Jump to content



Τα φτυσε το ανεμιστηρι του PSU...


SLN

Recommended Posts

Παρεδωσε πνευμα ο φουρφουρας του παρακατω τροφοδοτικου

Thermaltake Toughpower Cable Management 1200W (W0133) Review

Ψηνομαι να κανω μονος μου την αλλαγη γιατι rma στον eshop-a εδω στην ξενιτια δεν παιζει... Ακομα εντος εγγυησης πρεπει να ειναι αλλα η αναγκη γαρ...

Καμμια προταση για 14αρη ανεμιστηρι. Ο jonny δεν γραφει τι 14αρι παιρνει... θεωρω οτι ενας 25μμ θα κανει δουλεια... δεν θελει καναν extreme low profile?

Δεν ειναι κατι τραγικα δυσκολο ετσι? τροφοδοσια εχει την κλασσικη τριπινη μεσα στο τροφοδοτικο ή θα βγαλω καλωδιο εξω ???

Link to comment
Share on other sites

Lol με καρτελλωσε η TT...

με εστειλε στον εδω αντιπροσωπο οπου απο+κλειεται να κατσει να ασχοληθει...

Οποτε παμε σε αλλαγη φουρφουριου...

Βρηκα αυτο

HARDOCP - Build Quality - Thermaltake ToughPower 1200W

Εμενα ειναι το non-modular version του τροφοδοτικου αλλα δεν νομιζω να επηρρεαζει...

Μια ερωτηση για οσους ξερουν και εχουν ξανακανει τετοιου ειδους εγχειρηση...

Λογικα ενα πραγμα σαν και αυτο θα βαλω...

SHARKOON CASE FAN 140MM MIDRANGE 1200RPM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOPCY.COM.CY

Δεν εχουμε και ποικιλια στα φουρφουρια...

Τα τροφοδοτικο 3πινο παιρνει ή θα πρεπει να κανω μοντα? Δεν μπορω να καταλαβω απο την φωτογραφια αν ειναι διπινο ή τριπινο...

Επισης ποσο σημαντικο ειναι το 0.7Α στα 12V που εχει ο μαμα...? Δηλαδη αν αυτος που παρω ειναι 0.8-0.9Α παιζει να καψει κανα fan controller του psu???

Link to comment
Share on other sites

Και ναι αρχιζω και απορω πλεον γιατι δεν υπαρχει ΜΙΑ εταιρεια που να βγαζει μια σειρα φουρφουρια

με διπινα / plug n play για οσους θελουν να αλλαξουν αυτο που φοραει το PSU τους.

Οχι οτι ειναι κατι τραγικα δυσκολο να μονταρεις ενα-βρισκεις ευκολα tutorial στα ιντερνετε- αλλα και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με την ισχύ του ανεμιστήρα . Αν λέει 0,70Α , βρες ένα ίδιας ή λίγo λιγότερης ισχύος , μην βάλεις μεγαλύτερο γιατί ίσως σου βγάλει πρόβλημα ο fan controller. Πάντως αυτός που φορά πρέπει να είναι πολύστροφος για να έχει τέτοια ισχύ , όχι 1200rpm όπως ο sharkoon , στο λέω μην έχεις θέμα θερμοκρασίας μετά την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Mια λύση είναι να αντικαταστήσεις το φουρφούρι με καινούργιο ΑΛΛΑ να βγάλεις το καλώδιο τροφοδοσίας του έξω από το psu και να το συνδέσεις πάνω στο μπόρντ ή πάνε σε molex...

Επίσης δεν κατάλαβα για ποιό ακριβώς λόγο δεν σε καλύπτει ο τοπικός αντιπρόσωπος ;;;;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=416]dpolal[/MENTION] Σαν οικονομικος μεταναστης οταν μετακομισα δεν σκεφτηκα να παρω μαζι μου ολες τις αποδειξεις για τα κομματια του υπολογιστη... οποτε αυτα εμειναν ελλαδα... fail...

επισης αν δεν βρω ετοιμο διπινο φουρφουρι σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ψηνομαι να βγαλω τροφοδοσια εξω... αν και αυτο θα εχει τα προβληματα του

[MENTION=16598]dangar[/MENTION] ναι το φανταστηκα οτι θα παιζει τετοιο θεμα με τα Α...

πολυστροφος ειναι οπως ολοι που φορανε psu των 200-300 ευρω το ζητημα ειναι αν βαλω εναν που απλα δουλευει σε σταθερες στροφες π.χ. sharkoon 1500rpm θα ειμαι καλυμμένος στο 99% των περπτωσεων εκτος αν αρχισω να τραβαω 1200w απο το τροφοδοτικο μου.. Μειονεκτημα θα ειναι ο θορυβος που θα αποκτησω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ρισκάρεις; Βρες ένα ανεμηστήρι με αντιστοιχές επιδόσεις με αυτό που είχε (περίπου ίδια Α, rpm, CFM) και κάνε την μόντα μόνος σου απο 3pin σε 2pin για να κάτσει πάνω στο psu

Link to comment
Share on other sites

Νταξει τα Α και τα Volt προφανως ειπαμε να τα προσεξουμε... Απο κει περα rpm... δεν νομιζω να παιζουνε ρολο... Παιρνεις τα περισσοτερα που βρισκεις.

