Jump to content



δικτυο στο σπιτι


apostatis

Recommended Posts

Καναλια, υπαρχουν τα Legrand, αλλα ειναι πακακριβα. Εγω εβαλα μαρκα Kouvidis που ειναι (κατεμε) ισαξια με τα legrand και σχεδον μιση τιμη.

Καλωδιο cat6e, καλα ειναι τα Equip. Πηρα 3 καλουμπες στην δικια μου ανακαινιση. ΠΡΟΣΟΧΗ: Στις μονιμες εγκαταστασεις, να παρεις μονοκλωνο!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Ωραία θα μιλήσω αύριο με κουβίδη, να δώ τι παίζει απο τιμές.

Κοίτα το equip το θεωρώ πανάκριβο για εγκατάσταση σε σπίτι, σίγουρα είναι πολύ καλή πάντως λύση, απλά ψάχνω κάτι πιο οικονομικό. Αν γνωρίζει κάποιος, μία δεύτερη ποιότητα θα ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Κουβίδης και από μένα, να ενισχύσουμε τα ελληνικά προϊόντα. Για το cat6 δε νομίζω ότι έχει νόημα να ψάξεις μία συγκεκριμένη μάρκα. Για παράδειγμα υπάρχει αυτό και αυτό. Αν θέλεις οπωσδήποτε μάρκα, σου προτείνω panduit.

Link to comment
Share on other sites

Κουβίδης και από μένα, να ενισχύσουμε τα ελληνικά προϊόντα. Για το cat6 δε νομίζω ότι έχει νόημα να ψάξεις μία συγκεκριμένη μάρκα. Για παράδειγμα υπάρχει αυτό και αυτό. Αν θέλεις οπωσδήποτε μάρκα, σου προτείνω panduit.

Ωραίος ο trendy, ελληνικά προιόντα, σαφώς αλλά απο ελληνικά χέρια να έχουν παραχθεί. :T:

Το πιο σωστό είναι να λέμε, να ενισχύουμε τα μικρομάγαζα, όταν προσφέρουν κοντινές ανταγωνιστικές τιμές με "μεγάλες" αλυσίδες-επιχειρήσεις. Ευχαριστώ και για τις 3 προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έτσι ακριβώς

Αυτό που γράφεις για τη θέση του modem δεν κατάλαβα, δεν είναι ορισμένη εφόσον έχεις περάσει καλώδια δικτύου?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Έχω ρίξει δίκτυο CAT6 σε όλο το σπίτι και το μόντεμ μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε δωμάτιο. :)

Τώρα λοιπόν που το γραφείο θα γίνει παιδικό δωμάτιο το μόντεμ θα πάει ή κουζίνα ή σαλόνι, χωρίς έξτρα εργασίες!

Link to comment
Share on other sites

δεν στο είπα για να δικαιολογήσω την ταχύτητα, οι διαφορές μπορεί να είναι μεγάλες γενικώς. Εναέριο καλώδιο έχεις; Δεν έχει σχέση άμεση με την αρχική σου ερώτηση, υποτίθεται ότι τα περνούσαν υπόγεια εδώ και μερικά χρόνια.

Εναέριο από σύνδεσης, πάνω από 30 χρόνια. Δυστυχία μας. Νέα υπόγεια είχαν φέρει μέχρι το ΚΑΦΑΟΥ πριν από καμιά 15αριά χρόνια και οπτικές στο ΚΑΦΑΟΥ έφεραν πριν από 4-4,5 μήνες περίπου. Αλλά το VDSL άνοιξε στην καμπίνα μου πριν από 2 εβδομάδες.

Τέλος, να πω ότι απέναντι ακριβώς από το σπίτι μου είναι μια tech εταιρεία και έχουν φέρει οπτική καρφωμένη πάνω τους, με σκάψιμο δρόμου και καπάκι τεράστιο, σαν υπονόμου εδώ και 3 χρόνια και από τότε έχω φρικάρει. Έχω χιλιοπαρακαλέσει να μου δώσουν μια τριχούλα από την ίνα, αλλά που... :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με 1000άρια switches κάνω τη δουλειά. Σε κάθε δωμάτιο μπαίνει και βγαίνει καλώδιο, δηλαδή από σαλόνι σε αποθήκη, από αποθήκη σε κουζίνα, από κουζίνα σε γραφείο και από γραφείο κρεβατοκάμαρα (σε ένα σημείο, στην αποθήκη, που -ακόμη- δεν έχω ανάγκη επιπλέον συνδέσεων έχω προς το παρόν crossover switch, επίσης 1000άρι). Μόνο στο μπάνιο δεν έχω βάλει καλώδιο.

Έχω τεστάρει από γραφείο σε σαλόνι με το crossover και το ένα switch και το 1000άρι δίκτυο πετάει, ασύλληπτες ταχύτητες, φεύγουν τα HD και ταυτόχρονα αντιγραφές από PC σε δίσκους και media player στο φτερό.

