Jump to content



Τα φτυσε το ανεμιστηρι του PSU...


SLN

Recommended Posts

Δεν εχεις δυνατοτητα να παρεις απο ebay?

ebay για ενα φουρφουρι? Ψιλοταλαιπωρια... Θα μου πεις το να γυρνας 4 καταστηματα ειναι καλυτερο?? οχι αλλα ειναι πιο αμεσο...

Τότε πως λες ότι τά φτυσε. Το άνοιξες το τροφοδοτικό; Παίζει και να έχει μαζέψει βρώμα και λόγω του χαμηλού %d.c. που δίνει ο pwm controller (λόγω χαμηλής θερμοκρασίας) να μην ξεκινά. Αν καθαρίσεις το θέμα εγγύηση και πρέπει να αλλάξεις fan μόνος σου , πρώτα δοκίμασε τον ανεμιστήρα σε 12V να δεις αν όντως δεν δουλεύει.

Ενταξει οταν το ανεμιστηρι δεν γυριζει τι πρεπει να γραψω για να ειμαι ακριβής?? "Υποστρεφει το ανεμιστηρας του τροφοδοτικου... Πιθανα Αιτια, λυσεις, και ανάδρομος Ερμής - Ελεύθερη συζήτηση στρογγυλής τραπέζης" :p Σκονη δεν εχει που ειναι και το πιο ευκολο να διαπιστωσεις, φτιαξεις...

Καλα ολα αυτα αλλα το ειτε εχει χαλασει το φουρφουρι, ειτε ο ελεγκτης, θα με νοιαξει ΑΦΟΥ το ανοιξω... Και αφου παρω ανεμιστηρι... ελεγκτη δεν αλλαζω προφανως... Αν εχει χαλασει ο ελεγκτης... το βαζω σε ρευμα απεξω και τελος.

Είχε ένα φιλαράκι μου ένα παρόμοιο πρόβλημα...το τροφοδοτικό του δούλευε αλλά είχε σταματήσει το φαν του αλλά με molex άλλα φαν δούλευαν.Σύνδεσε πάνω στην δύπινη επαφή ένα άλλο φαν με μόντα και ούτε αυτό δούλευε(καινούριο)!!!Πήρα πολύμετρο και είδα ότι έδινε λιγότερα αμπέρ από τα απαραίτητα!!!

Οπότε λέω και 'γω σε σένα τώρα...μήπως τελικά παίζει και σε σένα κάτι τέτοιο???!!!Δλδ έχει χαλάσει η επαφή ή κάτι παίζει με το τροφοδοτικό και δεν δίνει τα απαραίτητα αμπέρ το δύπινο πλέον???!!!

Το ιδιο με τον απο πανω...αν φταιει κατι αλλο εκτος του ανεμιστηρα, θα το καταλαβω ΑΦΟΥ το ανοιξω. Ειπαμε η αληθεια ειναι οτι ψηνομαι να το κ#&*δαχτυλιασω αλλα απλα η χαρα φευγει γιατι εδω δεν εχω ουτε ολα τα εργαλεια/αξεσουαρ/ανταλλακτικο-μ@λ@κιουλες που παιζουνε back home, ουτε καποιο support τυπου τραβα το "στον ταδε τον ετσι τον χρυσοχερη" να σου διορθωσει την βλακεια που εκανες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε προχωράς ως έχεις , με την πατέντα που έκανες προσέχοντας temps εξόδου. Όταν και αν το ανοίξεις , τα ξαναλέμε. Και που ' σαι , σίγουρα δεν φταίει ο Ερμής :T:

Link to comment
Share on other sites

LOL

Καποια πραγματα βλεπω δεν αλλαζουν ποτε (ανεξαρτήτως χώρας, οικονομικής κατάστασης κλπ) :p

ΥΓ TT PSU ειναι σαν λέμε βηματοδοτης καρδιάς made in Pakistan....:p

Αυτό ίσως ισχύει στα μικρά της τροφοδοτικά. Πολλά απο τα μεγάλα της φτίαχνονται απο την CWT (Channelwell) και ειναι ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρεδωσε πνευμα ο φουρφουρας του παρακατω τροφοδοτικου

