Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

πάω για format και λέω μπαινω που μπαίνω στην διαδικασία ας βάλω 8 μα και σε games καλά παει από ότι λένε και είναι και ποιο γρήγορα. Αν πάνε όλα κατα διαόλου θα σας ενημερώσω :p

Link to comment
Share on other sites

Η μέχρι τώρα εμπειρία δείχνει ότι πρόβλημα αντιμετωπίζουν κατά κανόνα όσοι έχουν κάπως εξωτικό (παλιό/νέο/ασυνήθιστο) hardware και αυτοί που κάνουν δουλειά του τύπου "πάω κάτω δεξιά στην επιφάνεια εργασίας, κάνω δεξί κλικ στο πράσινο εικονίδιο και μετά διαλέγω την τρίτη επιλογή από κάτω" :hehe:

Καλή μετάβαση :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δέκα μέρες περίπου έκανα την οριστική μετάβαση από 7 σε 8. Προηγήθηκε μια δοκιμαστική εγκατάσταση(όπου μετά από ένα χρόνο που τα είχα πρώτο δοκιμάσει, εύρισκα πολύ πιο γρήγορα τα πάντα.. ) για ασυμβατότητες με προγράμματα και... Οκ έφαγα ένα απόγευμα να σετάρω τα προγράμματα που είχα και να φέρω το λειτουργικό στα μέτρα μου, άλλα never go back to 7... ;).

On a side note, nvidia bf3 corrupted textures bug is absent.... ;) (ακόμη και με τους 326.01)

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τα windows 8 στον ι7 920 (ga ex58, 8gb ddr3, intel ssd 80gb, corsair 850w etc). Ωστόσο κάθε τόσο όταν πάω να κάνω resume from sleep δεν φορτώνει (δουλεύει ο pc αλλά μαύρη οθόνη). Με reboot επανέρχεται στο resume. Τι μπορεί να φταίει? Στα windows 7 δεν μου το έκανε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τα windows 8 στον ι7 920 (ga ex58, 8gb ddr3, intel ssd 80gb, corsair 850w etc). Ωστόσο κάθε τόσο όταν πάω να κάνω resume from sleep δεν φορτώνει (δουλεύει ο pc αλλά μαύρη οθόνη). Με reboot επανέρχεται στο resume. Τι μπορεί να φταίει? Στα windows 7 δεν μου το έκανε αυτό.

Έχω ακριβώς το ίδιο hardware με εσένα εκτός απο ssd και καρτα γραφικων που δεν αναφέρεις και επανέρχεται μια χαρά απο sleep.Ίσα ισα που το κάνει σχεδόν ακαριαία.Ξεχνάς κάποιον intel driver μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουμε ακριβώς τα ίδια γιατί και γω έχω 5850 (εκτός από τη ram μόνο που έχω 8gb)

Intel driver για το sata ahci controller έχω βάλει. Τώρα αν θέλει τίποτα άλλο...

Μου το κάνει εντελώς τυχαία. Μπορεί 10 φορές να δουλέψει το sleep (τσακ μπαμ) και μετά μερικές φορές να μην δίνει σήμα στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια

Πως γινεται περνοντας τα windows 7 στο απαρχαιομενο λαπτοπακι μου που κουτσα στραβα αναπνεει , να βρισκει τα παντα απο οδηγους και τα windows 8 να μη μπορει να βρει τα μισα ;

μη με ρωτησετε ΤΙ δε βρηκε(γτ τα εβαλα , ξενερωσα και τα εβγαλα)σιγουρα καρτα γραφικων και κατι αλλο (σημαντικο)

Το ερωτημα μου δεν ειναι τι να κανω. αλλα πως γιενται ενα νεοτερο λειτουργικο να μην εχει drivers που ενα παλιοτερο λειτουργικο ειχε

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουμε ακριβώς τα ίδια γιατί και γω έχω 5850 (εκτός από τη ram μόνο που έχω 8gb)

Intel driver για το sata ahci controller έχω βάλει. Τώρα αν θέλει τίποτα άλλο...

Μου το κάνει εντελώς τυχαία. Μπορεί 10 φορές να δουλέψει το sleep (τσακ μπαμ) και μετά μερικές φορές να μην δίνει σήμα στην οθόνη

Εχω δεν εχω βαλει driver για τον sata controller.Του chipset εννοουσα https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20775&ProdId=816〈=eng&OSVersion=Windows%208%2C%2064-bit*&DownloadType=Drivers

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια

Πως γινεται περνοντας τα windows 7 στο απαρχαιομενο λαπτοπακι μου που κουτσα στραβα αναπνεει , να βρισκει τα παντα απο οδηγους και τα windows 8 να μη μπορει να βρει τα μισα ;

μη με ρωτησετε ΤΙ δε βρηκε(γτ τα εβαλα , ξενερωσα και τα εβγαλα)σιγουρα καρτα γραφικων και κατι αλλο (σημαντικο)

Το ερωτημα μου δεν ειναι τι να κανω. αλλα πως γιενται ενα νεοτερο λειτουργικο να μην εχει drivers που ενα παλιοτερο λειτουργικο ειχε

Το παλιότερο λειτουργικό είναι στην αγορά από το 2009?Επίσης μπορεί να μην υποστηρίζεται από "μαμά" και να μην τους βρίσκει/εγκαθιστά.

Ετσι και αλλιως το λογικο ειναι να μπεις στην μαμα εταιρια και να κατεβασεις τους Latest.

Σε μενα παντως οπου τα εχω βαλλει εχουν παρει ανασα τα PC.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασα win8

εντυπώσεις; πολύ καλές. θέλει να πειράξεις κάποια πράγματα αλλά αφού τα κάνεις όλα καλά και μπορώ να πω καλύτερα απο τα 7

έπαιξα με τα εναλλακτικά start menu και κατέληξα ότι το καλύτερο είναι το start is back

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό κ χωρίς να θέλω να ξεκινήσω flame με κανέναν..

Όποιοι δεν θέλουν το metro και τα 8, μένουν στα 7.

Ο κόσμος της Πληροφορικής θέλει συνεχώς να ακολουθούμε τις νέες τεχνολογίες κ ό,τι καινούριο. Όποιος δεν μπορεί, μένει στη σπηλιά του.

Link to comment
Share on other sites

well δεν είναι flame όχι. ο λόγος που είπα να δοκιμάσω τα 8 ήταν ότι είναι ποιο γρήγορα. είπα να δοκιμάσω και το metro να δω τι λέει. δεν με βόλεψε αλλά μου αρέσει η διαφορά ταχύτητας οπότε απλά έβαλα το start menu. simple as that. δεν είναι όλα μαύρα ή άσπρα

Link to comment
Share on other sites

με το classic shel δεν εχει καποιος δικαιολογια οτι δεν εχει start τα win 8.

δεν εχω κανει την μεταβαση ακομα τα εχω σε ενα 2.5 δισκο 120αρη και τα τεσταρω.

καποια στιγμη θα παω στα 8 σιγουρα.ισως κανω ενα clone στον ssd μου να δω πως πανε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεν εχω βαλει driver για τον sata controller.Του chipset εννοουσα https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20775&ProdId=816〈=eng&OSVersion=Windows%208%2C%2064-bit*&DownloadType=Drivers

Το πέρασα αυτό αλλά πάλι τα ίδια....δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...μην είναι τα volt στο bios? Δεν νομίζω όμως γιατί είχα τρέξει stress tests και ήταν σταθερό...ούτε o/c κάνω ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.