Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Χωρίς να τα έχω ψάξει όλα αναλυτικά...

Ability to boot from large disks (over 2 TiB) (wtf? νέο σύστημα χωρίς SSD δεν νοείτε)

Υπάρχουν κάποιοι που χρειάζονται μεγαλύτερες χωρητικότητες από αυτές που προσφέρουν οι SSD. Σκέψου μόνο τις τιμές που έχουν οι SSD πάνω από 250GB. Βέβαια μπορεί κάποια στιγμή να δούμε φθηνούς SSD των 3GB οπότε το λες και futureproof.

Faster boot-up (yeah really? πώς; και δεν εννοούμε απο hibernation. Εγώ κάνω shutdown)

Όπως είπα είναι κάτι ανάμεσα σε cold boot και hibernation.

CPU-independent architecture ( :hmm: )

Θεωρητικά μπορείς να τα βάλεις και σε RISC επεξεργαστές και όχι μόνο σε CISC, κάπως έτσι το καταλαβαίνω.

CPU-independent drivers (2 :hmm: )

Όταν θα βγει νέος επεξεργαστής δεν θα χρειαστεί να περιμένεις κάποιο update ή service pack για να τον δει και να τον δουλέψει σωστά το σύστημα.

Flexible pre-OS environment, including network capability ( 3 :hmm: )

Μάλλον εννοεί το boot from network μέσα από τον bootloader, ειδάλλως δεν είναι κάτι καινούργιο.

Modular design (4 :hmm: )

Ίσως kernel modules αλά Linux?

Link to comment
Share on other sites

xaxaxax τι εννοεις σταυρο?

το sstav είναι παραπλανητικό (από επίθετο)....σπύρος το όνομα....

Πήγα να δω τον SSD κενό (fw, benches κτλ) και μπούταρα με W7 στο υπάρχον σύστημα...ζήτησε φορμάτ και λέω ας τον κάνω GPT....είδα αυτά που ήθελα και πάω να του περάσω λειτουργικό...δεν περνούσε με τίποτα ...έβλεπα τον δίσκο και δεν μπορούσα να τον επιλέξω για εγκατάσταση (χωρίς να έχω άλλους δίσκους κουμπωμένους επάνω).... αρκετα όμως με το off topic

Link to comment
Share on other sites

το sstav είναι παραπλανητικό (από επίθετο)....σπύρος το όνομα....

Πήγα να δω τον SSD κενό (fw, benches κτλ) και μπούταρα με W7 στο υπάρχον σύστημα...ζήτησε φορμάτ και λέω ας τον κάνω GPT....είδα αυτά που ήθελα και πάω να του περάσω λειτουργικό...δεν περνούσε με τίποτα ...έβλεπα τον δίσκο και δεν μπορούσα να τον επιλέξω για εγκατάσταση (χωρίς να έχω άλλους δίσκους κουμπωμένους επάνω).... αρκετα όμως με το off topic

Ι αμ σορρυ.

Offtopic δεν είμαστε μιας και υπάρχει πολύ ψωμί στην εγκατάσταση των Windows 8 σε UEFI Mode που απαιτεί GPT.

Για να περασεις τα Windows σε UEFI αρα και GPT (πχ βλεπε νεα μοδα M$.. για να παρει αυτοματα το Serial απο το BIOS του Laptop etc..) πρεπει να τροποποιησεις τα αρχεια της εγκαταστασης να υποστηριζουν UEFI και να ενεργοποιησεις και την αναλογη επιλογη στο BIOS. Αρα ισως απο εκει ηταν το ακυρο που ετρωγες.(http://forums.mydigitallife.info/threads/41292-How-to-install-windows-8-in-GPT-partition-format)

UEFI Bootable USB Flash Drive - Create in Windows

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) - Install Windows 8 with

For the record στο λαπτοπ που πηγα να περασω εκ νεου Windows 8 δεν επιασε..ισως επειδη παιδευομουν με Core Version.

Οταν βρω χρονο θα ασχοληθω και θα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω βαλει παρελαβα χθες το καινουργιο μου PC με windows 8 pro...

Εκατσα χθες και το ψαχουλευα για να το μαθω και εχω ενα θεμα....ενο ειναι ενεργοποιημενα τα winodws μου βγαζει ενδειξη να τα ενεργοποιησω..τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταλαβαινω του καθε φιλου εδω τα προβληματα με τα Windows 8,αλλα εγω ειμαι 100% ευχαριστημενος.Ειναι ΠΙΟ γρηγορα στην καθημερινη χρηση Kernel κτλ...και προσωπικα μια φορα εκανα εγκατασταση και μετα ενα Image με Αcronis,και ειμαι cool...ολα ειναι θεμα συνηθειας...τιποτε αλλο...φαναστειτε οτι εχω 2 pc,ενα με windows vista(ιδια λογικη με 7),και στο μεγαλο pc windows 8.Ta δουλευω παραλληλα,και δεν εχω κανενα προβλημα...οπως ειπα συνηθεια...δουλεψα και τα 7αρια 2 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα συμβίωσης μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το νέο λειτουργικό.

Τα αισθανομαι πολυ πιο ανετα απο τα 7αρια και η απουσια του Start δεν με εχει πειραξει καθολου. Το μετρο υπαρχει απο πισω αλλα δεν το πολυ χρησιμοποιώ.

Ασυμβατότητες κτλ δεν είχα οπότε ολα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για τα Windows 8 αλλά θα το ρίξω εδώ.. Το θέμα είναι ο firefox 20. Για άγνωστο λόγο και αιτία δημιουργείται ένα process firefox 32bit το οποίο τρέχει τον επεξεργαστή στο 100% όλη την ώρα...

το έχει δει κανείς; (έρχομαι από format πριν από μια εβδομάδα οπότε από ιό δεν νομίζω)

Αν είναι του firefox να το πετάξω να χρησιμοποιήσω τον chrome...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα χρησημοποιω σε htpc τα Σ/Κ μετά από φαγητό και ποτό δεν παλευονται με τίποτα. Σβήστηκε και το shortcut για shutdown και το παραταω να σβήσει μονο του!

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

κοιτα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για τα Windows 8 αλλά θα το ρίξω εδώ.. Το θέμα είναι ο firefox 20. Για άγνωστο λόγο και αιτία δημιουργείται ένα process firefox 32bit το οποίο τρέχει τον επεξεργαστή στο 100% όλη την ώρα...

το έχει δει κανείς; (έρχομαι από format πριν από μια εβδομάδα οπότε από ιό δεν νομίζω)

Αν είναι του firefox να το πετάξω να χρησιμοποιήσω τον chrome...

Προφανως καποιο plugin στο κανει, ξεκινα να απενεργοποιεις ενα-ενα μεχρι να βρεις τον φταιχτη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως καποιο plugin στο κανει, ξεκινα να απενεργοποιεις ενα-ενα μεχρι να βρεις τον φταιχτη.

τελικά φίλε ήταν malware....εγκατασταση Malwarebyte free anti-malware και τέρμα...Το βρήκα στον task manager ένα process με το σήμα του norton ghost (είχε ένα αλφαρηθμιτικο για όνομα), το έψαξα στο google Και τσουπ λύση για το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.