Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Εγω προσλήφθηκα πριν 1 μηνα at&t και ανεβαινω Φεβρουαριο.

Δεν προκειται να σε ρωτησουν τετοιες βλακειες, αυτα μονο εδω γινονται που συνεντευξη σου παιρνει η καθε ασχετη που δε μπορει να ξεχωρησει το IT απο το μαρκετινγκ.

Μηχανικος εισαι, αυτα που θα σε ρωτησουν θα εχουν να κανουν μονο με δικτυα υπολογιστων, η υλη του ccna. Και φυσικα να ξερεις αγγλικα.

 

Oποιος το σκεφτεται να ανεβει Μπρνο ας μου στειλει pm σε κανα μηνα να του πω εντυπωσεις. dobré odpoledne :)

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα δώσει 3 συνεντεύξεις συνολικα τον Αύγουστο, ολα καλα αλλά δεν δέχθηκα για προσωπικούς λόγους. Σήμερα μετά απο επικοινωνία ξανά με την nscglobal για tier 2 network engineer στην AT&T και συνέντευξη περίπου 20 λεπτών ανεβαίνω και εγω πάνω 1 Μαρτίου. Οι ερωτήσεις ειναι 100% πρακτικές, πέρα απο μια εισαγωγική ερώτηση του τύπου πες μας μερικά πράγματα για εσένα τίποτα παραπάνω.

Ενδεικτικά: Ένα /30 δίκτυο πόσους host έχει. Η IP xx.xx.xx.xx ειναι public ή private.  Ποια εντολή σε ενα cisco router σου εμφανίζει το routing table.. κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Τέλειωσα τα interview με την at&t . Θα με ειδοποιήσουν είτε θετικά είτε αρνητικά ? και πόσο χρόνο τους παίρνει περίπου ?

Έγινε επεξεργασία από babislabro
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος babislabro έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα. Τέλειωσα τα interview με την at&t . Θα με ειδοποιήσουν είτε θετικά είτε αρνητικά ? και πόσο χρόνο τους παίρνει περίπου ?

Ακυρο με πηραν ola good

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Στην ΑΤ&Τ πλέον δεν κάνεις εσύ αίτηση, αλλά αυτοί :p

χεχε:lol:

 

πριν 20 ώρες, το μέλος babislabro έγραψε:

Οχι. Μου προωθήσαν το βιογραφικό.

Καλώς.Οι ερωτήσεις να φανταστώ ήταν 2-3 γενικές και μετά επάνω στη θέση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Panagiotis67 έγραψε:

χεχε:lol:

 

Καλώς.Οι ερωτήσεις να φανταστώ ήταν 2-3 γενικές και μετά επάνω στη θέση.

Στο πρώτο και το δεύτερο interview ειναι απο 10 ερωτήσεις πολύ άπλες και απαντας σχεδον μονολεκτικά. Στο 3ο σε ρωτάνε για διαφορα προτόκολα και λες ότι ξέρεις π.χ. HSRP , GLBP , OSPF , STP .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2017 at 8:45 AM, babislabro said:

Στο πρώτο και το δεύτερο interview ειναι απο 10 ερωτήσεις πολύ άπλες και απαντας σχεδον μονολεκτικά. Στο 3ο σε ρωτάνε για διαφορα προτόκολα και λες ότι ξέρεις π.χ. HSRP , GLBP , OSPF , STP .

hmmm :)

μια χαρα!

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, babislabro said:

Ξέρει κανείς πια είναι τα αντιστοιχα του health insurance number , Social Security number ?

Συνήθως όλοι χρησιμοποιούν το Rodne Cislo. Αλλά επειδή οι ξένοι που πρωτοέρχονται δεν το έχουν με το καλημέρα, υπηρεσίες και ιδρύματα βγάζουν ένα δικό τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα! συγνωμη για την ενοχληση! θα ηθελα αν γινεται να με κατατοπησετε! με λενε αγγελο και η μελλουσα γυναικα μου ειναι τσεχα κοντα στην opava ..μενει χρονια ελλαδα και αποφασισαμε να παμε τσεχια! οχι αναγκαστικα στο μερος της! εκεινη εχει τελιωσει φαρμακευτικη στο olomouc και κατι θα καταφερει πιθανων! το θεμα ειναι εγω τι θα κανω εκει περα! εχω ξεκινησει να μαθαινω τσεχικα και ηδη ψαχνω και φροντιστηριο εδω στην αθηνα ωστε οταν παω να ξερω οσο ποιο πολλα γινεται! σαν εργατης εχω ελπιδα εκει περα?και με τον βασικο μισθο ζεις εκει?γιατι πχ στην ελλαδα δεν βγαινει για δυο ατομα ουτε το σουπερ μαρκετ...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω πόσα θα προλάβεις να μάθεις μέχρι να πάτε στην Τσεχία, αλλά μάλλον δε θα είσαι σε επίπεδο να βρεις δουλειά που να χρειάζεται να μιλάς επαρκώς τσέχικα. Δεν αναφέρεις σε ποια πόλη σκοπεύετε να μείνετε, αν θα έχετε δικό σας σπίτι ή θα νοικιάζετε και τι επάγγελμα κάνεις στην Ελλάδα.

Αν έχεις καλό επίπεδο στα αγγλικά, υπάρχουν αρκετές εταιρείες πολυεθνικές που προσλαμβάνουν άτομα για σε τηλεφωνικά κέντρα αν δεν έχεις κάποια ειδίκευση. Είναι μια αρχή και ο μισθός που παρέχεται είναι πιο πάνω από τον κατώτατο, οπότε αν δουλεύετε και οι δύο θα τα βγάλετε πέρα, έστω και στο νοίκι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Έχω μετακομίσει, μένω στην Πράγα εδώ και τρεις εβδομάδες και ψάχνω για δουλειά (Πληροφορική). Κάποιες εταιρίες μου ζήτησαν άδεια εργασίας/ βίζα. Ξέρετε τι παίζει μ' αυτα. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με διαφωτίσει; 
Κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να πάρω για να με ενημερώσουν ή κάποιο σχετικό link, οτιδήποτε.
Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2017 at 2:39 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Τους είπες ότι είσαι Έλληνας και σου ζητήσαν βίζα ή/και άδεια εργασίας;

Μου ζήτησαν βίζα/άδεια και μέτα τους είπα ότι είμαι απο Ελλάδα. Δεν απαντησαν ακόμη. 
Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο που μπορώ να μέινω Τσεχία;
Γιατί με το ψάξιμο στο ίντερνετ δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Άν μείνεις πάνω από 1 μήνα πρέπει να πας να δηλωθείς στην αστυνομία μεταναστών. Αλλά αυτό είναι άσχετο από τον εργοδότη και βολεύει για να μπορείς να αποδείξεις εύκολα την κατοικία σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Άν μείνεις πάνω από 1 μήνα πρέπει να πας να δηλωθείς στην αστυνομία μεταναστών. Αλλά αυτό είναι άσχετο από τον εργοδότη και βολεύει για να μπορείς να αποδείξεις εύκολα την κατοικία σου.

 

H αλήθεια έιναι ότι κοντεύω τον 1 μήνα και ναι θα μείνω παραπάνω. Αλλά στο σπίτι μου συγκατοικώ και επείδη ήρθα λίγο αργότερα από αυτόν που το νοίκιασε το συμβόλαιο έχει μόνο το όνομα του. Είναι απαραίτητο να φαίνεται το όνομα μου στο συμβόλαιο για να δηλωθώ; Να ζητήσουμε από τον ιδιοκτήτη να προσθέσουμε το όνομα μου στο συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.