Jump to content



Πως να στειλω κατι μεγαλο απο αμερικα ελλαδα?


Tsakonas

Recommended Posts

εγώ προτείνω, καλύτερα, μια βιοτεχνία που θα τα φτιάχνει αυτά (ούτε που κατάλαβα τι παρήγγειλε ο Τσάκωνας), και θα τα πουλάει σε φυσιολογικές τιμές και με καλή ποιότητα στην υπόλοιπη ευρώπη. Αυτό είναι που μας ξέκανε ως οικονομία· δε φτιάχναμε και δεν πουλούσαμε τίποτα :/

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαληρίσει πρώτα το 90% των Ελλήνων στην Ελλάδα :p

ναι αλλά εμείς θα έχουμε base στα cayman και τι στο δι@oλο όλο και κάποιος θα θέλει ένα inlet manifold :hehe:

οντοπικ ναου

Πήγα στο ταχυδρομείο και απ’οτι μου είπε ο υπάλληλος και από τις περιγραφές που του έδωσα για το αντικείμενο μάλλον δεν παίζει ταχυδρομείο (USPS). Θα πάω και αύριο που θα είναι ο προϊστάμενος εκεί.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

φτιάχναμε κάτι σπίρτα :p

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εμείς θα έχουμε base στα cayman και τι στο δι@oλο όλο και κάποιος θα θέλει ένα inlet manifold :hehe:

οντοπικ ναου

Πήγα στο ταχυδρομείο και απ’οτι μου είπε ο υπάλληλος και από τις περιγραφές που του έδωσα για το αντικείμενο μάλλον δεν παίζει ταχυδρομείο (USPS). Θα πάω και αύριο που θα είναι ο προϊστάμενος εκεί.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

φτιάχναμε κάτι σπίρτα :p

θενξ ρε συ,μην σκιζεσαι απο τωρα,θα την βρουμε την λυση..Το βαρος ειναι παντως γυρω στα 36-37 pounds

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

το αντικειμενο ειναι ενας σωληνας που ειναι σχεδιασμενος να παραγει φαινομενο "venturi" στην εισαγωγη αερα του κινητηρα και να ερχεται περισσοτερος ψυχρος αερας μεσα στην μηχανη με υψηλοτερη πιεση

για να καταλαβεις το εμπορικο δαιμονιο των ελληνων.

το μεταλλικο καλυμμα που λεγα ειναι ενα κομματι αλουμινιο με τρυπες για βιδες

EVOMS V-Flow Heat Shield - Eurotek Tuning

19 ευρω στην αμερικη

Το ιδιο ακριβως στην ελληνικη αντιπροσωπεια : 60 ευρω.

Ε το ειδε αυτο μια ελληνικη βιομηχανια στον Αλιαρτο και ειπε να κανει υγιη ανταγωνισμο

Πωλείται Supercharged turbo heat-shield. - € 50 EUR - Car.gr

και φτιαχνει κατι παρεμφερες (ποση επιστημη χωραει σε ενα επιπεδο κομματι αλουμινιου με 2 τρυπες) αλλα το πουλαει στην φιλικη τιμη των 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

υπερβαινει τον περιορισμο βαρους (λεει 20 pounds οριο,ειμαι στις 36 και βαλε..) και πολυ φοβαμαι και των διαστασεων (ειναι μια σωληνα Γ 60 ποντοι μηκος 40 πλατος).

70lbs λεει το λινκ, εκτος αν κατι δε καταλαβα γιατι δε το διαβασα προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

70lbs λεει το λινκ, εκτος αν κατι δε καταλαβα γιατι δε το διαβασα προσεκτικα.

?για ιντερνασιοναλ???20 pounds δεν λεει?μπερδευθην... International Price Calculator ??

ΑΑΑ τωρα ειδα το 70 ,αλλα το βγαζει σε πολυ μεταγενεστερο σταδιο,στην αρχη λεει οριο 20 και κατι ακυρες διαστασεις...μαλλον τελικα μπορουμε με USPS THNX

Link to comment
Share on other sites

?για ιντερνασιοναλ???20 pounds δεν λεει?μπερδευθην... International Price Calculator ??

ΑΑΑ τωρα ειδα το 70 ,αλλα το βγαζει σε πολυ μεταγενεστερο σταδιο,στην αρχη λεει οριο 20 και κατι ακυρες διαστασεις...μαλλον τελικα μπορουμε με USPS THNX

θα τσεκαρω αύριο με υπεύθυνο με τις εξής διαστάσεις:

70cm x 50cm, βάρος 15 κιλά +

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκα δικηγορος ρε παιδι μου...διαβασα τις εξαιρεσεις του τελωνειου,και μαλλον καλη σκεψη εκανα να αγοραστει απο αλλον και να μου το στειλει σαν ιδιωτης : λεει πως αν σου στειλει αλλος ιδιωτης (οχι μαγαζι) δεμα και γραψει "Δωρο",και το δεμα δεν περιεχει καφε/τσαι/λαδι ,δεν εχεις δασμους.

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκα δικηγορος ρε παιδι μου...διαβασα τις εξαιρεσεις του τελωνειου,και μαλλον καλη σκεψη εκανα να αγοραστει απο αλλον και να μου το στειλει σαν ιδιωτης : λεει πως αν σου στειλει αλλος ιδιωτης (οχι μαγαζι) δεμα και γραψει "Δωρο",και το δεμα δεν περιεχει καφε/τσαι/λαδι ,δεν εχεις δασμους.

Του Ελληνικού τελωνείου λες υποθέτω ?

Αν ναι, ψήνεσαι να διεκδικήσουμε αποζημειώσεις για φορολογήσεις προϊόντων που ήρθανε ως gift και παρ' αύτα με φέσωσαν ?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως, αν δεν παίξει το USPS, o μπατζανάκης μου γυρνώντας από Τορόντο έκανε μία βαλίτσα και την έστειλε με καράβι. Τέλη Νοέμβρη επέστρεψε ο ίδιος, η βαλίτσα θα φτάσει 15 Φλεβάρη στο λιμάνι στον Πειραιά. Απλά τους χρόνους αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πως στέλνεις βαλίτσα με αεροπορική? Σαν το ΚΤΕΛ δουλεύει?που πας και την βάζεις από κάτω? :p

Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση κατ αρχην :)

Για την βαλιτσα: Την πηγαινεις στο αεροδρομιο, την παραδιδεις μεσω μιας διαδικασιας και την αφηνεις εκει. Ξερεις ποτε θα φυγει και με ποια πτηση, ποτε θα φτασει και μεσω ποιας διαδρομης.

Για Τανζανια που ρωτησε ο πατερας μου πριν απο μια εβδομαδα, το κοστος ειναι τρια ευρω το κιλο για ασυνοδευτα δεματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.