Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος nikolas1989 έγραψε:

Καλησπερα και παλι. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εχω κανει 2 τηλεφωνικες συνεντευξεις και νομιζω οτι τα πηγα αρκετα καλα και τωρα ειμαι στο σταδιο που περιμενω να με ενημερωσουν για το τελικο οκ. Ελπιζω ολα να πανε καλα. Ποσο περιπου παιρνει για να σε ειδοποιησουν? Εχει κανεις ιδεα? Εχω λιγο αγωνια να πω την αληθεια;).

Καλησπέρα,

 

Πιθανόν να κάνεις και 3η συνέντευξη.Στην δική μου περίπτωση με ειδοποιήσανε την ίδια μέρα.

Έγινε επεξεργασία από Panagiotis67
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με πηρανε πριν λιγο και μου ειπαν οτι δεν περασα την συνεντευξη και οτι αμα θελω να μου ξανακανουν προταση σε 3 μηνες. Τους ειπα οτι ενδιαφερομαι και θα δειξει. Παντως σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας μεχρι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη απλα ενημερωση και σε ρωταει αμα σε ενδιαφερει η θεση. Στην δευτερη σε ρωταει 20 τεχνικες ερωτησεις πχ Το /30 δικτυο ποσους usable hosts εχει? Ηταδε ip ειναι private η public? Ποια εντολη φανερωνει το ios σε μια cisco συσκευη? Πως κανεις save το configuration απο την run στην start? 20 τετοιες ερωτησεις δλδ την 1 δεν την ηξερα. Δεν ηταν απο την υλη του CCNA μαλλον, ηταν Τι ειναι το jitter? Το οποιο δεν το ειχα ξανακουσει. Και αμα περασεις το score που πρεπει που δεν ρωτησα ποιο ηταν απλα μου ειπε οτι απαντησα 16/20 σου κανονιζει και την τριτη συνεντευξη. Η οποια ειναι παλι καποιες ερωτησεις, πιο πολλες αυτη την φορα συν ερωτησεις για σενα του τυπου πως βλεπεις τον εαυτο σου σε πεντε χρονια? Με τι ασχολεισαι αμα εχεις δουλεια? Γιατι θελεις να δουλεψεις για την εταιρια μας και τετοια.! Ελπιζω να σε καλυψα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας ..καινούριος στην παρέα..μου έγινε πρόταση για δουλειά στην Πράγα από την Accnenture με μισθό 37.000 czk.και θα ήθελα βοήθεια από όποιον ξέρει.

1)Είναι καλά τα λεφτά για Πράγα;

2)Σε ποιες περιοχές πρέπει να κοιτάζω για σπίτι;

3) Τι διαδικασίες και χαρτιά χρειάζονται γενικότερα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΤΕΜίτη. Χωρίς να γνωρίζω τη θέση που κοιτάς ή το κόστος διαβίωσής σου, τα λεφτά, αν είναι καθαρά, είναι σχετικά λίγα. Σίγουρα θα νοικιάσεις με κάποιον/ους άλλον/ους γιατί αλλιώς τα νοίκια ξεκινούν από 12.000 και ανεβαίνουν. Εκτός αν αποφασίσεις να πας μείνεις παραέξω που μπορείς να βρεις μικρά διαμερίσματα από 7.500 έως 10.000.

Από χαρτιά τη νέα ταυτότητα να έχεις μαζί σου ή καλύτερα διαβατήριο. Κατά τ' άλλα είναι στην ΕΕ και στη ζώνη Σένγκεν οπότε δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Πρώτο μου μήνυμα εδώ αλλά να πω ότι έχω καρφιτσώσει το συγκεκριμένο νήμα καιρό διότι είχα σκοπό να στείλω αίτηση στο Brno καιρό τώρα και τα σχόλια όλων σας υπήρξαν άκρως ενημερωτικά!

 

Να πω με τη σειρά μου ότι πριν λίγο μίλησα με Experis 20 λεπτάκια, με ενημέρωσε για όλα η κοπέλα, 35.000 CZK μικτά ο μισθός. Επειδή προτιμώ να μείνω μόνος (καθότι και λίγο περίεργος με την καθαριότητα) τα σπίτια που έχω βάλει στο μάτι είναι κάπως ακριβούτσικα, από εμπειρία μέχρι πόσο ψηλά μπορώ να παίξω στο ενοίκιο χωρίς να ρημάξω τη μηνιαία διαβίωση μου;! Δεν είμαι άνθρωπος της νύχτας, με ένα καφεδάκι την ημέρα ικανοποιημένος είμαι, απλά είμαι τύπος γυμναστηριακός και θα είναι από τις προτεραιότητες μου, αν με το καλό πάω. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση για 12ωρη βάρδια απ'ότι κατάλαβα, αλλά οκ, έχουμε κάνει και στρατό!! Λολ

 

Αύριο-μεθαύριο η κοπέλα μου είπε να περιμένω τηλεφώνημα από NSC Global για τις 20 ερωτήσεις. Έχω CCNP R&S και CCNA Sec. 