Thermaltake Toughpower Cable Management 1200W (W0133) Review

Ψηνομαι να κανω μονος μου την αλλαγη

Aφού θα το ανοίξεις έτσι κι αλλιώς, βγάλε τον ανεμιστήρα και ρίξε του λίγο λαδάκι ραπτομηχανής (στην ανάγκη και μηχανέλαιο) ή γράσσο λιθίου (στην ειδική εγκοπή που έχει στο μέσο, συνήθως κάτω από την ετικέτα) αφού πρώτα καθαρίσεις και τα πτερύγιά του για να φύγει η σκόνη ή οτιδήποτε άλλο έχει μαζευτεί. Όταν τον βγάλεις, θα καταλάβεις αμέσως που έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sln τελικα τι εκανες?

Εγω ειχα αυτο εδω το προβληματακι..--->http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/enermax-galaxy-850w-dxx-red-light-beeps-106391.html

αλλα τωρα σταματησε να λειτουργει ο μεγαλος ανεμιστηρας(135mm).

Σημερα το ανοιξα και το καθαρισα(μονο εγω ελειπα απο κει μεσα με αυτα που ειχε) μεσα και ειναι κομπλε αλλα οπως ειπα σταματησε να γυρναει.

Ειναι αυτος εδω..εχει 3pin connector αλλα οχι σαν τους συνηθισμενους..λιγο πιο μικρο..

οποτε οπως μου ειπε ο crmaris θα κοψω τους connector και απο τα δυο φανακια(παλιο και καινουργιο) και θα βαλω στο καινουργιο φανακι το παλιο 3πινο..αλλιως αλλη λυση ειναι να το συνδεσω στο mobo..

post-4728-1416075919,8111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Κάπου είχα διαβάσει όταν πας γενικά να πειράξεις

το τροφοδοτικό, να είσαι προσεχτικός γιατί οι πυκνωτές (?) ακόμη

και αν είναι αποσυνδεμένο, έχουν αρκετό ρεύμα μέσα και παίζει να

πάθεις ζημιά. Όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, τί κάνουμε για να

διώξουμε αυτό το φορτίο και να επέμβουμε στο τροφοδοτικό άφοβα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Κάπου είχα διαβάσει όταν πας γενικά να πειράξεις

το τροφοδοτικό, να είσαι προσεχτικός γιατί οι πυκνωτές (?) ακόμη

και αν είναι αποσυνδεμένο, έχουν αρκετό ρεύμα μέσα και παίζει να

πάθεις ζημιά. Όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, τί κάνουμε για να

διώξουμε αυτό το φορτίο και να επέμβουμε στο τροφοδοτικό άφοβα;

Μπα,δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.O Πυκνωτης αποθυκευει ηλεκτρικο φορτιο οταν εφαρμοστει ταση στα ακρα του,οποτε εφοσον ειναι αποσυνδεδεμενο το τροφοδοτικο δεν παιζει κατι τετοιο εκτος και αν ειναι πολλα Farad

και αργησει να ξεφωρτισει αλλα και ετσι να ειναι ,κατα ποσο και αν θα παθεις ζημια η ακομα και να νιωσεις κατι δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Κάπου είχα διαβάσει όταν πας γενικά να πειράξεις

το τροφοδοτικό, να είσαι προσεχτικός γιατί οι πυκνωτές (?) ακόμη

και αν είναι αποσυνδεμένο, έχουν αρκετό ρεύμα μέσα και παίζει να

πάθεις ζημιά. Όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, τί κάνουμε για να

διώξουμε αυτό το φορτίο και να επέμβουμε στο τροφοδοτικό άφοβα;

Οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης,βγαζεις απο την πριζα το psu και με τον διακοπτη του psu στο on,πατας να ανοιξει ο υπολογιστης και ετσι οτι ρευμα εχει μεσα θα ξεφορτισει..

