Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Πρόσφατα έγινε μια πρόταση εργασίας σε συγγενικό μου πρόσωπο, για να εργαστεί σε εταιρία τηλεπικοινωνιών, στο Brno της Τσεχίας.

Μισθολογικά οι απολαβές θα κυμαίνονται από 800-900 ευρώ καθαρά. Σε σύγκριση με Ελλάδα αυτά τα χρήματα εξασφαλίζουν αξιοπρεπή διαβίωση εκεί?

Αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει θα βοηθούσε σημαντικά με την απάντηση του!

Θα ήθελα οποιεσδήποτε πληροφορίες για τα παρακάτω:

1) ΔΙΑΜΟΝΗ

Α) ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ (30ΤΜ-45ΤΜ)?

Β) ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ, ΔΕΗ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΝΕΡΟ ΚΛΠ?

Γ) ΕΥΡΕΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΜΕΣΙΤΗ ΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΜΕΣΙΤΗΣ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ?

Δ) ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ?

Ε) ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ?

2) ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ

Α) ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ (ΜΕΤΡΟ, ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ, ΤΑΞΙ)?

Β) ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΜΕΓΙΣΤΟ)?

Γ) ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ (ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΙ)?

Δ) ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ (ΚΑΦΕ-ΠΟΤΟ)?

Ε) ΚΟΣΤΟΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ?

Link to comment
Share on other sites

1) ΔΙΑΜΟΝΗ

Α) ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ (30ΤΜ-45ΤΜ)?

Β) ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ, ΔΕΗ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΝΕΡΟ ΚΛΠ?

Γ) ΕΥΡΕΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΜΕΣΙΤΗ ΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΜΕΣΙΤΗΣ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ?

Δ) ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ?

Ε) ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ?

Α) Παίζει ανάλογα την περιοχή και αν θα έχεις συγκάτοικους. Εμένα είναι κοντά στην at&t περιοχή Novy Liskovec και για 50m^2 δίνω περίπου 400€, συμπεριλαμβανομένων των πάντων, επιπλωμένο και μένω μόνος μου.

Β) Είναι όλα στο ενοίκιο.

Γ) Τα μεσιτικά είναι 1 μίσθωμα. Μερικά sites για σπίτια:

http://www.brnoexpats.com/drupal/content/flats-brno

http://brnonow.com/

http://www.bezrealitky.cz

http://www.sreality.cz

http://www.gaute.cz

http://www.pronajem-bytu-brno.cz/pronajmy-v-brne/1+kk-1+1/

http://www.flats4u.cz/e

http://www.espolubydleni.cz/podnajem-spolubydlici/

Το 3ο είναι χωρίς μεσίτες και από εκεί βρήκα σπίτι εγώ.

Μερικές μεταφράσεις που θα σου χρειαστούν:

byt(y) = flat(s)

budova = building

nabídka = offer

pronájem = rent

cena = price

poplatek/y = fee

záloha = deposit

za měsíc = per month

garsonka = one-room flat

zařízený = equipped/furnished

zcela = completely

částečně = partly

ano = yes

ne = no

ukaž na mapě = show on the map

poplatky = fees

podlaží = floor

plocha = area, space

kuchyne = kitchen

pokoj = room

koupelna = bathroom

starý = old

nový/e = new

Δ) Ναι ένα μίσθωμα μπροστά.

Ε) Όπου σε βολεύει, αλλά δεδομένου ότι η πόλη είναι μικρή και εύκολα προσβάσιμη θα έλεγα κοντά στη δουλειά σου και κοντά σε στάση ΜΜΜ.

2) ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ

Α) ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ (ΜΕΤΡΟ, ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ, ΤΑΞΙ)?

Β) ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΜΕΓΙΣΤΟ)?

Γ) ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ (ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΙ)?

Δ) ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ (ΚΑΦΕ-ΠΟΤΟ)?

Ε) ΚΟΣΤΟΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ?

Α) Τρίμηνο εισιτήριο ΜΜΜ ~18,2€/μήνα. Ταξί έχω πάρει 1 φορά που έχασα το βραδινό λεωφορείο και για 5χλμ ήθελε 12€.