Βαλε και delta που λεει ο λογος αν ταιριαζουν τα Αmpere / Volt

Αν δεν χανω κατι τραγικα σημαντικο στην αρχη λειτουργιας του fan controller του τροφοδοτικου, η δουλεια του ειναι να ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα.

Χαμηλη καταναλωση--> χαμηλη θερμοκρασι--> χαμηλες στροφες και τουμπαλιν

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιοι ανεμιστήρες δεν κυκλοφορούν σε ευρεία κατανάλωση , ειδικά οι 140mm . Κατασκευαστές όπως Yate Loon , Adda , Nidec , Sanyo έχουν τέτοιους ανεμιστήρες , το θέμα είναι που τους βρίσκεις (μάλλον μόνο εξωτερικό). Αν δεν βρεις κάνε ότι λέει ο vagsk.

edit: Τώρα είδα ότι με πρόλαβες , η αρχή λειτουργίας παραμένει ίδια όμως αν πχ το fan που θα βάλεις έιναι πολύ αδύναμο/ή αναίσθητο (θέλει αρκετή τάση να εκκινήσει) , παίζει να μην εκκινεί σωστά όταν το τροφοδοτικό είναι κρύο γιατί ο controller είναι ρυθμισμένος για πιο πολύστροφο/ή και ευαίσθητο fan . Σε κάθε περίπτωση θέλει παρακολούθηση το πράμα.

edit2: Ένα - ένα μου βγαίνουν , όταν κάηκε το fan το τροφοδοτικό ξεκινούσε ;

Link to comment
Share on other sites

Τον ανεμιστήρα τον διαχειρίζεται με βάση αυτή την καμπύλη

http://www.thermaltakeusa.com/ProductHtml/image/TP-1200M/FanSpeedNoiseLevel1200.jpg

Αυτός εδώ απο ebay νομίζω ταιρίαζει πλήρως

Yate Loon 140mm x 25mm Case Fan High Speed D14SH-12 | eBay

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα posts των παιδιών αλλά εν συντομία Σόλωνα αφού θα παραβιάσεις που θα παραβιάσεις την εγγύηση, απλά ανοίγεις το PSU και βλέπεις τι ανεμιστήρι θέλεις. Φροντίζεις να έχει αντίστοιχα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτό που θα πάρεις με αυτό που είχε και απλά το συνδέεις είτε στο βύσμα που θα έχει το τροφοδοτικό είτε στην πλακέτα (αν απλά είναι κολλημένα τα δύο καλώδια). Λογικά θα σου περισσέψει το ένα ποδαράκι (αυτό που δείχνει τις στροφές) οπότε μπορείς να το βγάλεις εκτός και να το πας σε μια υποδοχή της μητρικής για να... χαζεύεις το σε πόσες στροφές γυρίζει. Λογικά δύο ποδαράκια θα συνδέονται εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν οικονομικος μεταναστης οταν μετακομισα δεν σκεφτηκα να παρω μαζι μου ολες τις αποδειξεις για τα κομματια του υπολογιστη... οποτε αυτα εμειναν ελλαδα... fail...

Πάνε και ρώτα τους με τα στοιχεία σου που είχες αγοράσει το τροφοδοτικό. Δεν χρειάζεσαι απαραίτητα την απόδειξη, υπάρχεις μέσα στο σύστημα, και με τον σειριακό του τροφοδοτικού μπορούν να σε βρούν εν ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις γυρισα απο μια μινι ψακτικη σε καταστηματα ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα τυπου "ΦΑΝΟΣ". Πηγα σε 3 τα μεγαλυτερα εδω... Κανεις δεν ειχε 14ρια φουρφουρια... και πηραν και τηλ σε συνεργατες δεξια αριστερα.... οποτε αποψεις... "βρες το ιδιο, κλπ κλπ" ναι μεν ειναι ωραιες αλλα ειναι για εσωτερικη καταναλωση και για πιο ανεπτυγμενες τεχνολογικα χωρες :p

Οσον αφορα το προβλημα... το φουρφουρι δεν ειναι οτι "καηκε" απλα δεν γυρναει... εδω και κανα διμηνο εκανε κατι περιεργους θορυβους μαλλον προειδοποιητικά οτι δεν την παλευει... το φυσηξα κλπ κλπ αλλα δεν... που και που, πιανει κανα 2-3 rpm...

