Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Είναι λίγο πιό πίσω, μερικά posts. Διάβασέ το και μετά πες μου τη γνώμη σου πάνω σε αυτά.

Το διάβασα τώρα. Τι να σου πω; Δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Από τις default εφαρμογές δεν χρησιμοποιώ καμία αφού τις βλέπω πιο πολύ ως demo. Οπότε photos, videos και emails από το desktop έως ότου βγουν καλές εφαρμογές τουλάχιστον (κάτι που λογικά θα γίνει).

Ούτε με drivers είχα κάποιο θέμα στα λίγα games που παίζω (με nvidia).

Ισχύει αυτό που σου είπα.

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις αυτά που θέλεις (και που μπορούσες να κάνεις στα 7) είναι λογικό να είσαι απογοητευμένος.

Εγώ που μπορώ (ως τώρα) να κάνω ό,τι έκανα στα 7 χωρίς προβλήματα συν τα πλεονεκτήματα των 8 που προανέφερα είμαι λογικά ικανοποιημένος.

Ελπίζω να λυθούν τα όποια προβλήματα υπάρχουν σε ένα (έτσι κι αλλιώς) νέο ακόμα λειτουργικό.

Προφανώς και δεν "πλασάρονται" τα 8 σαν κάποια ιδιαίτερη αναβάθμιση για τους desktop users σε σχέση με τα 7 αφού έχουν έχουν ξεκάθαρα unified χαρακτήρα και λογική και σε κάποια πράγματα είναι λίγο αχταρμάς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

wizard! συμφωνώ τόσο με εσένα για τα vista όσο και με τον nighthunter. σαφώς και ήταν κλάσεις ανωτερα οχι μόνο εμφανισιακά αλλά και σε επίπεδο λειτουργίας. στην εποχή τους ήταν η μόνη αξιοπρεπής λύση για 64 μπιτ λειτουργικό. εμένα τουλάχιστον τα xp x64 μου δημιουργούσαν απίστευτες ασυμβατότητες. και οφείλω να καταθέσω ότι τα προβλήματα που είχα με τα vista σταμάτησαν όταν έβαλα επίσημο key. Μια ωραία πρωία μου χτυπάει την πόρτα ένα κουριερ και μου φέρνουν από διαγωνισμό του pc magazine την ακριβότερη έκδοση τους. με το που εισήγαγα το key, (χωρίς καν φορμάτ) ξέχασα τι χρώμα είναι η μπλε οθόνη. στα 8 τωρα ειναι κάπως νωρίς να τα αδικούμε για κακούς drivers. ο χρόνος θα δείξει. εμένα πάντως με έχουν πείσει ότι κάπως έτσι θα είναι το μέλλον και χαίρομαι για την επερχόμενη φάπα στην apple.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Κάτοχος λίγων ημερών win 8 pro και αρκετά ευχαριστημένος μπορώ να πω.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μόνο και θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε.

Στις ρυθμίσεις μου βγάζει επιλογή να ορίσω τον υπολογιστή ως αξιόπιστο, όπως μπορείτε να δείτε στη παρακάτω εικόνα:

48434325.png

Όταν πατάω τον σύνδεσμο με πετάει στο λογαριασμό Hotmail, προφανώς για να συνεχίσω τη διαδικασία.

Έλα όμως που ενώ υποτίθεται ότι έχω κάνει αξιόπιστο τον υπολογιστή μου, συνεχίζει να μου βγάζει αυτό το μήνυμα στις ρυθμίσεις...:(

14079422.png

Κάνω κάτι λάθος???

Επίσης πώς μπορώ να αλλάξω σε πλήρη δικαιώματα του υπολογιστή?Πολλά αρχεία που κατεβάζω δε μου τα τροποποιεί και μου λέει ότι πρέπει να είμαι admin.Π.χ. πήγα να ''κάψω'' ένα αρχείο iso και μου λέει ότι χρειάζομαι δικαιώματα διαχειριστή....:wassat:

37268099.png

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είναι απλά πράγματα αυτά που ρωτάς,

Ηλίας.

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο φιλε μου,μολις τωρα το εψαχνα και γω μαλλον πρεπει πρωτα να διαγραψεις το παλιο ονομα του υπολογιστη και μετα απο ενα μηνα ο τωρινος σου υπολογιστης θα γινει αυτοματα αξιοπιστος(στη περιπτωση σου στις 30 του μηνος)...οσο για το δευτερο απλα τρεχεις το προγραμμα εγγραφης σαν admin(δεξι κλικ,εκτελεση ως διαχειριστης)...

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο φιλε μου,μολις τωρα το εψαχνα και γω μαλλον πρεπει πρωτα να διαγραψεις το παλιο ονομα του υπολογιστη και μετα απο ενα μηνα ο τωρινος σου υπολογιστης θα γινει αυτοματα αξιοπιστος(στη περιπτωση σου στις 30 του μηνος)...οσο για το δευτερο απλα τρεχεις το προγραμμα εγγραφης σαν admin(δεξι κλικ,εκτελεση ως διαχειριστης)...