Β) Δεν αναφέρεις πού θα δουλεύει ο δικός σου ούτε πού σκοπεύει να μένει. Αυθαίρετα θα πω 10χλμ.

Γ) Ντελίβερυ δεν πολυκάνουν, αλλά ενδεικτικά θα χρεωθεί 1,2€ επιπλέον της παραγγελίας. Μία αρκετά μεγάλη πίτσα θα κάνει ~6€. Σούπερ μάρκετ είσαι άνετος με 100€ το μήνα και τα γεύματα σε εστιατόρια είναι σε πιο χαμηλές τιμές από την Ελλάδα.

Δ) Οι καφέδες στα καλύτερα μαγαζιά είναι στα 1,5-3€ (ενδεικτικά Npojov lstek | SKY ICE BAR διαιρείτε με 25). Οι μπύρες είναι πολύ φτηνές, 1-1,5€ το μισόλιτρο. Τα υπόλοιπα ποτά είναι μεν φτηνά, αλλά μετριούνται με τη μεζούρα.

Ε) Η πτήση προς Πράγα είναι πολύ ακριβή, εγώ πάω Βιέννη (Aegean & Austrian) και μετά Student Agency Bus (16€).

Έγινε επεξεργασία από trendy
Η τιμή του εισιτηρίου των ΜΜΜ είναι ανά μήνα για 3μηνη κάρτα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

Φίλε μου είσαι ΘΕΟΣ! :T:

Σε ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση σου!

Όσον αφορά την εργασία, ναι για τη ΑΤ&Τ μιλάμε!

Τι παίζει εκεί?

Εργασιακό περιβάλλον - Απαιτήσεις - Εξέλιξη - Γενικά την γνώμη σου και την συμβουλή σου αν αξίζει μια τέτοια κίνηση.

Και κάτι βασικό. Δεν υπάρχει γνώση της Τσέχικης γλώσσας παρά μόνο Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Brno έγινε Δουβλίνο!! Ας όψεται η κρίση!!!!!

Δυστυχώς στην χώρα μας οι επιλογές είναι μηδαμινές και το μέλλον είναι ζοφερό.

Η μετανάστευση είναι μια επιλογή που ακούγεται πιο βιώσιμη.

Link to comment
Share on other sites

@trendy

Φίλε μου είσαι ΘΕΟΣ! :T:

Μην τα λες αυτά και αρχίσει ο victor να με αμφισβητεί :p

Σε ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση σου!

Όσον αφορά την εργασία, ναι για τη ΑΤ&Τ μιλάμε!

Τι παίζει εκεί?

Εργασιακό περιβάλλον - Απαιτήσεις - Εξέλιξη - Γενικά την γνώμη σου και την συμβουλή σου αν αξίζει μια τέτοια κίνηση.

Και κάτι βασικό. Δεν υπάρχει γνώση της Τσέχικης γλώσσας παρά μόνο Αγγλικά.

Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, τουλάχιστον εγώ πήγα με υψηλότερες προσοδοκίες και τελικά αυτά που κάνω είναι πολύ εύκολα (για μένα τουλάχιστον). Το περιβάλλον είναι πολύ καλό, αλλά εξαρτάται πάντα από τον manager. Για εξέλιξη δεν ξέρω ακόμα, αλλά πιστεύω ότι με την ανάλογη δουλειά, τύχη και γλύψιμο μπορείς να ανέβεις. Αλλιώς θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή προσθήκη στο βιογραφικό. Οπότε αν τα λεφτά που του δίνουν τα θεωρεί ικανοποιητικά για το επίπεδό του, τότε αξίζει να κάνει το βήμα.

Με το να μην ξέρεις τσέχικα το μόνο πρόβλημα είναι να ριχτείς σε τσέχες που δεν καταδέχονται να μιλήσουν αγγλικά (ή γερμανικά).