 

Τι να πω, ο Θεός βοηθός!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Γεια σου ΤΕΜίτη. Χωρίς να γνωρίζω τη θέση που κοιτάς ή το κόστος διαβίωσής σου, τα λεφτά, αν είναι καθαρά, είναι σχετικά λίγα. Σίγουρα θα νοικιάσεις με κάποιον/ους άλλον/ους γιατί αλλιώς τα νοίκια ξεκινούν από 12.000 και ανεβαίνουν. Εκτός αν αποφασίσεις να πας μείνεις παραέξω που μπορείς να βρεις μικρά διαμερίσματα από 7.500 έως 10.000.

Από χαρτιά τη νέα ταυτότητα να έχεις μαζί σου ή καλύτερα διαβατήριο. Κατά τ' άλλα είναι στην ΕΕ και στη ζώνη Σένγκεν οπότε δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Η θέση είναι junior και ο μισθός είναι μικτά 37.000czk.Απ ότι είδα καθαρά βγαίνουν γύρω στα 1050 ευρώ αλλά να προσθέσω ότι η εταιρεία μου προσφέρει και relocation bonus σχεδόν ολόκληρο μισθό μέσα σε 5 μέρες απ την υπογραφή του συμβολαίου.

Ψάχνοντας σε κάποια site είδα και σπίτια σε praha 1 κ praha 2 που ήταν περίπου 8-9000.Εκτός απ το νοίκι η ζωή είναι ακριβή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

@trendy

 

Επειδή είδα το ανέφερες σε προηγούμενο ποστ σου, (εάν όλα πάνε κατ'ευχήν και με πάρουνε) είχα αποφασίσει να φέρω το αυτοκίνητο μαζί μου από Ελλάδα. Θα μπορέσω να το φορτώσω με πράγματα που ίσως να μη βρω στο σπίτι μέσα και να μην χρειαστεί να τα αγοράσω. Κατανοώ προφανώς ότι η συγκοινωνία στο Μπρνο σε καλύπτει απόλυτα, αλλά υπάρχει κάποιο μειονέκτημα να το φέρω και να το χρησιμοποιώ μία στο τόσο?

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2017 at 8:41 ΜΜ, το μέλος temitis έγραψε:

Ψάχνοντας σε κάποια site είδα και σπίτια σε praha 1 κ praha 2 που ήταν περίπου 8-9000.Εκτός απ το νοίκι η ζωή είναι ακριβή;

Μήπως είναι για συγκατοίκηση; Δείξε μου τις αγγελίες να δούμε περί τίνος πρόκειται γιατί αυτές οι δύο ζώνες είναι κέντρο και ένας φίλος μου που έμενε Πράγα 2 έδινε 14 χιλιάρικα για υπνοδωμάτιο+κουζίνα πριν από 4 χρόνια.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Antonisss έγραψε:

αλλά υπάρχει κάποιο μειονέκτημα να το φέρω και να το χρησιμοποιώ μία στο τόσο?

Όχι, άμα το έχεις να το φέρεις και να του αλλάξεις πινακίδες για να μην πληρώνεις τους ελληνικούς φόρους. Εδώ και να μην το χρησιμοποιείς δεν πληρώνεις κάτι πέραν από ασφάλεια, η δε βενζίνη είναι λίγο πάνω από 1€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Μήπως είναι για συγκατοίκηση; Δείξε μου τις αγγελίες να δούμε περί τίνος πρόκειται γιατί αυτές οι δύο ζώνες είναι κέντρο και ένας φίλος μου που έμενε Πράγα 2 έδινε 14 χιλιάρικα για υπνοδωμάτιο+κουζίνα πριν από 4 χρόνια.

 

https://www.sreality.cz/en/detail/lease/flat/1+1/praha-vinohrady-jagellonska/30937436#img=0&fullscreen=false

https://www.sreality.cz/en/detail/lease/flat/2+kt/praha-vinohrady-chodska/3050836316#img=0&fullscreen=false

https://www.sreality.cz/en/detail/lease/flat/1+kt/praha-nove-mesto-ve-smeckach/836243804#img=3&fullscreen=false

To catch μάλλον είναι ότι είναι πρώτος όροφος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Πρώτο μου μήνυμα εδώ αλλά να πω ότι έχω καρφιτσώσει το συγκεκριμένο νήμα καιρό διότι είχα σκοπό να στείλω αίτηση στο Brno καιρό τώρα και τα σχόλια όλων σας υπήρξαν άκρως ενημερωτικά!
 
