Jump to content



Αντιβιωτικό.Ναι ή όχι ???


pigassos19

Recommended Posts

θα ήθελα να μάθω ποιοι από εσάς χρησιμοποιείτε αντιβιωτικό?

Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο?

Αν ναι ποιο νομίζετε ότι ειναι το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέχεις δεν είναι απαραίτητο. Εγώ δεν έχω αντιβιοτικό στο pc (γιατί μου φαίνονται όλα βαριά) και πολύ σπάνια είχα κολλήσει ιούς και αυτούς λόγω της microsoft (blaster).

Σαν ελαφρύ και καλό ξέρω το mcaffe. Το norton είναι πλέον ασήκωτο...

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρίξεις κατευθείαν στα αντιβιωτικά! Κανα depon δοκίμασε μπας και κάνει δουλειά και μετά.

Χωρίς πλάκα τώρα, γι αυτό εξαπλώνονται τόσο οι ιοί. Γιατί νομίζετε πως είναι προαιρετικό το firewall-antivirus. Εμεις που έχουμε 2 δηλαδή? ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ είναι. Τώρα πια δεν είναι αρκετό να προσέχεις. Οι ιοί, χαρακτηρίζοντας καταχρηστικά όλα τα κακόβουλα προγράμματα έτσι, δεν χρειάζονται επίσκεψη σε site πια, ή άνοιγμα μολυσμένων αρχείων. Κάνουν scan μόνα τους ψάχνοντας για θύματα, και με ένα buffer overflow είσαι ακίνητος στόχος.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ενα firewall μαζι με το regclean (για τους dialers) ειναι αρκετα.

κ δε θυμαμε ποτε κολλησα τελευται φορα,καμια φορα βαζω καποιο antivirus για να τσεκαρω οτι ειμαι καλα(!!!),αλλα το στελνω με τη μια!

σιγουρα δεν ειναι αχρηστο,κυριως εαν δεν εχεις σχετικη εμπιρια στο νετ.

Δεν πιστευω να κατσει ο αλλος να πεζει με buffer overflow στο pc μου,οτι access k να παρει αντε να μου παρει κανα mp3 ή κανα "ντοκυμαντερ".

για την ωρα με λενε fantacid κ ειμαι ΚΑΘΑΡΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως θα ελεγα μακρυα κυριως απο νορτον και κατα δευτερο λογο απο McAfee. Προτεινω kasperksy (η εκδοση personal 5 ειναι πολυ ελαφρια) και F-Secure τα οποια καταναλωνουν λιγοτερους πορους και ειναι και πιο αποτελεσματικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578

Εγω χρησιμοποιω το ZoneAlarm και το Norton Antivirus , ειμαι μεν βαρυ αλλα καλυτερα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Οποτε θυμηθω τρεχω και το Ad-Aware.

Πολύ σωστός. Εγώ έχω και το Spyware Blaster.

Αρχική απάντηση από jogi

Αν προσέχεις δεν είναι απαραίτητο. Εγώ δεν έχω αντιβιοτικό στο pc (γιατί μου φαίνονται όλα βαριά) και πολύ σπάνια είχα κολλήσει ιούς και αυτούς λόγω της microsoft (blaster).

Αν δεν έχεις αντιβιοτικό και κατεβάζεις mails από Outlook θέλω να δω πόσους ιούς έχεις. Ιδικά από Yahoo και Freemail γίνετε χαμός.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Βάλτε κάποιο αντιβιωτικό και όταν θέλετε επιδόσεις σε benchmarks κλείνετέ το. Για να έχετε το PC σας καθαρό....

Link to comment
Share on other sites

Για antivirus χρησιμοποιώ το panda .Πάντα απενεργοποιημένο εκτος απο ενα full scan μια φορα την βδομαδα.Τo ιδιo και με το ad-aware.

Δεν χρησιμοποιω firewall. Το pc "κατεβαζει" 24 ωρες το 24ωρο εδω και ενα περιπου χρονο.

Κολλησε μια φορα τον blaster πριν καιρο..

Συμφωνω εν μερη με τον jogi,δηλαδη οταν προσεχεις ο κινδυνος ειναι σημαντικα περιορισμενος,αλλά φυσικα θα πρεπει παντα να υπαρχει ενα updated antivirus για καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδιά χρόνια τώρα δεν χρησιμοποιώ Antivirus, εχω ξεχάσει τι θα πει...!!!

Εχω μόνο ενα firewall (το kerio εχω αγαπησει τελευταία), και το AdAware οταν δω περίεργη συμπεριφορά στον eplorer, α επίσης το pc μου είναι online συνέχεια που θα πει και πιο ευάλωτο, αλλα και πάλι ούτε ενας ιουλης δεν μου εχει εμφανιστεί! :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον Norton 2004, Zone alarm suite και το spy sweeper και έχω και καβάντζα το ad-ware.

Ξέρω ότι ο Νόρτον είναι βαρύς και όχι πολύ αποτελεσματικός βλέπε:Virus.gr

αλλά δεν κατάφερα να τον αλλάξω με άλλον που να γίνεται free:D

Δοκίμασα το f-srcure αλλα μου κολλάει όταν κάνει επανεκκίνηση μετά την ολοκλήρωση του update. Όταν λέμε κολάει ενοούμε κάνει συνέχεια reset.

Estranged: Αν βάλεις ένα firewall τύπου zonealarm θα μπορείς να ελεγχείς πιο πρόγραμα θελεις να μπαίνει και να βγαίνει απο το pc σου στο net και δεν θα έχεις πρόβλημα με το icq ουτε θα απενεργοποιείς και ξαναενεγοποιείς το firewall των xp. Θα το κλέισεις τελείως :p

Link to comment
Share on other sites

Avast Rulezzzz!!! το εχω 3 μήνες και είμαι κατα-ευχαριστημένος.μικρό, ελαφρύ και μικρά τα updates του.επίσης πολύ θετικό είναι οτι δεν χρειάζεται να το κλείσεις για να παίξεις games.οσο για firewall zone alarm pro 4 καλο και βολικό.το 5 sucked a** !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.