Σ ευχαριστώ.Εσβησά τις υπόλοιπες πληροφορίες.Για να δούμε αν θα με κάνει αυτόματα στο μέλλον ''αξιόπιστο''...:)

Όσο για το 2ο....Χρειάστηκε να πάω στη συντόμευση του iso, να κανω δεξι κλικ ως admin, αλλά και παλι τίποτα.Στη συνέχεια πήγα ιδιότητες και στην ''ασφάλεια'' που ήταν στο system, το έβαλα στο administrators και τότε δούλεψε!!!

Κάτι πιο σύντομο υπάρχει????

Link to comment
Share on other sites

έπαθα μια ζημιά με drivers.στα 8 οι καμμενοι δε μπορούσαν να βάλουν επιλογή να μας βάζουν μέσα με ένα απλό f8? τι κανω τωρα; δοκίμασα και με shift+f8 αλλα τζιφος

Designing for PCs that boot faster than ever before - Building Windows 8 - Site Home - MSDN Blogs

Διαβάζεις από το A single menu for every boot option και κάτω

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση αλλα το λινκ δε πολυ κατάλαβα που χρησιμεύει.εγω θέλω να μπω safe mode.εστω εχω μπει με Linux πως μπορω να βγάλω τον driver που μου έκανε την ζημιά.

btw ξέχασα να αναφέρω οτι με παει στο automatic repair το οποίο δε κάνει και τίποτα :/

Έγινε επεξεργασία από bluescorpion
Link to comment
Share on other sites

με πήγαινε κατευθείαν στο αυτόματο repair.ευτυχως απο τα πολλά σκαλωματα με πήγε στα options και μπήκα σε ασφαλή λειτουργία και έκανα κατάργηση τους last drivers και όλα καλα.απλα δε καταλαβαίνω τα παλικάρια τι τους έπιασε με το f8 :/

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με αυτο (δεν το ειχα δοκιμασει ειναι η αληθεια μεχρι που το διαβασα εδω) ειναι οτι αν δεν μπορει να ανοιξει το λειτουργικο αν εχει φαει ιο ας πουμε κτλ τοτε πως μπαινεις? Πεθαινεις στο ταπ-ταπ-ταπ μηπως και ποτε το πετυχεις?

ΥΓ Ακυρο. Δεν το ειχα δει εκει που λεει οτι μπαινει μονο του μετα απο 2 φορες.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το μονο χειροτερο των Windows 8 -aka- metro ui, ειναι τα ubuntu 12.04 -aka- unity(πιο αργο και απο τον θανατο).

Εχω τα 8, μονο και μονο επειδη βαριεμαι να κανω φορματ, απο τοτε που βγηκαν στο msdnaa...Περα απο το γρηγοροτερο boot και shutdown, ολα τ'αλλα εχουν παρει την κατω βολτα. Το dot net framework δεν καταφερα να το περασω σωστα....εχω ακολουθησει καμια 10αρια οδηγους...@@. Ati drivers για σειρα 48χχ ουτε για πλακα...

Κορόιδευα τους macαδες....με τα φλωρομενου και τα preinstalled χαζο apps...

Αντε τωρα να κυκλοφορησω στον δρομο...να μαθουν οτι εχω τα 8...θα με παρουν με τις πετρες!

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικα μιλαμε, δε κραζουμε...Facts λεμε, μπας και τα ακουσει η M$ και τα φτιαξει!

Οσο για το καθε καινουριο πραγμα....ποιο καινουριο? Ασχημα καμουφλαρισμενα 7 ειναι...

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι που να μην μπορουσε με patch να προστεθει στα 7...

Επισης δεν μου αρεσει να επιβραβευω τετοιες πολιτικες που ακολουθει η MS τον τελευταιο καιρο....οπως με τα vista, ετσι τωρα και με τα 8.

Μας λανσαρουν μια beta εκδοση για κανονικη...και περιμενουν εμεις να τρεξουμε να την εκθειασουμε....Αμ δε...

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα περιμενω να την δοκιμασουν αλλοι, να περπατησει λιγο και μετα θα τα βάλω..

Οτι ειχα κανει δηλαδη με τα 7αρια

Καμουφλαρισμενα δεν αντιλεγω παλι ομως εχουν διαφορες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ή κακά, ούτε εγώ τα έχω συμπαθήσει και δεν τα έχω ακόμα σε κανένα σύστημα "παραγωγής". Παρ' όλα αυτά έχουν σημαντικές αλλαγές από τα 7, ακόμα και κάτω από το καπώ, πολλές από τις οποίες είναι καλοδεχούμενες - και τις έχουμε ξανασχολιάσει και εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.