Όσον αφορά το μόντεμ, τώρα είναι στο γραφείο, αλλά θα μετακομίσει σε άλλη πρίζα, μάλλον στην αποθήκη όπου ακριβώς απέξω είναι και η πρώτη πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι, ή στο σαλόνι όπου θα συγχωνευτεί πλέον το γραφείο. Μπορεί και στην κουζίνα βέβαια, γιατί είναι προς το κέντρο του σπιτιού και θα έχει καλύτερη μοιρασιά το σήμα του ασύρματου. Ακόμη θέλει μελέτη, αλλά όπου και να αποφασίσουμε πάει χωρίς προβλήματα, χωρίς δεύτερη σκέψη και προπαντώς χωρίς εργασίες.

Αξίζει βέβαια να σημειώσω ότι την εγκατάσταση του δικτύου την έκανα όταν έλειπε η σύζυγος 4 μέρες σε ταξίδι και όταν επέστρεψε δεν πήρε χαμπάρι τίποτα μέχρι που της το είπα. Ευτυχώς κερδίσαμε το WAF (Wife Acceptance Factor) και τα καλώδια είναι στο 98% κρυμμένα πίσω από έπιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με 1000άρια switches κάνω τη δουλειά. Σε κάθε δωμάτιο μπαίνει και βγαίνει καλώδιο, δηλαδή από σαλόνι σε αποθήκη, από αποθήκη σε κουζίνα, από κουζίνα σε γραφείο και από γραφείο κρεβατοκάμαρα (σε ένα σημείο, στην αποθήκη, που -ακόμη- δεν έχω ανάγκη επιπλέον συνδέσεων έχω προς το παρόν crossover switch, επίσης 1000άρι). Μόνο στο μπάνιο δεν έχω βάλει καλώδιο.

Δηλαδή σε κάθε δωμάτιο έχεις από ένα switch?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Switch 1000άρι 8 θέσεις στο σαλόνι για TV, Home Cinema, Media Player, PS3, έξτρα καλώδιο και θέση έτοιμη για οποιοδήποτε λόγο (συχνά πυκνά φτιάχνω PCs φίλων από χόμπι και πάντα το χρειάζομαι). Προβλέπεται επίσης σε αυτό ένταξη του PC και ίσως και του μόντεμ αν πάει στο σαλόνι, καθώς και του PS4 πρώτα ο Θεός.

Switch 1000άρι-CAT6 crossover (παθητικό, χωρίς ρεύμα,νομίζω το λες και bridge) στην αποθήκη προς κουζίνα-γραφείο. Αυτό είναι απλή γέφυρα για τώρα, αν πάει εδώ το μόντεμ θα μπει 4θέσιο switch να παίρνει ίντερνετ από το μόντεμ και να μοιράζει σε σαλόνι και προς γραφείο - κρεβατοκάμαρα.

Switch 1000άρι 4 θέσεις στο γραφείο για PC, μόντεμ, συναγερμό + 1 ελεύθερη θύρα.

Switch 1000άρι-CAT6 crossover (παθητικό, χωρίς ρεύμα, και πάλι το λες και bridge) από το γραφείο προς την κρεβατοκάμαρα (η διαδρομή αυτή έχει γίνει περιφερειακά του σπιτιού και είναι δύο καλώδια 10+10 μέτρα), όπου έχει media player. Αν χρειαστώ και άλλες θύρες θα μπει και εδώ στο τέρμα νέο switch 1000άρι με 4 θύρες.

Προς το παρόν καίω ρεύμα για 2 πολυθέσια switches, μπορεί στο μέλλον να πάω στα 3 ή 4. Τι να κάνουμε; Αλλιώς όπως λες έπρεπε να έχουμε διπλά καλώδια και πρίζες-switches σε όλο το σπίτι, 2 η και περισσότερα σε κάθε δωμάτιο. Αυτό παίρνει κόκκινη κάρτα στο WAF...

Ίσως στο σπίτι του μέλλοντός μας να ρίξω και οπτικές!

Υ.Γ. Ξέχασα να πω ότι κατά Οκτώβριο-Νοέμβριο μεριά θα μπει και ένα NAS (χώρια μερικές κάμερες που θα πέσουν πάνω του) σε όλο αυτό το σύστημα, μάλλον στο σαλόνι και αυτό. Να δω αν θα με φτάνει το 8άρι το switch ή εάν θα πρέπει να στήσω ψυχόμενο σέρβερ!

Και όλα αυτά τρέχω να τα κάνω φέτος, γιατί μετά θα τρέχουμε με παιδικό δωμάτιο, προμήθειες και γέννες. Οπότε πρέπει να είναι όλα έτοιμα εντός του έτους, το 2014 έχω δύο και κάτι μήνες να κάνω τα πάντα για το μωρό και βέβαια τη μέλλουσα μαμά, δεν περισσεύει χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό μάλλον εννοώ - μούφα, απλή σύνδεση καλωδίου με καλώδιο, γιατί χρειαζόμουν αυτό ακριβώς, σε κάθε δωμάτιο προς δωμάτιο διαφορετικό μήκος καλωδίου. Όπου μοιράζω σε πολλές συσκευές έχω τα switches 1000άρια με ρεύμα, όπου απλά ενώνω καλώδια είναι μούφες CAT6.

