Jump to content



δικτυο στο σπιτι


apostatis

Recommended Posts

56B τερματισμενα και στον τοιχο. Απλα το δικλωνο καλωδιο που θα πηγαινει στην εκαστοτε συσκευη θα πρεπει απο την μια να εχει RJ45 για την πριζα στον τοιχο και απο την αλλη RJ11 για την τηλεφωνικη συσκευη...!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Όχι 568Β είναι για το ethernet μόνο, όχι το rj11.

Συνδέεις από τη μεριά της ρεγκλέτας 568Β και στο rj11 που έχει 4 καλώδια συνδέεις τα μπλε στο κέντρο και τα πράσινα στα άκρα. Στη ρεγκλέτα φροντίζεις το δισύρματο του οτε να συνδέεται με τα μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλε καλώδια που πάνε από τη ρεγκλέτα προς την πρίζα του σπιτιού θα πρέπει να μεταφέρουν το σήμα για το τηλέφωνο. Οπότε αν έχεις μόνο μία τέτοια πρίζα συνδέεις το δισύρματο του οτε απ' ευθείας πάνω στη ρεγκλέτα στις ίδιες θέσεις που είναι και τα μπλε καλώδια, αλλιώς αν έχεις πολλές πρίζες βάζεις το δισύρματο του οτε σε μία θέση και από πάνω το βάζεις ένα μεγάλο δισύρματο που θα κάθεται σε όλες τις θέσεις που πάνε σε πρίζες του σπιτιού που έχεις τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο που ερχεται εξω απο το σπιτι μεσα στο διαμερισμα ειναι συνδεμενο σε λευκο-πρασινο και πρασινο.αυτο το καλωδιο ελεγα να το τερματισω σε μια μονο μπριζα και απο κει να δωσω στο ρουτερ και στον διακλαδωτη για τα τηλεφωνα μιας και θα τα εχω και αυτα τερματισμενα σε πανελ

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο που θα συνδέσεις στην πρίζα τότε,

πρέπει να έχει στις αντίστοιχες κεντρικές θέσεις τα πράσινα καλώδια, από ότι κατάλαβα τώρα που έκανα και εγώ τις καλωδιώσεις.

Γιατί εμένα πχ μου ερχόταν το σήμα στις μπλέ, στο καλώδιο που έβαλα στο router (utp απ'ευθείας της παροχής στη δική μου περίπτωση), τα συνέδεσα απλά στις κεντρικές θέσεις στο κλιπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ακολουθήσεις το 568Β θα πρέπει να το συνδέσεις στα κεντρικά καλώδια που είναι τα μπλε. Αλλιώς υπάρχει περίπτωση να μπερδευτείς εσύ ή όποιος άλλος το πιάσει στο μέλλον. Οπότε καλύτερα να ακολουθήσεις το πρότυπο.

Link to comment
Share on other sites

ποιο εννοεις προτυπο?και πως ξερω στο πανελ ποια ειναι τα δυο κεντρικα

αν τερματισω τελικα τα καλωδια στο πανελ σε 568B στην αλλη ακρη που θα ειναι η πριζα σε καθε δωματιο πρεπει να βρω ποια ειναι τα κεντρικα ωστε να τα συνδεσω ανεξαρτητα απο το χρωμα?ενα ζευγαρι δεν συνδεουμε μονο για τηλεφωνο?και τελος στο 568B ποια θεωρουνται κεντρικα?

Link to comment
Share on other sites

Πρότυπο εννοώ το 568Α ή 568Β.

Κεντρικά είναι τα καλώδια στις θέσεις 4-5 και ακόμα και τα πάνελ έχουν το χρωματικό κώδικα του 568Α και του 568Β για να ξέρεις πού να καρφώσεις το κάθε καλώδιο.

rj45.gif

Και στις 2 περιπτώσεις τα κεντρικά είναι τα μπλε.

