Jump to content



Sisoft Sandra 2004 Memory Benches


Recommended Posts

μπορει στο pure hardware να βγαζουν καλυτερο σκορ!αλλα το θεμα ειναι οτι οταν τρεχεις εφαρμογες τα περισσοτερα απο αυτα που απενεργοποιεις απο το sandra λειτουργουν !:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

δε -νομιζω- οτι ειναι ετσι.Οταν τρεχεις το buffered , το sandra κανει cache στη μνημη ενα μεγαλο αρχειο ,και μετα χρονομετρα με τι διαμεταγωγη το μεταφερει -απο τι στιγμη που θα ξεκιησιε η μεταφορα-.Ενω το unbuff ουσιαστικα , εμπεριεχει και το "seek time" των μνημων(λογικα μετραει απο τη στιγμη που θα ζητηθει η προσβαση στη μνημη),τα latencies ,ουσιαστικα και το χρονο που κανει να στο "σερβιρει" -τουλαχιστον ετσι απλοϊκα το εχω καταλαβει , αλλα μπορει να ειμαι και λαθος-

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε θα πρεπει να απενεργοποιουμε μονο την εντολη buffer και οχι ολα τα υπολοιπα!γιατι τα υπολοιπα δεν κανουν τιποτα cached απλα εινα εντολες που επιταχυνουν την διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

και μιας και με ενδαφερει μια τετοια συγκριση για να δω αν θα παω ποτε σε tccd ,αν εχεις ορεξη βαλε το συστημα σου με τις πιο κατω ρυθμισεις :

CPU : 8x326HTT , ram βαλε 183 απο το weaker , θα σου βγει 290μηζ, με οτι tweaks παιρνουν , συνολικα θα εσαι 2608μηζ, και με ΗΤΤ κοντα στο ghz(3x) , και τρεξε 4μ spi , 20εκμυρια ψηφια στο pifast , unbuff + buff sandra , και ενα memory latency απο το everest benchmark , αα , και τρεξε και ενα bench στο rime , 2.3.8.1 για να κανουμε συγκρισεις..

σε έπρηξα εε... :p ?

Link to comment
Share on other sites

10x260.6 . ram περ. 237

4Μ spi :2.41

20M pifast(4.3) : με τη σερα που εμφανιζονται , 63.07 ,8.32 , 4.58 ,3.31 , total :79.48

Everest latency : 38.5-38.6 ns

sandra buff : 7063

"unbuff" σαν το πρωτο που ετρεξες οταν σου ζητησα -με μονο το buffered απενεργοποιημενο : 4972/4959

nbuff : 3334/3497

prime :

384 =16.495

448=19.805

512=22.121

640=27.96

768=34.02

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακαρι να μπορρουσα να το τρεξω με τις παραμετρους που μου δεινεις,αλλα,το θεμα ειναι οτι εχω via και τερματιζει στα 300 το δικο μου οριακα παει μεχρι 306!αν εχεις κατι αλλο να προτεινεις ευχαριστως να το δοκιμασοω:D

Link to comment
Share on other sites

το ειπα ρε συ στα 326 για να τρεξεις τις μνημες οσο πιο ψηλα μπορεις , αλλα μιας και ειμαι hocus stokus :wall: , κανε τα ιδια για τις μνημες 1:1 σε 9χ290 ...(so simple ηταν ...απορω γιατι δεν το ειπα πιο πριν..:p )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από doctor [Σήμερα, στις 13:46]

@Ripper18 σε 2-2-2-5 αυτές μέχρι ποια συχνότητα τρέχουν σταθερές (memetest no errors);;;;;;

Eιναι οι παλιες adata pc4000 με τσιπακια hynix ,oxι οι καινουργιες με τα samsung tccd chips,2-2-2-5 δεν τρεχουν ουτε στα 200ΜΗZ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 16:43]

Αποκλειεται...εκτος κ δεν ειναι tccd...ολα τα tccd τρεχουν στα 200 με 2-2-2-5

Δεν καταλαβες ,τα HYNIX που εχω δεν τρεχουν 2-2-2-5 οχι τα tccd .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.