Το τροφοδοτικο μια χαρα δουλευει... μαλιστα απο τοτε του σταματησε να γυριζει, του εχω βαλει εξωτερικα ενα φουρφουρι και απλα του φυσαει αερα πανω απο γρυλιες και εσωτερικο φαν. Δουλεια κανω κι ετσι στην απολυτη γυφτεξ περιπτωση, κι ελεγα να παω να παρω λιγη σιλικονη (για noise absorption :hehe: ) και να κολλησω εξωτερικα ενα ανεμιστηρι, αλλα νομιζω οτι αν το κανω ετσι ο Κοπριτης θα σταματησει ολοκληρωτικα να μου μιλαει... (ηδη μετα τα ροζ sata καλωδια εχει γινει αισθητα πιο ψυχρος απεναντι μου)

Τωρα με την εγγυηση θα δω τι μπορω να κανω... Να παιρνω τηλ σε pc1 (αληθεια, υπαρχει ακομα... μετα το "eshop+αρθρο 99= love" ) και να τους λεω ιστοριες για αγριους το βλεπω ακυρο...

Aν οι "εδω" αναγνωρισουνε serial No οκ... αλλα εδω και 3 ωρες που τους πηρα τηλ for t3h lulz και εξηγησα στην... γραμματεα (??) την κατασταση και μου ειπε "θα σας καλεσει ο υπευθυνος σε λιγο" δεν εχω δει προκοπη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις γυρισα απο μια μινι ψακτικη σε καταστηματα ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα τυπου "ΦΑΝΟΣ". Πηγα σε 3 τα μεγαλυτερα εδω... Κανεις δεν ειχε 14ρια φουρφουρια... και πηραν και τηλ σε συνεργατες δεξια αριστερα.... οποτε αποψεις... "βρες το ιδιο, κλπ κλπ" ναι μεν ειναι ωραιες αλλα ειναι για εσωτερικη καταναλωση και για πιο ανεπτυγμενες τεχνολογικα χωρες :p

Οσον αφορα το προβλημα... το φουρφουρι δεν ειναι οτι "καηκε" απλα δεν γυρναει... εδω και κανα διμηνο εκανε κατι περιεργους θορυβους μαλλον προειδοποιητικά οτι δεν την παλευει... το φυσηξα κλπ κλπ αλλα δεν... που και που, πιανει κανα 2-3 rpm...

Το τροφοδοτικο μια χαρα δουλευει... μαλιστα απο τοτε του σταματησε να γυριζει, του εχω βαλει εξωτερικα ενα φουρφουρι και απλα του φυσαει αερα πανω απο γρυλιες και εσωτερικο φαν. Δουλεια κανω κι ετσι στην απολυτη γυφτεξ περιπτωση, κι ελεγα να παω να παρω λιγη σιλικονη (για noise absorption :hehe: ) και να κολλησω εξωτερικα ενα ανεμιστηρι, αλλα νομιζω οτι αν το κανω ετσι ο Κοπριτης θα σταματησει ολοκληρωτικα να μου μιλαει... (ηδη μετα τα ροζ sata καλωδια εχει γινει αισθητα πιο ψυχρος απεναντι μου)

Τωρα με την εγγυηση θα δω τι μπορω να κανω... Να παιρνω τηλ σε pc1 (αληθεια, υπαρχει ακομα... μετα το "eshop+αρθρο 99= love" ) και να τους λεω ιστοριες για αγριους το βλεπω ακυρο...

Aν οι "εδω" αναγνωρισουνε serial No οκ... αλλα εδω και 3 ωρες που τους πηρα τηλ for t3h lulz και εξηγησα στην... γραμματεα (??) την κατασταση και μου ειπε "θα σας καλεσει ο υπευθυνος σε λιγο" δεν εχω δει προκοπη...

Δεν εχεις δυνατοτητα να παρεις απο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Είχε ένα φιλαράκι μου ένα παρόμοιο πρόβλημα...το τροφοδοτικό του δούλευε αλλά είχε σταματήσει το φαν του αλλά με molex άλλα φαν δούλευαν.Σύνδεσε πάνω στην δύπινη επαφή ένα άλλο φαν με μόντα και ούτε αυτό δούλευε(καινούριο)!!!Πήρα πολύμετρο και είδα ότι έδινε λιγότερα αμπέρ από τα απαραίτητα!!!

Οπότε λέω και 'γω σε σένα τώρα...μήπως τελικά παίζει και σε σένα κάτι τέτοιο???!!!Δλδ έχει χαλάσει η επαφή ή κάτι παίζει με το τροφοδοτικό και δεν δίνει τα απαραίτητα αμπέρ το δύπινο πλέον???!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε πως λες ότι τά φτυσε. Το άνοιξες το τροφοδοτικό; Παίζει και να έχει μαζέψει βρώμα και λόγω του χαμηλού %d.c. που δίνει ο pwm controller (λόγω χαμηλής θερμοκρασίας) να μην ξεκινά. Αν καθαρίσεις το θέμα εγγύηση και πρέπει να αλλάξεις fan μόνος σου , πρώτα δοκίμασε τον ανεμιστήρα σε 12V να δεις αν όντως δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.