Απ'οτι μου ειπαν τα παιδια το ρευμα που κραταει μεσα δεν ειναι ικανο να σε χτυπησει..

Καπου στο νετ ελεγε οτι αφου κανεις την παραπανω διαδικασια περιμενεις ενα 10λεπτο κ μετα το ανοιγεις...

Αυριο το πρωι θα το ανοιξω παλι γιατι δεν παει αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα επιλογης ανεμηστηρα αν δοκιμαζες να "παραγγειλεις" εναν ανεμηστηρα απο την thelmaltake? Να σου στειλουν δηλαδη εναν ιδιο τον οποιο θα πληρωσεις κανονικα και θα τοποθετησεις με δικη σου ευθυνη και μπουρου μπουρου.. ?

Link to comment
Share on other sites

Billys κανε αυτο που σου ειπε ο crmaris.μην το ψειριζετε πολυ,μια χαρα θα δουλεψει με το κοψιμο των καλωδιων και το ενωμα.απο την στιγμη που χαλασε,κοιταμε να κανουμε την δουλεια μας με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Billys κανε αυτο που σου ειπε ο crmaris.μην το ψειριζετε πολυ,μια χαρα θα δουλεψει με το κοψιμο των καλωδιων και το ενωμα.απο την στιγμη που χαλασε,κοιταμε να κανουμε την δουλεια μας με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος σωστα?

Οντως μια χαρα θα εισαι με αυτον τον τροπο! +1

Link to comment
Share on other sites

sln τελικα τι εκανες?

Εγω ειχα αυτο εδω το προβληματακι..--->http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/enermax-galaxy-850w-dxx-red-light-beeps-106391.html

αλλα τωρα σταματησε να λειτουργει ο μεγαλος ανεμιστηρας(135mm).

Σημερα το ανοιξα και το καθαρισα(μονο εγω ελειπα απο κει μεσα με αυτα που ειχε) μεσα και ειναι κομπλε αλλα οπως ειπα σταματησε να γυρναει.

Ειναι αυτος εδω..εχει 3pin connector αλλα οχι σαν τους συνηθισμενους..λιγο πιο μικρο..

οποτε οπως μου ειπε ο crmaris θα κοψω τους connector και απο τα δυο φανακια(παλιο και καινουργιο) και θα βαλω στο καινουργιο φανακι το παλιο 3πινο..αλλιως αλλη λυση ειναι να το συνδεσω στο mobo..

Ελα φιλε, βασικα οι κουμπαροι εδω ειπανε οτι α) το στελνω στην Tt γερμανιας δικο μου κοστος (καμμια 40-50αρα θα μου βγει) στελνουν καινουργιο και η εγγυηση τρεχει κανονικα ή β) κανω περιπου αυτο που λεει ο argy απο κατω.... Το παω σε αυτους, αυτοι παραγγελνουν ανεμιστηρα απο Τt (περιμενω 1 μηνα wtf? να ερθει) τον αλλαζουν αυτοι και η εγγυηση κοβεται (λολ) αλλα εγω δεν πλερωνω τιποτα.

Προς το παρον απλα του εχω ενα ανεμιστηρα εξωτερικα και του φυσαει αερα περιμενοντας... :p

Σχετικα με το θεμα επιλογης ανεμηστηρα αν δοκιμαζες να "παραγγειλεις" εναν ανεμηστηρα απο την thelmaltake? Να σου στειλουν δηλαδη εναν ιδιο τον οποιο θα πληρωσεις κανονικα και θα τοποθετησεις με δικη σου ευθυνη και μπουρου μπουρου.. ?
Link to comment
Share on other sites

Μολις το αλλαξα και εβαλα αυτον εδω που ειχα προχειρο

Xigmatek XLF-F1454 BlueLine LED Fan - 140mm - Ψύκτρες - plaisio.gr

προς το παρον δουλευει μια χαρα..ευχαριστω παιδια..:)

Σολωνα καλα ξεμπερδεματα..:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.