Το έχω κάνει έτσι για να ελαχιστοποιήσω το WiFi στο άκρως απαραίτητο (ένα λάπτοπ και κινητά) και, βασικά, για να έχω 1000άρι δίκτυο σε όλες τις συσκευές που το αξιοποιούν. Μόνο το μόντεμ μου το χαλάει που είναι 100άρι. Αν ήταν 1000άρι θα γλίτωνα το ένα από τα 2 switches, αλλά και πάλι μέχρι να το μετακομίσω.

Από ότι κατάλαβες στο σαλόνι θα θέλω πλέον 8 θέσεις κατ' ελάχιστο, οπότε για να βάζω όποτε τύχει κάποιο PC πάνω ίσως θα ξηλώνω το δίκτυο από κάπου! Ευτυχώς, το PC μου έχει 2 Ethernet και μπορεί να το κάνω αυτό bridge και να μοιράζω από αυτό εάν χρειάζεται σε ένα ένατο μηχανάκι.

Αυτά συμβαίνουν όταν είσαι gadgetάκιας. Πάλι καλά που η σύζυγος είναι ανεκτικότατη, όσο δεν φαίνονται τα καλώδια βέβαια. Ήδη πάντως με την πλειάδα συσκευών στο σαλόνι δοκιμάζω τα όριά της, που λόγω εγκυμοσύνης είναι ακόμη πιο περιορισμένα :hm:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ από τη μεριά μου την παρέα σας. Επειδή και εγώ βρίσκομαι σε φάση όπου θα ανακαινίσω ένα παλιό σπίτι αποφάσισα να βάλω στους τοίχους καλώδια δικτύου. Για να μη δημιουργώ νέο νήμα είπα να γράψω τις απορίες μου εδώ. Ο τομέας μου είναι το software και όσο αφορά τα δίκτυα δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα. Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς θα χρειαστώ για τη δικτύωση και αν είναι δυνατόν να μου δώσετε κάποια link από που μπορώ να προμηθευτώ τα υλικά αυτά. Στο δίκτυο θα συνδεθούν 3 pc,1 nas, μία tv και 1 ps3 σίγουρα. Επειδή θα είναι μόνιμη κατασκευή και αν τελειώσουν οι εργασίες δεν θα μπορέσει να γίνει κάποια άλλη παρέμβαση τι θα πρέπει να προσέξω; Από τα 4 δωμάτια που θα συνδεθούνε όλα τα καλώδια θα καταλήγουν σε ένα μικρό δωματιάκι όπου θα βρίσκεται το switch και το router.

Κάτι τελευταίο η τοποθέτηση μπορεί να γίνει από ηλεκτρολόγο ή θα πρέπει εγώ ο ίδιος να ασχοληθώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα ακουστούν και άλλες χρήσιμες γνώμες, αλλά τα εύκολα είναι τα εξής:

1. Ασχολήσου με το να καταγράψεις τις ανάγκες σου (πόσες πρίζες ανά δωμάτιο και σε ποιο σημείο)

2. Μην ξεκινήσεις για να καλύψεις μόνο τις τωρινές ανάγκες, αλλά και τις μελλοντικές (περισσότερες συσκευές, πιθανή αναδιάταξη επίπλων κλπ)

3. Μη διαχωρίσεις τηλέφωνο και δίκτυο, απλά άθροισε τον αριθμό των πριζών που θέλεις ανά δωμάτιο. Μπορείς μετά από το patch panel να ορίσεις μια πρίζα σαν δίκτυο ή τηλέφωνο.

Όλα τα άλλα μπορεί πολύ εύκολα να τα κάνει ο ηλεκτρολόγος. Τα υλικά είναι σχετικά τυποποιημένα και σίγουρα θα σε βοηθήσει και ο ηλεκτρολόγος...

Link to comment
Share on other sites

Άμα φέρεις 2 καλώδια από το κάθε δωμάτιο στο αποθηκάκι είσαι κομπλέ. Βάλε cat6 καλύτερα. Για τα δωμάτια που θα χρειαστείς παραπάνω από 2 θύρες βάλε ένα 5άρι switch στη μία θύρα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα (αν κατάλαβα καλά) είχα σκοπό σε κάθε δωμάτιο να έχω δύο μπριζάκια που στο κάθε ένα θα υπάρχουν δύο καλώδια και θα καταλήγουν στο αποθηκάκι. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να προσέξω κάτι στα καλώδια ή όλα τα cat6 θα μου κάνουν δουλειά όπως και για το τι μπριζάκια θα πρέπει να προτιμήσω. Υπάρχει κάποιο κατάστημα που εμπιστεύεστε Ελλάδα ή εξωτερικό για να πάρω πχ 100m ή αρκεί μία παραγγελία από το ebay;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, συνήθως οι ηλεκτρολόγοι έχουν άκρες σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό και ψωνίζουν με καλές εκπτώσεις. Γενικά δε χρειάζεται να επιμένεις σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.