Link to comment
Share on other sites

εμένα με εντυπωσίασε το 1Β (δηλαδή όλα είναι στο ενοίκιο), in Gr€€c€ πληρώνεις 400-600Ευρώ ενοίκιο (αέρα), και συν λογαριασμούς μόνο πας 750-800 (για πλάκα) δηλ ηλεκτροσμός πες 60-90/μήνα, νερό 20-30 και τηλ 55. Νότια προάστια αυτό. Κέντρο ίσως βρεις με 200-250 αλλά ποιος σε σώζει από τη μαυρίλα και τους διαρρήκτες;

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες αυτά και αρχίσει ο victor να με αμφισβητεί :p

Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, τουλάχιστον εγώ πήγα με υψηλότερες προσοδοκίες και τελικά αυτά που κάνω είναι πολύ εύκολα (για μένα τουλάχιστον). Το περιβάλλον είναι πολύ καλό, αλλά εξαρτάται πάντα από τον manager. Για εξέλιξη δεν ξέρω ακόμα, αλλά πιστεύω ότι με την ανάλογη δουλειά, τύχη και γλύψιμο μπορείς να ανέβεις. Αλλιώς θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή προσθήκη στο βιογραφικό. Οπότε αν τα λεφτά που του δίνουν τα θεωρεί ικανοποιητικά για το επίπεδό του, τότε αξίζει να κάνει το βήμα.

Με το να μην ξέρεις τσέχικα το μόνο πρόβλημα είναι να ριχτείς σε τσέχες που δεν καταδέχονται να μιλήσουν αγγλικά (ή γερμανικά).

O [MENTION=994]trendy[/MENTION] είναι ΘΕΟΣ! ([MENTION=9387]victor[/MENTION]) :p

Φίλε μου το ικανοποιητικά χρήματα είναι σχετικό και πάντα σε σχέση με Ελλάδα. Εδώ τα 800-900 ευρώ ακούγονται σαν κακόγουστο αστείο και θα υπάρξει και συνέχεια στις μειώσεις.

Πτυχιούχος πληρ/κης με 680 ευρώ μισθό και πωλητής ως τώρα.... και πάλι καλά που εργάζεται!

Όσο για τις Τσέχες.... η γλώσσα του σώματος είναι αρκετή! (είμαστε ομορφάντρες!) :tomato:

Link to comment
Share on other sites

εμένα με εντυπωσίασε το 1Β (δηλαδή όλα είναι στο ενοίκιο), in Gr€€c€ πληρώνεις 400-600Ευρώ ενοίκιο (αέρα), και συν λογαριασμούς μόνο πας 1000άρικο (για πλάκα). Νότια προάστια. Κέντρο ίσως βρεις με 200-250 αλλά ποιος σε σώζει από τη μαυρίλα και τους διαρρήκτες;

ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δραματικά τα πράγματα, αλλά δεν είναι και φανταστικό σενάριο αυτό που λες.:)

Εξωτερικό= Ίσως καλύτερες ευκαιρίες....

ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ (έφτιαξα το post μου γιατί τα παραέλεγα) αλλά ναι! απίθανο τίποτα δεν είναι (σκέψου και το χαράτσι και ότι άλλο έρθει), γενικά πάμε στην ανάπτυξη :p

αυτά τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά καλησπέρα,

Είμαι ένας υποψήφιος και εγώ για να δουλέψω στην Τσεχία και ειδικότερα στο Brno. Εχω μιλήσει με μια εταιρεία(Νatek) για θέματα IT. θα ήθελα να ρωτήσω τον trendy(γιατι απο οτι συμπερανα αυτος είναι ο ειδήμων), αν ξέρει να μου πει κάποιες πληροφορίες για την συγκεκριμένη εταιρεία.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μπορείτε να με διαφωτισετε σχετικά με την Natek απότι ειδα την γνωρίζετε,εμένα με προοριζουν για την IBM,πως λειτουργει?μου βρίσκουν αυτοι σπίτι?τι μισθό θα παίρνω?είναι ωραία εκει? :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα βρεις εσύ σπίτι, αλλά μπορούν να σε βοηθήσουνε με την επικοινωνία με τους μεσίτες ή με τους ιδιοκτήτες αν δε μιλάνε αγγλικά ή γερμανικά. Επιπλέον η ΝΑΤΕΚ έχει ένα σπίτι που μπορείς να μείνεις για λίγο μέχρι να βρεις το δικό σου. Το τι μισθό θα παίρνεις προφανώς δεν μπορεί να το ξέρει κάποιος. Το αν είναι ωραία ή όχι είναι υποκειμενικό, εμένα για παράδειγμα μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.