Link to comment
Share on other sites

οι πριζες του τοιχου ειναι siemens και εχουν κατι KEYSTONE JACK τα ιδια(τις ιδιας εταιριας) οπως αυτα στο βιντεο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BX6WnCwVHoM]Ferramenta de inser[/ame]

στο σακουλακι λοιπον σαν οδηγιες δειχνει αυτο το εργαλειο για τερματισμο

εγω εχω αυτο ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΥΝΔΕΣΗΣ IDC " TYΠΟΥ KRONE LSA-PLUS " (SENSOR)

κανει για την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Τα keystone jacks συνήθως δε χρειάζονται εργαλεία. Έχω 1-2 τέτοια και αφού τα κουμπώσεις, τα καλώδια ασφαλίζουν στις σχισμές τους, οπότε δε χρειάζεσαι το krone για να τα σπρώξεις μέσα στη σχισμή.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω συνδεσει ολα σχεδον και λειτουργουν μια χαρα μολις τελειωσω θα ανεβασω και μια φωτο

για switch εχω το tp link TL-SG1024 http://imageshack.us/a/img685/4439/tlsg1024un71.jpg

αναλογα με το πιο λαμπακι αναβει σημαινει και με τι ταχυτητα συνδεετε η καθε συσκευη?γιατι στο λαπτοπ(sony vgn-aw41zfb)

αναβανουν και τα 2

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εχω το εξης προβλημαΣε ενα απο τα τελευταια καλωδια που εβαλα οταν συνδεω https://www.google.gr/search?client=safari&hl=el&biw=320&bih=504&tbm=isch&sa=1&ei=_aItUsmbJ8abtQa40oGQAg&q=pdoskit&oq=pdoskit&gs_l=mobile-gws-serp.3..0i19l5.1313810.1322729.0.1323277.8.7.0.1.1.0.406.1727.0j2j4j0j1.7.0....0...1c.1.26.mobile-gws-serp..1.7.1590.Q7ekcM_IOVA#biv=i%7C216%3Bd%7CHKzh2uiwU-FHJM%3A

Στη μια μερια αναβουν τα λαμπακια με τι σειρα εκτος απο το νπυμερο 1 και στη αλλη μερια αναβουν εκτος απο τα νουμερα 1,3,6

Τερματισα το καλωδιο και σε κλιπακι rj45 και παλι τα ιδια. Το proskit δουλευει κανονικα οπως και ολα τα υπολοιπα καλωδια

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι εννοείς κάποιο ethernet tester, γιατί η σελίδα που ανέβασες έχει τα άπαντα της proskit.

Η απλή λύση είναι να κόψεις το κλιπάκι rj45 μιας και δεν ανοίγει και να ξαναφτιάξεις το καλώδιο από την αρχή. Προσοχή στα χρώματα, μπορεί να μπερδέψεις εύκολα σχετικά τα καλωδιάκια που έχουν άσπρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το χειρότερο ενδεχόμενο να έχεις διακοπή/τσακισμα κάπου στο καλώδιο. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει. Εφόσον εξαντλήσεις τους ελέγχους και από τις δύο άκρες και συνεχίζει το πρόβλημα, θα πρέπει να κοιτάξεις και αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

ethernet tester εννοω

πριν βαλω τα κλιπακια το ειχα τερματισει σε πριζα και πανελ legrand

οπου ειναι δυσκολο να μπερδεψεις τα χρωματα

μου φαινεται παραξενο να ειναι κομμενο μιας και απο την μεγαλη κουλουρα που αγορασα

εφτιαξα ολα τα καλωδια και δεν ζοριστηκε πουθενα να περασει στις σωληνωσεις

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεί ο δημιουργός του thread, αλλά μιας και ετοιμάζω και εγώ μία παρόμοια εγκατάσταση σε παλιά οικία, οποτε θα χρειαστώ και cat6 αλλά και κανάλια για εξωτερική χρήση.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον προμηθευτή τόσο για cat6 όσο και για κανάλια εξωτερικά;

Αν δεν κάνω λάθος τα κανάλια είναι απο pvc, οπότε αν μονωθούν σωστά, αντέχουν τόσο χειμώνα όσο και καλοκαίρι.

Το cat6 δεν με νοιάζει να το πληρώσω λίγο παραπάνω, προ πάντων με ενδιαφέρει να είναι καλό ποιοτικά, κυρίως δοκιμασμένες λύσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.