχω να τον ακουσω μεσω net απο περισυ τον οκτωμβριο που εκανα log in και τελευταια φορα στο pctech οταν ειχα φυγει και δεν ειχα γυρισει να δω ουτε τα ποστ. αλλωστε και με τον Νικο και με αλλους admin του σιτε ειχα αντιπαρατεθει αρκετες φορες, αλλα αυτο ειναι θεμα εντελος προσωπικο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.