Να πω με τη σειρά μου ότι πριν λίγο μίλησα με Experis 20 λεπτάκια, με ενημέρωσε για όλα η κοπέλα, 35.000 CZK μικτά ο μισθός. Επειδή προτιμώ να μείνω μόνος (καθότι και λίγο περίεργος με την καθαριότητα) τα σπίτια που έχω βάλει στο μάτι είναι κάπως ακριβούτσικα, από εμπειρία μέχρι πόσο ψηλά μπορώ να παίξω στο ενοίκιο χωρίς να ρημάξω τη μηνιαία διαβίωση μου;! Δεν είμαι άνθρωπος της νύχτας, με ένα καφεδάκι την ημέρα ικανοποιημένος είμαι, απλά είμαι τύπος γυμναστηριακός και θα είναι από τις προτεραιότητες μου, αν με το καλό πάω. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση για 12ωρη βάρδια απ'ότι κατάλαβα, αλλά οκ, έχουμε κάνει και στρατό!! Λολ
 
Αύριο-μεθαύριο η κοπέλα μου είπε να περιμένω τηλεφώνημα από NSC Global για τις 20 ερωτήσεις. Έχω CCNP R&S και CCNA Sec. 
 
Τι να πω, ο Θεός βοηθός!!


Μία εβδομάδα μετά και ακόμα δεν έχω λάβει τηλέφωνο. Το θεωρείτε φυσιολογικό; Έστειλα email στην κοπέλα αλλά έλαβα αυτοματοποιημένη απάντηση ότι θα απουσιάζει μέχρι τις 14 του μήνα. Το εκνευριστικό είναι που είμαι μονίμως πάνω από το τηλέφωνο και περιμένω να χτυπήσει, με το άγχος να μην το αφήσω από τα μάτια μου και χάσω την κλήση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα απουσιάζει μέχρι τις 14, γιατί περιμένεις πάνω από το τηλέφωνο;


Η κοπέλα είναι στην Experis, θα προωθούσε το βιογραφικό στην NSC για να πάρουν τηλέφωνο για τις ερωτήσεις


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2017 at 5:52 AM, Antonisss said:

 


Η κοπέλα είναι στην Experis, θα προωθούσε το βιογραφικό στην NSC για να πάρουν τηλέφωνο για τις ερωτήσεις


Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Τελικά επικοινώνησε ένας άνθρωπος της NSC μαζί μου, μου έστειλε email με τις ίδιες ερωτήσεις που μου είχε κάνει η κοπέλα της Experis στο τηλέφωνο, περιμένω follow up τώρα να δούμε τι θα γίνει με τις ερωτήσεις του τεχνικού κομματιού. Στο email μου επισύναψε και guidelines για τη ζωή στο Brno (αν και το .pdf είναι του 2013), δεν ξέρω αν κάποια από αυτά έχουν αλλάξει, ειδικά όσον αφορά το κομμάτι με τις αναλήψεις και τις συναλλαγές (ακόμα προτιμάνε το μετρητό ή έχουν εξοικειωθεί περισσότερο με τα POS?)

 

Το επισυνάπτω, ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο θέμα

 

https://1drv.ms/b/s!AhT2Mc_0L_e60UVLZDc_gIXSXqVJ

 

Έγινε επεξεργασία από Antonisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update:

Με πήρε σήμερα ο άνθρωπος από NSC, μιλήσαμε, κάναμε και το 1ο τεχνικό με τις 20 ερωτήσεις, τις πέρασα και αύριο έχω το 2ο τεχνικό με 6-8 ερωτήσεις από το Brno και μετά αν όλα πάνε καλά συνέντευξη περί εργασιακής εμπειρίας κτλ.

Θα ποστάρω τις ερωτήσεις (όσες θυμάμαι δλδ) σε λίγο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



1. Usable host addresses /30
2. Σε ποιο Osi layer ανήκει bridge/switch
3. Σε ποιο Osi layer ανήκει router
4. Ποια εντολή μας δείχνει το routing table
5. Ποια εντολή μας δείχνει το τρέχον λογισμικό
6. Ποιο το πρωτόκολλο που κάνει αντιστοίχιση layer 3 -> layer 2 address
7. Τι είναι ή τι κάνει μία access list
8. Σε ποιο Osi layer ανήκουν τα tcp/udp
9. Ποια εντολή αντιγράφει το τρέχον configuration στο startup
10. Με ποια εντολή σβήνουμε το configuration της NVRAM
11. Τι είναι τα PAP/CHAP
12. Ποιο είναι το default serial interface protocol της Cisco
13. Μεταξύ μίας static route και μίας dynamic για το ίδιο destination network ποια θα διαλέξει το router
14. Όταν είναι να κάνουμε ios image upgrade τι πρέπει να τσεκάρουμε (flash space, ότι το image είναι για τη συσκευή και όχι για άλλη)
15. Τι είναι το jitter
16. Τι είναι το bandwidth
17. Γιατί ένα Fast Ethernet interface μπορεί να είναι σε half duplex
18. Frame relay dlci (δεν θυμάμαι τη διατύπωση)

Αυτές θυμάμαι, αν μου έρθουν και οι άλλες 2 θα τις συμπληρώσω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.