Jump to content



δικτυο στο σπιτι


apostatis

Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Εκτός εάν το NAS σου μοιάζει κάπως έτσι :p :

1.jpg

Πέρα από την ελαφρή πλάκα όμως, εγώ είμαι λίγο πιο αισιόδοξος. Με αξιοπρεπή καλωδίωση και στοιχειώδη ενεργό εξοπλισμό, δεν είναι παράλογες αθροιστικές ταχύτητες της τάξης των 600Mbps, (ας πούμε έως 80 MBytes/s), μια ταχύτητα που δεν είναι απαγορευτική για 1 καλό pc ή NAS (λογικά από filesystem > 2 δίσκων σε striping)

Με VC-1 advanced profile level 4, το μέγιστο bandwidth που προβλέπεται, είναι 135Mbps. Με H264/AVC high profile level 5(!) είναι ~300Mbps. Άνετα θα πρέπει να μπορείς να παίξεις τουλάχιστον 2 ταυτόχρονα streams...

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη δεν δουλευει. Εχω κανει εγκατασταση μινι σερβερ σε θαλαμηγο με 3 μικρα HTPC και 4 Popcorn Live και κατοπιν δοκιμης με mkv, ειχε κοληματα που κ που. Η λυση ηρθε με μια καρτα Quad gigabit Intel και ενα managed gigabit switch ωστε να γινουν combine πορτες και να δουλεψει σωστα στα 4 Gbps! Μετα δουλευαν ανετα ταυτοχρονα ολα !

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Αλλωστε τα usb εχουν και περιορισμο στο μηκος τους. Μετα απο καποια μετρα θελουν ενισχυση τους σηματος, τουλαχιστον το usb2.

Βαλε καλυτερα οτι μπορεις μεσω δικτυου. Και ο δισκος αν δεν εχει ethernet, αγορασε καλυτερα ενα μικρο μονο για να μεταφερεις δεδομενα στην tv ή στο player.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

και παλι εδω

κλασσικη ερωτηση

ας υποθεσουμε πως ολα τα καλωδια και δικτυου και τηλεφωνου τερματιζονται πανω στο ιδιο πανελ.

οπου λοιπον θελουμε τηλεφωνο απλα κουμπωνουμε το rj11 βυσμα στην rj45 υποδοχη του πανελ σωστα?

τωρα απο την κεντρικη μπριζα του οτε με ενα σπλιτερ δινουμε μια γραμμη στο μοντεμ και μια στο τηλεφωνο.θα πρεπει κι εκει να βαλω καποιο σπλιτερ ωστε να μοιρασω την μια γραμμη και στα 6 καλωδια που εχω στο πανελ και ειναι για τηλεφωνο?

και τελος επειδη θα χρησιμοποιησω cat6 και για δικτυο και για ιντερνετ υπαρχει ξεχωριστος τροπος συνδεσης του καλωδιου για το τηλεφωνο στο πανελ και στην επιτοιχια μπριζα?

Link to comment
Share on other sites

και παλι εδω

κλασσικη ερωτηση

ας υποθεσουμε πως ολα τα καλωδια και δικτυου και τηλεφωνου τερματιζονται πανω στο ιδιο πανελ.

οπου λοιπον θελουμε τηλεφωνο απλα κουμπωνουμε το rj11 βυσμα στην rj45 υποδοχη του πανελ σωστα?

Ναι

τωρα απο την κεντρικη μπριζα του οτε με ενα σπλιτερ δινουμε μια γραμμη στο μοντεμ και μια στο τηλεφωνο.θα πρεπει κι εκει να βαλω καποιο σπλιτερ ωστε να μοιρασω την μια γραμμη και στα 6 καλωδια που εχω στο πανελ και ειναι για τηλεφωνο?

Όταν λες σπλίτερ εννοείς για το dsl που δίνουν με τα modem για isdn ή συσκευή που σου κάνει ντούπλεξ τη γραμμή; Το δεύτερο δεν παίζει σε pstn γραμμή, για το δεύτερο θα χρειαστείς φίλτρο όπου θα μπει τηλέφωνο, οπότε ίσως καλύτερα να βάλεις ένα φίλτρο και μετά να διακλαδώσεις τη γραμμή σε 6 πριζάκια.

και τελος επειδη θα χρησιμοποιησω cat6 και για δικτυο και για ιντερνετ υπαρχει ξεχωριστος τροπος συνδεσης του καλωδιου για το τηλεφωνο στο πανελ και στην επιτοιχια μπριζα?

Όχι ακολουθείς το EIA-568 παντού και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

ατι τετοιο κανει που ελεγε νωριτερα και ο φιλος για psdn γραμμη

[ame=http://www.amazon.co.uk/Auerswald-90478-Multiplug/dp/B00007MFXQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1336510128&sr=8-1]Auerswald Multiplug: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

ή και κατι τετοιο τοσο φθηνο?

Adaptor 1RJ11 Αρσενικό σε 5 RJ11 θηλυκά 6x4

τι ειναι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτήθηκες εάν δεν χρειάζεσαι όλες αυτές τις πρίζες ταυτόχρονα, μήπως γλιτώσεις κανένα διακλαδωτή?

Έχε υπόψη σου ότι εάν θελήσεις να μεταφέρεις κάποια πρίζα σε άλλη θέση, το μόνο που χρειάζεται είναι να κουνήσεις ένα καλώδιο στο patch panel.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου, αφού έχεις patch panel, θα παρέμβαλα ένα φίλτρο πάνω στην κεντρική γραμμή και μετά θα ένωνα με τα δισύρματα τα πριζάκια που θα καταλήγουν οι τηλεφωνικές συσκευές. Έτσι δε μπαίνεις σε περιττά έξοδα όπως τους διακλαδωτές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.